פרס דוד בן-גוריון הוענק לד"ר איילין סולווי ופרופסור דיוויד פיימן

פרופ' פיינמן הוא ממקימי המכונים לחקר המדבר בשדה בוקר, ד"ר סולווי חוקרת בנושא צמחי מרפא מהמזרח התיכון בשיתוף פעולה עם בית חולים הדסה

זוכי פרס בן גוריון לשנת 2016 ד'ר איליין סולווי ( מימין) ןפרופ' דיוויד פיימן בטקס שנערך במלון דן Photo: Uzi Keren
זוכי פרס בן גוריון לשנת 2016 ד'ר איליין סולווי ( מימין) ןפרופ' דיוויד פיימן בטקס שנערך במלון דן Photo: Uzi Keren

בטקס שהתקיים השבוע הוענק פרס דוד בן-גוריון לשנת תשע"ז לד"ר איילין סולווי ולפרופסור דיוויד פיימן.

הפרס, המוענק זו השנה ה-30, ניתן לחוקרים, סופרים, אנשי רוח ומעשה, אשר בפעלם ומעשיהם מנציחים את חזונו של דוד בן-גוריון ומקיימים את מורשתו ובין הזוכים בו במהלך השנים ניתן למנות את הנשיא יצחק נבון ז"ל, השופט מאיר שמגר, טדי קולק, הסופר ס. יזהר ועוד. מאחורי הפרס עומדת עמותת יד דוד בן-גוריון, אשר הוקמה ביוזמתו של בן-גוריון לשם פיתוח הנגב. השנה נבחרו שניים, ד"ר איילין סולווי ופרופסור דיוויד פיימן לקבל את התואר היוקרתי.

פרופסור דיוויד פיימן, יליד בריטניה, עלה לארץ בשנת 1976. הוא בעל תואר ראשון בפיזיקה בהצטיינות באוניברסיטת לונדון, ובעל תארים שני ושלישי בפיזיקה באוניברסיטת אילינוי. לאחר ששימש כחוקר במחלקות לפיזיקה בבריטניה ושוויץ, הצטרף למכון וייצמן למדע ברחובות ולמחלקה לפיזיקה באוניברסיטת בן-גוריון. בשנת 1976 הקים פיימן את המכונים לחקר המדבר בשדה בוקר, שם גם בנה את ביתו, והחל לעסוק באנרגיה חליפית, בדגש אנרגיית השמש.

בשנת 1980 התמנה לפרופ' מן המניין וליו"ר המחלקה לאנרגיית השמש ולפיזיקה של הסביבה באונ' בן-גוריון ובהמשך יזם את הקמת הסימפוזיונים הבינלאומיים לנושא ייצור חשמל באמצעות אנרגיה סולארית. בשנת 1991 הקים את המרכז הלאומי לאנרגיית השמש בשדה בוקר, שם בנה את הצלחת הפראבולית הסולארית הגדולה בעולם – כלי חיוני בפיתוח טכנולוגיות חדשניות של אנרגיה פוטו-וולטאית. בשנת 2012 זכה בפרס מפעל חיים לאנרגיות מתחלפות. כיום משמש כפרופ' אמריטוס באונ' בן גוריון, ומתמקד במחקר אספקת חשמל בקנה מידה לאומי.

ד"ר איליין סולווי, ילידת אוקלנד קליפורניה, בעלת 3 תארים בחקלאות מדברים ושיקום קרקעות מאוניברסיטת קולומביה. סולווי היא חקלאית בעלת שם עולמי בחקלאות בת קיימא, חקלאות מדברית, הכשרת קרקעות וצמחים בסכנת הכחדה, הראשונה שהצליחה להצמיח גרעין דקל בן אלפיים שנה אשר התגלה בחפירות ארכאולוגיות במצדה. לישראל הגיעה בשנת 1972 כמתנדבת בקיבוץ ברור חיל. סולווי היא ממקימי קיבוץ קטורה בערבה הדרומית, יזמה ושתלה את מטע התמרים הראשון והקימה בוסתן להצלת עצים נדירים ומיוחדים של ארץ-ישראל הנמצאים במדבר על סף הכחדה. בשנת 1975 קיבלה מענק מהמדען הראשי לעבודה על אוסף צמחים ממדבריות בעולם, במטרה לגדלם בעתיד בנגב, מהם הצליחה לביית ולקיים זנים מסחריים. בשנת 1996 הצטרפה כמרצה וחוקרת לסגל מכון ערבה ללימודי הסביבה (AIES), שם מנהלת עד היום את המרכז לחקלאות בת קיימא. משנת 2008 משמשת כמדענית ראשית בעמותת עצים נדירים, ומשנת 2011 עומדת בראש מחלקת צמחים בפרויקט ערבה פארמה. כיום חוקרת בנושא צמחי מרפא מהמזרח התיכון בשיתוף פעולה עם בית חולים הדסה.

בראש ועדת השופטים, המתחלפת מדי שנה, עמדה פרופסור רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופסור לרפואה ולגנטיקה. כמו כך חברים בועדה חיים באר, סופר ומשורר ישראלי, פרופסור אמריטוס לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון, ואלוף (מיל.) עוזי דיין – יו"ר מפעל הפיס, לשעבר אלוף בצה"ל וסגן הרמטכ"ל וראש המועצה לביטחון לאומי.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן