סיקור מקיף

בדיקת החלבון בדם לזיהוי מוקדם של רעלת הריון

פרופ' רון גונן, סגן מנהל מחלקת נשים ויולדות ומנהל אגף יולדות וחדרי לידה במרכז הרפואי בני ציון, בחיפה מסביר כיצד ניתן לזהות רעלת הריון ולפעול נגדה, בעקבות האירוע המצער השבוע שבו מתה יולדת ברמב"ם שעות אחדות לאחר שילדה תאומים

הריון, אילוסטרציה. באדיבות חברת דיאוגנוסטיק טכנולוג'יס
הריון, אילוסטרציה. באדיבות חברת דיאוגנוסטיק טכנולוג'יס

פרופ' רון גונן

רעלת הריון מופיעה בדרך כלל לקראת סוף ההריון, אך שורשיה נעוצים בחודשי ההריון הראשונים, במועד בו מתרחש תהליך השרשת השליה ברחם האם. זיהוי סמנים מוקדמים של רעלת הריון נותן אפשרות להציע לנשים הנמצאות בסיכון יתר להופעת המחלה, מגוון טיפולים היכולים למנוע את הופעתה או להפחית מחומרתה

מחקר מדעי חדש שנערך בישראל, בדק את יכולת החיזוי המוקדם של רעלת הריון באמצעות חלבון בדם האישה, המכונה .PP13 חלבון זה הוא ייחודי לשלייה ומגיע אל דמה של האם ההרה באמצעות מחזור הדם. רעלת הריון מתפתחת בכ- 5% מההריונות ומהווה סיבוך קשה, המסכן את בריאות האם והעובר. סימני המחלה מתבטאים בלחץ דם גבוה, הפרשה מוגברת של חלבון בשתן ולעיתים גם פגיעה בתפקוד הכבד, הכליות ומערכת הקרישה. בנוסף, עלולה להיות הפרעה בתפקוד השליה, מצב שעשוי לפגוע בגדילת העובר והתפתחותו ועלול להביא למצוקה עוברית, לידת תינוקות במשקל נמוך ופגות, על כל הסיכונים והסיבוכים הנובעים מכך. המחלה מופיעה בדרך כלל לקראת סוף ההריון, אך שורשיה נעוצים בחודשי ההריון הראשונים, במועד בו מתרחש תהליך השרשת השליה ברחם האם. נכון להיום, לא נמצא טיפול שיכול למנוע באופן מוחלט רעלת הריון ורק לידה מפסיקה את המחלה. לידה מהווה פתרון טוב כאשר הסיבוך מופיע בסוף ההריון והעובר כבר בשל לחיים מחוץ לרחם, אך היא עלולה לסכן את בריאות התינוק ואפילו לגרום למותו, כאשר נאלצים הרופאים לגרום ללידה מוקדמת. זו הסיבה, שמדענים ורופאים בכל העולם מנסים למצוא דרך לחיזוי מוקדם של רעלת הריון. זיהוי מוקדם יאפשר לא רק להפנות נשים אלה למרפאות הריון בסיכון גבוה לצורך מעקב קפדני וטיפול אופטימאלי, היכולים לשפר את תוצאות ההריון, אלא גם להציע לאותן נשים טיפול מונע באספירין במינון נמוך, תוספי סידן וחומצה פולית, אמצעים שמחקרים מדעיים הוכיחו שיש ביכולתם להקטין את שיעור המחלה ולהפחית מחומרתה. עד היום הוצעו ונחקרו עשרות סמנים, חלקם טובים יותר וחלקם טובים פחות, אך החיסרון של כולם הוא שהגילוי נעשה בשלבים מתקדמים של ההריון, במועד שהיכולת למנוע את המחלה כבר מוגבלת. כמו במחלות קשות אחרות גם ברעלת הריון, זיהוי מוקדם והתחלה מוקדמת של טיפול מונע, מגדיל את הסיכוי למנוע את המחלה או לפחות להפחית מחומרתה.

במחקר, שנערך על ידי צוות חוקרים, מהמרכז הרפואי בני ציון והפקולטה לרפואה של הטכניון וחברת הסטארט אפ דיאגנוסטיק טכנולוג'יס ביוקנעם ושנמשך כשנתיים, לקחו חלק למעלה מ- 1,200 נשים הרות שטופלו במסגרת מכבי שירותי בריאות ברחבי מדינת ישראל. לנשים אלו נבדקה רמת חלבון PP13 בדם. תוצאות המחקר הראו, שרמות נמוכות של חלבון PP13 בחודש השני של ההריון מזהות כ – 80% מהנשים אשר עלולות לפתח רעלת הריון בשלבים מתקדמים יותר של ההריון, כלומר לקראת סופו. הזיהוי כרוך בזיהוי שגוי של 15% מהנשים שלמרות ערכים נמוכים של PP13, הן לא תפתחנה רעלת הריון. במחקרים קודמים שפורסמו בין היתר גם על ידי פרופ' קיפרוס ניקולאידס, הראו החוקרים שניתן למזער את מספר הנשים שזוהו בטעות כבעלות סיכון גבוה לסבול מרעלת הריון, באמצעות בדיקת דופלר, בדיקה של זרימת הדם בעורקי הרחם באמצעות אולטרה סאונד. במחקר שנערך בישראל נמצא, כי ניתן להקטין את הזיהוי השגוי גם ללא בדיקות הדופלר, שהיא בדיקה הדורשת מכשור יקר, מיומנות גבוהה של הבודק ולכן עלותה גבוהה. החוקרים מישראל מצאו, כי אצל נשים שלא פיתחו רעלת הריון, רמת חלבון PP13 נשארה נמוכה גם בשליש השני להריון ואילו אצל נשים שפיתחו את המחלה בהמשך, רמת חלבון PP13 הולכת וגדלה מהשליש הראשון לשני ולשלישי. הממצא הזה, שהתגלה לראשונה על ידי החוקרים מישראל, מאפשר לפתח את בדיקת השיפוע של שינוי ברמת 13PP כאשר השיפוע מאד תלול הוא מחזק את תוצאות הבדיקה הראשונה ואילו כאשר השיפוע שטוח ההתרעה הייתה שגויה והאישה לא צפויה לפתח רעלת הריון. כך שאם מבצעים בדיקת דם שנייה, בשבוע 16-20, רק לאותן נשים שנמצאה אצלן רמה נמוכה של PP13 בשליש הראשון של ההריון, ניתן להקטין את שיעור החיזוי השגוי מ- 15% ל- 6%.

המחקר הישראלי מצטרף למחקרים קודמים שנערכו בבריטניה, בארצות הברית, בגרמניה ובדרום אמריקה, המצביעים על כך שבדיקת חלבון PP13 בדם בשליש הראשון להריון, אשר פותחה בישראל במעבדות חברת הסטארט אפ דיאגנוסטיק טכנולוג'יס, היא האמצעי המוקדם ביותר הקיים כיום לחיזוי מוקדם של רעלת הריון. ייחודו של המחקר הישראלי הוא בכך, שהוא נותן דרך קלה ופשוטה לאשש או לשלול את תוצאות הבדיקה המוקדמת ולהגדיל את דיוק החיזוי באמצעות הבדיקות העוקבות.

גישה חדשנית זאת, לפיה, ניתן להגדיל את דיוק החיזוי של רעלת הריון באמצעות מעקב אחרי השינוי ברמת PP13 בבדיקות דם חוזרות במהלך ההריון, ועל ידי כך לאפשר זיהוי מאוד מוקדם של נשים הנמצאות בסיכון יתר לרעלת הריון, משכה את תשומת לב העורך הראשי של כתב העת הבריטי היוקרתי למיילדות וגניקולוגיה British Journal of Obstetrics and Gynecology בו פורסם המחקר, שהכתיר את המאמר כבחירת העורך -– הדרגה הגבוהה ביותר לה זוכה מחקר המתפרסם בכתב עת זה.

במאמר המערכת של אותו כתב עת, כותב העורך הראשי, פרופ' פיליפ סטיר, כי "נתוני המחקר מוכיחים שלבדיקתPP13 חשיבות משמעותית בחיזוי מוקדם של רעלת הריון, היות והבדיקה מאפשרת זיהוי של 80% מהנשים שאצלן יופיעו הסיבוכים". ביצוע בדיקה עוקבת רק לנשים שנמצאו בסיכון על סמך הבדיקה הראשונה, מהווה גישה ביו סטטיסטית חדשה, שמאפשרת למקד את תשומת הלב באותן נשים שהן בסיכון גבוה, ויש לה השלכות חשובות לנשים הנבדקות ולהפחתת עלויות הבדיקה למערכת הבריאות.

המחקר הישראלי מראה, כי יש היום אפשרות, שלא הייתה קיימת בעבר, לזהות נשים הנמצאות בסיכון יתר לפתח רעלת הריון. תוצאות המחקר גם מספקות קווים מנחים לביצוע הבדיקה בישראל. נשים הרות יכולות לבצע את בדיקת הדם ל- PP13 בשבוע 6-10 (חודש שני) של ההריון באחד מסניפי מעבדות זר ברחבי הארץ. נשים המזוהות בשליש הראשון להריון כבעלות סיכון גבוה לרעלת הריון מופנות לשקילת טיפול ומוזמנות לבצע בדיקה שנייה ואף שלישית, במידת הצורך, וזאת ללא תשלום נוסף. הבדיקות הנוספות יכולות לאשש או לשלול את קיום גורם הסיכון במידה רבה ולכוון את המשך המעקב.

הכותב הינו, סגן מנהל מחלקת נשים ויולדות ומנהל אגף יולדות וחדרי לידה במרכז הרפואי בני ציון, בחיפה, היה החוקר הראשי במחקר הישראלי ומשמש כיועץ רפואי לחברת הסטארט אפ דיאגנוסטיק טכנולוג'יס.

* מאמר זה מבוסס על מחקר מדעי אשר פורסם בגיליון דצמבר של כתב העת הבריטי British Journal of Obstetrics and Gynecology

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. יהודיתבדיקות חלבון:
    מה שקרה זה שעכשיו יודעים לחזות זאת כבר בתחילת ההריון

  2. הייתי אחות טיפת חלב בשנות ה50 אחת הבדיקות השגרתיות ביותר היו בדיקות חלבון בשתן במיוחד בחודשים האחרונים של ההריון מה קרה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן