סיקור מקיף

מערכת שפיתחו סטודנטים מבן גוריון תאפשר פיתרון גנטי לטיפול בבעיית השמנת היתר וסוכרת – ה”Inner Doctor –

עשרה סטודנטים ייצגו את ישראל בתחרות הבינלאומית היוקרתית בתחום ההנדסה הגנטית iGEM המתקיימת בחסות MIT ארה”ב ויתמודדו מול 250 צוותי סטודנטים וחוקרים מהאוניברסיטאות המובילות בעולם.

השמנת יתר. איור: shutterstock
השמנת יתר. איור: shutterstock

עשרה סטודנטים ייצגו את ישראל בתחרות הבינלאומית היוקרתית בתחום ההנדסה הגנטית iGEM המתקיימת בחסות MIT ארה”ב ויתמודדו מול 250 צוותי סטודנטים וחוקרים מהאוניברסיטאות המובילות בעולם.

הם יצטרפו לקבוצה של 11 סטודנטים מהטכניון שפיתחו מערכת לגילוי אלרגנים במזון.
הצוות בניצוחה של פרופסור סמדר כהן מהמחלקה לביוטכנולוגיה באוניברסיטת בן גוריון בנגב, מפתח במעבדות האוניברסיטה טיפול חדשני בתחום הביולוגיה הסינטטית לטיפול מותאם אישי ב”תסמונת המטבולית”. התסמונת מאובחנת אצל 1 מתוך 4 אנשים מאוכלוסיית העולם וכוללת בין היתר תסמינים של סוכרת והשמנה אשר מהווים זרז משמעותי למחלות לב מסכנות חיים.

כיום רוב התרופות המסורתיות לתסמונת גורמות לתופעות לוואי לא רצויות ומטפלות בתסמינים בלבד. הצוות עובד על פיתוח תרופות חכמות אשר מסוגלות להגיב לאותות מן הגוף גם לאחר שהן ניתנות ולשנות את פעולתן בזמן אמת. שיטות אלו צפויות להפחית תופעות לוואי ולשפר את יעילות הטיפול באופן משמעותי. פיתוח הטיפול מתבצע באמצעות שיטות ביולוגיות חדשניות הנמצאות בחזית המדע ועיקרן טיפול מותאם אישית לכל אדם בהתאם לגנטיקה הייחודית שלו.

חזון הצוות הוא יצירת עולם בו הביולוגיה הסינטטית וההנדסה הגנטית יהיו חלק בלתי נפרד מהטיפול הרפואי שכל פרט ופרט יקבל והפרויקט הוא תחילת מימוש חזון זה. בנוסף הקבוצה פועלת רבות על שילוב אורח חיים בריא (תזונה-ספורט) ומדע כדי ליצור מעטפת כוללת של מודעות- מניעה- וטיפול בבעיה, תוך דגש על טכנולוגיות ומחקרים וחדשניים.

הצוות הציג את הפרויקט בפאנל מומחים מתחום הרפואה שהתקיים באירוע היזמות הגדול בישראל (Innovations 2014) שבו נכחו למעלה מאלפיים אנשי הייטק, יזמים, ואנשי ציבור. כמו כן, מתוכננות פעילויות תרומה לקהילה וחינוך בנושאי ביולוגיה סינטטית לקהילה. הפרויקט נתמך על ידי נשיאת אוניברסיטת בן גוריון בנגב, פרופסור רבקה כרמי, דיקני הפקולטות, אגודת הסטודנטים, משרד הטכנולוגיה המדע והחלל, משרד הבריאות ועל ידי חברות מסחריות וגופים פרטיים.

בשנה שעברה צוות מאוניברסיטת בן גוריון השתתף בתחרות עם פיתוח ה”חיידקים בעלי מנגנון השמדה עצמית” (2013-iGEM BGU) היה לצוות הראשון מישראל שהעפיל לגמר התחרות בMIT, הופיע בכתבות בעיתונים ואף קיבל את ברכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו! השנה חברי קבוצת iGEM BGU 2014 נחושים לזכות בתחרות במקום הראשון, להביא כבוד לישראל ולאוניברסיטת בן גוריון בנגב, אך יותר חשוב, לסייע למיליוני החולים ברחבי העולם לשפר את בריאותם ואת איכות חייהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן