סיקור מקיף

חידת היעלמות הדבורים נפתרה?

האם התופעה המסתורית של היעלמות הדבורים בעולם הגיעה לקיצה? למרות שהחוקרים עדיין אובדי עצות מול התופעה, ממצא חדש עשוי לסייע בפתרונה. הכל דבש

 ייתכן כי תחליף הדבש אינו מספק לדבורים את ההגנה הדרושה להן כדי להתמודד עם חומרי ההדברה. צילום:, Shutterstock
ייתכן כי תחליף הדבש אינו מספק לדבורים את ההגנה הדרושה להן כדי להתמודד עם חומרי ההדברה. צילום:, Shutterstock

מאת: ליאור שמיר, מגזין גלילאו

 

ייתכן כי תחליף הדבש אינו מספק לדבורים את ההגנה הדרושה להן כדי להתמודד עם חומרי ההדברה

 

בשנת 2006 הבחינו לראשונה מגדלי דבורים בתופעת התמוטטות המושבה (Colony Collapse) – היעלמותן של דבורים עד להתרוקנות הכוורת וקריסה מוחלטת של המושבה. התופעה המסתורית אחראית לקריסה של יותר מ-25 אחוז מכוורות הדבורים המלאכותיות באמריקה הצפונית, ועוד מקרים רבים דווחו באירופה.

הסכנה העיקרית הכרוכה בהיעלמות הכוורות מבחינתם של בני האדם אינה בהכרח מחסור בדבש, אלא בעיקר הפגיעה ביכולתם של צמחים להתרבות, שכן לדבורים תפקיד משמעותי בהאבקת צמחים.

הסברים אפשריים, כגון נוכחות של נגיפים (בין השאר היו שקשרו את התופעה לפגיעת הנגיף Israeli Acute Paralysis Viru, ישראל היא המקום שבו הווירוס זוהה לראשונה) או הפרעות של אנטנות ממגדלי קליטה של טלפונים סלולריים, לא נמצאו מניחים את הדעת, ונכון לעכשיו החוקרים עדיין אובדי עצות מול התופעה.

>> מגזין גליליאו במתנה! לחצו כאן לקבלת ההטבה

עוד בגליליאו:

* כל הסיכונים הבריאותיים בצפייה בטלוויזיה לפני השינה

* הכירו את הגאדג’טים והאפליקציות שהופכים את החיים לקלים יותר

* כיצד משפיעה שפת הגוף על ההתנהגות?

מזון מלכות

תקווה חדשה לגילוי מקור המחלה אפשר למצוא במחקר שנערך באוניברסיטת אילינוי, שבו נמצא קשר בין תופעת התמוטטות המושבה ובין שימוש בתחליף דבש המבוסס על סירופ תירס עשיר בפרוּקטוֹז בכוורות מסחריות.

תחליף הדבש, שמטרתו להזין את הדבורים לאחר שהדבש שייצרו נלקח מהכוורת, נכנס לשימוש במהלך שנות ה-70 של המאה הקודמת, והוכח כיעיל ובטוח. ואולם מאז נכנסו לשימוש חומרי הדברה חדשים, וצוות החוקרים טוען שייתכן כי תחליף הדבש אינו מספק לדבורים את ההגנה הדרושה להן כדי להתמודד עם השפעת חומרי ההדברה.

לטענתם דבש הדבורים מכיל כמה חומרים, ובהם חומצה p-קוּמָרית (p-Coumaric acid), המגבירים פעילות של גנים אחדים המורים על ייצור חומרים מנטרלי רעלים ועל ייצור חומרים המגנים על הדבורה מפני חיידקים. החוקרים מציעים להפחית מהוצאת הדבש מהכוורות לשם שיווקו ולאפשר לדבורים לאכול מהדבש. אומנם הדבר יהווה פגיעה כלכלית במגדלי הדבורים, אך פגיעה זו היא זניחה לחלוטין ביחס לנזק העצום הנגרם לחקלאות בעקבות קריסת הכוורות והידלדלות המאביקים.

באותו נושא באתר הידען:

 

12 תגובות

 1. דומה לתחליפי חלב אם שלא מספקים חומרי חיסון סביל נגד כל מה שהאם
  או המניקה-אישה מחוסנת נגדם.

 2. יוסף
  אפשר לקבל בבקשה קישור למה שאמרת? התופעה של קריסת כוורות (CCD) לא קשורה (למיטב ידיעתי) להמצאות חממות בסביבה. דווקא, בקליפורניה לפחות, התופעה קוראת באיזורים חמים.

 3. התופעה של התמעטות הדבורים קשורה באופן ישיר להפחתת הגידולים החקלאים בשדות והגברת הגידולים
  בחממות שסגורות על ידי יריעות ניילון כך שהפקת דבש מגידולים חקלאיים קטנה בצורה משמעותית מאוד.

 4. מחקר, שפורסם בכתב העת Environmental Science and Pollution Research, התמקד בהערכת הסיכונים הקשורים בשימוש בניקוטינואידים, סוג של קוטל חרקים שהחקלאים משתמשים בו בהיקף של כ-2.65 מיליארד דולר בשנה. השימוש בקוטל חרקים זה נעשה באופן שגרתי, ולאו דווקא בגלל מכת מזיקים. לדברי המדענים, אין ראיה חד-משמעית לכך שהריסוס בו תורם להגדלת היקף היבול.
  “לא זו בלבד שקוטלי חרקים ניקוטינואידיים אינם מגינים על ייצור המזון, הם מסכנים את עצם התשתית המאפשרת את קיומו”. לדבריו, הכימיקלים מסכנים את אספקת המזון בכך שהם מזיקים לדבורים ולבעלי חיים אחרים שמסייעים להאבקה, המפרים שלושה רבעים מהגידולים בעולם. כמו כן, הכימיקלים מזיקים לאורגניזמים היוצרים את תנאי הקרקע החיוניים לגידול המזון בעולם.

  “ההיסטוריה חוזרת על עצמה”, אומר דייב גולסון מאוניברסיטת סאסקס, חבר נוסף בצוות החוקרים. “בשל אופיים המחלחל של הכימיקלים האלה הם נמצאים היום בכל מקום”, הוא מוסיף. “אם הקרקע שלנו רעילה זה צריך להדאיג אותנו, כי היא גורם מכריע בייצור מזון”.
  המחקר קובע שהכימיקלים הם הגורם המרכזי לירידה במספר הדבורים, לצמצום שדות הפרחים בטבע, וכן למחלות. כמו כן, לפי ממצאי המחקר, חומרי הדברה פוגעים בכושרן של הדבורים לנווט וללמוד, מזיקים למערכת החיסונית שלהן ופוגעים בתהליך הרבייה שלהן. לפי המחקר, הכימיקלים פוגעים גם ביכולת התנועה של התולעים, הממלאות תפקיד חיוני באוורור הקרקע. המחקר קבע עוד ששפיריות, האוכלות יתושים וייצורים אחרים החיים במים, נפגעות גם הן מהכימיקלים. בעבודתם מזהירים החוקרים כי במידה וציפורים יוכלו זרעים שרוססו, הן ימותו מיד.
  “הצטברו מכלול של ראיות המצביעות בצורה ברורה שלשימוש רחב ההיקף של הכימיקלים העמידים הנמהלים במים יש השלכות כרוניות מקיפות על המגוון הביולוגי ויהיו לו ככל הנראה השפעות שליליות על המערכות האקולוגיות החיוניות לביטחון המזון”, מסכם המחקר.
  האיחוד האירופי והאיגוד הלאומי של החקלאים כבר הטילו איסור זמני של שלוש שנים על שימוש בניקוטינואידים בגידולים מסוימים. בארה”ב הורה החודש הנשיא ברק אובמה לקיים מחקר דחוף על השפעת הניקוטינואידים על דבורים. חומרי הדברה אלה נמצאים בשימוש בעולם כולו, לצד חומרי הדברה נגד פרעושים בחתולים וכלבים ונגד טרמיטים בעץ.
  http://www.haaretz.co.il/news/world/europe/.premium-1.2358216

 5. קונפידור או סייפן הם המותגים שאני מכיר שמשתמשים בחומר הזה. זה חומר הדברה מאוד נפוץ גם בשימוש ביתי. משתמשים בו כדי להגן על צמחים ממזיקים שונים.

 6. ליאור

  בזכותך שיחזרתי את השם המדוייק של חומר ההדברה החשוד כגורם להרג הדבורים. השם המסחרי של חומר ההדברה הוא קונפידור (או שם מאוד דומה).

  עדיין אני לא בטוח שזיהו בוודאות את הסיבה להרג הדבורים.

 7. כמעט כל כמה חודשים אני שומע את ההכרזה “נפתרה תעלומת העלמות הדבורים”, זה כבר מתחיל לשעמם.

 8. בשבוע שעבר הוחלט באיחוד האירופי להפסיק להשתמש בחמרי הדברה על בסיס ניקוטין ,
  מתוך מחשבה שחמרים אלה פוגעים בדבורים ש”רועות” בשטחים מרוססים,

 9. רק לפני מספר שבועות הכריזו חוקרים בחגיגיות שסוף סוף מצאו את הסיבה להתמעטות דבורי הדבש (האשם כביכול להתמעטות הדבורים הוא חומר הדברה ששמו לא המדוייק זכור לי, משהו ששמו דומה לפילידור). והנה שוב החוקרים מכריזים שבעצם הם ההכרזה הקודמת הייתה מוטעית ויש סיבות ארות.

  הבילבול במציאת סיבת התמעטות דבורי הדבש וההכרזות החגיגיות המיותרות — לא מונעות מהחוקרים החדשים לייעץ עצות הרסניות מבחינה כלכלית למגדלי הדבורים.

  הרי אם מגדלי הדבורים ישעו לעצות, גידול דבורי הדבש יהפוך עסק שאינו משתלם כלכלית. אם העסק יחדל מלהיות כלכלי מגדלי דבורי הדבש יפסיקו בכלל לגדל דבורים ויעברו לעסקים אחרים. ואם מגדלי דבורי הדבש יסגרו את הכוורות שוב יהיה קיטון בכמות דבורי הדבש בעולם, אם כך מה הועילו החוקרים “החכמים” בתקנתם ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן