סיקור מקיף

האבן המדממת: אבן חייזרית מלמדת אותנו על מוצא המינים

אחד מקוראי הבלוג שלח לי קישור לסרטון הבא, המתאר נתיחה של אבן ממוצא חייזרי. שימו לב מה מוצאים בתוכה.

http://www.youtube.com/watch?v=Ot-_xTDJgVI

Pyura chilensis. צילום: Klaus Peter
Pyura chilensis. צילום: Klaus Peter

אז מה יש לנו כאן? אבן, שמכילה בתוכה רקמה חיה ואפילו מדממת. היא מזכירה לי, יותר מכל, את החייזרים מהסדרה באטלסטאר גלקטיקה, ששילבו אלמנטים מלאכותיים (מתכת ופלסטיק) עם אלמנטים אורגניים כמו בשר ודם. אין פלא, לפיכך, שהקביעה הראשונה שלנו תהיה שמדובר ביצור מופלא ומוזר, ואולי אפילו כזה שהגיע מן הכוכבים.

האמת מופלאה לא-פחות, וחושפת עד כמה האינטואיציות שלנו מוטות בהתאם לידע שברשותנו. מדובר בחיה אמיתית – למרות שיש להודות שהיא בעלת יכולת תנועה מוגבלת מאד – הידועה תחת השם המדעי Pyura chilensis. נקרא לו 'כילנסיס' בקיצור. היצור מתיישב בצעירותו על משטח קשיח, ומפריש מסביב לעצמו 'טוניקה' – גלימה – המורכבת ממולקולות המסודרות זו עם זו ליצירת שכבה קשיחה הדומה לאבן של ממש.

איך הוא אוכל? פשוט: הוא שואב מים לתוך גופו, מסנן את הפלנקטון ויצורי הים הזעירים שבמים ומעכל אותם בקיבה הפרימיטיבית בה הוא ניחן. המים המסוננים מושפרצים החוצה לאחר האכילה. הוא אינו מסוגל לנוע כדי לתפוס טרף, וגם אין לו צורך בכך. הוא אפילו מסוגל להזדווג באמצעות שחרור ענן של זרעים וביציות אל המים. הביציות והזרעים מוצאים אלו את אלו במפגשים של אהבה לוהטת, ומתפתחים ל- 'ראשנים' זעירים השוחים בים עד שהם מוצאים משטח נוקשה להתיישב עליו… וחוזר חלילה.

הכילנסיס הוא בעל-חיים מרתק משלוש סיבות שונות מאד זו מזו.

הוא בעל-חיים!

ראשית, הוא מאתגר את הגדרת בעלי-החיים כפי שהיא מוכרת לרוב האנשים. אנו רגילים לחשוב על בעלי-חיים במונחים של פרה, ציפור או דג: יש להם עיניים, פה וגפיים. הכילנסיס מייצג את אחד השלבים המוקדמים ביותר באבולוציה של בעלי-החיים. הוא עדיין לא פיתח איברי חישה מורכבים, גפיים או פה מוגדר היטב. אבל יש לו בהחלט אלמנטים שניתן למצוא גם בבעלי-חיים מפותחים יותר: מערכת עיכול, סוג של לוע (פרינקס) בו המזון מסונן ומערכת רבייה שתתפתח ברבות הימים לאשכים ולשחלות.

כל אלו מביאים אותנו למסקנה שכאשר אנו מביטים בכילנסיס, אנו רואים למעשה את אחד מהדודים הקדומים ביותר שלנו. אולי לא נזמין אותו לליל הסדר, אבל ראוי לפחות להכיר בקיומו.
הוא מגעיל!

התגובה הראשונית של האנשים שנתתי להם לצפות בסרטון הייתה זו של גועל, ולאחר מכן של זעזוע. הרקמה החיה שבתוך 'האבן' דחתה אותם. הסיבה לכך היא שרקמת הכילנסיס נראית באמת ובתמים כרקמה חיה, כנראה בשל ריכוזים גבוהים של היסוד הנדיר ואנאדיום, המוסיף להם צבע אדום בוהק ומזכיר לנו רקמה אנושית מדממת.

אחרי הגועל הגיע הזעזוע. האם האדם החותך את האבן, כמוהו כאדם המוצא ארנב בשדה – ופושט מיד את עורו, סתם כי בא לו? האם זהו מעשה ראוי לגינוי? ייתכן, אולם חשוב להדגיש כי הכילנסיס אינו ניחן במערכת עצבים כשל האדם. אם לשפוט לפי מערכות העצבים של יצורים פרימיטיביים אחרים הדומים לו, הוא אינו יכול להתגאות במוח אמיתי, אלא בצבר עצבים גדול השוכן ליד מערכת העיכול ומפקח על הפרשת אנזימי עיכול לתוך ה- 'קיבה'. צבר העצבים הזה מפקח גם על חיישני מגע, חיישנים כימיים וחיישני אור השוכנים על פני-השטח של היצור. אבל עד כמה ניתן להשוות את כל אלו עם תחושת כאב אמיתית? זו כבר שאלה פתוחה יותר. בכל מקרה, אפשר להיות בטוחים שלכילנסיס אין מודעות עצמית אמיתית, מהסוג התלוי (לפי מיטב הבנתנו) בקיומו של מוח גדול ומורכב, המכיל איזורים שונים המעורבים בהבנה ש- "אני זה אני" ו- "לי כואב עכשיו".

הוא… עוד יגיע לחלל?

מבנים שהתגלו במטאוריט שהגיע לכדור-הארץ, ומזכירים בצורתם חיידקים. נכון להיום, לא התקבל אישוש לזהותם זו, או לכך שהגיעו ממקור חוץ-ארצי
מבנים שהתגלו במטאוריט שהגיע לכדור-הארץ, ומזכירים בצורתם חיידקים. נכון להיום, לא התקבל אישוש לזהותם זו, או לכך שהגיעו ממקור חוץ-ארצי

הסופר לארי ניבן העלה בעבר רעיון מרתק למסע בין-כוכבים. הוא דמיין כי קיימים עצים אשר לאורך גדילתם צוברים חומרים נפיצים בשורשי הגזע, ובשלב מסוים (אולי בעת שריפת יער) החומרים הללו נדלקים ומצליחים לגרום להדף גדול מספיק כדי להזניק את העץ אל מחוץ לאטמוספירה. הטיל האורגני מטייל בחלל, כאשר תאי הרבייה מוגנים היטב בתוך הקליפה העבה. רק כאשר יגיע העץ לכוכב-לכת חדש ומתאים, הוא יתחיל להתרבות מחדש ולאכלס את הכוכב החדש בצאצאיו.

די ברור שלכילנסיס אין שום דרך להמריא אל מחוץ לכוכב-הלכת שלנו. הוא זקוק למים כדי לנשום ולאכול. עם זאת, קיימים בעלי-חיים פשוטים אחרים (טרדיגראדים, למשל) המסוגלים לשהות תקופות ארוכות בחלל החיצון, בחיות מושהית. אני רוצה לחשוב שביום-מן-הימים נמצא בעלי-חיים אשר יוצרים מסביב לעצמם קליפה עבה – עבה בהרבה מזו של הכילנסיס – שתגן עליהם מהקרינה הקוסמית ומהוואקום של החלל. לאחר מכן הם ייכנסו לחיות מושהית של אלפי ומיליוני שנים, וימתינו לפגיעת האסטרואיד שתעיף אותם אל מחוץ לאטמוספירה ואל נבכי החלל החיצון. שם הם ימשיכו לנוע במהירות הראשונית שלהם, עד שיגיעו לכוכב-לכת חדש המכיל מים, ויאכלסו אותו.

נכון להיום, אין לנו שום עדות לקיומם של בעלי-חיים, או אפילו חיידקים, המטיילים בין כוכבי-לכת בדרך זו. אבל אם האבן המדממת מלמדת אותנו משהו אחד, הרי זה שהעולם מופלא הרבה יותר ממה שרובנו חושבים.

מבנים שהתגלו במטאוריט שהגיע לכדור-הארץ, ומזכירים בצורתם חיידקים. נכון להיום, לא התקבל אישוש לזהותם זו, או לכך שהגיעו ממקור חוץ-ארצי.

קישור למאמר רחב יותר על הכילנסיס

המקור לתמונת השער: הצלם Klaus Peter בתחרות צילום.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

26 תגובות

 1. כמובן בא אדם ופשוט חותך יצור חי עם סכין. וזה נראה לכולם נורמלי.
  גועל נפש של אנשים יש בסרטון או בכל מי שתומך ברצח יצורים חסרי הגנה וחפים מפשע.

 2. כל מה שרואים כאן זה בריון שמתעלל ביצור חי וחסר אונים. לא מדע ולא נעליים.

  בבקשה תורידו את הכתבה המיותרת הזו שרק מורידה מכבוד האתר.

 3. אכן ונדליזם לא קשור לשאלה מוסרית אלא רק לאלימות שמפעיל היחיד כלפי סביבתו. "ונדליזם" זו אלימות כלפי דומם, "התעללות" זו אלימות כלפי חי. בכל מקרה זה מיותר.

  ולגבי בשר כפי שאמרתי, זה בפיקוח. אם זה מתאים לך או לא, לא אני הכתובת והעולם לא מושלם. זו עדיין לא סיבה להעלות סרטוני התעללות לרשת או בכלל להפיק אותם.

 4. 'וונדליזם' לא קשור לשאלה המוסרית לגרימת סבל מיותר. גם כשהילד שלי מפזר אוכל מעל כיסא הנדנדה שלו, זה מפריע לי…
  ובקשר לצריכת בשר, כשאתה צורך עוף, זה באמת כל כך חשוב לך בכמה חרה בעלי הנוצות דישדשו? מה גודל הכלובים וכו'? כן?..

 5. ר,
  הקשר התעללות לוונדליזם הוא האלימות כלפי הסביבה שאתה חי בה, וזה לא ממש משנה אם להנאתך ניפצת חלון ראווה, הרבצת לילד או מעכת כילנסיס או פרח.
  לגבי צריכת בשר, אנשים צורכים בשר. ככה זה. אם "על הדרך" התעללו בחיה, זה לא בסדר, לכן יש חוקים ותקנות ופיקוח של משרד החקלאות. בגלל זה יש כתבי אישום נגד מתעללים.

 6. אסף, להשוות בין התעללות לונדליזם? קשה לי לרדת לסוף דעתך.. דווקא ההשוואה לצמחים היא נכונה, רק שלא ברור לי איך אפשר 'להתעלל' בצמחים..
  ואפרופו הצביעות: אכן לאכול קציצת עוף שמקורה בעופות שהתעללו בהם, זה לעודד התעללות.. גם אם אתה אוכל את זה בארוחה חגיגית ומתורבתת אבל מה לעשות, כך נהוג..

 7. רועי, משהו לא מסתדר לי.
  אתה אומר שצבע הרקמה האדום נובע מוונדיום? אז איך אנשים אוכלים את זה?
  ולגבי עניין ה"אבן", אולי זה נראה מבחוץ קשה כמו אבן, אבל באמת כשהאנשים נגעו בזה זה זז בצורה קלה ונראה רך למדי, שלא לומר שחתכו בקלות עם סכין.

 8. ר
  למה לתת לגיטימציה להתעללות? גם לעצים אין מוח ממשי, גם לפרחים אצלך בגינה, אז אפשר להתעלל ולהשחית בשביל ההנאה? ז"א אתה מחלק את העולם לאלו שיש להם מוח, אז צריך לרחם עליהם, ואלו שאין להם (כולל חפצים) אז הם מותרים לכל מופרע? ומתי המופרע יעצור? מנסיוננו, אנשים כאלו נהנים מעצם ההתעללות ורק בונים לעצמם הנחות במשך הזמן לקראת ההתעללות הבאה ביצור מתקדם יותר. נהנית מהסרטון?

 9. אסף, לדבר הזה אין מוח ממשי אז תתגבר על אינסטינקט הגועל ותעבור הלאה. .

 10. אביב
  חבל שאתה לא מבדיל בין הרג לשם אכילה, שהוא קצר, מהיר ובפיקוח, לבין התעללות והרג לשם ההנאה, של בעל חיים שנמצא על החוף. את הצחוק ששמעת בסרטון, לא תשמע בבית המטבחיים.

 11. הוא לא יותר (ולא פחות) חי מהתרנגולת שממנה עשוי השניצל שרבים מאיתנו אוכלים (ואים נקח את האנלוגיה מעט הלאה גם החסה היא יצור חי) אז כל עוד איך קורא להפסקת האכילה ובטח של בעלי חיים, כל קריאה אחרת היא לצערי צבועה.

 12. לא לעניין, רצוי מאוד להוריד את הסרטון מהאתר, מדובר ביצור חי, זה לא משדר מסר חינוכי במיוחד.

 13. פששששששש מה רבו מעשיך השםםםםם יאווו ואלה שחתכו את היצור הזה הם בחתיכת בני זדונות

 14. סרטון התעללות מצוי… לא יותר "נתיחה" מחבורת ילדים ש"מנתחים" חתול. ההתייחסות הסלחנית בהחלט מעודדת התעללות בבעלי חיים מתקדמים יותר. הצחוקים ברקע מזעזעים, היה עדיף למצוא סרטון אחר או למחוק הפסקול.

 15. שמעתם פעם על אלמוגים?
  דרך הרבייה של ה"יצור" הזה זהה לדרך הרבייה של אלמוגים אחרים…

 16. מעניין מאד, למרות שאכן התעללו בו קצת.

  אגב, עושה רושם שהקישור למאמר לא עובד

 17. גם אם תאורית התפשטות החיים בחלל נכונה אין ספק שהיא איננה נעשית על ידי חיים מורכבים. לכל היצורים בכדור הארץ יש DNA משותף אפילו לצמחים יש מכנה משותך של כ-30% עם בני אדם לכן הכל נוצר מאב קדמון מאד מאד פרימיטיבי, כנראה אפילו לא משהו חיי אולי רק מולקולה אורגנית.

 18. איזה קישקוש, אבן…. זה כל כך דומה ליצורים ימיים אחרים שכל מי שצלל איי פעם לשוניות אלמוגים ראה רבים כמותם מפוזרים על הקרקעית, בתחילת הסרטון רואים אותו לוחץ קלות על היצור ורואים עד כמה הוא גמיש ורחוק מלהיות קשיח כמו אבן. גם פני השטח החיצוניים לא ממש דומים לאבן…. בקיצור אנשים עם הרבה מאד דמיון.

 19. מבוגרים שמתנהגים כמו ילדים מפגרים. "הנה יצור חי, בו נחתוך אותו ונעמוד עליו"
  הם למדו משהו מזה חוץ ולספק את ייצר הסקרנות שלהם על חשבון ייצור חי ?
  זה ממש לא רלוונטי אם הוא מרגיש כאב או לא. סתם עניין של לתת כבוד למשהו שלטבע לקח כמה שנים לייצר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן