השקל/דולר ומדד הביג מק

 האם מדד ביג מק המפורסם משקף את היחס האמיתי בין השקל לדולר? מאמר ראשון בסדרה מפרי עטם של מנהלי רויטר-מידן השקעות

 מאת משה מידן, מנכ"ל רויטר מידן
מדד הביג-מק "הומצא" לפני כשני עשורים ע"י העיתון הכלכלי הבריטי "אקונומיסט". הוא משווה בין מחיר הביג-מק (יחיד, לא ארוחה… לרעבים שבינינו) של מקדונלדס במדינות שונות. הרעיון שהמדד מבטא מתבסס על תיאורית PPP –Purchasing Power Parity  השימושית להשוואת רמת חיים במדינות שונות. בסיס הרעיון הוא שדולר צריך לקנות את אותו מוצר (או סל מוצרים) בכל מדינה (מבלי שיישאר עודף הוא יהיה חסר) ולכן צריך להיווצר מצב בו היחס בין המטבעות ישתווה ליחס המחירים בכל מדינה.
נניח שביג-מק עולה בארה"ב 4 דולר ואילו באנגליה הוא עולה 3 ליש"ט, יחס ה–PPP צריך להיות 3 ליש"ט לכל 4 דולר. אם היחס המטבעי (שער החליפין) הוא 1 דולר ל–1 ליש"ט (כמובן שלא אקטואלי…), הרי תיאורית ה–PPP גורסת שלאורך זמן שער החליפין יצטרך להתכנס ליחס ה– PPP, כלומר 1.3333 דולר לליש"ט.
כמובן שיש לא מעט השגות לתיאוריה זו ולבסיס ההנחה שלה שמחירי המוצרים בכל מדינה צריכים להיות זהים. בהרבה מאד מקרים זה לא כך. אותם מוצרים שבמדינה א' נחשבים נחותים יחשבו במדינה ב' כמוצרים רגילים וכיוב'. עם זאת, ובהסתכלות ב"גדול" עיוותים משמעותיים בין שער חליפין ליחס
ה– PPP בהחלט יכולים להצביע על פער שעשוי להסגר לפחות חלקית.
אז מה בעניין השקל/דולר?:  שער החליפין–4.21 (נכון לכתיבת המאמר), מחיר הקציצה בארץ 15.5 ₪ ומחירה בארה"ב 3.1 דולר אמריקאי. יוצא מכך שיחס ה- PPP הוא 5 !!! (במונחי דולר הקציצה עולה 3.68 דולר). עפ"י התיאוריה, שער החליפין צריך להתכנס ל- 5 שקלים לדולר, או במילים אחרות השקל חזק מול הדולר בכ- 19%.
אז כמובן שבעיני הצרכן הישראלי הקציצה נחשבת יותר מאשר בעיני הצרכן האמריקאי. ובטוח שיש עניינים רבים נוספים (כמו כשרות וכיוב') שלא מאפשרים מחירים זהים כאן ובארה"ב וזה יוצר עיוות במודל הכללי, אך בכל זאת, אפילו אם ניקח "שליש אמת" עדיין יש עפ"י המודל מקום לפיחות של 5 אחוזים מול הדולר. אך זו דרכן של תיאוריות, הן לא פעם מתנפצות אל מול סלעי העובדות. ראוי אף לציין שיש מטבעות נחשבים שהפערים בהם אף גדולים יותר, כך שאנחנו לא ממציאים את הגלגל.
מצב המשק הישראלי מבחינה מקרו כלכלית הוא מצוין. למרות הפרשי הריביות בינינו לארה"ב, זרם הכספים לכאן ותאוותם של הזרים המחזרים אחרי המשק הישראלי להמיר דולרים לשקלים ממשיך לחזק את השקל מול הדולר. אני מעריך שכשהגלגל יתחיל להסתובב, יהיו שיזכרו במדד הביג-מק ויסבירו כמה מוצדק שהגלגל מסתובב…

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

 1. שער הדולר היום הוא 3.45, נראה שהכותב די שגה.
  מדד הביג-מק איננו כל כך טוב, ובפרט שהוא מודד רק מוצר אחד.
  חוץ מזה, מה עם שכר העבודה, המכס, מחירי התובלה וכו'. גם אותם צריך להחשיב.
  לסיכום המדד לא טוב

 2. מדד הביג-מק משקף תעודת עניות לכלכלה הישראלית – ולא ההיפך…

  הארוחה במקדונלדס עולה כמה שהיא שווה…היא לא יותר יקרה מכל ארוחה אחרת של מזון מהיר.

 3. יש אחת יוקרתית וגלאט כושר שהיתה פעם ליד מלון דן בת"א ועכשיו היא צמודה למגדל שלום ויחסית יקרה. כמובן יש הרבה מסעדות פאסט פוד סיני כמו סיניספיד. אני אינני שומר כשרות ולכן המגוון בארץ לא רע, למרות שהיה יכול להיות יותר טוב.

 4. הוא לא דיבר על כל הארוחה, רק על הסנדוויץ' הספציפי – ביג מק בזמן שבו נכתבה הכתבה, ולמעשה עד השבוע. בדיוק היום נמסר ב-YNET שמקדונלדס מעלה את מחירי מרבית מוצריה. בכך היא תעוות עוד יותר את מדד ביג מק.
  ואם אתה רעב, עדיף ללכת למסעדה סינית טובה. זה לא הרבה יותר יקר, ומכיל יותר ירקות, וגם יותר טעים, אבל זו כמובן העדפה אישית שלי.

 5. כתבה מעניינת מאוד. רק מאיפה הבאת את הנתון של 15 שקל למקדונלד? כשאני אוכל שם הם לוקחים ממני בדיוק כפול.

  לצורך העניין, סכומים של 30 שקל נלקחים בדרך כלל גם בבורגראנץ', ברגר-קינג ובתי עסק דומים המספקים המבורגרים לצרכן.

  אני קטנוני מאוד – אבל בכל זאת, אם מדברים על הכח של השקל מול הדולר ועל מדד ה PPP…
  נהייתי רעב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן