סיקור מקיף

צילום רנטגן של חרקים הכריע ויכוח עתיק: חרקים נושמים באופן פעיל

חוקרים הצליחו לאבחן באמצעות שימוש בקרני רנטגן מבנה דמוי ריאה בגופם של החרקים. אלה, מתברר, נושפים ושואפים באופן פעיל, ממש כמונו. בכך הסתיים ויכוח שהחל עוד בתקופת אריסטו

חרק נושם
חרק נושם

לחרקים, כך מקובל להניח, אין ריאות לפיכך כיצד הם נושמים? ככל הנראה תהליך הנשימה שלהם יעיל יותר מזה של בני האדם. כך עולה ממבט קרוב ראשון על צינורות חמצן זעירים בחרקים – אותם יצורים זעירים שחשבנו שכל פרט בהם ידוע למדע זה מאות שנים.

חשיפת חרקים לקרני רנטגן חזקות פי מיליארד מאלה שרופאים עושים בהן שימוש, הכריעה בוויכוח עתיק יומין במדע: חרקים, מתברר אכן נושמים.

התגלית נראית אולי קטנה, ובמובנים מסויימים היא אכן כזו. המבנה דמוי הריאה שהצליחו המדענים לאבחן באמצעות קרני הרנטגן קטן יותר מסימן הפיסוק במשפט זה.

אולם עבור הביולוגים, העדות שחרקים נושפים ושואפים באופן פעיל, היא לא פחות מאשר היסטורית. בכך מסתייים ויכוח שהחל עוד בתקופת אריסטו, שסבר שהחרקים אמנם חיים אבל אינם יכולים לנשום. "אנחנו יכולים לראות את התעלות בגופם של החרקים שממש מתכווצות ומשתחררות", אמר מרק ווסטניט מהמוזיאון למדעים בשיקאגו, שהוביל את המחקר.

מדובר במחקר ראשון שבו נעשה שימוש באנרגיה גבוהה כדי להפיק סרט וידיאו המתעד את התהליך הביולוגי. "לא מדובר בריאות, אלא באיבר דמוי ריאות", הוסיף ווסטניט.

עד לעשורים האחרונים הסכימו הביולוגים עם תפיסתו של אריסטו לפיה האוויר פשוט נכנס ויוצא מחללים קטנים בגופם של החרקים. לאחרונה התברר כי החרקים מוציאים אוויר באופן פעיל מהחללים האלה באמצעות הזזת גופם בדרך מסוימת. אולם רק כעת מתברר כי החרקים – בדיוק כמו בני האדם – עושים שימוש בשרירים המיועדים באופן ספציפי לשאיפה ולנשיפה.
למכונה שבה ביצעו את הניסוי קוראים סינכוטרון, מאיץ חלקיקים גדול שבו יוצרים את קרני ה-X החזקות ביותר בעולם. יש רק כמה מכשירים כאלה בעולם, המשמשים בעיקר בתעשית הכימיה.
הפיסיקאי וואה-קיט לי, העוסק בדרך כלל בחקר הגז ארגון עלה על האפשרות להשתמש בכך כדי לבחון חרק מת. הוא הניח חרק כזה על הסינכוטרון ובחן את הפרטים של התמונה שבה מצולמים אברי החרק לפרטי פרטים. ביחד עם ווסטניט הוא הניח חרקים חיים במכונה. הם הפגיזו אותם בעשרות מיליוני מנות קרינה, כך שאי אפשר לערוך את הניסוי הזה עם בעליל חיים מפותחים יותר.

לידיעה בסי.אן.אן

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן