סיקור מקיף

Beautiful Knowledge: תערוכה חוויתית לציון 60 שנות פעילות קרן פולברייט בישראל תיפתח בשבוע הבא בירושלים

מציעה מבט על הישגי בוגרי תכניות פולברייט בישראל, ובמסגרתה יוכלו המבקרים לשוטט בין מספר סביבות תצוגה, שימוקמו במרחב מבנה האקדמיה למדעים

ד"ר ענת לפידות, מנכ"לית קרן החינוך ישראל-אמריקה מחזיקה את כמוסת הזמן שתוטמן במהלך תערוכת השגיי בוגרי מלגת פולברייט בירושלים. צילום יח"צ
ד"ר ענת לפידות, מנכ"לית קרן החינוך ארה"ב-ישראל מחזיקה את כמוסת הזמן שתוטמן במהלך תערוכת השגיי בוגרי מלגת פולברייט בירושלים. צילום יח"צ

תערוכת Beautiful Knowledge תפתח ביום רביעי, 29 ביוני, בבניין אקדמיית פולונסקי, במכון ון ליר בירושלים. התערוכה, שיזמה קרן חינוך ארה”ב-ישראל, המנהלת את תכניות פולברייט בארץ, לציון 60 שנות פעילות, מציעה מבט על הישגי בוגרי תכניות פולברייט בישראל, ובמסגרתה יוכלו המבקרים לשוטט בין מספר סביבות תצוגה, שימוקמו במרחב מבנה האקדמיה.

לדברי ד״ר ענת לפידות-פירילה, מנכ״לית קרן החינוך ארה״ב-ישראל, הרצון להעשיר את הידע האנושי ולקרב לבבות, מניע את תכניות פולברייט ברחבי העולם והתערוכה תציג ערכים אלו, תוך שימוש והתמקדות בהישגיהם של מלגאי הקרן הישראלים. ״התערוכה מדגישה כי רעיונות, תיאוריות ופרוצדורות מחקריות מיטיבות לצמוח ככל שמפרקים חסמים תרבותיים, גיאוגרפיים ואף דיסציפלינריים", אומרת ד"ר לפידות-פירילה.

בין המוצגים הבולטים:
"Bright" – סירטון אנימציה בהפקת סטודנטים מהמכון הטכנולוגי בחולון, עוקב אחר תהליך נדידת ידע באמצעות מעקב אחר ציטוטים מדעיים. הסרטון, המבוסס על ניתוח נתונים שהתבצע בשיתוף עם חברת ELSEVIER, ממחיש, בהקרנת ענק, את הנדידה וההשפעה של מאמרים של מספר מלגאים בתחומי המדעים על שדות מחקר אקדמיים שונים. המאמרים מומחשים כפלנטות והשפעתם על מחקרים שונים מומחשת באמצעות צברים של כוכבים המסומנים בצבעים בהתאם לדיסציפלינות השונות.

במיצב משותף, העוסק במבחר סופרים בוגרי פולברייט, יוצגו בין השאר ״שיר במבחנה״ – תרגום שיר למולקולת דנ"א ופריטים ויצירות שנאספו מהיוצרים. בנוסף, יוצגו בתערוכה ניתוחים שערכה סיני רוסינק, באמצעות אלגוריתמים ממוחשבים, של יצירות ספרותיות של משוררים וסופרים בוגרי הקרן שהשתתפו בתכנית לכתיבה יצירתית באייווה. בין בוגרי התוכנית שמות מוכרים רבים ביניהם א. ב. יהושוע, מאיר ויזילטיר, אהרון מגד, רוני סומק, דורית רביניאן, סביון ליבריכט, אתגר קרת, שמעון אדף, סמי ברדוגו ודן צלקה.

קפסולת זמן (כמוסת הזמן), בעיצוב משותף של המעצבים רן קזס, לירן אלבז ואוצר התערוכה, אבי מולר: הקפסולה, שנוצרה במיוחד לכבוד התערוכה, תנסה לסכם את פועלם של בוגרי פולברייט בעבר ולהעניק תחזית לארבעים שנות המחקר והיצירה הבאות. החומרים שבקפסולה יישמרו, כחומר גלם, עד למועד חגיגות 100 השנים לקרן, שייערכו בשנת 2056. כמוסת הזמן, תאצור בקול, תמונה ואובייקטים את תחזיותיהם של חוקרים ויוצרים בולטים, כמו גם את המחשבות והמסרים של באי התערוכה.

"Angle of Death" – כמחווה מיוחדת לישראלי זוכה פרס הנובל (ומלגאי פולברייט) פרופ׳ אהרון צ׳חנובר ושותפיו אברהם הרשקו ואירווין רוז (שגילו את מנגנון התיוג הביוכימי המשמש את תאים לפירוק חלבונים פגומים), יוצג פסלו של האמן האמריקני מייק טיקה (Mike Tyka) ביוכימאי בהכשרתו, הממחיש, לדברי הפסל, את ״יופיו של החלבון מושא המחקר בצורה פיזית״.

תצוגות נוספות יכללו התייחסות לאבולוציה של החיטה ו"אם החיטה" ויציגו מבחר של פריטים מקוריים שנאספו בידי אהרון אהרונסון, רבקה אהרונסון וממשיכיהם (בהשאלת העשבייה שבאוספי הטבע הלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים). התצוגה תכלול מחווה לחתן פרס ישראל ומלגאי פולברייט, פרופ' אביתר נבו.

פרופ׳ חוסאם חאייק, פרופסור מהפקולטה להנדסה כימית בטכניון, יציג פיתוחים שזכו לפרסום עולמי, בהם ״אף אלקטרוני שיאפשר גילוי לא פולשני של סרטן".

בתערוכה תוצג ״ספריה״ שנבנתה בצורת מפת ארה"ב ובה ספרים שבחרו בוגרי פולברייט. בכל ספר יוצב מעין "כרטיסי קורא" אישי, ובו אזכור להשראה וליופיו של תחום ידע מסוים באמצעות ציטוט, איור ואמירה אישית שנבחרו על ידי המלגאים.

"התערוכה מהווה ניסיון לדגום ולהעניק משמעות לפירות המחקר המדעי והיצירה הספרותית של בוגרי תוכנית פולברייט", אומר אוצר התערוכה, אבי מולר. "היא עושה זאת תוך בחינת הזיקה בין ידע ליופי ותרגומה לסביבות תצוגה, הקרנות ואובייקטים. בד בבד, עוסקת התערוכה, בניסיון להעריך את כיווני ההתפתחות של הידע האנושי בארבעים השנים הבאות. במובן זה, התערוכה היא תהליך בו אנחנו מפיקים, ביחד עם המבקרים, חומרים לכנס העתידי שתחגוג קרן פולברייט במלאות 100 שנים ליסודה, בשנת 2056. ההערכות שלנו בנוגע לעתיד הידע, הטכנולוגיה והאומנות מתבססות על התחזיות של מגוון מדענים בולטים ומספר אומנים ויוצרים, כולם בוגרי התוכנית. לצד ההערכות המקצועיות, אנחנו מזמינים את המבקרים בתערוכה לקחת חלק בתהליך יצירת כמוסת הזמן ולתרום את התחזית האישית שלהם בצירוף מסר לילדיהם, נכדיהם וניניהם".

התערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב, ללא תשלום, בין 29 ביוני ועד 13 ביולי 2016 (לא כולל שבתות) – בין השעות 9 בבוקר ועד חמש אחה״צ.

קרן החינוך ארה"ב-ישראל, הינה קרן דו לאומית הממומנת על ידי ממשלות שתי המדינות. הקרן שמה לה למטרה לתרום לקידום ההבנה בין שני העמים, לפיתוח מנהיגות חברתית, לעידוד מצוינות אקדמית ולהרחבת גבולות הידע האנושי באשר הוא. קרן החינוך ארה"ב-ישראל, באמצעות תכנית פולברייט, מעודדת חילופי סטודנטים ואנשי סגל בין מוסדות אמריקאים וישראלים ובכך ממלאת תפקיד משמעותי בקידום קשרי מדע, בפיתוח השיח האינטלקטואלי וביצירת מצוינות אקדמית וחברתית.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן