רק בכ–15% מהמקרים גורמים גנטיים משפיעים על התפתחות סרטן השד

כ- 4,000 נשים מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן השד וכן מספר גברים. כך עולה מנתונים שפרסמה האגודה למלחמה בסרטן לקראת חודש המודעות לסרטן השד

צללית יפו העתיקה צבועה בורוד לרגל חודש המודעות למלחמה בסרטן השד. 2 באוקטובר 2010. צילום: האגודה למלחמה בסרטן וחברת אסתי לאודר
צללית יפו העתיקה צבועה בורוד לרגל חודש המודעות למלחמה בסרטן השד. 2 באוקטובר 2010. צילום: האגודה למלחמה בסרטן וחברת אסתי לאודר

בחודש אוקטובר 2010 יצוין בישראל ובעולם חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד. במהלך חודש זה תערוך האגודה למלחמה בסרטן קמפיין הסברה לקידום המודעות לחשיבות האבחון המוקדם של סרטן השד ותקיים סידרת אירועים ושיתופי פעולה עם גופים בישראל. לרגל חודש המודעות מביאה האגודה למלחמה בסרטן מספר עובדות על סרטן השד.

סרטן השד הנה המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי בכלל. כ- 4,000 נשים מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן השד וכ-900 מתות מהמחלה. על פי חישוב הסתברותי של רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות הנשען על התחלואה עד היום, אחת מכל שמונה נשים בישראל עלולה לחלות בסרטן השד במהלך חייה. גם מקצת הגברים נמצאים בסיכון.

ככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים עולים סיכויי הריפוי לכ – 90% מספר הנשים אשר מחלימות מסרטן השד עולה בהתמדה בזכות הגילוי המוקדם ובזכות שיפור דרכי הטיפול. שיעורי ההישרדות מסרטן השד בישראל הם מהגבוהים בעולם ולאחרונה החלה מגמת ירידה בשעורי התמותה בישראל.

נכון להיום, גילוי מוקדם הינו האמצעי היעיל ביותר לריפוי סרטן השד. במטרה להעלות את הסיכוי לאבחן את המחלה בשלביה המוקדמים רצוי לכל אישה בכל גיל הכיר את השדיים בכדי להבחין בשינויים ולפנות לרופא במידה והם מתרחשים, במקביל רצוי להיבדק על ידי רופא, המתמחה בבדיקת שד ידנית, פעם בשנה. מומלץ לנשים בגילאים 50 ומעלה לעבור בדיקת ממוגרפיה ללא תשלום, פעם בשנתיים כחלק מהתוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד. לנשים הנמצאות בקבוצת סיכון, להן אם או אחות שחלו בסרטן, הבדיקה מומלצת מגיל 40 פעם בשנה, ולעיתים מוקדם יותר, על פי המלצות הרופא. בדיקת MRI של השד מומלצת לסריקה תקופתית בנשים שזוהו כנשאיות של מוטציות בגנים BRCA2, BRCA1. כל הבדיקות כלולות בסל הבריאות.

תורשה מול סביבה

גורמים גנטיים משפיעים על התפתחות סרטן השד יחד עם זאת רק בכ – 15% מהמקרים הממאירויות נובעות מקיום גורם סיכון תורשתי. במרבית המקרים התורשתיים, ישנו סיפור משפחתי המתאפיין בריבוי מקרי סרטן שד באותה משפחה. כיום ידועים מספר גנים, שמוטציות מולדות בהם מעלות באופן משמעותי את הסיכון להתפתחות סרטן השד. מתוך הגנים המוכרים כיום, הגורם השכיח ביותר לסרטן שד תורשתי הוא מוטציות בשני גנים הנקראים: BRCA1 ו-BRCA2. הסיכון בקרב נשאיות מוערך בכ – 80%-50% להתפתחות סרטן השד עד לגיל 70. זאת לעומת כ-12% סיכון להתפתחות המחלה באוכלוסיה הכללית. לנשאיות מומלץ להתחיל מעקב בגיל צעיר בהרבה, הכולל הכרת השדיים, בדיקת רופא, MRI ולעיתים אמצעי אבחון משלימים בהתאם להחלטת הרופא המטפל. אחד האמצעים למניעת סרטן השד אצל נשים נשאיות הוא כריתת שחלות ושד דו צדדית מניעתית, שניתן ללוותה בשחזור השד. למרות היעילות הגבוהה, היחס לנושא זה הוא מורכב. מדובר בניתוח בעל השלכות גופניות ונפשיות רבות, שמטרתו למנוע גידול שייתכן שכלל לא יתפתח, וגם אם יופיע, ניתן לאתרו בשלב מוקדם, שבו הטיפול יעיל ביותר. האגודה למלחמה בסרטן מאמינה כי הניסיון מלמד, שהבחירה של האישה בכריתה מניעתי צריכה להתקבל על ידי האשה עצמה כהחלטה מושכלת לאחר בחינת היתרונות והחסרונות של הליך זה.

• הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן מעריכה כי רבע מכלל מקרי סרטן השד בישראל ובעולם קשורים לעודף משקל וסגנון חיים הלוקה בחסר פעילות גופנית. הסיכון לחלות בסרטן השד גדול ב 250% יותר בקרב נשים הסובלות מהשמנת יתר, לעומת נשים בעלות משקל תקין. מסתבר גם כי מזון מערבי מגביר את הסיכון להתפתחות סרטן השד. על פי אחד המחקרים המדעיים המשמעותיים ביותר בהקשר זה נמצא כי נשים ביפן סובלות פחות מסרטן השד מאשר נשים בארצות המערב. המחקרים הראו, כי אצל נשים יפניות שעברו להתגורר בארצות המערב וסיגלו לעצמן מנהגי אכילה מערביים, התגלו יותר מקרי סרטן שד מאשר אצל תושבות יפן.

תזונה והליכה

בעקבות מחקרים שקבעו כי תזונה וסגנון חיים בריאים מפחיתים את הסיכון לחלות בסרטן השד, ממליצה האגודה למלחמה בסרטן לכל הנשים בישראל לאמץ סגנון חיים בריא במטרה להפחית את הסיכון לחלות בסרטן השד תזונה נכונה מופחתת קלוריות ודלה בשומן, הכוללת מגוון רב של ירקות וגם פרי, הגבלה של צריכת השומן מן החי והועדפה של שימוש מבוקר בשמן זית, שמן קנולה וטחינה על פני שמנים אחרים, להימנע משתיית אלכוהול, ולהגביל את צריכתו לכל היותר לכוסית יין או כוס משקה אלכוהולי אחר ליום, לעסוק בפעילות גופנית סדירה, כמו הליכה נמרצת על פי היכולת האישית 3 – 6 פעמים בשבוע במשך 20-45 דקות, להימנע מעישון שהינו גורם המוות מספר אחד הניתן למניעה, להיות חכמה בשמש ולהימנע מחשיפה ללא אמצעי הגנה.

לאחרונה מצאה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת הרווארד בארצות הברית כי תזונה עשירה בחומצה פולית וויטמין B6, כגון, ירקות ירוקים כהים, קטניות, פירות הדר ומיציהם, דגנים מעושרים בויטמינים, עשויה להפחית את הסיכון לחלות בסרטן השד באופן משמעותי. מתוצאות המחקר עולה כי אותם נשים אשר הרבו באכילת מזונות אלה או נטלו תוספות של ויטמינים, חלו בסרטן השד בשיעור נמוך יותר בהשוואה עם נשים אחרות.

גם גברים עלולים ללקות בסרטן השד

גם גברים עלולים במקרים נדירים לחלות בסרטן השד. על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, במדינת ישראל מאובחנים מדי שנה כ-50 גברים כחולים בסרטן השד. הגורם לסרטן השד בקרב גברים עדיין אינו ברור לגמרי, אך נראה כי ישנם גברים שהם בעלי סיכון גבוה מהממוצע לחלות בסרטן השד. סרטן נדיר זה מופיע במרבית המקרים אצל גברים מעל גיל 60 ושכיח יותר בקרב גברים הנמצאים באוכלוסיות הבאות: גברים שבני משפחתם הקרובים (גברים או נשים) חלו או חולים בסרטן השד. גברים אשר קרוב משפחתם אובחן כחולה בסרטן השד בשני השדיים. גברים שבן משפחתם אובחן כחולה בסרטן השד מתחת לגיל 40. הסיכון לחלות בסרטן השד אצל גברים עולה כאשר מספר בני משפחה חלו בסרטן השחלות או בסרטן המעי הגס. ישנם מקרים נדירים בהם גברים בעלי רמות גבוהות של אסטרוגן, או גברים אשר נחשפו למינונים חוזרים של טיפול בקרינה (בעיקר בגיל צעיר עקב מחלת סרטן קודמת) עלולים להיות בעלי סיכון גבוה יותר לחלות בסרטן השד. גברים בעלי מצב גנטי נדיר הנקרא תסמונת קלינפלטר, ושהינם בעלי כרומוזום נשי נוסף, בעלי סיכון גבוה יותר לחלות בסרטן השד. ישנן מרפאות העוסקות בייעוץ גנטי המעניקות טיפול ואבחנה לאנשים שיתכן והם בעלי סיכון גבוה לחלות בסרטן עקב היסטוריה משפחתית. אם הנך גבר השייך לאחת מקבוצות הסיכון רופא המשפחה בקופת החולים יפנה אותך לבדיקה באחת ממרפאות אלו,

ביום שני ה – 11 באוקטובר 2010 תערוך האגודה למלחמה בסרטן בכפר המכבייה, יום עיון חגיגי, במסגרתו תפגיש האגודה למלחמה בסרטן כ – 1,000 נשים מכל הארץ ומכל שכבות האוכלוסייה, שחלו בסרטן השד והתמודדו עם המחלה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. מנסיוני העגום האגודה למלחמה בסרטן לא מסייעת לחולי סרטן אפילו לא בעיצה .
    האגודה משתתפת במחקר במידה שולית וזניחה לגמרי למול : התרומות הישירות ,חברות התרופות והקהיליה האקדמית (כספי ציבור שהם עיקר המימון).

    אני מקווה שהם ישתנו. אך לא מאמין שכך יקרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן