סיקור מקיף

‫חיידקים נגד חיידקי-על / צ'ארלס ק' צ'וי‬

חיידקים רעבים יכולים להכניע חיידקי-על עמידים לתרופות * גישה לטיפול בעמידות חיידקים לאנטיביוטיקה

חיידקי על. איור: shutterstock
חיידקי על. איור: shutterstock

בעקבות הידיעה המרכז לבקרת מחלות ולמניעתן בארה"ב: הגענו לסוף עידן האנטיביוטיקה, אנו מביאים לכם כתבה שהתפרסמה בגליון החודש של סיינטיפיק אמריקן-ישראל על גישה נוספת לטיפול בחיידקים העמידים לאנטיביוטיקה

 

מדענים פונים לחיידקים טורפים בניסיון להביס זיהומים עמידים לתרופות. מיקרוביולוגים בראשותו של דניאל כדורי, החוקר כעת באוניברסיטת רוטג'רס [וקיבל את הדוקטורט שלו במיקרוביולוגיה מן האוניברסיטה העברית בירושלים – העורכים], התמקדו לאחרונה בשני טורפים כאלה: Micavibrio aeruginosavorus, הנצמד לחיידק מבחוץ ומוצץ את תוכנו, ו-Bdellovibrio bacteriovorus החודר לציטופלזמה של הנטרף ומתרבה בתוכו ועל חשבונו. קבוצתו של כדורי הראתה לפני כן ששני מיני החיידקים האלה יכולים להרוג חיידקים אלימים, אך טרם נעשו ניסויים בחיידקים עמידים לתרופות. הצוות החליט אפוא לשחרר כל אחד משני הטורפים בתרביות תאים של 14 מיני חיידקים עמידים לתרופות הנפוצים בבתי חולים. כתוצאה מכך השמידו הציידים שיעור גבוה של חיידקים מחוללי מחלות. התוצאות פורסמו ב-1 במאי 2013 בכתב העת המקווןONE  PLOS.

 

 

אך האם הציידים יתקפו גם תאי אדם? במחקר שפורסם באותו כתב עת, ב-18 ביוני 2013 מצא צוותו של כדורי שהטורפים יכולים להרוג חיידקים הגורמים לזיהום בעיניים בלי לפגוע בתאי העין. "ניצול הטבע כך שיַטֶה את שיווי המשקל לטובת המאכסן באמצעים שאינם אנטיביוטיקה, הוא גישה חשובה באמת," אומר דניאל זוּרַבסקי, מיקרוביולוג מן המרכז הצבאי למחקר על שם וולטר ריד, החוקר חיידקים עמידים לתרופות.

על פי המרכזים האמריקניים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), בכל שנה,  כשני מיליון חולים המאושפזים בבתי חולים בארה"ב לבדה נדבקים בזיהומים שלעתים קרובות מקורם בחיידקים עמידים לתרופות. אפילו תרופות אנטיביוטיות חדשות רבות-עוצמה אינן יכולות לפתור את הבעיה משום שלעתים קרובות מושבות של חיידקים אלימים מידבקים עוטפות את עצמן בקרומים ביולוגיים, שכבות מיקרוסקופיות של ריר הנצמדות כמעט לכל שטח פנים. במחקרים שקדמו לזה שעשו כדורי ומדענים אחרים נמצא שחיידקים טורפים יכולים לחדור דרך הקרומים הביולוגיים ולהרוג את החיידקים שבתוכם. הדבר עשוי לספק שיטה חדשה למניעת הזיהום.

בשל החשש מרגישות אפשרית של מערכת החיסון האנושית לחיידקים השוחים בזרם הדם, כדורי סבור שהדרך הטובה ביותר לטיפול באמצעות חיידקים טורפים היא "למרוח אותם על שטח הפנים של פצעים או כוויות." הוא ועמיתיו מנסים עתה דרך טיפול זו על בעלי חיים במגמה לעבור בסופו של דבר לניסויים קליניים בבני אדם.

 

הכתבה התפרסמה ברשות סיינטיפיק אמריקן ישראל

5 תגובות

  1. משחקים יותר מידי עם גנטיקה ושינויים כאלה ואחרים שעוד יביאו על המין את האנושי את המגה-מגיפה הבאה שתשמיד 99 אחוז מבני האדם. מדענים טמבלים, תסמוך עליהם שיחריבו את העולם..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן