לאחר עיכובים של שבוע, נאס"א שיגרה שני לוויינים שנועדו לחקר אטמוספירת כדור הארץ

העננים יוצרים בעיות גדולות למדענים המבקשים לבצע מודלים של האקלים. כעת מנסה נאס"א גשר על הפער בהבנתנו את אטמוספירת כדור הארץ באמצעות שני לווינים ששוגרו ביום שישי

העננים יוצרים בעיות גדולות למדענים המבקשים לבצע מודלים של האקלים. כעת מנסה נאס"א גשר על הפער בהבנתנו את אטמוספירת כדור הארץ באמצעות שני לווינים ששוגרו ביום שישי.
הלווינים – קלאודסאט וקליפסו יחקרו כיצד העננים והאירוסולים (חלקיקים עדינים) נוצרים, מתפתחים ומשפיעים על האקלים, מזג האוויר ואיכות האוויר.
המדענים אומרים כי פערים בידע בתחומים אלה פוגע קשות ביכולת שלהם לחזות שינויי אקלים עתידיים. סוגים שונים של עננים למשל עשויים לקרר או לחמם את כדור הארץ.
"נבצע תצפיות חשובות כדי לפתור את הבעיה" אמר ד"ר גרים סטיבנס, החוקר הראשי של הלווין קלאודסאט מאוניברסיטת קולורדו.

שני הלוויינים שנפרדו בחלל, שוגרו יחדיו מבסיס חיל האוויר ונדנברג בקליפורניה בשעה 10:02 שעון גריניץ' (15:02 שעון ישראל) ביום שישי, לאחר עיכובים שנמשכו כשבוע בשל תקלות טכניות ותנאי רוח קשים באיזור השיגור. הלווינים הוצבו במסלול מעגלי קוטבי מסונכרן שמש, בגובה 705 קילומטרים, שם הם יטוסו בהפרשים של 15 שניות. הלווינים הללו אם חלק מקונסטלצית לווינים לתצפית על כדור הארץ שנאס"א מכנה רכבת A ("A-Train". )

רק כמות זעירה של המים בכדור הארץ נמצאת בעננים והשיעור הזעיר הזה מספק את המים הטריים שבני האדם תלויים בהם. אומר סטיבנס.

קלאודסאט ישקול את העננים


הלווין קלאודסאט ישגר פעימות קצרות של גלי מיקרו לאטמוספירה ובאמצעות מדידת ההחזר של הפעימות הללובחזרה בלווין הוא ייצור תמונה של מבנה ותכולת המים בעננים. "עוצמת החזר אותות המכ"מ קשור ישירות לכמות המים בעננים. למעשה הדבר מאפשר לנו אפילו לשקול את העננים" מסביר ד"ר סטיבנס. העיכוב של הפעימות מאפשר לנו לצפות בגבהים שונים ולתת לנו את הפרופילי של העננים.

קליפסו יחקור את השפעת האירוסולים על העננים


הלווין השני קליפסו Cloud-Aerosol Lidar and Infrared Pathfinder Satellite משתמש במתקן דומה, לידר, המשדר פולסים של אנרגיה בגלים קצרים עוד יותר – בתחום של האור האינפרה אדום, והתחום הנראה של הספקטרום – לאטמוספירה כדי לקבל נתונים אחרים, אך משלימים לאלו של קלאודסאט.
בפרט יחקור קלאיפסו את האירוסולים – אותם חלקיקים עדינים הנזקים לאטמוספירה כתוצאה מתהליכים טבעיים כמו התפרצויות הרי געש, אבק וסופות חול, וגם מקצף הגלים. פעילות האדם מוסיפה אף היא לאירוסולים באוויר בשל שריפת העיערות ופליטת חלקיקים ממתקני תעשיה ומכלי רכב.

האירוסולים לובשים צורות מורכבות ומכילים מגוון של מרכיבים כימיים שיכולים להיות מוצקים או נוזליים ואפילו חלקיקי חומרים מוצקים בתוך טיפול נוזלים. אורך החיים שלם משתנה – כאשר כמה אירוסולוים חיים רק כמה ימים לפני שהם מתפרקים בעוד שאחרים תולים באוויר במשך חודשים.
השורה התחתונה היא שמדידת אירוסולים קשה מאוד. יש צורך במגוון רחב של מכשירים, אומר ד"ר צ'ארלס טריפטה, המדען הראשי של קיפסו ממעבדת המחקר לאנגלי של נאס"א.
נאס"א וסוכנויות חלל אחרות ביצעו מדידות של האירוסולים מהחלל שנים רבות, אך הבעיה היתה שהם לא יכלו למדוד את כל התכונות, ואחת התכונות החסרות היא ההתפלגות האנכית של האירוסולים בשכבות דקות של עננים.
לאירוסולים יש קשר בסיסי עם העננים מכיוון שהם מספקים להם את הגרעינים שסביבם מתלכדות טיפות המים. עננים הנוצרים באיזור שבו האוויר נקי מורכבים מטיפות הנותות להיות גדולות יותר משום שהן נוצרות ממספר קטן יותר של גלעינים, ועננים אלה צפויים ליצור יותר גשם. עננים שנוצרים באיזורים מלוכלכים יוצרים הרבה יותר טיפות גשם אך הטיפות קטנות יותר. עננים אלה גם נראים בהירים יותר.
באמצעות איסוף בנפרד של הנתונים הללו יסייע קליפסו למדענים להבין את ההשפעות הישירות והעקיפות של האירוסולים על האקלים.
ישירות הם יכולים להחזיר את אור השמש לחלל ולספק אפקט קירור באמצעות הקטנת כמות קרינת השמש המגיעה לכדור הארץ, אומר ד"ר טריפטה. הם גם יכולים לבלוע את קרינת השמש ולחמם את האטמוספירה ואולי לשנות את זרימת האוויר, לשנות את היציבות התרמית של האטמוספירה ואולי גם לדכא את מוליכות החום. והם גם יכולים להשפיע השפעה עקיפה של שינוי תכונות העננים, ולאפשר להם לחיות יותר זמן, לשנות את כמות המשקעים – להגדילה או להקטינה ואולי אפילו לעמעם או להבהיר את העננים ובכך להגביר או להרע את תכונות ההחזר.
"העננים אחראים למילוי מערכות המים המתוקים ועדיין איננו יכולים לתת היום תשובה סבירה כיצד הם יושפעו מלחצי שינויי האקלים הגלובלי." אמר סטיבנס.
נאס"א תשגר בחודש הבא שני לוויני מזג אויר על-מנת לחקור התפתחות העננים

16.9.2005
מאת: אבי בליזובסקי
קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/cloudat160905.html


סוכנות החלל האמריקנית, נאס"א, מתכננת לשגר לחלל בחודש הקרוב שני לוויני מזג אויר על-מנת לחקור את התפתחות העננים. השניים ישוגרו מאותו טיל מבסיס חיל האוויר ונדנברג שבקליפורניה.

שני הלווינים, קלאוד-סאט וקליפסו מתוכננים להיות משוגרים החל מה-26 באוקטובר יצטרפו לשלושה לוויני מחקר נוספים הבודקים את התפתחות העננים והשפעתם על שינויי מזג אויר ברחבי העולם.

קאליפסו CloudSat and Cloud-Aerosol Lidar and Infrared Pathfinder Satellite Observations (Calipso) ישוגר למסלול סביב כדור הארץ כחלק מקונסטלצית "A-train," – קבוצה של לווינים הצופים על כדור הארץ. קליפסו תספק את הדור הבא של תצפיות אקלימיות, לרבות מחקר מתקדם של עננים ואירוסולים, ותשפר באופן ניכר את יכולתנו לחזות שינויים אקלימיים ולחקור את האוויר אותו אנו נושמים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן