ידענים: דגים וסביבה ימית | חד תאיים | שמירת טבע

מאת 20 במאי 2008 2 תגובות

במגמה לביולוגיה וביוטכנולוגיה ימית בקמפוס אילת של אוניברסיטת בן-גוריון לא מפסיקים לחשוב על הגנת הסביבה והצלת אלמוגים

ססגונית (Denderonephtia) צילום מתוך האתר של דר. יעקב דפני, מרצה בקמפוס אילת של אוניברסיטת בן-גוריון

ססגונית (Denderonephtia) צילום מתוך האתר של דר. יעקב דפני, מרצה בקמפוס אילת של אוניברסיטת בן-גוריון

חוות הדגים באילת מתפנות בימים אלה ויוצאות מהים בקצב מזורז. אולם, על החבלים המשמשים לעגינת החוות גדלות מאות מושבות אלמוגים. רובם אלמוגים רכים, אך גם אלמוגי אבן ואפילו צדפות ובעלי חיים אחרים. כל אלה צפויים למות כאשר יוצאו החוות וכל המתקנים הקשורים להם עד הקיץ הקרוב. לשם הצלת אלמוגים אלו הוקמה משתלה מיוחדת באתר שאינו חשוף לציבור, ואליה הועברו בסוף השבוע שעבר (11.4.2008) עשרות מושבות אלמוגים. התקווה היא כי אלמוגים אלו יתבססו במשתלה ובשלב מאוחר יותר ישמשו לשתילה בפארק תת-מימי גדול שמתוכנן לקום בהשתתפות דר' נדב ששר מהתכנית לביולוגיה וביוטכנולוגיה ימית בקמפוס אילת.

המבצע נערך בשיתוף המכון הבין אוניברסיטאי ועמותת שונית, תחת היתר והשגחה של רשות הטבע והגנים- מחוז אילת. בשלב ראשון הועתקו אלמוגים מחוות הדגים של חברת דג- סוף, ולאחר מכן יועברו האלמוגים מחברת ערדג. המשתלה הראשונה כבר כמעט מלאה וצפוי כי ידרשו עוד 3 משתלות שכאלה על מנת לקלוט את כלל האלמוגים הזמינים. רוב האלמוגים שהועברו הם אלמוגים רכים מהסוג Denderonephtia ו Scleronephthya ששמם בעברית הוא ססגונית ולא בכדי.

משתלת אלמוגים. צילום: עומר פולק, דוקטורנט, אוניברסיטת בן-גוריון, קמפוס אילת.

משתלת אלמוגים. צילום: עומר פולק, דוקטורנט, אוניברסיטת בן-גוריון, קמפוס אילת.

ד"ר נדב ששר, מהמגמה לביולוגיה וביוטכנולוגיה ימית בקמפוס אילת של אוניברסיטת בן-גוריון, שמפעיל את הפרויקט: "היחס שאנו מקבלים מאנשי חוות הדגים הוא מדהים. הם עוזרים בכל דבר, מפנים למקומות הנכונים, מסייעים בנקודות עגינה ובציוד ותמיד מציעים כוס קפה חם בגמר הצלילה. ביום שישי שכחנו כפפות עבודה ואלמלא הכפפות שאנשי החוות סיפקו לנו היינו עלולים להיצרב ולהיפגע קשות. ניתן היה לצפות כי אנשי החוות, המתפנים בשל לחץ ה"ירוקים" ועירית אילת, יתנגדו לכל פעולות ירוקות שכאלה. אולם ברור כי האהבה שלהם לים ולחי אשר בו היא אמיתית וגוברת על היבטים אישיים שכאלה".

2 תגובות ל “קמפוס אילת של בן גוריון מסייע להצלת אלמוגים מחוות הדגים”

  1. עמי בכר

    כל הכבוד נדב! משמח לשמוע שיש מי שדואג לדברים כאלה. אני מקווה שאחוז גבוהה של האלמוגים הקשים שהועברו ישרדו ומקווה שהמשתלה נמצאת במקום עמוק או מוצל. זה אולי לא מה שיציל את הריף, אבל זה בהחלט עוד טלאי שעוזר בשיקום הכמעט חסר תקווה של צפון הים האדום.

    בברכת חברים,
    עמי בכר

הוספת תגובה

  • (will not be published)