סיקור מקיף

גידול חיות בר

האם גידול חיות בר הנמצאות בסכנת הכחדה כדי לספק את המוצרים הנדרשים בשל אמונות טפלות מונע הרג חיות בטבע? מסתבר שלא

טיגריס בפארק סיקס פלאגס בניו ג'רסי. צילום: Bob Jagendorf מתוך ויקימדיה קומונס, רשיון CC
טיגריס בפארק סיקס פלאגס בניו ג'רסי. צילום: Bob Jagendorf מתוך ויקימדיה קומונס, רשיון CC

אחת השיטות לעצור העלמות / הכחדת חיות היא ע"י גידול גרעיני רביה במתחמים סגורים ומוגנים, תוך כוונה להחזיר את החיות לטבע כאשר יתהוו תנאים שמאפשרים קיומן הבטוח בסביבה טבעית. (כך פועלים החי-בר ביטבתה ובכרמל במידה רבה של הצלחה).

גני חיות רבים הופכים מתצוגת חיות בכלובים צרים למרכזי גידול ושימור עבור מינים בסכנת הכחדה. סיבה נוספת לגידול חיות בר בתנאי שביה היא "איסוף" /"קציר" מוצרים ביולוגים להם יש ביקוש, ביקוש לצרכי מחקר, רפואה, תצוגה ולימוד. אלא שהביקוש הרב ביותר לעברי חיות נוצר בגלל מסורות עממיות, ציפרני טיגריס ונמר לצורך בישול שיקוי לחיזוק, ראשי נשרים לראית העתיד, שיני אריות לעוצמה וגבורה, עורות פנגולין להגנה מפני פצעים, קרני קרנף לזיקפה וכך הלאה ככל שהרשימה מתרארכת היא נראית יותר מוזרה.

כבר באמצע המאה הקודמת החלו יזמים בפיתוח חוות גידול שיספקו את המאווים המוזרים והמשונים של צרכנים, החל בחוות גידול חרפנים, חוות תנינים, לולי שלווים, עדרי תאואים ועוד, חוות בהן מגדלים חיות בר שאת תוצרתן או חלקי גופן מוכרים לכל המרבה במכיר.

ברבות הימים הפכו חלק מהחוות ל"חוות ירוקות" מהיותן חלק ממיזמי גידול והשבה של חיות לטבע, כך הן רוב חוות התנינים שאליהן נאספות ביצים מהטבע בכל שנה ובתמורה כל שנה משוחררים /מוחזרים מס" פרטים לטבע, כך (במידה מוגבלת) גם חוות לגידול צבי מים בסין.

בסין מגדלים דובים כדי "להפיק" מהם נוזלי בלוטות שונות לצרכי רפואה עממית, בעיקר את מיצי המרה, לאחרונה התברר כי יזמים סינים זריזים החלו לגדל טיגריסים ….למרות פעילות ענפה של גופים (ירוקים) רבים, למרות נסיונות הסברה ולימוד הביקוש ל"מוצרי" טיגריס גדל והולך, ביקוש שגרם להבאת אוכלוסית הטיגריסים לסף הכחדה.

מעריכים את מספר הטיגריסים בטבע ב כ 3500 פרטים ובמידה ולא תהיה תפנית חדה עד סוף העשור לא יהיו טיגריסים בטבע, לאחרונה יש תכונה של רכישת קרנפים (חיים) ע"י יזמים סינים … ? ‫(‬יותר לי להסביר כי : קרן הקרנף עשויה מהחלבון קרטין שהוא גם המרכיב העיקרי בשער ובצפרניים, לכן כבר בעבר הצאתי לכל מי שזקוק ל"חיזוק" … לכוסס צפרניים). כאשר סכנת ההכחדה של מין נובעת מביקוש ל"מוצריו" יש מי שטוען כי הסכנה מהווה תרוץ או הצדקה לגידולו בשבי.

האמנם ?

השאלה מתחלקת לשני פרקים עיקריים, הראשון הוא המוסרי, האם נכון להמשיך ולהזין מסורות ואמונות בהן : יש ערך גבוה יותר לחלקי חיות מאשר לחיה חיה ? ערך גבוה יותר לפגר מאשר לחיה ?

הפרק השני הוא המעשי … בשנים אחרונות נוכחנו לדעת כי פתיחת השוק לסחר בשנהב חוקי לא עצר את הרג הפילים, להיפך כאשר היה בשוק שנהב "חוקי", היה יותר קשה להפריד בין החוקי לבין הפרוע והתוצאה היתה… הרג יותר הפילים.

ברבות השנים נאספו במחסנים עשרות טונות חטים מפילים שמתו מוות טבעי או כאלה שהוחרמו מציידים וסוחרים, כאשר ארצות אפריקאיות קיבלו רשות למכור את החטים שברשותם, התגבר הביקוש והמחיר עלה, כלומר אספקת שנהב חוקי לא הורידה מחירים ולא מנעה הרג פילים.

אחד המוצרים היותר מבוקשים ויקרים הוא אבקה מקרני קרנף, שמחירה יכול להגיע ל 30 אלף דולר לק"ג, מחיר שמהווה דחף לציד קרנפים באשר הם ושהביא את הקרנפים לסף העלמות. יש מי שמנסה ליזום "חוות קרנפים" שממנה יסופקו הקרניים המבוקשות, היו גם נסיונות לנסר את הקרניים מקרנפים בטבע. אלא שצייד שרואה קרנף יורה קודם ורק אחר כך מתקרב …. לקרנף מת (גם אם ללא קרן)

דוברה של קבוצה ל"מען החיים" Care for the Wild International, אומר כי " גידול חיות בר בחוות והספקת חלקיהן לשוק לא יעצור את הצייד הפראי אלא להיפך יגביר את הדרישה למוצרים ולפיכך את ההרג. כאשר אישיות חשובה בוייאטנם הודיעה ברדיו כי " בעזרת אבקת קרני קרנף נרפאתי מסרטן" … הזדרזו רבים מהשומעים לרכוש את ה"תרופה". יותר מ-200 קרנפים נהרגו מתחילת השנה רק בדרא"פ, מספר זה ניתן להכפיל כשמוסיפים את ארצות אפריקה הדרומית והמזרחית.

מסתבר כי לחוות הגידול אין השפעה ממתנת על צייד חיות הבר מה שמחזיר אותנו לשאלה הראשונה מה זכותו המוסרית של צרכן מצרך מיותר. להשמיד את מקור המצרך ? למרות גידול טיגריסים ודובים בחוות בסין לא ירדה כמות החיות הניצודות בצייד פראי ואוכלוסיתן ממשיכה להיתדלדל! ושוב למרות מיזמים במליארדים לגידות צבי-מים אין הקלה לאוכלוסיות בטבע, תהליך היתדלדלות אוכלוסיות צבי מים (מתוקים) בטבע נמשך ומתגבר.

על פי הנתונים : על כל אחד מ-3500 הטיגריסים שנותרו בטבע יש שלושה טיגריסים בחוות גידול (בסין). למרות האיסור (בסין) לצוד ולסחור בחלקי טיגריסים מהטבע, הרג הטגריסים בטבע … ממשיך. על פי "טרפיק", בעשור האחרון נהרגו 1000 טיגריסים!

בימים אלה התכנסו נציגים מאסיה בסינט פטרסבורג (רוסיה) לכנס חירום בנסיון להפיק "מפת דרכים" שתציל את הטיגריסים מהכחדה, הכנס בחסות פוטין מהווה "גלגל הצלה" אחרון, שכן ללא פעילות שמירה ושימור יעלמו הטיגריסים תוך עשור.

למרות שיוזמה לגידול חיות בר בחוות כדי לספק דרישות שונות ומשונות נראית כצעד הגיוני בדרך להצלת מינים … הבסיס ל"הגיון" מעוות. שכן למרות שעל פי כל מדד מדעי אין למוצרים ערך אמיתי, הרי עובדת מכירתם בצורה חוקית ממריצה את הביקוש. נכון יותר לחנך את קהל הצרכנים ולשחררם מהבלים ואמונות טפלות.

שכן כבר נאמר כי הגיע הזמן שבמקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

  1. לפי הכתוב בכתבה יש בסין למעלה מ10000 טיגריסים בחוות גידול.
    האם זה לא משפר את סיכוי המין לשרוד?

  2. הונאה עדיפה על עינוי והרג חיות, מבלי בכלל להזכיר את עידוד התעשייה שבגינה מתעורר הביקוש למוצרים מחיות בר.

  3. יש להקים חברה אשר מספקת זיופים של כל אותן אבקות למינהם, הרי אם קרן קרנף עשויה מאותו חומר שעשויים ציפוניים אזי אם נמכור אבקת ציפורנים לעולם לא יוכלו הקונים לדעת את האמת.
    וכך תגבר התחרות וירד המחיר.

  4. למצער החוות הללו ישמרו על קיום הזן בשבי במספרים מספיק גדולים על מנת שיהיה מגוון גנטי שהמין לא יכחד ויחזור בעתיד לאותם מקומות.. גם אם לא זאת המטרה של בעלי החוות הללו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן