סיקור מקיף

להקשיב ליער כדי למנוע פגיעה בו

על פי הדיווח בסיינס מפתחי שיטת הקשבה ליער (bioacoustics) מתעדת את הפעילות המתרחשת ביער, הקלטת ושידור רעשי הרקע כמו פעילות של חיות, חרקים ובני אדם, מספקת נתונים מידיים שמאפשרים פעילות מניעה ושימור יעילים

שומר יערות. צילום: shutterstock.com
שומר יערות. צילום: shutterstock.com

בפני רשויות החוק ושומרי הטבע עומדים מכשולים רבים, שונים ומשונים. כדי לשמור על הטבע יש צורך במידע עכשווי ומידי על הקורה בשטח. כאשר יש צורך בשמירה על יערות בהם יש פעילות אנושית לא חוקית הצורך במידע גדול שבעתיים.

אחת הבעיות בשמירת היערות היא אפשרות המעקב הקבוע והרציף אחרי כל המתרחש ביער. עד היום ניסו שומרי טבע בשיתוף עם בעלי מטעי דקל-שמן לעצור להסתמך על צלומי לוויין, אלא שבצילומי לוויין רואים את הנזק אחרי שנגרם והפגיעה כבר קיימת.

לאחרונה מתפתחת שיטה חדשה: הקשבה ליער. על פי הדיווח בסיינס מפתחי שיטת הקשבה ליער (bioacoustics) מתעדת את הפעילות המתרחשת ביער, הקלטת ושידור רעשי הרקע כמו פעילות של חיות, חרקים ובני אדם, מספקת נתונים מידיים שמאפשרים פעילות מניעה ושימור יעילים.

על פי הדיווח שמתפרסם ב-סיינס, ״ניתן לעדכן את מצב החורש על פי מפת הקולות״ להבחין בין פעילות טבעית לבין פעילויות פוגעניות, אותו הדבר ניתן לישם בשטחים בהם יש זכיונות כריתה, מטעים, או אזורי צייד. בנסיונות לקבל מידע מיידי השתמשו שומרי הטבע במצלמות ״מלכודת״, אלא שהציידים או הכורתים היו משמידים את המצלמות וכך מונעים תגובה מיידית, בשיטה החדשה מוסתר ציוד ההאזנה בגובה רב (30 מטר) וכך הוא בלתי נראה. מלוויין גם אי אפשר לזהות כריתה בררנית של עצים בודדים בתוך שטח גדול, וכן עננים ועשן השריפות מסתירים את המתרחש.

על פי גוף בשם ״שמירה על יערות העולם (Global Forest Watch) ב-2017 אבדו לעולם שטחי יער בסדר גודל של כ שלוש מאות אלף קמ”ר. המדינות שבהן האבדן הגדול ביותר היו ברזיל, ברזיל, הרפובליקה של קונגו, אינדונזיה, מדגסקר ומלזיה.

נזכור כי ברוא יערות תורם כ-15% מפליטות גזי חממה כל שנה. אם בברזיל מבראים יערות כדי לפנות מקום לשטחי מרעה וגידול סויה, הרי שבדרום-מזרח-אסיה הסיבה העיקרית לברוא היא פנוי שטחים שבהם ייטעו מטעי דקל-שמן.
בשנים אחרונות נמצאים מטעי דקל-השמן בדרום-מזרח-אסיה תחת חקירה מתמדת. פעילים ירוקים וצרכנים משתפים פעולה ומאשימים את בעלי המטעים בפגיעה חמורה ביערות עד. החקירה ושיתוף הפעולה הביאה לאחרונה את ״כלב-השמירה״ של התעשייה לאמץ שורה של הנחיות מחמירות שהעיקרית שבהן היא איסור על הפיכת שטחי יער וביצה למטעים.

כאשר הקשבה ליער ( Bioacoustics) תהיה מיושמת על ידי שומרי הטבע ובעלי המטעים היא תהיה דרך למתן את הכריתה ולעצרה לחלוטין, בזכות הזיהוי המיידי של כל איום. זיהוי קול יריות או מנועי מסורים יכוון את השומרים למקום לעצור את הפוגעים. כאשר עברייני צייד וכורתים ידעו כי אפשר לזהות את פעילותם מיידית יש לקוות כי יזהרו וימנעו מפעילותם הפוגענית.

הכותבים ממליצים להקים ארגון עולמי שיתמוך בשיטה, בייצור הציוד (הזול יחסית), וגם באיסוף והפצת נתונים שיאפשרו את לימוד קולות היער הטבעיים מול הרעשים הפוגעניים בעזרת תבונה מלאכותית. נתונים אלה ישמשו ללימוד ומחקר אקדמאים שיאפשרו החלטות על מדיניות שימור שתיושם בעולם כולו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן