סיקור מקיף

קרוליין הרשל רכשה השכלה למרות התנגדות אמה, עזרה לאחיה ויליאם ורשמה תגליות אסטרונומיות בעצמה

אמה של קרוליין לא ראתה את הצורך שבחורה תהיה משכילה והעדיפה שתבצע את עבודות הבית של שאר בני המשפחה. כסוכנת הבית של אחיה היא רכשה השכלה והפכה לאסטרונמית
קרוליין הרשל. מתוך ויקיפדיה
קרוליין לוצרטיה הרשל נולדה ב -16 במרץ 1750 בהנובר, גרמניה. אביה איזק היה מוסיקאי מוכשר. אייזיק הרשל עודד את כל ששת ילדיו לקבל הכשרה במתמטיקה, צרפתית ומוסיקה. אמה של קרוליין לא ראתה את הצורך שבחורה תהיה משכילה והעדיפה שתבצע את עבודות הבית של שאר בני המשפחה.

בגיל עשר כמעט מתה קרוליין ממחלת הטיפוס. המחלה גרמה לעצירת הגדילה שלה והפיכתה גמדה לצמיתות. הוריה הגיעו למסקנה שלעולם לא תינשא בגלל מום זה, אך היא תוכל לחיות את חייה בתור רווקה זקנה. קרוליין נשארה בבית הוריה עד גיל 22. אז לקח אותה אחיה וויליאם לחיות איתו באת ‘, אנגליה. קארולין נעשתה סוכנת ביתו של אחיה.

ויליאם הרשל וכמה מבני משפחתו שהצטרפו אליו בנוסף לקארוליין, הגיע לאנגליה בעת שירותו בגדוד המשמר ההנוברי, שבו שירתו ויליאם וג’ייקוב אחיו. בתקופה ההיא היו ממלכת הנובר וממלכת אנגליה היו מאוחדות תחת שלטונו של ג’ורג’ השני. הרשל למד אנגלית במהירות ובגיל 19 שינה את שמו לפרדריק ויליאם הרשל.

ויליאם היה מוזיקאי מוכשר ומנצח. הוא נתן שיעורי פיתוח קול לקרוליין ואימן אותה במתמטיקה. קרוליין הפכה לזמרת סופרן ידועה והחלה לשיר באופן מקצועי. התחביב של ויליאם היה אסטרונומיה והוא הקדיש את רוב זמנו הפנוי שלו לבניית טלסקופים יותר ויותר חזקים שבהם ניתן יהיה להסתכל עמוק אל החלל.

המוניטין של ויליאם כבונה טלסקופים גדל עד כדי כך שהוא התפטר מעבודתו כנגן והקדיש את כל זמנו לבניית טלסקופים לאסטרונומיה. קרוליין החלה לעזור לאחיה בייצור טלסקופים ולהשתתף בתשוקתו ךאסטרונומיה. קרוליין שימש תחילה שוליית אחיה אז החל לפעול יותר ויותר בכוחות עצמה. הוא עזר לאחותו לפתח את הגישה המתמטית המודרנית לאסטרונומיה.

ויליאם, הנציג הידוע ביותר במשפחה היה זה שגילה את כוכב הלכת אורנוס-אורון, כוכב הלכת הראשון שהתגלה מאז העת העתיקה. אגב הוא זיהה אותו בתחילה כשביט.

בשלב מאוחר בקריירה גילה הרשל שני ירחים של שבתאי – מימס ואנסלדוס, ואת אחד מירחי אורנוס. בנוסף עבד על יצירת קטלוג מקיף של ערפיליות. במקביל עסק בנושא הכוכבים הכפולים והיה הראשון שגילה כי הם אינם רק נצפים ביחד אלא עשויים להוות מערכת כוכבים אחת.

ב־1800 גילה את הקרינה התת-אדומה. הוא גילה אותה על ידי העברת אור שמש דרך מנסרה והחזקת מד-חום ליד הקצה האדום של הספקטרום הנראה. מד החום הראה עלייה בטמפרטורה, וזה הביא אותו למסקנה כי חייבת להיות קרינה בלתי נראית שגורמת לכך.

מחקירת התנועה המדומה של הכוכבים הוא היה הראשון שהבין שמערכות הכוכבים נעות דרך המרחב והראשון שמצא את כיוון התנועה. הוא גילה גם את המבנה של שביל החלב והסיק כי הוא בצורת דיסקה.

הרשל הוא שטבע את המונח “אסטרואיד” (הלחם המילים היווניות – אסטרו=כוכב + איד=צורה). ב־1802 (זמן קצר לאחר שהיינריך ויליאם מתאוס אלברוס גילה את האסטרואיד השני, 2 פאלאס ב־28 במרץ של אותה שנה) תיאר הרשל את כוכבי הלכת הגזיים כמרכזה של מערכת שמש קטנה. הוא הסיק כי לכל כוכבי הלכת הגזיים יש טבעות.

קרוליין קיבלה מויליאם במתנה בנוסף להתלהבות וחדוות הגילוי גם טלסקופים מתקדמים ואיתם גילתה שלוש ערפיליות חדשות וענני אובך שבהם נוצרים כוכבים. בשנים 17856-7 היא גילתה שמונה שביטים. קרוליין קיטלגה כל תגלית שלה ושל ויליאם. שניים מהקטלוגים האסטרונומיים שכתבה קרוליין הרשל, עדיין נמצאים בשימוש היום.
ביום הולדתה ה-96 היא קיבלה את מדלית הזהב של פרוסיה על השגיה המדעיים בחייה. שנתיים אחר כך נפטרה.

מקורות
כתבה באתר נאס”א
הערך ויליאם הרשל בויקיפדיה
עוד בנושא באתר הידען:

6 תגובות

  1. לא הבנתי את גודל התגליות שלה?
    היא קיבלתה טלסקופים משוכללים מאחיה ותיעדה עצמים שמצאה בשמיים. האם היו לה תיאוריות חדשות? מסקנות מעניינות? בתקופה שהיא חיה המוני אנשים מצאו גרמי שמיים חדשים לכן לפחות לפי הכתוב לא נראה שתרומתה למדע היתה משמעותית.

  2. לא הוגן להשאיר את קרולין המוכשרת ללא תגובה ויפה עשה אבי שהביא מאמר בזכות יצירתה ומחקרה האסטרונומי. שמחתי גם לראות שהיא קבלה פרס על הישגיה המדעיים ממדינתה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן