ממנגנון טבעי של כנף הפרפר – למלחמה בזיופים

חברה קנדית נלחמת בזייפנים באמצעות יישום של אחד המבנים המתוחכמים ביותר בטבע: כנף פרפר.

פרפר מורפו. איור: shutterstock
פרפר מורפו. איור: shutterstock

מאת: אופיר מרום

ביערות הטרופיים של אמריקה הלטינית אפשר לראות את פרפר המורפו הכחול (Blue Morpho), אחד מסוגי הפרפרים הגדולים בעולם, שהצבע בחלק העליון של כנפיו כחול עז וזוהר. המנגנון שיוצר את הצבע העז נקרא "צבעוניות מבנית". האור שפוגע בכנף הפרפר נשבר בגלל המבנה הייחודי שלה ומוחזר חזרה באורכי גל מסוימים.

באופן כללי, הצבע שמתקבל תלוי במבנה המשטח ובזווית בה פגע האור. במקרה של פרפר המורפו הכנפיים מכוסות קשקשים עשויים מכיטין, שמסודרים בתבנית זיג-זג ייחודית. חוקרים מאוניברסיטת סיימון פרייזר שבקנדה מצאו דרך להקנות למשטחים רגילים את הצבעוניות של כנפי הפרפר. הטריק הוא שינוי מלאכותי של פני השטח שלהם, על ידי הטבעה מיוחדת, שיוצרת מערכים של ננו חורים. גודל החורים בתבנית נע בין 50-300 ננומטרים בקוטר, במרווחים של 300-600 ננומטר זה מזה. על ידי שינוי הגאומטריה של מערך החורים אפשר לבחור את הצבעים שיתקבלו. תהליך ייצור התבניות מבוסס על טכנולוגיה מקובלת בתעשיית המיקרו-אלקטרוניקה. ראשית, מייצרים תבנית של החורים על גבי סיליקון או קוורץ באמצעות אלומת אלקטרונים, בדומה לאופן בו מייצרים שבבי מחשב. בשלב השני, באמצעות התבנית מייצרים חותמת עשויה ניקל, שהיא למעשה מערך של בליטות, ואותה ניתן להטביע על מגוון של חומרים. ייצור החותמת אורך מספר שעות – עד מספר ימים, אך לאחר שהחותמת מוכנה אפשר לשלבה בתהליכים של ייצור המוני.

הרישיון לטכנולוגיה הייחודית הזו נרכש ע"י חברה קנדית בשם " Nanotech Security Corp", המתמחה במסחור פתרונות ומוצרים בתחום האבטחה. החברה טוענת ששימוש בטכנולוגיה הזו מאפשר, לראשונה בעולם, להטמיע בחותמת אחת חמישה מנגנונים שונים של אבטחה, מהרמה הפשוטה של תמונה, שניתן לראותה בעין בלתי מזויינת, עד לקידוד מידע מוצפן, שניתן לקרוא אותו רק בעזרת מכשור מעבדתי מתקדם. בזכות העובדה שכדי לייצר את החותמות הללו דרושים אלגוריתמים מיוחדים וציוד יקר ומתוחכם, קשה עד בלתי אפשרי לחקות או לזייף אותן. החותמות האלה אידיאליות למנוע זיופים בשטרות כסף ובהמחאות בנקאיות, בעיה שהנזק שלה לכלכלה העולמית מוערך בכ-600 מיליארד דולר בשנה. כאמור, אפשר להטביע את החותמת הזו על גבי מגוון רחב של חומרים כגון: מתכות, פלסטיק וזכוכית, ולכן אפשר להשתמש בה כדי למנוע זיוף של מוצרי צריכה רבים. בתהליך החתמת המשטח לא נעשה שימוש בדיו או כל בחומר כימי אחר, ולכן אפשר ליצור תבנית ייחודית אפילו על גבי תרופות.

 

למקור הידיעה

לחברה

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

 1. שוחר
  סאוחמות אופרה יש מערכת אקוסטית, ששואגת לכך שהשמע מהבמה תתפזר בצורה אחידה בין יושבי האולם. מערכת זו מחזירה רק תדרים שחשובים לשמיעת מוסיקה.
  cd זה תקליטור. יש עליו שקעים קטנים על ספירלה אחת ארוכה. המרחק בין קווי הספירלה הוא כזה שנוצרת התאבכות בונה בצבעים שונים, תלוי בזווית ההסתכלות. בגלל זה רואים לעיתים צבעים כשמסתכלים על תקליטור.
  הרעיון הוא שאם יש מספר שכבות שמחזירות אור, והמרחק בין השכבות הוא כפולה שלמה של אורכי גל אז אותו אורך הגל יוחזר בצורה יותר מובהקת מהשכבות.

  זה דומה למצב שמנדנדים ילד על נדנדה – אם תנדנד אותו כל פעם שהוא חוזר לשיא בגובה אז התנודות תתחזקנה.

 2. שוחר
  שים לב שכתוב שהמרחק בין החורים 300-600 ננומטר. זה תחום של אור נראה. המרחק הזה יגרום להתאבכות בונה בתחום הנראה. אותה תופעה קיימת בשלולית מים שמעליה שכבת שמן דקה, CD, וגם צוואר של יונה.
  בתחום השמע התופעה מתרחשת באולמות אופרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן