סיקור מקיף

מתקנים מבוססי לייזר במתקני שיקוף יוכלו לזהות חומרי נפץ אפילו אם הם מוחבאים ברוכסנים

חוקרים מאוניברסיטת המדינה במישיגן מקדמים את האפשרות להשתמש בלייזרים לשם גילוי חומרי נפץ בנקודות בידוק בטחוני.

לייזר שמסוגל לזהות עקבות חומר נפץ על רוכסן. צילום: אוניברסיטת מדינת מישיגן
לייזר שמסוגל לזהות עקבות חומר נפץ על רוכסן. צילום: אוניברסיטת מדינת מישיגן

חוקרים מאוניברסיטת המדינה במישיגן מקדמים את האפשרות להשתמש בלייזרים לשם גילוי חומרי נפץ בנקודות בידוק בטחוני.

הפרופסור לכימיה Marcos Dantus מאוניברסיטת המדינה במישיגן (MSU) והמייסד של חברת ‘BioPhotonic Solutions’ פיתח לייזר המסוגל לאתר כמויות זעירות במיוחד של חומרי נפץ הנמצאים על גביי בגדים ומזוודות.

“לאור העובדה כי שיטה זו משתמשת באלומה יחידה ואינה מצריכה כל שימוש במכשור גדול כדוגמת ספקטרומטר, היא שיטה די מעשית המאפשרת סריקת מספר גדול של אנשים ושל המטען שלהם במהירות,” אמר החוקר הראשי. “לא רק שבעזרת שיטה זו ניתן לאתר את חומר הנפץ, אלא שהיא מספקת גם תמונה של מיקומו המדויק של הכימיקל, אפילו אם הוא נמצא שם בכמות זעירה במיוחד.”

עוד באותו נושא באתר הידען:

 

הכוונה אינה שכוחות הביטחון יצוידו בלייזרים ידניים בנמלי התעופה, אלא שהלייזר יותקן בתוך מסוע המזוודות, בדומה לסורקי קרני-רנטגן שמשמשים כבר עתה בבדיקות בטחוניות בנמלי תעופה. החוקר מוסיף ואומר כי הלייזר העושה שימוש באנרגיה נמוכה בטוח הן למזוודות והן לנוסעים עצמם.

מזה עשורים רבים שמדענים עובדים על פיתוח לייזרים שיהיו עוצמתיים ורגישים דיים לשם האיתור של חומרי נפץ, והן בטוחים דיים לשימוש על בני אדם. המניע הראשוני של החוקרים לפריצת הדרך הזו הגיע מתוך שיתוף פעולה שהם ביצעו עם אוניברסיטת הרווארד שם פיתחו חוקרים לייזר המסוגל לשמש לאיתור סרטן, תוך סימון נקודתי של מיקומו. “בעודנו עובדים על דימות ביו-רפואי, התחלתי לבחון יישומים נוספים,” אמר החוקר הראשי. “עד מהרה הבנו עד כמה יעיל הלייזר הזה לאיתור שאריות קטנות של חומרים מסוכנים ממרחק של עד עשרה מטרים מהם.”

הלייזר החדיש אומנם מהווה אלומה יחידה, אך הוא עושה שימוש בשתי פעימות. הפעימה הראשונה מגיבה עם תדירויות מוגדרות של הכימיקל המצוי בחומרי הנפץ. הפעימה השנייה, שהיא פעימה הרבה פחות אנרגטית, משמשת בתור ערך ייחוס. הפער שבין הקריאות של שתי פעימות אלו מעיד על נוכחותו של חומר הנפץ. “הלייזר אינו מושפע מהצבע או מהמרקם של הבגדים או המזוודות,” מסביר החוקר הראשי. “שתי הפעימות נמצאות באופן קבוע בשיווי משקל ביניהן, אלא אם כן מאותר חומר נפץ. לשיטה שלנו יש בררנות כימית, רגישות מעולה וביצועים איתנים על גביי כל משטח שהוא.”

הידיעה על המחקר

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן