סיקור מקיף

צ'אנדריאן-1 החלה להקיף את הירח ובסוף השבוע היא תשגר חללית-קליע

צ'אנדריאן-1, החללית ההודית הראשונה לירח, הצליחה להכנס למסלול סביב הירח ב-8 בנובמבר. ב-14 או ב-15 היא תשגר קליע שישא עמו שלושה מכשירים ויתרסק על הירח

החללית צ'אנדריאן-1
החללית צ'אנדריאן-1

הפעלת המנועים ארכה 817 שניות כאשר החללית היתה בגובה של 500 קילומטרים מעל הירח. בשלב הבא, יוקטן מסלולה של החללית לגובה של כמאה קילומטרים. ב-14 או ב-15 בנובמבר, ישוגר מתוכה הקליע, MIP (Moon Impact Probe), שיתרסק על פני השטח של הירח.

החללית מקיפה כעת את הירח במסלול אליפטי החולף מעל אזורי הקטבים של לווייננו הטבעי. הנקודה בקרובה ביותר (פריגאה) נמצאת החללית צ'נאדריאן-1 בגובה 504 קילומטרים מפני השטח של הירח, ואילו בנקודה הרחוקה (אפוגיאה) היא מרחוקת 7502 קילומרים. במצב זה כל הקפה אורכת כ-11 שעות.

חללית הקליע MIP מכילה שלושה מכשירים אף היא – מד גובה באמצעות מכ"מ. (Radar Altimeter) המשמש למדידת גובה החללית במהלך ההתקרבות, וכן להערכת הטכנולוגיה למשימות נחיתה עתידיות; מערכת הדמית וידאו – שתצלם מקרוב את פני השטח של הירח במהלך ההתקרבות, מערכת זו כוללת גם מצלמת CCD; והמכשיר השלישי הוא ספקטרומטר מסות המודד את מרכיבי האטמוספירה הירחית, הזניחה אך לא אפסית לחלוטין, במהלך ההתרסקות.

לידיעה ביוניברס טודיי

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. לשכנה, שוב את מנסה למתוח את גבולות המותר. שום איזכור גם לא בהומור של רצח רבין לא יעבור אותי. בשבילי כל מי שצחוק על הרצח כאילו רצח את רבין פעמיים.

    חוץ מזה, תנוח דעתך, בשנה הקרובה גם נאס"א מתכוונת לירות קליע על מאדים מהחללית LRO, או בעברית סיירת הירח, החללית הקטנה LCROSS תשוגר בצורה כזו שניתן יהיה לצפוןת בפגיעה הן מחלליות המקיפות את הירח ובראשן LRO עצמה והן מכדור הארץ. אי לכך המספר שלוש כבר יאבד את משמעותו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן