סיקור מקיף

חוקרים ישראלים גילו מנגנון מוחי שאחראי לחרדה ולרגישות יתר אצל אנשים שלא ישנים מספיק

כך עולה ממחקר שפרסמו חוקרים מרכז לתיפקודי המוח, המכון להדמיה מתקדמת ע"ש וואהל, המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב ומסכנים כי מחסור בשינה מוביל לפגיעה בויסות הרגשי

נדודי שינה. צילום: shutterstock
נדודי שינה. צילום: shutterstock

כולנו יודעים שמחסור בשינה משבש עד מאוד את היכולת שלנו להתמודד עם העולם. ללא שינה אפילו המטלות הפעוטות ביותר לעיתים מרגישות קשות מנשוא, ונדמה שאנחנו נותרים ללא איזון רגשי. מחקר ישראלי חדש, שהתפרסם לפני כמה חודשים ב Journal of Neuroscience מסביר מדוע זה קורה .
עד למחקר זה, היה ידוע שמחסור בשינה גורם להפעלת יתר של מרכזים רגשיים במוח אך לא היה ברור האם עדיין נשמרת היכולת לווסת רגשות כאשר אנו נדרשים להתמודד עם אתגר רגשי.כדי לבחון זאת, מובילי המחקר פרופ' תלמה הנדלר והדוקטוראנטית אתי בן סימון מאוניברסיטת תל אביב ומהמרכז הרפואי סוראסקי בתל אביב, השתמשו בMRI תפקודי וב EEG כדי להקליט את פעילות המוח של 18 מתנדבים לפני ואחרי חסך שינה של 24 שעות.
הנבדקים התבקשו לזכור סדרה של מספרים או לזהות דפוס תנועה מהיר כאשר ברקע הוצגו תמונות ניטרליות (למשל קבוצת אנשים במשרד) או רגשיות (לדוגמה תינוק בוכה). הנבדקים התבקשו להתעלם מהתמונות כדי להצליח בביצוע מטלה וכך נאלצו לוסת באופן מתמיד את תגובתם הרגשית. החוקרים התמקדו בפעילות של האמיגדלה, איזור מרכזי של עיבוד רגשי במוח, ובפעילות של אזורים פרונטליים האחראים לויסות התגובה הרגשית.
כצפוי, פעילות האמיגדלה היתה חזקה יותר לתמונות הרגשיות כאשר הנבדקים היו ערניים (לאחר שנת לילה של 7-9 שעות). אך לאחר 24 שעות של חסך שינה החוקרים הופתעו לגלות כי בנוסף לתמונות רגשיות פעילות האמיגדלה היתה כעת זהה בעוצמתה גם עבור התמונות הניטרליות, עובדה המרמזת על תגובה רגשית לא מאובחנת. בנוסף לכך, הפעילות באזורים פרונטלים שמווסתים את הפעילות הרגשית, פחתה באופן משמעותי.
בחינה של דפוסי השינה של הנבדקים הראתה כי תגובת יתר רגשית שכזו נמצאה קשורה לכמות נמוכה של שנת REM (הידועה גם כשנת חלום) , ממצא התומך בחיוניות של שלב שינת החלום לעיבוד רגשי.
מחקר זה מדגים שלילות ללא שינה מובילים לירידה בסף ההפעלה הרגשית של המוח עד כדי תגובה רגשית מופרזת אפילו לגירויים ניטרליים. המחקר מראה כיצד הויסות הרגשי של המוח נפגע עקב חסך שינה וכתוצאה כל גירוי, נייטרלי ככל שיהיה, הופך רגשי ומקבל משקל גדול בהרבה ממה שהוא אמור לקבל במצב של שינה תקינה. מנגנון מוחי זה גם מצליח להסביר את הקשר בין חסך שינה לחרדה. מחקרים מראים שאובדן של ניטרליות רגשית הוא אחד מסימני ההיכר הבולטים של הפרעות חרדה. בכך ממצאים אלו מסבירים תופעה ידועה במחקרי שינה המדגימה כיצד נבדקים הופכים יותר ויותר חרדתיים ללא שינה.
מהמחקר עולות שאלות חשובות, למשל, כיצד הרגישות המוגזמת הזו משפיעה על חיי היום שלנו ועל קבלת ההחלטות שלנו? אנו חיים בעולם בו השינה אינה מוערכת ולא מקבלת את מקומה הראוי. רובינו חיים בחסך שינה מתמיד, מה החסך הזה עושה למוחינו? ממצאים אלה מדאיגים במיוחד כאשר לוקחים בחשבון את הירידה המתמשכת בשעות השינה בעולם המערבי והמחיר הרגשי שאנו משלמים עליה.
למאמר המקורי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן