סיקור מקיף

צריכת קפאין מאיטה את התפתחות המוח

כך עולה ממחקר בחולדות, שסבלו ממחסור בשינה עמוקה – הזמן בגיל ההתבגרות בו נוצרים הקשרים הנכונים במוח

צריכה מוגברת של קפאין וסוכר. איור: shutterstock
צריכה מוגברת של קפאין וסוכר. איור: shutterstock

בני אדם ויונקים אחרים מראים דפוסי שינה אינטנסיביים במיוחד בגיל ההתבגרות.  המוח מבשיל בקצב מהיר ביותר בתקופה זו.  אבל כאשר חולדות מתבגרות קיבלו מנות גדולות של קפאין, תהליכי ההתבגרות במוח שלהם עוכבו. כך עולה ממחקר שנתמך על ידי הקרן הלאומית למדע  בשווייץ (SNSF).

צריכת קפאין הממוצעת של בוגרים צעירים גדל בשיעור של למעלה מ-70% בשלושים השנים האחרונות והסוף לעליה לא נראה באופק. ענף המשקאות הוא ענף שמגדיל כל העת את הפרסום למשקאות אנרגיה מלאי קפאין. רבים מודאגים כעת מהסיכונים הבריאותיים האפשריים כתוצאה מצריכת יתר של קפאין בגיל ההתבגרות.

חוקרים בראשותו של רטו הובר מבית החולים לילדים בציריך הוסיפו כעת טיעונים חדשים לדיון. במסגרת המחקר שפורסם לאחרונה ואשר נערך על חולדות הם קוראים לזהירות, מכיוון שצריכה של מעל קפאין ברמה הנמצאת ב-3-4 כוסות קפה ליום, יגרום למחסור בשינה עמוקה ועיכוב התפתחות המוח.

גם בבני אדם וגם בחולדות,משך ועוצמת השינה העמוקה, כמו גם מספר הסינפסות או החיבורים במוח, נבנים במהלך הילדות, מגיעים לשיא בגיל ההתבגרות ושוב יורדים בגיל מבוגר. "המוח של ילדים גמיש מאוד בזכות הקשרים הרבים" אמר הובר. כאשר המוח מתחיל להתבגר, מספר גדול של קשרים אובדים. אופטימיזציה זו מתרחשת בזמן שינה עמוקה. סינפסות חשובות מתארכות, אחרות מתקצרות. הדבר גורם לרשת להיות יותר יעילה ולמוח להיות חזק יותר" אומר הובר.

ביישנות במקום סקרנות
החוקרים סיפקו כמויות מתונות של קפאין לחולדות בנות שלושים יום במשך חמישה ימים ומדדה את הזרם החשמלי שנוצר במוח שלהם. תקופות השינה העמוקה, המאופינות בגלים איטיים, פחתו מהיום ה-31 עד היום ה-42, כלומר הרבה מעבר לצריכת הקפאין. בהשוואה לחולדות שקיבלו מי שתיה טהורים, החוקרים מצאו הרב היותר קשרים במוחן של החולדות ששתו קפאין בוסף המחקר. תהליך ההתבגרות האיטי במוחן גם השפיע על התנהגותן: חולדות הופכות יותר סקרניות עם הגיל, אך החולדות שצרכו קפאין נשארו בישניות וזהירות.

"המוח עובר בגיל ההתבגרות תהליך עדין של התבגרות, שבו עלולות מחלות נפש להתפרץ. גם אם מוחן של חולדות שונה מאוד ממוחם של בני אדם, יש הרבה הקבלות בשאלה כיצד המוח מתפתח. דבר זה מעלה את השאלה האם צריכת הקפאין של ילדים ובוגרים צעירים אינה מסוכנת או האם הם יהיו חכמים בהעדר צריכת החומר המעורר. את זה צריך להשאיר למחקרים אחרים" אמר הובר.

להודעה של החוקרים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

 1. אם זה נכון אז כנראה הפסדנו כבר הרבה מאד.
  למשל, המתמטיקאי הידוע ארדוש הגדיר את המתמטיקאי כמכונה להפיכת קפה להוכחות מתמטיות.
  אתם יכולים לתאר לעצמכם כמה קפה הוא צרך וכמה הרבה יותר הוכחות מתמטיות היו לנו אלמלא עשה זאת.

 2. לא קריטי. עם התוכן שהדור הצעיר צופה בו במהלך היום לא נדרשים יותר מידי חיבורי סינפסות בלילה.
  ולפי הנתונים של כמות הצופים בתוכניות טלויזיה למפגרים, להיות מטומטם היום זה נחשב יותר מלהיות חכם.

 3. הקפה פיתח את הקפאין כדי להתמודד עם מזיקים מימשפחת המכרסמים.חולדות הם חיות מעבדה נוחות,אבל לא מדמות אדם באופן מדויק.

 4. לא הייתי ממהר להשליך ממוח של חולדה למוח האנושי, למרות הקבלות פה ושם.

  לכן, כל עוד לא נערך מחקר בבני אדם, הרי שמדובר במחקר שכותרתו צריכה להיות "אל תתנו לחולדות שלכם יותר מדי קפה"…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן