סיקור מקיף

"לכידת הירח"- התמרון המכריע של החללית "בראשית" עבר בהצלחה; שידרה תמונות מהצד הרחוק של הירח

"בראשית" נמצאת כעת במסלול אליפטי סביב הירח בה הנקודה הקרובה נמצאת כ- 500 ק"מ מהירח והרחוקה כ- 10,000 ק"מ *  בשבוע הקרוב יתקיימו מספר תמרונים סביב הירח לקראת הנחיתה

הצד המרוחק של הירח, נקודת מבט שלא נראית מכדור הארץ. בתמונה זו כדור הארץ מוסתר על ידי הירח. התמונה צולמה מגובה 470 קילומטרים מעל פני הירח. צילום: SpaceIL והתעשייה האווירית
הצד המרוחק של הירח, נקודת מבט שלא נראית מכדור הארץ. בתמונה זו כדור הארץ מוסתר על ידי הירח. התמונה צולמה מגובה 470 קילומטרים מעל פני הירח. המכתשים הגדולים הם מכתשים עתיקים ואילו המכתשים הקטנים צעירים יותר. צילום: SpaceIL והתעשייה האווירית

הצוות ההנדסי של SpaceIL והתעשייה האווירית מדווח כעת רשמית על הצלחת תמרון לכידת הירח של החללית בראשית. זה התמרון המכריע ביותר עד כה במסעה של החללית הישראלית הראשונה לירח, המדינה השביעית שמצליחה לשגר עצם שיקיף את הירח. אם הנחיתה בשבוע הבא תצליח, ישראל תהיה המדינה הרביעית שהנחיתה חללית על הירח.

התמרון אפשר לחללית להילכד בכוח המשיכה של הירח ובכך להתחיל ולהקיף אותו ויחד איתו את כדור הארץ.

כזכור, ביום חמישי בשעה 17:18 החלו מנועי החללית לפעול במשך כ- 6 דקות וביצעו האטה של כ-1000 קמ"ש ממהירות של 8,500 קמ"ש למהירות של 7,500 קמ"ש ביחס לירח במהירותה של בראשית. התמרון בוצע כאשר ישנה תקשורת מלאה עם החללית והאינדיקציות שהתקבלו בחדר הבקרה בזמן אמת תואמות את המסלול המתוכנן. בשבוע הקרוב, הצפוי להיות שבוע אינטנסיבי בפעילות הנדסית יתקיימו מספר רב של תמרונים, ממסלול אליפטי אל מסלול מעגלי בגובה 200 ק"מ מעל הירח, שמטרתם, היא להוריד גובה ולהגיע לנקודה האופטימלית לביצוע הנחיתה האוטונומית של החללית ב"ים הרוגע" ב 11/4 בערב.

התמרון הכניס את החללית למסלול אליפטי סביב הירח בה הנקודה הקרובה (פרילונה) כ- 500 ק"מ מהירח והרחוקה (אפולונה) כ- 10,000 ק"מ. בשונה מההקפות הארוכות סביב כדור הארץ, ההקפות הראשונות סביב הירח ימשכו כ-14 שעות ולקראת הנחיתה כל הקפה סביב הירח תימשך כשעתיים בלבד.

בתחילת השבוע הגיעה החללית בפעם האחרונה לנקודה הקרובה ביותר לכדור בארץ בהקפה האחרונה סביבו– 1,700 ק"מ בלבד ומשם המשיכה בדרכה לנקודת המפגש עם הירח בטווח 400 אלף ק"מ.

קרקע הירח, כפי שצולמה מהחללית בראשית מגובה 470 ק"מ, וברקע כדור הארץ. צילום: SpaceIL והתעשייה האווירית
קרקע הירח, כפי שצולמה מהחללית בראשית מגובה 470 ק"מ, וברקע כדור הארץ. צילום: SpaceIL והתעשייה האווירית

מוריס קאהן יו"ר עמותת SpaceIL מציין: "הלכידה היא היסטורית בפני עצמה והכניסה את ישראל למועדון של שבע מדינות בלבד שהקיפו את הירח – עוד שבוע אנחנו נעשה היסטוריה נוספת עם נחיתה והצטרפות לארבע המעצמות. אני גאה להיות ישראלי היום".

עידו ענתבי מנכ"ל SpaceIL: "לאחר שישה שבועות בחלל נראה שהצלחנו לעבור שלב קריטי נוסף ולהילכד על ידי כח המשיכה של הירח. זהו הישג משמעותי נוסף שהצליח להשיג הצוות ההנדסי, תוך הוכחת מקצוענות, נחישות ויצירתיות בפתרון ועקיפת תקלות. יש לנו עוד דרך ארוכה עד לנחיתה,אך אני משוכנע שהצוותים שלנו יצליחו להשלים את המשימה- להנחית את החללית הישראלית הראשונה על הירח ולהביא גאווה לכולנו".

נמרוד שפר, מנכ"ל התעשייה האווירית: "לאחר מסע מאתגר, שברנו הערב שיא ישראלי נוסף והפכנו למדינה השביעית הסובבת את הירח. "בראשית", עוד בטרם שיגורה לחלל, הינה סיפור הצלחה לאומי המייצג את יכולותינו הטכנולוגיות פורצות הדרך. הערב הגענו שוב לגבהים חדשים. בשבוע הקרוב הצוות ההנדסי המוכשר יעבוד סביב השעון על מנת להביא אותנו לרגע ההיסטורי ב 11.4- "בראשית" בהצלחה!"

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. התמרון אפשר לחללית להילכד בכוח המשיכה של הירח ובכך להתחיל ולהקיף אותו ויחד איתו את כדור הארץ.

    אופס. ממש לא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן