הנקה מפחיתה משמעותית את הסיכון לסרטן שד, גם בקרב יולדות בגיל מאוחר הנמצאות בסיכון גבוה יותר למחלה

המחקר הוצג בכנס "לחגוג את החיים" שערכה אתמול (ד') האגודה למלחמה בסרטן

לוגו האגודה למלחמה בסרטן
לוגו האגודה למלחמה בסרטן

במסגרת הפעילויות לחודש המודעות לסרטן השד שמצויין בארץ ובעולם, ערכה האגודה למלחמה בסרטן יום עיון "לחגוג את החיים", למען נשים שחלו בסרטן השד.

ביום העיון שהתקיים בכפר המכביה, אליו הגיעו כ – 700 נשים שהתמודדו ומתמודדות עם סרטן השד, נערכו הרצאות בנושאים שונים ועל ידי רופאים מומחים בכירים בישראל: על טיפולים חדשניים בסרטן השד, תפירת טיפול אישי בסרטן שד, תופעות לוואי מאוחרות של הטיפולים, רפואה משלימה לסרטן שד, על סרטן וזוגיות, חכמה מהי. כמו כן, התקיים פאנל לשאלות ותשובות בהשתתפות המרצים, כמו גם תזונאית ופיזיותרפיסטית. יום העיון התקיים באדיבות חברת "רוש" במסגרת "רוש מושיטה יד לחולה".

במסגרת ההרצאות שנערכו אתמול, הוצג מחקר בנוגע להנקה והקשר לסיכון לחלות בסרטן השד. מחקרים שנערכו בעבר מצאו כי ככל שעולה גיל האישה בעת הלידה הראשונה, וככל שיולדת פחות ילדים, עולה הסיכון לחלות בסרטן השד. מחקר משווה ראשון מסוגו בתחום, שנערך במחלקה לרפואה מונעת באוניברסיטת דרום קליפורניה, בשיתוף המחלקה לתזונה באוניברסיטת אוסלו, נורבגיה, בדק את הקשר בין מספר לידות, גיל בעת לידה ראשונה, הנקה וגיל בעת תחילת הווסת וסיכון לסרטן שד. החוקרים ניתחו עשרה מחקרים מבוקרים שנערכו בנושא ופורסמו בין השנים 1995-2006.

מניתוח תוצאות המחקר עולה כי בעוד גיל לידה מוקדם הפחית את הסיכון לסרטן שד רק בקרב חלק מהנשים שאובחנו עם סרטן שד הרגיש לטיפול הורמונלי (מדובר בכשני-שליש מהחולות), הנקה ותחילת ווסת בגיל מאוחר הפחיתו את הסיכון לסרטן בקרב כל אוכלוסיית המחקר ללא הבדל ברגישות לאסטרוגן או פרוגסטרון.

"מחקרים מצאו כי כל לידה מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן השד הרגיש לטיפול הורמונלי ב 11%. כמו כן לנשים שילדו מאוחר בפעם הראשונה, ישנו סיכון מוגבר ב- 27% לחלות בסוג סרטן זה. מספר הלידות או גיל האישה בעת הלידה הראשונה לא היה קשור לסיכון לסרטן שד שאינו רגיש לטיפול הורמונלי", אמרה מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן.

"מאידך, גיל מאוחר של קבלת וסת והנקה הפחיתו את הסיכון לחלות בשני סוגי סרטן השד – הרגיש והלא רגשי לטיפול הורמונלי. החוקרים הציעו הסבר אפשרי לכך, לפיו ידוע שהריון יוצר אפקט מגן מסרטן השד כי רמות הורמון האסטרוגן יורדות גם לאחר תקופה מסויימת לאחר ההריון וההנקה מאפשרת הגנה נוספת כי ייצור הורמון האסטרוגן מדוכא בזמן ההנקה", הוסיפה מירי זיו. "מתברר כי הנקה מפחיתה ואף מקזזת את הסיכון לסרטן שד גם בקרב נשים בסיכון גבוה יותר, שילדו לראשונה מעל גיל 25. כלומר מדובר בהתנהגות שניתן במקרים רבים לאמץ להפחתת הסיכון המוגבר הקשור באורח החיים המערבי המודרני המאופיין בקבלת מחזור בגיל צעיר יותר – תופעה המושפעת מתזונה והעדר פעילות גופנית – ולידה בגיל מאוחר יותר".

המחקר פורסם בכתב העת האמריקאי לחקר סרטן השד Breast Cancer Research.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן