סיקור מקיף

ביוליין אר. אקס. חתמה על הסכם רישוי עם האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת תל אביב לתרופה פוטנציאלית לטיפול במחלות דלקתיות

BL-4020 פותח על ידי פרופסור הילל ברקובייר וד"ר איילת ברנהולץ מהאוניברסיטה העברית בירושלים ופרופסור יהונתן גרשוני מאוניברסיטת תל אביב

ביוליין אר. אקס., חברה מובילה לפיתוח תרופות, הודיעה היום על חתימת הסכם רישוי בלעדי עם חברת יישום מחקר ופיתוח של האוניברסיטה העברית בירושלים, אחת מהחברות המובילות בעולם למסחור טכנולוגיות, וחברת רמות באוניברסיטת תל אביב, החברה למסחור טכנולוגיות של אוניברסיטת תל אביב, לפיתוח ומסחור של – BL-4020, חלבון קטן לטיפול במחלות דלקתיות. לאחר חתימת הסכם זה, צנרת התרופות של החברה כוללת 13 תרופות, אשר 3 מתוכן נמצאות בשלבי פיתוח קליני.

BL-4020 הוא פפטיד המיועד לתפקד כתרופה אנטי-דלקתית למגוון מחלות דלקתיות כגון אסטמה ודלקת המעי הגס. הפפטיד מחקה חלבון הנקרא ManLAM שנמצא על קרום תא חיידק השחפת. חלבון זה אחראי לוויסות המערכת החיסונית ומדכא מגוון מחלות דלקתיות. BL-4020 משמר את התכונות האנטי-דלקתיות של ManLAM, וצפוי להיות יעיל ובעל רמת בטיחות גבוהה. בניסויים פרה-קליניים שהתבצעו באוניברסיטה העברית, BL-4020 נמצא יעיל במגוון מודלים בבעלי חיים למחלות דלקתיות כגון אסטמה ודלקת המעי הגס.

"דלקת היא הגורם למחלות קשות רבות ואנו מאמינים כי ל – BL-4020, המבוסס על מנגנון פעולה ייחודי, הפוטנציאל להיות תרופה יעילה ובטוחה," אמר ד"ר מוריס לסטר, מנכ"ל ביוליין אר. אקס. " BL-4020 הוא תוספת מבטיחה לצנרת התרופות החדשניות שלנו, ואנו שמחים על המשך שיתוף הפעולה הפורה עם האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת תל אביב."

BL-4020 פותח על ידי פרופסור הילל ברקובייר וד"ר איילת ברנהולץ מהאוניברסיטה העברית בירושלים ופרופסור יהונתן גרשוני מאוניברסיטת תל אביב. בכוונת ביוליין אר. אקס. להגיש בקשה למימון פיתוח הפרויקטים על ידי המענק הלאומי לביוטכנולוגיה שהתקבל ממשרד המדען הראשי, באמצעות ביוליין אינוביישנס ירושלים ש.מ.

נאווה סברצקי-סופר, נשיאת ומנכ"ל יישום, הוסיפה "בהמצאה של הפרופסורים ברקובייר וגרשוני וד"ר ברנהולץ גלומה הבטחה לשיפור משמעותי בבריאות החולים במחלות דלקתיות שונות. אנו שמחים לחבור שוב עם ביוליין אר. אקס. מכיוון שיש בידיהם המשאבים והיכולות למצות את ההבטחה הגלומה במולקולה הזו."

נכון להיום, הטיפול במחלות דלקתיות הוא בעיקר בעזרת סטרואידים או באמצעות תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות, ולשניהם יכולות להיות תופעות לוואי חמורות. סטרואידים יכולים לגרום לחוסר איזון הורמונאלי, בריחת סידן, כיב קיבה, שינויים במצבי רוח ומגוון בעיות נוספות. לאורך זמן, תרופות לא סטרואידליות יכולות לגרום לבעיות במערכת העיכול, והן קשורות ל – 20% עד 30% מהאשפוזים וממקרי המוות עקב כיב קיבה בחולים בני 65 ומעלה. BL-4020 צפוי להיות טיפול מבטיח למספר מחלות דלקתיות, שכיום מטופלות בסטרואידים ובתרופות לא סטרואידליות, ללא תופעות הלוואי המאפיינות תרופות אלו.

5 תגובות

  1. שבוע לאחר שהצוות החדש ימריא לתחנה, וחוץ מזה מה הקשר לביוליין? רק תגובה אחת קודם ביקשת סליחה על זה ששאלת שאלה לא רלוונטית.

  2. אבי בילובסקי פשוט יש לי שאלה שאינה באתר מתי ישוב הצוות ה14 של התחנה לכדור הארץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן