סיקור מקיף

גבולות וסביבה

גבולות מדיניים רגישים בחלקי עולם שונים מספקים רמזים לדרכים הטובות לניהול שטחי קרקע ושמורות.

ההבדל בצבעי הקרקע בין ישראל ומצרים כפי שצולמו במשימת המעבורת קולמביה STS-107 שהסתיימה באסון
ההבדל בצבעי הקרקע בין ישראל ומצרים כפי שצולמו במשימת המעבורת קולמביה STS-107 שהסתיימה באסון

גבולות מדיניים רגישים בחלקי עולם שונים מספקים רמזים לדרכים הטובות לניהול שטחי קרקע ושמורות. כך מסתבר מדיון-פומבי בבריסבן (אוסטרליה), במסגרת הועידה האקולוגית הבינלאומית international ecology conference. ד"ר רוג'ר סופינג (Suffling), אקולוג מאוניברסיטת ווטרלו בקנדה שישב ראש בדיון אומר כי "גבולות מהווים נסיונות פעילים בניהול סביבה" שכן גבולות מדיניים מפרידים בין מערכות אקולוגיות מאפשרים השוואה בין שיטות ניהול שונות.

ההבדלים בין השיטות ניתנים להבחנה בתצלומי לווין. בין צפון ודרום קוריאה ישנו איזור מפורז, מאז 1950 אין כניסת אנשים לשטח והתוצאה… עושר של מינים שנעלמו מאיזורים אחרים : כפנים, עגורים, עיזי-אנגורה, נמרי-אמור, דובים ואולי אפילו טיגריס- סיבירי, כולם חיים באיזור. יחוד הקוריאות היה מביא ללא ספק להיעלמותם.
להבדיל, תמונות לווין מראות איך נפילת מסך הברזל גרם להתגברות הרס היערות בגבול רוסיה – פינלנד.

בסביבתנו הקרובה כל מי שראה את מפת הלווין של ישראל יוכל להבחין בגבול הדרומי בגלל הבדלים בצבע, הבדלים שנובעים מהרעיה בצד המצרי (ע"י עדרי בדואים). לעומת זאת בגבול ארה'ב וקנדה אין הבדל בין הצדדים. שני הצדדים שמורים ומנוהלים בצורה דומה.

דר' אורי שנס מאונב' אורנים-חיפה, בודק את השפעת החקלאות המודרנית בערבה לעומת הצד הירדני, הבדיקה נערכת בשטח שאורכו 60 ק"מ ורחבו 10 ק"מ. ההבדל בין שטחי חקלאות לשטחים שלא "טופלו" נותנת מדד להשפעת האדם. בין היתר מציין דר' שנס את הארי-נמל שטורף חסרי חוליות שנופלים למשפך/מלכודת. כמעט ולא נמצאו ארי-נמל בצד הירדני בעוד בצד הישראלי הוא נפוץ. החוקר טוען כי יתכן וזה בגלל מציאות צבאים בצד הישראלי, צבאים ניצודים בצד הירדני אבל מוגנים אצלנו. הצבאים שוברים את הקרום הקשה של הקרקע ומאפשרים לארי-נמל לחפור את מלכודותיו.

הבדל נוסף: בצד הישראלי לא נילכדו מכרסמים מקומיים, לדעת החוקר הגורם הם שועלים שנמשכים למקורות המזון בשטחי החקלאות, שועלים שגורמים למכרסמים להיות זהירים… ?

יותר לי להעיר כי בשנות השבעים ערכנו סקר טורפים (קטנים) בחולות גרופית. במלכודות תפסנו קיפודים, ומכרסמים רבים… לא טורפים עם "פרוץ" השלום בין ישראל לירדן הרשו לעצמם ציידים ירדנים להתקרב לגבול והתוצאה… ראמים, פראים וצבאים ירויים !

בינתיים מתפרסמים נתונים מדאיגים על יונקי האיזור. על פי אירגון האו"ם לשימור הסביבה ולשמירה על חיות בר מתברר כי שישית מיונקי הים התיכון נמצאים בסכנת הכחדה מיידית. הרס בתי גידול בגלל עיור וחקלאות, מהווים איום מידי על 50 מתוך כ-320 מיני יונקים, מתוכם 20 שאינם חיים במקום אחר.
כלב ים נזירי ושונר (לינקס) איברי, הם הדוגמאות המוכרות והבולטות, אליהם מתווספים נמרים, איילים, דולפינים, לוויתנים ואחרים. כדי להבטיח את הישרדותם יש לשחזר ולשמר בתי גידול ולאפשר מסדרונות שיקשרו בתי גידול גם אם אילו חוצים גבולות מדיניים.
אכיפת חוקי שמירת הטבע חוצי גבולות יוסיפו סיכוי ליונקים. זו הפעם הראשונה שיונקי הים-התיכון צורפו לרשימה האדומה של אירגון האו"ם. אולי יהיה בכך קצה קצהו של חבל הצלה ?

הגיע הזמן שבמקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה!

באותו נושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן