סיקור מקיף

מקפת הירח הסינית שנג'ה-1 סיימה את תפקידה ורוסקה על הירח

החללית השלימה 16 חודשי הקפה של הירח ושידרה לכדור הארץ תמונות ומפות של תפוצת המשאבים על הירח * השלב הבא – שיגור חלליות שינחתו נחיתה רכה, ובעוד שמונה שנים – גם חלליות שיחזירו דגימות קרקע מהירח

הדמיה של ריסוק החללית שנג'ה-1 על הירח מתוך אתר רשמי של ממשלת סין
הדמיה של ריסוק החללית שנג'ה-1 על הירח מתוך אתר רשמי של ממשלת סין

המקפת הסינית הראשונה שהקיפה וחקרה את הירח, שנג'ה 1 השלימה את משימתה ורוסקה על הירח לאחר 16 חודשי הקפה.
החללית שנג'ה 1 פגעה בקרקע הירח ביום ראשון בשעה 16:13 שעון סין (10:13 שעון ישראל). החללית שוגרה באוקטובר 2007 ממרכז שיגור הלווינים שיצ'אנג. היא נחשבת לצעד הראשון מתוך שלושה בתוכנית הירח הסינית.

במהלך 16 החודשים האחרונים החללית שידרה למעלה מ-1,400 ג'יגהביט של נתונים מדעייםל לרבות תמונות של הירח, תמונות של פני השטח של הירח ומפות של תפוצת היסודות על הלווין הטבעי של כדור הארץ.

אויאנג ז'יהויאן, המדען הראשי אומר: "השגנו את ארבעת המטרות העיקריות שלנו לתוכנית זו, בזכות העבודה הקשה של המדענים שלנו. אני סבור כי מטרות אלה הושלמו על הצד הטוב ביותר. כמה מהמשימות אפילו השיגו יותר מהצפוי.

הנתונים ששידרה שנג'ה 1 לכדור הארץ סופקו בחינם למדענים סינים. 124 מדענים מכ-70 מכללות ו-30 מוסדות מכל רחבי סין שיצרו ועדה מרכזית לניתוח הנתונים. לאחר כשנה, הנתונים יימסרו גם למדענים מכל רחבי העולם.

סין גם הודיעה אתמול (שני) כי היא מתכננת להנחית חללית לא מאוישת על הירח ב-2013. יה פאיג'אן, המתכנן הראשי ש משימת שנג'ה-1, מקפת הירח הסינית הראשונה. המשימה שתכונה שנג'ה-3 תכלול הנחתה רכה של חללית על הירח, אומר יה, חבר הועדה הלאומית ה-11 של המפלגה הקומוניסטית הסינית, הוגף המייעץ המדעי החשוב בסין. לפני המשימה תשוגר החללית שנג'ה 2 ב-2011 במטרה לנסות טכנולוגיות לנחיתה רכה והפחתת הסיכון הטכנולוגי. אמר.

לוח הזמנים נבחן כאשר סין השלימה את השלב הראשון בשלושת השלבים בריסוק החללית שנג'ה על הירח ביום ראשון. לדברי יה, השלבים הם הקפה, נחיתה ושלב של החזרת דגימות קרקע. עדיין במהלך השלב השני תשוגר החללית שנג'ה 4 ושלב זה לא יסתיים לפני 2017, אמר יה, ולא פירט מהן המשימות של החללית הרביעית.

לדברי יה, השלב השלישי יתקיים בין השנים 2017 ו-2020, שבמהלכו תשגר סין חלליות שתוכלנה גם לחזור לכדור הארץ.
שנג'ה היא אלת הירח במיתולוגיה הסינית, אך לדברי יה, יתכן שהחלליות שיחזירו דגימות מהירח לכדור הארץ כבר לא ייקראו על שמה, אך הדבר טרם נקבע."

תוכנית החלל הסינית ידעה אבן דרך חשובה בשנה שעברה עם השיגור המאויש השלישי שכלל גם הליכת חלל.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. מופרע לגמרי 🙁 לא רואים בעיניים עעכשיו גם הירח
  נהיה אתר פסולת. מזל שלא אהיה פה עוד 100 שנה
  לראות את זה

  פושעים!!
  🙁

 2. יש סרט "מכונת הזמן" שבו כתוצאה מאירוע כזה יוצרים נזק לירח והתוצאות שנגרמות לכדוה"א נבדקות בצורה מעניינת.

 3. חחחח
  אהבתי 3..
  אבל..רציני..זה לא מזיק לירח שמרסקים עליו לווינים? חח
  כאילו שישתמשו במסלול הכבידה ופשוט יעיפו אותו מחוץ למערכת השמש לא…מקסימום יתנגש באסטרואיד…פחות נורא חח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן