סיקור מקיף

‫שטיפת מוח – שינויים בשעון הביולוגי / יצחק פרנס‬

הרגלי השינה המודרניים עלולים לגרום להשמנה ולשינויים בהתנהגות ובפעילות המוח

שעון ביולוגי. קרדיט: דפנה אקסל, מתוך סיינטיפיק אמריקן

רבים מאתנו שמעו את המושג "השעון הביולוגי" או קצב צירקאדיאני (צירקה – מעגל, דיאני – יום). השעון הביולוגי מכוון לכ-24 שעות, 12 שעות אור ו-12 שעות חושך, אך אפשר לווסתו על ידי שינוי תקופות אור וחושך. למשל, רבים חוו את חוויית היעפת (ג'ט לג) הנגרמת בעקבות נסיעה לחו"ל הכרוכה במעבר לאזור זמן אחר ופוגעת בזמן ובאיכות השינה, מביאה להרגשת עייפות, לפגיעה בתיאבון ולתסמינים נוספים. בתוך כמה ימים הגוף מתרגל לזמן החדש, יש ויסות של השעון הביולוגי ואז… מסתיימת החופשה כמובן, ואנו חווים שוב את חוויית היעפת עם שובינו הביתה.

השעון הביולוגי נקבע באזור מסוים במוח הקרוי הגרעין העל-תצלובתי (Suprachiasmatic Nucleus) ומצוי באזור ההיפותלמוס. השמות עצמם אינם חשובים, אבל חשוב לדעת כי האזור הזה, המהווה את השעון המרכזי במוח, מקבל מידע על תקופות אור וחושך היישר מרשתית העין,  מתאי העצב הרגישים לאור ולחושך המצויים בה. ויסות השעון המרכזי על פי תקופות אור-חושך מתווך על ידי גנים שהפעלתם גורמת ליצירת חלבונים מסוימים. כמו כן יש בגוף שעונים נוספים והם מווסתים על ידי השעון המרכזי.

עם התפתחות הציביליזציה והשינויים  שחלו באורח חיינו, אנו מצויים לעתים קרובות במשטרי אור-חושך שאינם טבעיים. רובנו נשארים ערים  מאוחר בלילה בתנאי תאורה, האנשים העובדים במשמרות לילה חשופים לאור במשך כל הלילה, אחיות ורופאים עובדים שעות רצופות באור, עובדי תעשייה העובדים בשלוש משמרות מצויים בתקופות אור-חושך שונות, טייסים עוברים מאזור זמן אחד למשנהו בתדירות גבוהה ועוד. האנשים המשתייכים אל הקבוצות האלה מאופיינים בשעון ביולוגי "מבולבל" והשינויים החלים בגופם והסכנות שהם חשופים להן אינם ידועים במפורט. לדוגמה, אצל העובדים במשמרות לילה מוצאים עלייה במספר חולי סוכרת ועלייה בסיכון למחלות לב.

בינואר 2011 פורסם בעיתון האקדמיה הלאומית האמריקנית (PNAS) מאמר על השפעות של הפרעות בשעון הביולוגי הנובעות משינויים במשטר אור-חושך. המנגנונים הקובעים את השעון הביולוגי דומים ביונקים שונים, לכן אפשר ללמוד עליהם גם ממחקר בבעלי חיים.

המחקר נעשה בשתי קבוצות עכברים רגילים. קבוצה אחת נשארה במשטר של 12 שעות יום ו-12 שעות חושך (קבוצת הביקורת), ואילו יומה של קבוצה אחרת חולק ל-10 שעות אור ו-10 שעות חושך (קבוצת הניסוי). זהו הבדל שעות קטן באופן יחסי ועם זאת נגרמו שינויים ניכרים, ובכללם שינויים בטמפרטורת הגוף ובמשקל.

אנו יודעים כי טמפרטורת הגוף משתנה באופן מחזורי בשעות היממה ועולה לקראת הערב. בקבוצת הניסוי, לא הצליחו העכברים לווסת את טמפרטורת הגוף היטב. כמו כן, חיות הניסוי עלו במשקל יותר מחיות הביקורת על אף שאכלו אותה כמות מזון. ממצא זה מראה על ירידה בחילוף החומרים. העלייה במשקל הגוף ניכרה רק לאחר כחמישה שבועות וקצב העלייה במשקל גבר לאחר 10 שבועות. כמו כן נמדדה עלייה בכמות ההורמונים אינסולין ולפטין בדם. העלייה בכמות האינסולין, על אף ריכוז גלוקוז נורמלי, מראה על פיתוח עמידות לאינסולין. עמידות לאינסולין היא אחד הגורמים העיקריים לפיתוח סוכרת מסוג 2. האם זו אחת הסיבות לכך שאנו מוצאים עלייה במספר חולי סוכרת מסוג 2 באוכלוסייה?

אחד הממצאים החשובים ביותר הוא שינוי במבנה של שלוחות תאי העצב באזור קליפת המוח האחראי לפעילות קוגניטיבית. בחיות הניסוי שלוחות תאי העצב נעשו קצרות יותר ואכן בבעלי החיים האלה כושר הלמידה של שינויים בסביבה היה פחוּת לעומת קבוצת הביקורת.

האם למחקר זה יש השלכות הנוגעות לאדם? מחקר שנעשה על אחיות שעבדו תקופה ארוכה במשמרות לילה הראה כי הן עלו במשקל, וממצאים דומים נצפו לגבי עובדי משמרות ביפן. הממצאים שתוארו כאן מעידים שחשוב לחקור השפעות של הפרעות במשטר הצירקאדיאני באדם, בייחוד לנוכח השינויים באורח החיים המודרני, וכפליים נכון הדבר לגבי הצעירים החיים תקופות ארוכות ללא משטר של אור-חושך טבעי.

______________________________________________________________________________________

ועוד בנושא

Disruption of circadian clocks has ramifications for metabolism, brain, and behavior.  PNAS (2011) 108: 1657-1662

על המחבר

יצחק פרנס הוא פרופסור במחלקה לנוירוביולוגיה של האוניברסיטה העברית בירושלים, מייסד האגודה הישראלית למדעי העצב ומקים מעבדות הנוער על שם בלמונטה בירושלים.

Post to Twitter Post to Facebook Facebook

14 תגובות

 1. אבי,

  אף אתר לא מציע חברות למיטב ידיעתי ושמירת אמונים בלעדית לאתר זה או אחר אינה דרכי. ידע ומידע נמצאים במקומות רבים, מתוכם האמת שלי מתגבשת לפי פילטר ההגיון והנסיון שלי.

  ואפרופו זה – עמדתך למעלה מזכירה את עמדתו של משרד הבריאות האמריקני בשנות השישים לגבי נזקי עישון הסיגריות… תרצה להביא איזה שהם מחקרים מדעיים המאשרים את יתרונותיה של החומצה האמורה לבריאות השיניים ובריאות כללית?

  בכל אופן, כל עוד אתה לא מצנזר דעות שונות מדעתך, יש לאתר זכות קיום ולך כמובן יש זכות להחזיק בדעתך עד 120 ויותר… (אנחנו לעומת זאת שמים את מבטחנו במסנן אוסמוזה הפוכה כבר שנים רבות וטיפולי השיניים אינם דבר נפוץ במחוזותינו).

 2. האני האחר ועמנואל, חיזוק בין שני חברים מאמת אחרת לא עושה שום רושם על התומכים במדע, אין שום אמת בסיפור עם הפלואור מלבד הדאגה לבריאות השיניים של כולנו. תפסיקו לראות אויב בכל אחד מהמדינה.

 3. עמנואל,

  חבל על האנרגיה שלך.

  נושא החומצה הפלואורוסיליצית ונזקיה לבריאות מקומם מאוד ומגובה בהרבה מאוד מידע ומחקר מדעי שאין עליו עוררין (חוץ מעל ידי הפולטיקאים במשרד הבריאות כמובן). אבל אף אחד באתר כאן לא יטרח לבדוק את העניין ולפרסם כתבה אובייקטיבית משום שזה משחק לידיו של האתר היריב.

  אתר הידען יכול היה להיות מוביל אמיתי אבל מלחמות היהודים פשוט גורמות לכולנו להפסיד. במקום כתבה אובייקטיבית בנושא שתעשה סדר בעניין אחת ולתמיד אנחנו מקבלים התעלמות והתלהמות.

 4. אני מזועזע מכך שעורך אתר הידען מנפנף הצידה נושא כה חשוב כמי השתייה
  שכל אדם אישה וטף במדינת ישראל מושפעים ממנו.
  הנזק הוא לא היפוטתי .

  פרופ' הארדי ליימבאק ראש מחלקת רפואת שיניים מונעת בפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטת טורונטו
  בהסבר עם רפרנסים מדוע הוא שינה את דעתו בנוגע להוספת חומצה פלואורוסיליצית למיי השתייה.

  http://www.fluoridealert.org/limeback.htm

  אפילו חתן פרס נובל לרפואה (קרלסון) מזועזע שהוא קם נגד זה

  אם אי אפשר לסמוך על אתר מדעי במדינה – אז על מי נשאר לסמוך ?

 5. עמנואל, לחרדים כמוך (ואני מתכוון הפעם במובן המילולי – אנשים שפוחדים מכל דבר) יש אתרים אחרים. אף אחד לא רוצה להוריד לך את ה-IQ ואף אחד לא פוגע בכך, להפך, כל הטיפולים במזון ובמים רק העלו את תוחלת החיים ואתה צריך להודות על כך.

 6. זו לא קונספירציה אבי זה הארד סאיינס
  אתה חסר אחראיות אפילו לרמוז שאתה תומך בזה, כעורך האתר.

  עפ"י הסטטיסטיקה של הWHO כמות העששת והסתימות במדינות שמחדירות חומצה פלואורוסיליצית למי השתייה ויש רק 12 בעולם (3 באירופה) לא ירדה יותר
  מהמדינות שלא רק שלא מפלירות , הרוב המכריע בעולם כולל יפן סקנדינביה שוויץ גרמניה אוסטריה , אלא עקב המידע המדעי ב20-30 השנה האחרונות אף ביטלו את חוקיהם והפכו זאת ללא חוקי כגון שבדיה והולנד

  http://www.fluoridealert.org/health/teeth/caries/who-dmft.gif

  בין השאר, יש לך 24 מחקרים סינים שמראים שזה מוריד IQ !
  צריך להיות לך את המוטיבציה מספר 1 בארץ להלחם בפשע הזה

 7. טעית באתר, זו עוד תיאורית קונספירציה, האם היית רוצה לאבד את שיניך בגיל 40 ולסבול עד אז מחורים בשיניים וחורים בכיס בגלל עלות רופא השיניים? צריך מינימום אחריות כדי לכתוב אפילו תגובות כאלה.

 8. וזה מתחבר לאחד הפשעים הגדולים ביותר של מדינת ישראל כנגד אזרחיה.

  הכנסת חומצה פלואורוסיליצית מפסולת תעשייתית למיי השתיה.

  בלוטת האיצטרובל במוח שאחראית בין השאר לתפקוד השינה (מלטונין), זו הריקמה שהכי סופגת פלואוריד בגוף
  והפלואוריד גורם לה לבעיות תפקוד
  http://www.fluoridealert.org/health/pineal/
  ומשם לכל מה שהכתבה כאן מתארת.

  Dr. Arvid Carlsson, a famed pharmacologist at Gothenburg University and recent winner of the Nobel Prize in Medicine/Physiology 2000

  "I think those nations that are using it [Water Fluoridation] should feel ashamed of themselves. It's against science."

 9. אולי האחיות עלו במשקל בגלל שבלילה יש יותר הפסקות ואז הן אוכלות משעמום.

 10. מעניין איך היינו מחלקים את השעות לו היה אור תמידי או לחילופין חושך תמידי

 11. יש אנשים הגרים קרוב לקטבים של כדה"א , אצלם משטר השעות אור/חושך משתנה דרמטית במשך השנה.
  מעניין מהם התסמינים המופיעים בהם ואיך הם דומים ו/או קשורים לתסמינים שנצפו בניסוי העכברים.

 12. ג'ו

  ממה שהבנתי הכוונה ב-'שטיפת מוח' מתייחסת למקרים שבהם היעילות של תפקוד המוח פוחתת כאשר מתרחש שינוי בשעון הביולוגי של האורגניזם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן