סיקור מקיף

סין מתכננת טיסה מאוישת ב-‏2003

זאת בעקבות הצלחת טיסת הניסוי הבלתי מאוישת

אבי בליזובסקי

החללית שנז'ו
החללית שנז'ו

סין מקווה לשגר את הטיסה המאושית הראשונה שלה במהלך שנת 2003. כך מסר בכיר בסוכנות החלל הסינית. אם היא תצליח, היא תהפוך למדינה השלישית בעלת יכולת שיגור בני האדם לחלל. מנהל מרכז החלל בשנגחאי, יואן ז'י אמר כי הפרויקט כבר נכנס לשלב ההרכבה הסופית והניסויים.

תוכנית החלל היא מקור לגאווה בסין. השיגור עשוי להתקיים במחצית השניה של 2003, אמר לסוכנות ידיעות סינית חצי רשמית. סין כבר שיגרה לחלל חללית שמסוגלת לשאת בני אדם. השיגור הרביעי מסוג זה, של החללית שנז'ו 4 התרחש ביום שני השבוע. נשיא סין, ז'יאנג זה-מין אמר כי זהו נצחון גדול.

בסין של היום טיסה לחלל היא עניין לגאווה לאומית, כפי שהיתה לפני 40 שנה לארה"ב וברית המועצות.

באפריל שוגרה החללית שנז'ו 3 לטיסה בת שבוע, ורכב הנחיתה שלה חזר בשלום ונחת בכדור הארץ. כדי להבדיל אותם מן הקוסמונאוטים הרוסים והאסטרונאוטים האמריקנים, סין משתמשת במונח טיקונאוט לאנשי צוות החלל, מונח הנגזר מן המילה טאיקונג – שפירושה חלל.

לשנז'ו 4 יש את כל המערכות הדרושות לטיסה מאוישת וסוכנות הידיעות זינואה דיווחה כי טיקונאוטים התאמנו ברכב המתאים לשלושה אנשים.

טיסת הניסוי הראשונה של שנז'ו היתה בנובמבר 1999 כאשר תא הקיף את כדור הארץ 14 פעמים במשימה בת 12 שעות שנועדה לבחון את מערכות החזרה לאטמוספירה והנחיתה.

שנז'ו 2 ששוגרה בינואר 2001 הקיפה את כדור הארץ 108 פעמים וניסתה מערכות תומכות חיים. היא הציבה קוף, כלב, ארנב ושבלולים במסלול. היא חזרה שבוע לאחר מכן תוך שמירה על דממה תקשורתית, דבר שגרם למומחים מערביים לחשוד שהיתה תקלה בחזרה. הסינים הכחישו זאת.

שנז'ו מבוסס על טכנולוגית חלל רוסית, אך נערכו בה הרבה שינויים בידי מהנדסים סיניים. לפחות שני טיקונאוטים נשלחו לרוסיה לאימונים, אף כי סין פרסמה כמה פרטים אודות הצוות המעורב בפרויקט 921 – שם קוד של תוכנית החלל.

שנז'ו פירושו "הספינה השמימית" או ליתר דיוק "הספינה האלוהית".

בייג'ינג תצטרף למועדון האקסקלוסיבי של ארה"ב ורוסיה, והיא תשגר לחלל "טייקונאוטים" – הגרסה הסינית לאסטרונאוטים.

חשש: המתיחות עם וושינגטון תוחרף

2/1/2003

ממשלת סין הצהירה היום (ה'), כי במהלך 2003 תשגר לראשונה חללית מאוישת לחלל. בכך עומדת בייג'ינג להצטרף למועדון האקסקלוסיבי של מדינות ששיגרו לחלל טיסות מאוישות – מועדון הכולל עד כה רק את ארה"ב ורוסיה.

מקור רשמי בבייג'ינג אישר היום כי "הטייקונאוטים" הראשונים – הגרסה הסינית לאסטרונאוט האמריקני או הקוסמונאוט הרוסי – עתידים לצאת מתחום האטמוספירה במהלך השנה הקרובה.

בשנתיים האחרונות שיגרה סין לחלל ארבע חלליות מסדרת "צ'נזו" – שפירושו "רכב אלוהי". צ'נזו 4 שוגרה לחלל בתחילת השבוע, והיא מקיפה את כדור הארץ זה היום הרביעי. יואן ג'י, האחראי על משרד החלל הממשלתי בשנחאי, אמר שהחללית הבאה בסדרה תשוגר ככל הנראה במחצית השנייה של 2003 – אלא שהפעם, תהיה מאוישת.

למעלה מ-1.2 מיליארד סינים ברחבי העולם קיבלו בהתרגשות את הבשורה לרגל השנה החדשה, וכותרות העיתונים במדינה הקומוניסטית הוקדשו לתוכנית החלל המקומית. שיגורה של חללית מאוישת אמורה להצעיד את סין לקדמת הבמה הבינלאומית, ולהנציח את מעמדה כמעצמת ענק.

ואולם, האצת תוכנית החלל הסינית עלולה להחריף את המתיחות בינה לבין המערב. זאת לאור החשש שהפרויקט, שבפיתוחו מעורבת מוסקבה, ישמש גם למטרות צבאיות.

כזכור, "המלחמה הקרה" בין ארה"ב לברה"מ נסובה בין השאר סביב המירוץ לחלל. הראשונים ששיגרו אדם אל מחוץ לכדור הארץ היו דווקא הסובייטים – יורי גגארין עשה זאת ב-12 באפריל 1961. אולם יריביהם האמריקנים הקדימו אותם ב"כיבוש הירח" עם ה"אפולו 11", בקיץ 69'. להשקעות האדירות בתוכנית החלל היה חלק מכריע בשיתוק כלכלתה של בריה"מ, לקראת פירוקה.
לידיעה בבי.בי.סי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן