סיקור מקיף

מאיץ החלקיקים בז'נבה יחזור לפעול רק באוקטובר

הנהלת CERN מדווחת השבוע כי תהליך השיפוצים של מאיץ החלקיקים שנפגע כתוצאה מקצר חשמלי זמן קצר לאחר התנעתו בספטמבר 2008, יחל בהרצות נסיון בספטמבר 2009 ובהפעלה מלאה חודש לאחר מכן

התיקונים במאיץ החלקיקים בז'נבה. צילום: CERN
התיקונים במאיץ החלקיקים בז'נבה. צילום: CERN

נראה שהעיכוב בהפעלת ה-LHC – מאיץ החלקיקים הגדול במתקן סרן שבגבול שווייץ-צרפת, יהיה ארוך מהמתוכנן. התיקון לתקלה שאירעה בו בספטמבר 2008 נמשך אך בסרן מדווחים על התקדמות מה. עלויות התיקונים צפויים להגיע לרף 16 מיליון הדולרים כאשר המהנדסים בונים מחדש את האלקטרומגנטים הפגומים ועוקבים אחר כל נקודה שבה עלול להתחבא כשל חשמלי שאם לא יתוקן ישבש את הפעילות העתידית במאיץ המורכב.

לפי הארגון האירופי למחקר גרעיני (ראשי התיבות באנגלית של CERN), מאיץ ההדרונים הגדול יחדש את פעילותו בספטמבר 2009, וכי ההתנגשות הראשונה בין חלקיקים תתרחש רק חודש לאחר מכן.

אם חיכיתם בקוצר רוח להתנעה הגדולה של המאיץ ב-10 בספטמבר 2008, רק כדי להתאכזב מתקלת השנאי ביום שלמחרת, אך התנחמתם בכך שה-LHC עדיין במסלול לקראת פעולה, רק כדי לחטוף דכאון בגלל התקלה במגנטים ההייטקים ב-20 בספטמבר, כדאי כעת להנמיך ציפיות. תיקוני ה-LHC נמשכים כמתוכנן, כמה תקלות פוטנציאליות זוהו ותוקנו, וחלקי חילוף מותקנים במקומם, אך יש חדשות טובות. איאן אוניל, כתב יוניברס טודיי שמע מאחד מאנשי הקשר שלו כי מדעני ה-LHC אופטימיים באשר לתחילת ההתנגשויות באוקטובר 2009.

מנהל CERN רולף הוטר, הוציא השבוע הודעה ובה מסר כי: "לוח הזמנים שיש לנו כרגע הוא ללא כל ספק הטוב ביותר עבור ה-LHC ועבור הפיסיקיאים המצפים לנתונים" אמר. "ישנו בטחון סביר כי כל העבודה שנעשית כעת תשיג את מטרתה, והפיסיקאים יוכלו להתחיל להשיג נתוהים עוד השנה.

מדובר איפוא בשנה של איחור לעומת המתוכנן, אך לפחות מתקרב הזמן שבו נלכוד את בוזון היגס.


לידיעה ביוניברס טודיי

75 תגובות

 1. מחכה בקוצר רוח. אם הפעם תהיה פאדיחה אני מניח שיפסיקו להם את המימון

 2. אני קראתי במאמר של שאלות ותשובות שבה נאמר שיש מדענים שסבורים שהמאיץ מסוכן ואני קצת מבולבלת ממה שעלול לקרות מהמאיץ
  המאמר:http://www.lhcfacts.org/

 3. קרין,

  אם הבנתי נכון, הרי שהבלוג מתייחס לסימולציה היפותטית, שנסמכת על תיאוריה שטרם הוכחה, אשר שוחה בים של תיאוריות אחרות שטרם הוכחו. הסימולציה חוזה שהמאיץ יוכל לייצר חורים שחורים שישרדו במשך שנייה או יותר.

  לא הייתי מייחס לנושא חשיבות רשמית, מכיוון שכל הרעיון מבוסס על כרעי תרנגולת: צריך להיזהר שלא להסתמך על סימולציות שלא נבחנו במציאות ומתיאוריות שאינן מוכחות. לפי כל הידע הקיים ברשותנו כיום, המאיץ אינו אמור ליצור חורים שחורים ארוכי-חיים, שאם לא כן הרי שחורים כאלו היו נוצרים באופן בלתי-פוסק על פני כדור הארץ, כתוצאה מפגיעת הקרניים הקוסמיות עתירות האנרגיה באטמוספירה.

  ——————

  בואו לבקר בבלוג המדע החדש – מדע אחר

 4. אני לא כ"כ הבנתי מדעית למה הבלוג התכוון כי אני הסקתי משהו ואולי זו הסיבה לדאגה שלי חג שמח…

 5. תגובה מעניינת במיוחד מאותו בלוג:

  Don’t create black holes. The current theory of what powers them is incorrect.

  The true source of a black holes gravitational energy isn’t the mass that gets sucked into it. That mass gets destroyed in the singularity. So does the energy it is composed of. It gets destroyed when the gravitational force that sucks it in makes it exceed the speed of light because exceeding the speed of light in space destroys the representation of the Dirac Sea; i.e., it destroys light, energy, matter, and spacetime. The singularity inside a black hole is the only thing that violates the conservation of energy. There is a universal law more powerful than the conservation of energy. That is the conservation of nonexistence. Nonexistence cannot be destroyed because it is nonexistent. It is the lack of existence. The conservation of nonexistence is the first cause of symmetry. It is the cause of dark energy and the cause of the Dirac Sea.

  Inside the event horizon of a black hole lies nonexistence. No Dirac Sea. No energy. No space. No time. No dimensions. Black holes are powered by the dark energy difference between the nonexistence inside the black hole and normal space outside it. If you don’t know this, there is a finite chance you could destroy the earth. The energy of the Dirac Sea outside the black hole is inexhaustable. It is the most powerful energy source in the universe. We don’t know how to contain it.

  As far as cosmic rays, the creation of a black hole involves more than energy. The thing that actually triggers the creation of a black hole is energy being forced to exceed the speed of light in free space. Cosmic rays don’t do that, unless they get sucked into a black hole.

  This is based on research still to be published. Ignore at your peril.

  ——————

  בואו לבקר בבלוג המדע החדש – מדע אחר

 6. קרין:
  עושים את הניסוי כי לא יודעים מה יקרה בהתנגשות.
  אילו ידעו – לא היה צורך בניסוי.
  מה שכן יודעים זה שלא יקרה בניסוי שום דבר שאינו קורה ממילא במקומות אחרים ביקום מבלי שיגרום כל נזק ולכן אין סיבה לחשש.
  עושים את הניסוי כיוון שבאותם מקומות בהם מתרחשות התנגשויות כאלו אין לנו מכשירי מדידה שיכולים להבהיר לנו מהן תוצאות ההתנגשות.
  יש מספר תיאוריות באשר לתוצאות האפשריות של הניסוי ויתכן שהניסוי יוכל לקבוע אם חלק מן התיאוריות האלו (או אולי אפילו כולן) שגויות.
  יש באתר מאמרים רבים על הנושא ויש בהם הסבר פופולרי על התיאוריות השונות ועל מה שמקווים לגלות בניסוי.
  פירוט נוסף את יכולה למצוא כאן:
  http://en.wikipedia.org/wiki/LHC

 7. שמישהו יסביר לי… מה בעצם יקרה בעת ההתנגשויות ומה מחפשים שם בעצם והכי חשוב: הא זה מסוכן לחיינו?

 8. ויהודה ומיכאל:
  חיממתם את הליבה של הליבה של הליבה של התת-תת-תת-חלקיקים:)תודה מקרב ננו-ננו-ננו-חלקיקינו:)

 9. יהודה:
  אבי היה תקופה מסוימת בשליחות המדינה בליבריה.
  במסגרת זו התארח פעם בשבט הנימבה ואלה העניקו לו תואר "ראש שבט".
  כמו שיש "דוקטור כבוד" יש, מסתבר, גם "ראש שבט כבוד"

 10. אני מבזבז זמן וקורא בסבלנות את התגובות,

  וחושב,
  עד לאיזו רמה שפלה הגענו באתר למדע…

  חזי

 11. למיכאל
  באמת, אבל באמת, לא רציתי לפגוע, ורק קצת להתבדח, אני לא מבין מה שם העליב אותך או פגע בך.
  אבל גם הוגין אמרה שזה היה מרושע אז כניראה שאני לא מבחין במשהו.
  אז קודם כל ובאמת אני מתנצל (בכנות!)דבר שני קבל זאת ברוח טובה כי לא הייתה לי כוונהלפגוע.
  דבר שלישי , אתה לא יכול להכחיש שאתה משהו מיוחד כי אני לא מכיר רבים שהם בני ראש שבט, אז בהזדמנות ספר לנו על כך.
  אז לילה טוב מיכאל
  סבדרמיש יהודה

 12. יהודה:
  אכן שמתי לב לכך שפתרת את החידה אבל נעלבתי ממה שאמרת ולכן הגבתי כפי שהגבתי.
  אני חושב שכל אחד במקומי היה נעלב ולצערי זה חלק ממסכת שלמה.
  אשמח אם תחליט לראות בנקודה זו נקודת מפנה ותחזור להתיחסויות שהן ענייניות בלבד.

  הוגין:
  וכי אמרתי שתגובה ביזארית אינה נכונה?
  אמרתי רק שאינני מבין אותה ואת אף פעם לא טורחת להסביר אז חבל על המאמץ.
  אינך צריכה להציע לי להבין בקצב שלי.
  אין לי הרי כל אפשרות אחרת.
  אני אמנם מעריך שקצב זה גבוה מאד אבל זכותך לחשוב אחרת.
  אני גם נוטה להאמין שכאשר את אומרת משהו שאינני מבין (ובדרך כלל ממש אין לי בעיות בהבנת הנקרא ואני דווקא מוכר כאחד שעדיף שיעיף מבט על חוזה לפני שחותמים עליו) – הבעיה היא באופן אמירתך ואולי אפילו בהבנתך את את מה שאת אומרת אבל כיוון שזו רק אמונה ואין לי כל חשק להתחיל להתאמץ בפיענוח טקסט שהכותב/ת התעצל/ה בכתיבתו – אני פשוט לא מתייחס.

 13. 22:27 בישולים!!חהחהחה
  אגב:מחר יהודה ואשתו ה'אפריקאית':)חוגגים יום נשואים-מזל טוב!!ואתם יודעים מה ?אני ואישי היקר חוגגים גם כן יום נשואים מחר לפי התאריך העברי.-מזל טובו–וזו עובדה!!
  נחמד לא??
  אפרופו הקשרים בלתי-צפויים,,

 14. מיכאל:
  תגובה 'ביזארית' איננה מוגדרת כאינה נכונה !
  אך מאחר וכל דבר צריך גם להבדק ולהחקר מכל כוון אפשרי,אמירה זו נאמרת על מנת לשים דברים בפרופורציה הנכונה כל עוד 'דברים' לא הגיעו להבשלם התבונית ההיקפית.
  לכן,נכון ל'מקומך' להמשיך להיות ישר עם עצמך-כשכלך ולהבין בקצב שלך.
  אתה מומחה אולי לדברים שמקומי פחות מתעסק בהם,אך אין זה אומר שאיני קוראת,מתייחסת ומפנימה מה שנכון לתכליתי,והמרתק הוא לראות את כל שאר התגובות בהתאם למאמרים המוזרמים.
  מקווה שהבנו משהו ברצינות.

 15. למר מיכאל היקר שלום רב!

  שאלת חידה ומכיוון שאנוכי יודע שנולדת בארץ, הבינותי ששתי העובדות הנותרות הן נכונות. וזה לקח לי בדיוק עשר שניות. כעת האם לענות לך על חידתך ולהרוס את הכייף לאחרים?, או אולי לתת רמז עמוק שאני יודע את הפתרון?
  כולם מבינים שלפחות אחד התנאים האפריקאים הוא נכון כי יש שנים אבל כשרשמתי"תנאי פתיחה אפריקאים", בלשון רבים, זה מראה שידעתי את פתרון החידה.
  כמובן, שעמדתי לפני ארוחת ערב וניזכרתי ברעבים האפריקאים שמטבלים מזונם פה ושם בחלבונים מן החי ועוזרים ע"י כך בחיסול גנים מתחרים לגנים שלהם. אז מר מיכאל נא לראות זאת רק כפתרון מיוחד ועסיסי של חידתך.

  וכדי להאדיר את שמה של הוגין הפולניה, ששמרה על כבודי בזמן שטרתי שניצל, הינה לכם בדיחה משודרגת על אמא פולניה באפריקה, ומעשה שהיה כך היה:-
  שבט קניבלים תפסו את הוגין והחליטו לחגוג והכניסו אותה לסיר , אבל ראה זה פלא, מבעד לאדי המרק רואה לפתע הוגין את בנו של ראש השבט- ידידינו היקר מיכאל.
  "הו מיכאל יקירי מה שלומך, סוף סוף ניצלתי!"
  מביט בה מיכאל והם מתחבקים ומתנשקים ומיכאל פונה אל חבריו הטבחים:-
  "חברה, זאת פולניה, צריך לבשל אותה היטב!"
  האמת שכעת כשאני רואה את הבדיחה הזאת אני מבין שאני קצת חוטא למיכאל כי כל אחד יודע שהוא צימחוני. אבל מתוך הערכה לאמא הפולניה אני אשאיר את הבדיחה.
  יום טוב מיכאל!
  ולא לצנזר בדיחות!
  ותחייך!
  סבדרמיש יהודה

 16. הוגין:
  צר לי אך אינני יודע איך ניתן להתייחס ברצינות לתגובות ביזאריות.
  כאשר את אומרת משהו שאני מסכים אתו – אני מתייחס ברצינות.
  כאשר את אומרת משהו שאינני מסכים אתו – אני מתייחס ברצינות.
  כאשר את אומרת משהו שאינני מבין – מאחר שבעבר, כאשר דרשתי הבהרות מעולם לא קיבלתי אותן וקיבלתי רק וויכוחים ביזאריים במקומן – אינני מתייחס ברצינות.

 17. מיכאל:
  ביני ובין היגס הפעם לא הייתה הכפשה!!לא מבחינתי בכל אופן!!ותגובותי הם עובדות!קרא,בדוק והבן ואחר-כך תחליט אם להתרגז,אם בכלל.
  אך מאחר וכוונתך הייתה טובה,זרמתי איתך אפילו ברצינות,התואמת ליושרי-האינטלקטואלי.אולי לא הייתי צריכה להתייחס??
  אני עדיין מצפה שתתייחס ברצינות לתגובותיי גם אם הן 'ביזאריות' ,בעינייך
  אך שום חובה לא חלה עליך להגיב,אם אין הן ל'רוחך'.
  אך,,,סבלנות יש לי.(אין צורך לנצל את סבלנותי ,כסובלנותי בנלוזות).

 18. הוגין:
  קודם כל שאלתי התחילה כך: "נראה אם תצליחו לנחש מה הטענה השגויה לגבי ההיסטוריה הפרטית שלי:"
  לכן זה כן עניין של ניחושים ורק של ניחושים (ואם יש ידע רלבנטי אז הניחוש הוא מושכל).
  כך זה גם במשחק עליו סיפרתי – Spot the not.

  שימי לב איך קורה שכאשר אני בסך הכל מנסה להפריד בינך לבין היגס כאשר אתם נגררים להכפשות הדדיות חסרות טעם (ועושה הכל כדי שזה יהיה ברוח טובה ומבודחת) את פשוט גוררת אותי ללא כל טעם לוויכוח מאותו סוג.
  די!

 19. מיכאל:
  העובדות שכתבת הן ההנחות שעליהן מתבססים:סעיף 2 כתבת:"אני נולדתי בצרפת"!לשאר הספקולציות אינני מתיחסת בנתון נשאל.
  וכפי שאמרתי..לא מדובר על ענייני ניחושים,,חידות מסוג זה אינם לעניין.

 20. הוגין:
  קודם כל ביחס לשאלתי – זו הייתה שאלה על עובדות ואינני יודע איזה שיקול אפשר בכלל להפעיל כאן.
  פשוט אמי באמת נולדה בסומליה ואבי באמת ראש שבט אפריקני (שבט ה-נימבה) אבל אני נולדתי בארץ ולא בצרפת.
  ביחס לזיכרונך? מה אומר? כשיש תגובה שאין בה טענת אמת אחת וכל תכליתה היא לשמש פלטפורמה להכפשתי (והיו המון תגובות כאלו) אני קורא לזה רשעות.
  אם את מעדיפה לקרוא לזה טוב לב – שיבושם לך.

 21. מיכאל:
  יהודה אינו מרושע בשאר תגובותיו וגם הפעם יתכן, שחידתך עוררה למרבה האירוניה אסוציאציות מעט זדוניות ,לא יותר מכך,,
  טוב ,אולי גם ה'מסה האפילה' המאפילה גם עליך ,מיכאל, מלראות 'מחודד' מתחת לפני השטח התת-חלקיקי,,
  הגיע הזמן ש'תחשוב' ולא תעסוק ב'ניחושים' שלא ברור מאיפה אתה ממציא אותם.

 22. מיכאל:לגבי חידתך,זה לא היה ניחוש כלל גם אם השיקול לא נכון לטעמך אך עליך לנמק מדוע ,איך וכיצד אם טרם הבנתי.
  לעניין האחר:לי יש סבלנות וזכרון של פיל ,,טבוע בגנים.,,אז נחכה להתפתחויות ,,עד צרן,,כל יום כל שעה כל רגע בסובלנות ה'רפיונית':))??שהכתרתני,,

 23. הוגין:
  אל לך לקרוא לאי הצטרפות לחלומותיייך בשם "אי התעוררות" כיוון שהצטרפות לחלומות כרוכה דווקא בהירדמות.
  ניחושך, אגב, לא נכון.
  א ו ג נכונים והדבר היחיד שאינו נכון הוא שנולדתי בצרפת.

 24. טוב ,מיכאל כנראה שאתה מתייחס לסעיף 3 רק שלדאבוני אינני יודעת מה מחייב 'ראש שבט אפריקאי' מבחינת המקור,, הניידות ,המיקום,ופעלים שלא מדברים עליהם,,.
  הכי הרבה נניח באופן פראי: שאמך הסומלית:)הופרתה על-ידי ה'ראש':) התגלגלה לצרפת ואתה יצאת,,,
  *
  ובכל זאת:חבל שאינך מתייחס ברצינות לשאר הערותי ו'עצוב' יותר,,שבנושאך המפורסם:מה נשמה?שאני בתגובתי האחרונה שם,כדברך – אומנם עוררתי,,אך אתה כלל לא התעוררת ,שלא לדבר על זה שחלקיקיך במצב 'אל-חושי' , מתמהמים או אולי יחכו עד חודש אוקטובר,,,למאיץ וכל המשתמע מכך,,אם בכלל.

  *
  ושלמה:מוזמן להרוויח את כבודו ה'שקול והמשכיל' להגיב למאמר בדבר המאיץ לדורותיו.

 25. יהודה:
  כל הכבוד על עוד תגובה מכפישה, שגויה, בלתי עניינית ומרושעת.

 26. למיכאל
  אני מבין כעת איך עם תנאי פתיחה אפרקאים קניבליים כאלה איפשרו לך להיות הצנזור הראשי של אתר הידען.
  לרגל 200 שנה לאבולוציה של דרווין צריך לעשות מחקר מיוחד על המוטציות האפריקניות ששיאם- מיכאל!

  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 27. חברה:
  אולי תפסיקו לריב סתם?
  דברתם על מוצא אז בואו ונסו לנחש משהו.
  יש משחק בטלוויזה שנקרא Spot the not שבו מועלות כל מיני טענות שרק אחת מהן שגויה.
  נראה אם תצליחו לנחש מה הטענה השגויה לגבי ההיסטוריה הפרטית שלי:
  1. אמי נולדה בסומליה
  2. אני נולדתי בצרפת
  3. אבי ראש שבט אפריקני

 28. היגס:
  כנראה שעל העם היהודי עובדת אבולוציה מוטיבוציונית מוטציונית מוזרה ביותר:)

 29. לא היגס,אני לא מווארשה,,,,,,,,,,,,,,,,,משפחתי נספתהההההההההההה שםםםםםם,,אי ששששששםםםםםםםםםםםםםםםם.אבי זכרונו לברכה,כילד נלקח על-ידי אביו לדרום-אפריקה ,,(וכל שנותרו????,,,,,,,,,,,,)וכך נשאר,,נצר..טוב.
  אין צורך שתנסה להרעיל .
  אבל ,אם יש לך בדיחות טובות:ספר,אני מרשה לך לצחוק עלי ברוח טובה אם כל -כך בא לך,,נראה אם כשאר-פליטה,,משהו טוב משם נשאר ממך.

 30. הוגין
  את מוואאאאאאררררשששה????!!!! באמת??????
  אני מכיר כמה בדיחות על פולניות מווואאארררשששהה.

 31. הוגין
  האובססיה שלך לוויכוחים חוזרת כבר שכחת שגוגלת בזפת ונוצות וגולגלת כשזנבך מטאטא את כל המדרגות. אין בעיה.
  על ההשוואה של השואה עם שריפת עכברים שעשית הביטוי מפגרת היה ביטוי עדין.
  אני כדור שני ליוצאי שואה כשהורי בילו במחנות הנופש של היטלר. כשאבי עבר עשרות ויותר סלקציות של מנגלה לתאי הגזים. בחורף במסדרים של שעות כשכולם עומדים בקור של מינוס עשרים ערומים. בטיולי הרכבות שנמשכו לעיתים כשבועיים ללא מים וללא מזון בקרונות משא פתוחים לשלג. בטיולים ביערות גרמניה כאשר מי שפיגר נורה והשלך בצד הדרך. ועוד ועוד. נסי נא עוד אחת מבדיחותיך ונראה את גובה מצחך הנמוך. אין לי זמן מיותר לשכמותך אבל אני מבטיח להתעלות על הפעם הקודמת.

 32. הוגין:
  אין שום סיכוי ששלמה הוא היגס.
  שלמה הוא מחב"ת חשוך והיגס דווקא נוטה להתעמת עם כאלה.

 33. לאחר דבריו הקשים של אדון "שלמה"מאמש למיכאל ולי-הוגין הייתי מבקשת ואולי מציעה לכל חדי העין וההבחנה באתר לשים לב לדקויות המשתרגות ל'קשר כלשהו' ואם תצלח אבחנתכם,אז גם להקשרים שבין תעלולי היגס-בוזון(החלקיק הקוונטי -ההיפותטי)המתחקה על-ידי 'מר'-היגס/בוזון 'יקיר' האתר ובין? 'אדון שלמה'-איש התרבות התורנית הנותן דרשותיו באתר זה והטוען בדומה ל'אדון היגס' ל:פאב רווי ב'שיקול-דעת והשכלה'.:
  האין שניהם:אחד??
  למרות 'פיגור-קל' בפער שבין מחשבותי העמוקות/ואולי גם הנשגבות,,? ובין ה'יכולת' או אולי מוגבלות מסויימת להעבירם בבהירות הייתי שמחה אילו יצליחו ה'מבריקים' בינכם לקלוט את האישו המרכזי אליו אני חותרת ב'השגותי' המופרעות,,,!???
  ו'מה נשמה'?מדוע?:חישבו על מצבי תרדמת/קומה=חוסר הכרה.(האומנם?)
  חישבו גם על דבריו של יהודה סבדרמיש שלנו בתגובה הראשונה ועל רמיזתו בדבר-המסה האפילה..אכן מהי ?מהם גם החלקיקים העפים כאבק,,וכאפר,,וכפחמנים ו'רדיקלים-חופשיים"מזה בכלל??
  חישבו על זה שמבחינה מסויימת האטומים/כן החלקיקים המצויים בכל כל מה שנמצא,בכל מקום בכל רגע אינם 'מוכרים' כבעלי 'תודעה שכלית כלשהי',,האומנם????האם הם באמת 'אטומים'/כסתומים?
  ומה לגבי כל -כל האטומים המרכיבים לחקיקי חלקיקים את מה שאנו בחי??האם אין להם 'תודעה' או 'שכל מודע'??
  אז יסלחו לי חכמי האתר על נשגבות טימטומי והגיגי ועל ההקשרים של 'כאן ועכשיו' ועל דקויות 'הריגול' (היגס-שלמה?)שנאלצתי לשתפכם ולעוררכם שנחשוב ביחד.
  זה פשוט כך::כאשר פוגעים ב'לב-נשמתי' על-ידי כינוי שאינו מכובד ,,אני חושבת גם על כל הילדים ששואלים שאלות פיקחיות ומפוכחות בכל רגע בכל שעה ובמערכת החינוך,,והאם 'כינויים' כגון זה שהתבטא 'היגס' והביע שעט-נפש 'שלמה' אינם גם תוצר מערכת 'תורנית' וכל הממסדית הלקויה, שלא לדבר על 'דיכוי-מבית 'המושרש ב'נשמה'—או אולי 'תרדמת השיכחה'.
  סליחה,,שנאלצנו 'לרדת-לשפל' כתוצאה מ'המאיץ בצרן',,,על מנת להתחקות אחר משהו המפעיל לכולנו את 'כל הקישקה',,(וגם נשמת היהודי שבתוכנו!)צר לי על כך./ואולי זה אחרי הכל לטובה??
  אבל,,עד אוקטובר??יש לנו זמן,,ואני אכן סקרנית-עד להחריד ,להמשך הסיקורים בכל הקשור לאותו 'ניסוי' תת-אטומי והשלכותיו.

 34. כנראה שטמטום 'זה' עניין מדבק .
  אז, שלמה? אם יש לך דבר שקול ומשכיל ללמדנו בדבר המאיץ נשמח לשמוע/לקרוא את מחשבותייך בנידון.
  הרווח את כבודך/אך לא על חשבון כבודנו הדל המושפל גם על-ידך,,

 35. כנראה שטמטום 'זה' עניין מדבק .אז, שלמה? אם יש לך דבר שקול ומשכיל ללמדנו בדבר המאיץ נשמח לשמוע/לקרוא את מחשבותייך בנידון.
  הרווח את כבודך/אך לא על חשבון כבודנו הדל המושפל גם על-ידך,,

 36. שלמה:
  לצערי אני מרגיש צורך לענות גם לתגובות מטומטמות.
  זה כולל חלק מתגובותי לדברי הוגין ואת כל תגובותי לדבריך.

  בכל הכבוד (ואני מקווה שיש כאן סטירה).

 37. הוגין ומיכאל –
  לכו בבקשה לטייל במקום אחר! אתם פתטיים ומ-ש-ע-מ-מ-י-ם, וממש לא משעשעים.
  כל הצטעצעות מילותיכם גורמת לאטומים שהוכנסו לבטני לפני זמן מה (בא. צהרים)
  לעלות בתיעוב כלפי מעלה.
  בבקשה – פנו את האיזור לטובת שקולים ומשכילים מכם.
  בכבוד בהערכה ובתודה מראש ומקרב לב (ואין כאן סתירה!!)

 38. מיכאל?או שמא לא קיים?
  תודה על ההבהרות ביננו.
  מותר לי להביע את שמחתי תמיד.
  חוץ מזה,כשעוסקים בתתי-חלקיקים מטבע הדברים יורדים ל'שפלותם' ,השאלה היא אם בכך איננו בעצם ולמעשה 'עולים לנשגבותם' כי התבונה ייתכן ונמצאת בתתי-תתי-יסודותינו ולעולם לא נעלמה,גם אם היינו אטומים/כסתומים לראותה.

 39. הוגין:
  אינני מתנשא.
  זו את שיורדת לשפל המדרגה ומעמדה זו כל מקום נראה מתנשא.
  מאיץ החלקיקים מאיץ חלקיקים.
  הסברתי שהאצתם מקנה להם אנרגיה (קוראים לזה אנרגיה קינטית אם את זוכרת שאי פעם למדת). בעת ההתנגשות אנרגיה זו מותמרת בחלקה – יחד אם המסה של החלקיקים המתנגשים – למסה של חלקיקים שנוצרים בהתנגשות וכמובן גם לאנרגיה הקינטית של אותם חלקיקים.
  כן!! אינני יודע מדוע זה כל כך מפתיע אותך. מכיוון שזה מפתיע אותך – אות הוא שעד כה לא ידעת על כך ולא הכרת בכך. צביעותך מתבטאת בהבעת השמחה על כך ש("סוף סוף") אני מכיר בכך – כאילו ניסית כבר שנים לגרום לי להבין זאת למרות שבעצמך לא ידעת זאת עד ששמעת על כך ממני.
  אני באמת שונה ממך והשוני הוא בכך שבאמת אינני רואה דברים שאינם קיימים.

 40. מיכאל:אתה מתנשא ,,אך אשמח להמשיך להתנסות על-מנת כן להבין.
  חוץ מזה,מה שאתה אומר שלמעשה 'מאיץ החלקיקים' כשמו מאיץ 'חלקיקים' , (הוא למעשה רצף ארנגיה של חלקיקים)ובניסוי המתוכנן בתאוצות השונות שמתכננים במאיץ בסרן (שהוא,אחד ממיני המאיצים הרבים בעולם,,אם כי זה בסרן ,,הגדול מכולם,,) הם עשויים לעבור סוג של גילויים ו'מוטציות' מסויימות וליצור מתוכם 'חלקיקים חדשים',,
  ??
  ואני גם בכל זאת שמחה למרות 'צביעותי' שאתה נוכח בכך שהחלקיקים בתוכי תוכי רוטטים ונוגנים ו'משוררים' אליך בתגובתי ה'מהותניתיתיות' מטבעם האטומי המופלא,,ולמרות זאת ,תמיד משתגב מבינתי בגילוייו/ואתה באמת שונה או סתם לא רואה??

 41. הוגין
  את שמחה להווכח בכך שאני מכיר במשהו שתמיד הכרתי בו ושתגובותייך את הראו שאינך מבינה אותו.
  אז אני שמח על שמחתך ומתעצב על צביעותך.
  את שאר השיר שלך – מצטער לומר – לא הבנתי.
  זה לא פלא כשאת כותבת "מהותנית" במקום "מהותניתיתיתית"

 42. חהחהה:)
  אני שמחה להווכח שאתה מכיר בכך שחלקיקים נוצרים מאנרגיה,,(??)
  אך עדיין משערים לפי תנאי מהירויות שונות וחישובים היפותטיים ,שאתה אולי בקיא ברזם יותר ממני, שבתנאים מסויימים יתגלה חלקיק X משוער, ובתנאי הסתברות B ימצא חלקיק T משוער,,וכן הלאה.
  אם אתה מתעקש שאכן יש בכוונת נסוי זה ל'שחזר את הבריאה' יש מ'אין' או יותר נכון מ,,אנרגיה בתאוצות/ופרקי זמן שונים עדיין תשאל השאלה מהי אותה אנרגיה והאם היא המהותנית או ההשתנויות במצביה ו/או גם תנאים נסיבתיים משמעותיים ואחרים שכן או לא נלקחו בחשבון ושהם למעשה ה'מצע' המשפיעה על כל הניסוי כולו ואי אפשר להוציאם מכלל ההיבטים המשפיעים /ה'יוצרים'/או 'מתגלים' באפקט הניסוי כולו.

 43. הוגין:
  הנה עוד משהו שכדאי לך לא ללמוד.
  חלקיקים נוצרים מאנרגיה.
  לא הולכים לחפש חלקיקים קיימים בחלל המאיץ. לשם כך לא צריך מאיץ או אולי נכון יותר לומר שגם מאיץ לא עוזר בזה.
  בכל המאיצים יוצרים חלקיקים מאנרגיה.
  כך גם בסרן.
  מאיצים את החלקיקים למהירות מאד גבוהה וכך מקנים להם אנרגיה עצומה שבזמן ההתנגשות הופכת לחלקיקים מסוגים שונים ומקווים שיווצרו שם גם חלקיקים שאיננו מכירים.
  אבל אני מזכיר לך לא ללמוד מזה כלומשהוא.

 44. לפי חישובים שחזרתי וערכתי הפעלתו המלאה של המאיץ תיצור חור שחור ותשמיד את כדור הארץ כפי שאנו מכירים אותו תוך 32 דק'. מערכת השמש כולה תקרוס לתוכו תוך כחודש.
  עלינו רק לשמוח שחלה דחיה במועד זה ולנצל את רגעינו האחרונים ובכלל זה קיום יחסי מין בלתי מוגנים עם מספר עצום של שותפים, צריכת חומרים אסורים ושימוש בכל חסכונותינו לרכישת מוצרי אלקטרוניקה.

 45. מיכאל:

  מאוד מקווה שאחרים לא לומדים ממך כלומשהוא ,אלא אם כן הם חכמים כדי לברור אם נשאר משהו מהותני אחרי,,דבריך.
  בכל אופן הניסוי נדחה לספטמבר כך שיש לנו זמן עד אז,,,,
  ובכל -זאת:
  למה כוונתך ל"יצור" חלקיקים??האם הם אינם היפוטתיים ואנו אמורים למצאם או לגלותם??

 46. הוגין:
  לא. אינני רואה שלמדת ממני משהו.
  את עדיין מוזמנת לענות עניינית.

 47. הוגין:
  בקיצור – חוץ מלהתרברב ולהכפיש לא אמרת דבר.
  כאילו שלא צפיתי את זה.
  עכשיו את מבינה מדוע לא טרחתי לענות לך סעיף סעיף מלכתחילה?

 48. מיכאל:
  להבדיל אלף הבדלות ומיליארדי תודעות ממך,אני שואלת!!!שואלת!!חוקרת ,בודקת,תוהה,לומדת,לומדת,לומדת ואתה?????QQעל-פניו כאילו רב באינפורמציה אך כל הרואה פנימה ומכיר את המאטרייה טוב ,מגלה שאתה 'בלופוקציה-מוטציונית נפוחונית' ,בקיצור תופעה מרתקת ששווה להמשיך לחקור ולתהות לקנקנו…
  ואשרי המאיץ בסרן שמסייע לנו בתהליכי הגילויים,,רבי הפנים.
  מה אתה תלמד מזה???
  ד"ש מהוגנודה:)

 49. יהודה:
  האם התכוונת לשרדינגר או שאתה מדבר על חתול אחר?
  בכל מקרה – אינני זקוק להסכמתו של חתול.

  הוגין:
  כדרכך את מייחסת לעצמך יכולות, ידיעות וכשרונות שאין לך.
  ממרום אותם "כישרונות"/כשלונות את צופה אלינו – בני האדם – בבוז ובזלזול.

  "אז מה אנו לומדים מההתנהגות של החלקיקים בסרן?"
  אמנם עוד לא מפעילים את המאיץ אבל את כבר לומדת מהחלקיקים שבו.
  "שיתכן שיש להם אופי בלתי צפוי"
  הרי מראש החליטו לחקור אותם רק בגלל זה כך שלא לומדים את זה מהם – מה גם ש"הם" עוד לא קיימים.
  "לפי עיקרון אייזנברג:"כפי שהמדענים מנסים לצפות בחלקיקים,,אולי הם גם 'צופים' בהם."
  אינני יודע מיהו אייזנברג אבל עיקרון אי הוודאות של *הייזנברג* לא אומר שום דבר כזה.
  בכל מקרה – גם לפי טענתך את לומדת כאן משהו (שגוי) מעיקרון אי הוודאות שנוסח לפני עשרות שנים ולא מן החלקיקים בסרן (שכזכור – עוד לא נוצרו).
  כמו כן את לומדת מהחלקיקים בסרן ש:
  "לפי עיקרון אייזנברג:"כפי שהמדענים מנסים לצפות בחלקיקים,,אולי הם גם 'צופים' בהם."
  אמרי לי כיצד את לומדת מחלקיקים שעוד לא נוצרו על שאלות שאנשים שואלים.
  את גם לומדת ש:
  "אם החלקיקים הם חלק מ'החומר' של הטבע האם יתכן מצב שיש להם סוג של 'יצר-השרדות'."
  שוב – את לומדת מחלקיקים שטרם נוצרו. האם יצר ההישרדות שלהם הוא זה שמונע מהם להיווצר? האם אינך יודעת שחלקיקים נוצרים ומוטחים זה בזה במאיצים אחרים ושסרן הוא בסך הכל עוד מאיץ?
  מה את מנסה לומר בעצם?

  כל השאר הזוי לא פחות וחבל לי על השקעת הזמן בניסוח תגובה לכל ההזיות.

 50. מיכאל:
  ממתי אתה קורא המאמרים היחיד באתר?
  עולם המדע 'חוקר'!!!במידה ואין לך את ההגינות והיושר האינטלקוטאלי לגעת בתת-אטומים המרכיבים את תת-הנוירונים במוחך האמור לחשוב ,תן לאחרים לחשוב ולשאול את השאלות המתבקשות בכל רמות המציאות של חלקיקי האטומים.
  המאיץ בצרן מאתגר!!!מעורר שאלות רבות מספור ומהווה כר ניתוח תת-אטומי ומקיף לכל השאלות המהותניות שאי פעם נשאלו באנושות.
  באם ניתוח אטום על-ידי פיצוצו בלבד מעניין אותך,השאר נא אתה בדימדומי המוטציות שהוא חולל בזמנו בהירושימה/נגסאקי.
  אנחנו ,אנשי ההשכלה בכל זרמי האוכלסיה והמדע המוביל באנושות רוצים ללמוד ולהבין עוד
  ועוד בהרבה רמות,בהרבה דרכים ובכל זאת להשאר אתיים ואנושיים!!ולא לאבד את צלמנו ומודעתינו.
  וכעת:
  אם יש לך סייגים על הסף,,זה בסדר אך נכון תעשה אם תגיב ותפרט לפחות בהתאם לסעיפים שהועלו ותפרק אותם לגורמים במחשבה בונה ומודעת.

 51. באשר לתגובתה של הוגין:
  נו…
  אני דווקא כן מבטל אותה על הסף.

 52. יהודה ואבי:
  אני הצבעתי לרמי על הבעיה לפני יותר מחודש.
  בכל מקרה – כל עוד זה לא מטופל ניתן לשנות ידנית את החודש שבקישור (כלומר – לוחצים על הקישור, מקבלים תגובות מחודש קודם ואז משנים את הקישור שלמעלה מן החודש הקודם לחודש הנוכחי ולוחצים אנטר).
  כך אפשר בינתיים לקבל את הכתבות ש"נעלמו"

 53. חשוב מאד לא לבטל את דעתה של הוגין בנושא זה, על הסף. הרי ידוע זה מכבר שתוצאת ניסוי ברמה הקוונטית עשויה להתקשר לשאלה הנישאלת ולאופי הניסוי עצמו.
  אז נא לענות כאן בזהירות.
  שבוע טוב לכולם
  סבדרמיש יהודה

 54. אז מה למדנו עד עכשיו מ'ההתנהגות של החלקיקים' בסרן?
  א)שיתכן שיש להם 'אופי' בלתי צפוי.
  ב)לפי עיקרון אייזנברג:"כפי שהמדענים מנסים לצפות בחלקיקים,,אולי הם גם 'צופים' בהם.
  ג)נשאלת השאלה אם לחלקיקים ישנה 'תודעה כלשהי'.
  ד)אם החלקיקים הם חלק מ'החומר' של הטבע האם יתכן מצב שיש להם סוג של 'יצר-השרדות'.
  ה)במידה ומערכת המאיץ תמשיך בתעלולים הבלתי מוסברים ,נלקחת בחשבון האפשרות ה'ביזארית' שאולי ייחסו תקלות אלו גם ל'התנהגות המוזרה' מצד ה'ננו-נחקרים' ואם כך,יתכן ויוגדר תחום חדש/נוסף במדע שעשוי להקרא:"פסיכו-אטומים".
  ו)במידה ויוגדרו התנאים שצוינו לעיל תתכן אפשרות להתייחס לתורת המכניקה ב'הנפשה' לאחר שתוגדר ה'חומרה' כבעלת 'סוג-נפש' מכני.
  ז)סוף סוף 'לאפי' החמוד של רועי צנזה יקבל לגיטימציה מדעית /פרסונלית/ ואנושית.(כי בלאו הכי שם כבר יש ללפ-טופ שלו.)
  ח)תחשבו על זה כפי, שהייתם מצפים שהקטנים יחשבו,,,

 55. ללללללללללללללללללללללללללללללללללאאאאאאאאאאא………………………… !!!!! למה??? כל כך חיכיתי לתחילת הניסויים………… 🙁

 56. סרנלנד-דיסנילנד סרן-שוויץ!וואלה , וואוו:)רעיון נהדר לשילובי חופשה לימודית/ קיץ-סתיו לילדים,,ו,,
  טיול משחק -מדעי,,חבל על הזמן!
  רועי צנזה,,חשוב על זה:)איתך לאורך מסעותיך המתועדים,,:)
  והייתי ממליצה גם לכתבינו המבריק רן לוי,שהתגלה במיוחד לאחרונה כבעל ראייה וחושים מפותחים לאיבחון 'תופעות רבתי',, ובשמשו גם כמומחה מעולה לפתרון 'תעלומות הסטוריות-מדעיות' ברוח הבלשית,,המהולה בנימה מושכלת על אפקטים ופעלולים.:)
  הסקרנות שלי גוברת מרגע לרגע להמשך הסיקורים בעניין.

 57. אתם זוכרים שבהתחלה הם אמרו שזאת רק תקלה קטנה, ותוך כמה ימים זה יעבור, אבל זה לא עבר.
  אז זה הפך לחודשיים ועל כל חודש שעבר הם הוסיפו חודשיים.
  אחר כך אמרו שזה יהיה באביב שאנחנו נשיר "שמחה רבה, שמחה רבה, אביב הגיע, סרן בא" אבל הוא לא בא!.
  עכשיו הספור הוא שבסוף 2009 אוקטובר, משהו כזה זה יתחיל לעבוד , אבל אני חושב שהם עובדים עלינו
  המתקן הזה גדול עליהם ואולי כדאי להם להפוך אותו בינתיים באופן זמני (ואולי לא זמני) לסרנלנד- דיסנילנד בסרן!, וכל העשרים או שלושים ק"מ תהיה מנהרת שדים הכי גדולה בעולם!. כך זה יוכל להיות פרודוקטיבי, וגם להכנס לספר השיאים של גינס.
  הם בכלל יכולים לחלק אותו לשניים ומחצי לעשות חצי ירח ולעשות מסגד לאות הזדהות עם תושביי עזה. רק שחסר להם הכוכב שבאמצע, אבל אפשר לשים חבית נפט במקום.
  ביננו, אני חושב שמישהו תפס שבכלל אין מסה אפלה ואין בוזון היגס מיקס דריקס ובאמת חבל על הכסף.
  אז, לילה טוב מסה אפלה!
  בחיוך
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן