הגולשים שואלים, צ'ארלס סימוני עונה מהחלל

תייר החלל החוזר הראשון עושה חיים בתחנת החלל הבינלאומית לאחר ששילם 35 מיליון דולר

צ'ארלס סימוני. צילום: ספייס אדוונצ'רס
צ'ארלס סימוני. צילום: ספייס אדוונצ'רס
תייר החלל צ'ארלס סימוני השוהה בימים אלה בתחנת החלל הבינלאומית, לאחר ששילם כרטיס בשווי 35 מיליון דולרים, פתח אתר ובו הוא בין היתר עונה לשאלות גולשים מהחלל. הנה כמה מהשאלות המייצגות:

שואל ברנדון מלוק הייבן פנסילבניה, האם יש משהו מפתיע, שהאימונים שלך לא יכלו להכין אותך אליו, והאם היה משהו שונה מהמשימה הראשונה. וסימוני עונה:

"כאן מגיע הנסיון האם תוכל לעמך אימונים לנסיעה באופניים בלי להשמש באופניים? חוסר כוח משיכה זה בדיוק אותו הדבר. האימונים נועדו לסייע להסתגלות עם המצב אך הם לא מכינים אותך כיצד לנוע ולעבוד במצב זה. באופן מעניין, הנושא של ארגון העבודה באופן יעיל (כלומר כיצד לרשום הערות או להזיז ציוד) איננו קשה, פרט לעבודות מחוץ לתחנה שהן מאוד קשות. אני מניח שמדובר בשלב מוקדם, שלפני גילוי כסא החלל או שולחן החלל.

טריש מסיאטל שואלת: איך הנוף הנשקף מהחלל?

סימוני: בעיקר מים ותבניות מעניינות של עננים. בגבהים נמוכים, מהסויוז, ראינו אתרים ושטחי אדמה המוכרים לנו מבית הספר: ספרד, איטליה, סיציליה, ים סוף. בלילה אנו יכולים לראות את אורות הערים. אני מצפה להשתמש בעדשות הזום הגדול ולראות איזורים מוכרים ספציפיים יותר.

כריסטינה מקומארום, הונגריה שואלת: האם רואים סימנים להתחממות הגלובלית ולשינויי האקלים על פני השטח של כדור הארץ מהחלל?

סימוני: "שלום כריסטינה, מעניין ששני הונגרים יכולים לדבר ביניהם באנגלית. שינויי האקלים הם בדיוק מה שזה – שינויים. קשה להבחין בהם בתמונה אחת, אלא אם כן ראית תמונה של אותו איזור מקודם לכן. בכל מקרה, כדור הארץ הוא עצום. אנו חוצים מדינות בדקות, אך מעל 60 דקות מתוך 90 הדקות של הקפה אנו נמצאים מעל מים. זה נראה יפה מהמקום שבו אני ניצב."

אדגר מלוס אנג'לס שואל האם רואים כוכבים כשמסתכלים החוצה או שהכל שחור?
"אדגר היקר, זה כמו בליל חג המולד. השמים אכן לא נראים שונים מאשר הם נראים מפני השטח של כדור הארץ, ובלבד שתלך למקום מרוחק מהעיר. החלל בין הכוכבים הוא מאוד שחור. כל כוכבי הלכת נמצאים שם. כדור הארץ נראה בבירור עם הערים, ברקים ועננים גבוהים המכסים את כדור הארץ כמו צמר כבשים."

אנטוני מטמפה, אריזונה שואל האם גם בסויוז היה לו מקום להסתובב?

סימוני: "הקפסולה (של הסויוז) ה-CO צפופה ומלאה בחליפות חלל. אתה צריך לבצע תנועות מיוחדות רק כדי לצאת מהכסא, וכמובן רק אחד מאיתנו בכל פעם. תא המגורים, ה-BO מרווחת מעט יותר במסלול יש כוח משיכה מזערי, וכל הקומפלקס פועל היטב ומספק נוחות ואפילו פרטיות אם צריך.
הצוות טיפל בי יפה – כמו חבר אינטגרלי בצוות. אני חושב שעבדתי קשה כדי להרוויח זאת. רק כדי שאוכל לקחת אחריות על עצמי זו כבר עזרה עבורם – אחרת הם היו צריכים להשגיח עלי בנוסף למשימות האחרות. המפקד יהיה בצרות אם לא נסתדר ביחד. אך עדיין יש מספיק משימות פשוטות שאני יכול לעשות."

קובה מפולין שואלת: כמה זמן חלמת על טיסות חלל? מה היה חלום הילדות שלך?
סימוני: "כמובן שחלמתי על זה, אך לא ברצינות. מי היה מאמין בכך אפילו בשנת 2000, שאזרחים יוכלו לטוס לחלל? רעיון מדהים."

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

6 תגובות

  1. למישהו יש מושג מדוע השמים כל כך בהירים הלילה הזה?
    מקרינים אותנו מלמעלה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן