חוקרי הטכניון: השיקול הכלכלי המקובל של העדפת בעלות על דירה על פני שכירות – לא עומד במבחן התיאוריה הכלכלית

המחקר גם העלה כי הגורמים הפסיכולוגיים בהחלטה שבין שכירות לבין רכישה – מובהקים יותר מבחינה סטטיסטית מאשר השיקולים הכלכליים

מחקר שערכו חוקרי הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון מעלה כי השיקול הכלכלי המקובל שלפיו בעלות על דירה עדיפה על פני שכירתה, אינו עומד במבחן התיאוריה הכלכלית. עוד מצאו חוקרי הטכניון כי לגורמים פסיכולוגיים יש חלק מובהק בהחלטה אם לקנות או לשכור דירה.
המחקר, בראשותו של ד"ר דני בן-שחר, בחן מגוון גורמים המשפיעים על ההכרעה שבין רכישת דירה לבין מגורים בשכירות – גורמים פסיכולוגיים וגורמים כלכליים. "השיקולים הכלכליים כוללים ענייני מיסוי, עלויות נלוות לעסקה כגון תיווך, שכר טירחת עורך דין, מיגבלות תקציביות של הרוכש, סיכון הקשור בתנודתיות ערך הנכס ותנודתיות מחירי השכירות", מסביר ד"ר בן-שחר. "אשר לגורמים הפסיכולוגיים – מצאנו שאנשים מקשרים 'תחושה של חופש ועצמאות' לבעלות יותר מאשר לשכירות (76% טוענים שהם מעדיפים בעלות בשל סיבה זו), משתמשים במושגים כמו 'הרגשה טובה' כשהם מדברים על העדפה של דירה בבעלותם (83% מציינים שהם מעדיפים בעלות מסיבה זו), מעדיפים בעלות בשל 'תחושת השייכות לנכס' (85% מציינים סיבה זו), מקשרים בין נישואים לבין בעלות על דירה (89% מציינים 'נישואים' כגורם משפיע על העדפת הבעלות), ואומרים כי בעלות על דירה מתקשרת אסוציאטיבית עם 'סטטוס חברתי גבוה יותר', 'תחושות יציבות', 'שקט נפשי', 'הצלחה' ו'אושר' (כ- 70% בממוצע מקשרים מונחים אלה עם בעלות לעומת כ- 4% בלבד המקשרים אותם עם שכירות)".
עוד נמצא כי רוב גדול (85% מן הנשאלים) מאמין כי "רכישת דירה עדיפה על שכירות מאחר שנותרת ביד דירה לאחר סיום תשלומי המשכנתא בעוד שבשכירות משלמים תשלומי שכירות כל החיים ולבסוף נשארים ללא כלום". על כך אומר ד"ר בן-שחר כי "בלי לבדוק ריביות, רמת סיכון ופרמטרים כלכליים נוספים – הרי שתיאורטית, טענה זו פשוט אינה נכונה שכן תשלומי השכירות עשויים להשאיר מזומן בידי השוכר בערך גבוה יותר מזה של הדירה שתישאר עם תום תשלומי המשכנתא".
עוד נמצא כי יש מתאם חיובי בין השיקולים הכלכליים והפסיכולוגיים הקשורים בהחלטה לרכוש דירה בבעלות. מכאן, מסכם בן-שחר, שיתכן שהנימוקים הכלכליים הרציונאליים מסווים במידה רבה את המניעים הפסיכולוגיים ואלה האחרונים הם, למעשה, דומיננטיים יותר בהחלטה לרכוש דירה.  במחקר השתתפו 315 סטודנטים וסטודנטיות בשנת לימודיהם הראשונה.

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. אני מעוניינת בפרטים לגבי כל המחקר וכן דרכי הבדיקה והניתוח.תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן