סיקור מקיף

שוגרה החללית הסינית לירח

החללית שוגרה ב-12:00 לפי שעון ישראל , והיא תגיע לירח ב-5 בנובמבר. תמונות ראשונות צפויות בסוף נובמבר

הירח
הירח

סין שיגרה את החללית הראשונה שלה לירח ביום רביעי, השלב הראשון בתוכנית שאפתנית בת עשר שנים שבמהלכה ישוגר גם רכב שטח רובוטי לירח, שיחזיר דגימות קרקע לכדור הארץ. טלוויזיה הסינית הראתה את תמונותה שיגור של מקפת הירח שאנז'ה – 1 ממריאה ממרכז שיגורי החלל שיצדאנג בחבל סצו'אן שבדרום מערב סין.

ב-13 בספטמבר שיגרה יפן מקפת גדולה לירח במהלך שנחשב לקפיצת מדרגה במירוץ החלל הלא רשמי בקרב מדינות אסיה. הודו אמורה להצטרף למירוץ בקרוב כאשר תצא לפועל תוכניתה לשגר את מקפת הירח שלה באפריל. במשך כמה חודשים התנהלה תחרות סמויה בין סין ויפן מי תשגר ראשונה את הלווין שלה, אך בסופו של דבר יפן היא זו שזכתה במיני מירוץ.

משגר לונג מארץ' 3a שנשא בתוכו את החללית המראי זמן קצר לאחר השעה שש בערב זמן מקומי (10 שעון גריניץ', 12 שעון ישראל) לאחר שבכירי סוכנות החלל הסינית אישרו כי תנאי מזג האוויר טובים לשיגור.

הסינים פינו כמה אלפי בני אדם המתגוררים בטווח של 2.5 קילומטרים מאתר השיגור פונו מבתיהם כשעתיים לפני השיגור, מוסרת סוכנות הידיעות הסינית הרשמית שינואה. כאלפיים תיירים צפו בשיגור תמורת דמי כניסה בשווי 800 יואן (כ-106 דולרים).

החללית שנז'ה-1 נקראת על שמה של אלה סינית שטסה לירח,. החללית תקיף את כדור הארץ במשך כמה ימים לצורך בדיקת מכשיריה ולאחר מכן יוצתו מנועיה ותתבצע התאמה עם מסלול הירח. החללית תכנס למסלול סביב הירח ב-5 בנובמבר. מטרת הפרויקט – לנתח את ההרכב הכימי והמינרלי של פני השטח של הירח. החללית גם תשתמש במצלמות סטריאוסקופיות ובחיישני קרני X כדי לבצע מיפוי תלת ממדי של פני השטח. החללית שמשקלה 2,300 קילוגרם צפויה להעביר את התמונות הראשונות מהירח בסוף נובמבר, ולהמשיך להקיף ולחקור את הירח במשך כשנה.

שנז'ה-1 מבוססת על פלטפורמת לווין התקשורת Dongfanghong 3 והיא תישא ציוד מדעי במשקל 127 ק"ג למשימה מתוכננת בת שנה. "במונחים טכניים, שנז'ה-1 היא למעשה חללית חדשה" כתב לואון באחד מאתרי האינטרנט של הסוכנות. לפי האתר, תישא שנז'ה-1 בסך הכל שמונה מכשירים עיקריים שבעזרתם היא תצלם ותמפה את פני השטח של הירח, תחקור את האזורים העמוקים, תנתח את הרכבו הכימי של הרגולית וכן את סביבת החלל המקיפה את הירח. תקציב המבצע 1.4 מיליארד יואן (כ-180 מיליון דולרים).

בכירי CNSA אמרו בעבר כי שנז'ה-1 מתוכננת להקיף את הירח במסלול קוטבי בגובה של 100-200 ק"מ. "בהתחשב באנומליה של שדה המשיכה של הירח, עלולה שנז'ה-1 ליפול על אדמת הירח בתוך חצי שנה, אם ייבחר מסלול בגובה 100 ק"מ", אמר לואן, והוסיף כי אם מנהלי המשימה יחליטו שלא לחקור את שדה המשיכה של הירח, ייבחר המסלול הגבוה יותר. כדי להגיע לירח בשלב הראשון תידרש שנז'ה להמריא במסלול אליפטי שהנקודה הקרובה ביותר שלו לכדור הארץ תהיה בגובה 600 ק"מ. לאחר מכן יבצעו מנהלי המשימה שלושה תמרונים שיעלו את החללית למסלול גבוה יותר ולבסוף – למסלול מעבר אל הירח. "המעבר למסלול סביב הירח הוא החלק הקריטי במשימת שנז'ה" אמר לואן. "אם השלב הזה לא יבוצע כהלכה, החללית תחלוף ליד הירח או תפגע בו, שני אירועים בעלי השלכות שליליות.

הדרקון והחלל סדרה בת שני פרקים על תוכנית החלל הסינית

מקפת הירח הסינית תשוגר עד סוף 2007

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן