סיקור מקיף

טוחן מים

פוליטיקאי המתחזה להידרולוג מנסה לפתור את בעית המים בישראל וברשות הפלשתינית

טיפת מים
טיפת מים

לפני זמן רב כתבתי מאמר ארוך וממצה על בעיית המים בעולם. בין היתר כתבתי כי " אנחנו חיים בארץ שיותר מחציה הוא מדבר ומתנהגים כיושבים לחופו של אגם שוויצרי".

כלומר כל מי שעסק ועוסק בפתרון בעיות המים בארץ אינו מיישם את הדרוש לפתרון אמיתי אלא עוסק בפוליטיקה וב"כיבוי שריפות". במאמר מוסגר אוסיף ואומר כי הבנתי בפוליטיקה מזערית.

בשבוע שעבר החלה שוב ההתעסקות בבעיית המים בארץ. רבים מכלי התקשורת יצאו בתרועה רבתי ופרסמו את ממצאי ה"הידרולוג הגרמני" קלמנס מסרשמידט, לא ראיתי את הממצא בשפה בה ניכתב וכנראה לא ניכתב בעברית לכן בהנחה כי המושגים תורגמו נכון אני רואה חובה לעצמי להגיב.

ההידרולוג הנכבד כותב כי: "בברלין ובפריס כמות משקעים שנתית קטנה מזאת שבירושלים וברמאללה". האומנם? לעניות דעתי מותר לחלוק על הקביעה. מה עוד שה"קביעה" מבוססת על ממוצע של 150 שנים. מישהו שמע על שינויי מזג האוויר בעשורים האחרונים? ירושלים נמצאת בספר המדבר, רמאללה נמצאת באיזור גשום יותר. איך ומדוע מחבר ההידרולוג את שני המקומות? פוליטיקה? הקוראים מוזמנים לגלוש לבדוק את כמויות הגשמים השנתיות.

קביעה נוספת היא כי "הארץ אינה שחונה". אני למדתי כי ההגדרה האקלימית למדבר היא, שטח שמאבד (בהתאדות) יותר מים מכמות המשקעים שבו. אז אולי ההידרולוג המכובד יודע אחרת, שכן על פי כל הגדרה שהיא, דרומה מהקו המחבר בין ירושלים לאשקלון – מדבר, ירושלים עצמה יושבת ב ספר-המדבר, כלומר באיזור חצי מדברי.

קביעה אחרת היא כי "מוכרים לאירופה מים כאשר מוכרים פרחים". מוטב לו להידרולוג כי יבדוק, הפרחים מושקים במים מושבים… לעומת זאת באירופה (וגרמניה) קונים פרחים מקניה, פרחים שגדלים ליד אגם נאייושה, גידול שגורם להרס סביבתי ופגיעה באוכלוסיה.

במקום אחר הוא מכנס את המזרח התיכון בחבילה אחת עם… תימן. אין בכך הוכחה לבקיאות בגיאוגרפיה, (אבל הוא רק הידרולוג). בהמשך משפט מוזר "סלע קרסטי הוא סלע מסיס שמאפשר לגשמים לחלחל". ישפטו הקוראים מה שגוי. ועוד "בגדה ובגליל המורדות המערביים שחונים", המערביים? אנחנו למדנו כי המפנים הדרומיים שחונים, או אולי בגרמניה שושנת רוחות אחרת? בהמשך מדווח לנו כי "אנשים בגרמניה למדו לחסוך במים", האם שיקלל ההידרולוג את כמויות הגשמים כחלק מהחיסכון?

אימרה הזויה נוספת, "רוב השטח המעובד היום היה מעובד הרבה לפני 1948 בידי פלסטינים", אדוני ההידרולוג, פלסטינים? לפני 1948? מי מכיר ישות שכזאת? אולי הוא מתיחס לישראל התנ"כית? איך מתישבת ה"חוכמה" הנ'ל עם כל השטחים המעובדים שמדרום לקו ירושלים – אשקלון, שטחי המדבר? אהה כן אצלו המדבר מסתיים בבאר-שבע… דרומה… יוק. ובכל זאת הוא מגיע לשדה בוקר וגם ליוטבתה אבל אינו יודע את ההבדל בין קקטוסים לדקלי-תמר, אפרסקים, ענבים או לפומלות? (הוא רק הידרולוג).

כאשר מגיעים להתייחסותו לגולן, ללבנון, למי הירמוך והחצבני יוצא המרצע מהשק ופני ההידרולוג ניגלים כפוליטיקאי בעל מגמה ברורה, אז במחילה מכבודו, יכתוב את מחקרו כהצעה פוליטית, לא הידרולוגית. שכן ההבלים הרבים אינם מתאימים לאיש מקצוע.

וכך ממשיך פוליטיקאי מוסווה כהידרולוג להשמיץ את כל מה שהצליח להכיר בזמן שהותו באיזור. ההתייחסות לפיה הפלסטינאים רואים את המצב אחרת מהישראלים נותנת רמז גס נוסף לנקודת המוצא של ההידרולוג (לא מכובד), ועל סמך זאת רצוי להתייחס לכל דבריו. במידה ואכן הוא מייעץ לארגוני פיתוח, מוטב היה לו עצותיו לא יתקבלו כ "תורה ממסרשמידט".

זכותו של כל אחד להציע כי "ישראל עושקת את הפלסטינאים, את לבנון את ירדן ואת סוריה ומונעת מהם מים", רק שעליו לעשות זאת תחת כובע של פוליטיקאי, לא מדען, שכן למדען/הידרולוג אסור לסלף עובדות.

הידרולוג, איש מדעים מדויקים חייב לדייק בנתונים ובמסקנות, כשהמשכתי לקרוא אכן הבינותי כי המחקר כולו מבוסס על דעה פוליטית, לפוליטיקאים מותר לפרסם הבלים והזיות, כך שניתן לשייך את כל חוסר הדיוקים לפוליטיקאי קלמנס מסרשמידט, זאת כדי לא לפגוע בענף מדעי מכובד וחשוב -הידרולוגיה.

אכן נכון, השימוש במים בארץ בזבזני ברמה שערורייתית, ההידרולוג הגרמני מראה באותות ומופתים את שערוריית הבזבוז ועל כך יש להודות לו. אבל בין שערוריית בזבוז המים לבין פיזור קביעות שגובלות בהבלים כאשר רובן נובע (כנראה) מעמדה פוליטית, וחלקן מבורות תהומית. בין קביעות הזויות לאמת המרה ההבדל גדול.

9 תגובות

 1. נתוני משקעיים עבור ברלין – סה"כ כ-690 מ"מ בשנה
  http://www.wordtravels.com/Cities/Germany/Berlin/Climate
  עבור פאריס – סה"כ כ-650 מ"מ בשנה
  http://203.129.68.8/wxinfo/climat/world/eng/europe/fr_sw/paris_e.htm
  עבור ירושלים לפי השמ"ט – 555
  עבור ת"א לפי השמ"ט – 565

  הווה אומר פער של כ-135 מ"מ בין ירושלים לברלין. הפרש של כ-25 אחוז יותר משקעים בגרמניה (לא בדיוק מה שהייתי קורא זניח).
  אפילו ההפרש בין ת"א לפאריס הוא של 85 מ"מ, נותן 15 אחוז יותר משקעים בפאריס. גם כן לא בדיוק "סטיית התקן".

 2. וויכוח פורה מתנהל ע'י החלפת רעיונות,
  כאשר הוויכוח הוא בין רעיונות לעובדות,
  פוריותו נפגמת,
  כאשר מתנהל וויכוח בין אנשים טובים , חכמים, כשרוניים וכו'
  לבין מי שמכיר את העובדות … מי שיודע .
  לא יתכן ספק באשר ל מי צודק.

 3. למישהו :
  רק שתי עובדות :
  1 – ישות פלשתינית לא היתה לפני 48 ,
  2 – שטחי חקלאות גדלו עשרות מונים מ 48 ,
  באשר לכותב המחקר – מסרשמידט ,
  אין לי ספק בהיותו הידרולוג , אבל : קריאת מחקרו לא מותירה ספק בנטיותיו הפוליטיות . הידרולוגיה היא מדע (מדויק) ,
  כאשר מדען / הידרולוג מסלף עובדות לצורך הסקת מסקנות פוליטיות
  הוא מאבד מעמדו כמדען .

 4. מישהו:
  דבריך – "האם זה משנה את העובדה של עיבוד האדמה על ידי ידיים אנושיות" מדברים על החקלאות שמלפני קום המדינה ומכיוון שמכתבך באופן כללי מביע התנגדות לדברי אסף ובנושא זה, בניגוד לנושא העב"מים, אפילו לא הוספת את המילה "קיבלתי", אך סביר היה להניח שאתה מתנגד לדבריו שהם השוואה של החקלאות של ימינו עם זו של אז.
  אם אינך מתנגד לדברים אז אין לנו מחלוקת בנושא זה ורק חבל שלא מנעת את אי ההבנה על ידי "זעצן" (הפעולה שמבצע הזעצר") יותר רציני על ניסוח דבריך.

 5. מיכאל ידידי.

  האם באמת מצאת השוואה של החקלאות מלפני קום המדינה לחקלאות בת זמננו בשורות שכתבתי ?
  אם כך אקרא שוב-ושוב את מה שכתבתי – ואולי אחכים.
  לא. טענותי הן נגד לקיחת פרטי-פרטים מהביקור של אותו פוליטקאי-הידרולוג ובחינתם בפיצטה הדוקרת אישית במקום בדיקת הנושא בגדול,רוצה לומר התעסקות בנשוא ולא בנושא.
  ואגב – המילה עב"מים באה כמשל – ולא כפי שאתה מתייחס אליה באופן ממשי …
  יאללה – בוא נקרא להם בשמם – ערבים. ותאמין לי – אני איני חשוד !!!
  ובא לציון גואל.
  ורק חבל שידיו עדיין מלאות עבודה…

 6. מישהו:
  האם אתה באמת מנסה להשוות את החקלאות של העבמ"ים מלפני קום המדינה עם זו של ימינו?
  זיהויו של אותו "הידרולוג" את התושבים כ"פלשתינאים" אכן מתווסף לעדויות המחשידות את כוונותיו. האם אינך מקבל טענה זו?
  נראה לי שמי שמתנהג כזעצר הוא דווקא אתה.
  אגב, אני מזדהה, בדרך כלל דווקא כשמאלני (למרות שבעצם אינני תואם את השטענץ לא של הימין ולא של השמאל)

 7. תסלח לי – אבל אתה יורד לזוטות של מילים.
  ובמיוחד לגבי הפלסטינים (הישות ?) שגרו כאן לפני 48 : או קיי,לפי הגדרתך חיו פה עב"מים.קיבלתי. אבל האם זה משנה את העובדה עצמה של עיבוד האדמה ע"י ידיים אנושיות ?
  אתה כמו ה"זאצער" הקטן של העיתון (העורך של אז) טוחן מילה ומילה אך לא כל כך משכנע בעובדות.
  גם לי יש דעה פוליטית (כנראה דומה לשלך) ואף אני אוהב עמי וישראל – אבל כאן זה "הידען" – נא להתרכז !!
  אגב : ביררת ומצאת שאין לו למכותב תואר אמיתי בהידרולוגיה ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן