סיקור מקיף

רוב הנוצרים באמריקה סבורים שמלאכים שומרים על צעדיהם

66% מהנוצרים: פרוטסטנטים וקתולים, לבנים ושחורים – מאמינים כי מלאכים מגינים עליהם, רק 10% מהיהודים חושבים כך * המחקר נערך מטעם אוניברסיטה באפטיסטית בטקסס, ועורכיו עיגלו נתונים על מנת למעט מכוחם של האתאיסטים בארה"ב

עבודת קרמיקה של בייד קלארק, מהמחלקה לקראמיקה אוניברסיטת ביילור, טקסס. מתוך אתר האוניברסיטה
עבודת קרמיקה של בייד קלארק, מהמחלקה לקראמיקה אוניברסיטת ביילור, טקסס. מתוך אתר האוניברסיטה

למעלה ממחצית המבוגרים בארה"ב מאמינים כי מלאך-שומר מגן עליהם. כך עולה מסקר ארצי שנערך בארה"ב. לא מדובר רק באנשים דתיים, אחד מכל חמישה אנשים שאמר כי הוא חסר דת אמרו כי הם מאמינים כי הם ניצלו מצרה בשלב כזה או אחר של חייהם בזכות הגנתו של מלאך. "לא ציפיתי למספר כה גבוה" אמר הסוציולוג כריסטופר באדר מאוניברסיטת ביילור בווייקו, טקסס, שדיווח על כך בסקר הלאומי אודות הדת. עם זאת, קרוב לוודאי שהסקר מוטה מאחר ומדובר באוניברסיטה באפטיסטית.

עם זאת, לטובת גולשי האתר נביא את עיקרי תוצאותיו. הסקר בחן את אמונותיהם ומנהגיהם הדתיים של האמריקנים בהתבסס על ראיונות שנערכו עם קרוב ל-1,700 מבוגרים בקיץ 2007. הוא מעדכן את ממציאי ביילור מ-2006 על השתייכותם לכנסיה, מסגד או בית כנסת של המאמינים והשקפתם על אלוהים באמצעות הוספת שאלות על מינם ועל השקפתם הפוליטית, הסביבה ואמונות אודות רוע. חברי כמעט כל הקבוצות הדתיות העיקריות בארה"ב אמרו כי חשו במלאכים המבקשים בשמים להתערב לטובתם.

 • פרוטסטנטים אוונגליסטים: 66%
 • פרוטסטנטים שחורים: 81%
 • פרוטסטנטים של הזרם העיקרי: 55%
 • קתולים: 57%
 • יהודים 10%
 • בני דתות אחרות 49%
 • לא דתיים 20%

ואולם כשם שאנשים נבדלים בהשקפתם על אלוהים, הם גם מפרשים באורח שונה את המלאך השומר או את קולו של אלוהים, אמר קנת פארגאמנט, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת אוהיו שכתב מאמרים על ספיריטואליזם והנפש. כאשר אנשים חושבים על הגנה, הם לא בהכרח יראו מלאך עם כנפיים , לפחות לא באותה תדירות כמו שהם רואים אהובים שהלכו לעולמם ומשגיחים על שלומם" אמר פרגמנט לעיתון האמריקני שיקאגו סאן-טיימס.

בהודעה לעיתונות שפרסמו החוקרים באתר אוניברסיטת ביילור הם כותבים כי הדתות באמריקה יציבות באורח ראוי לציון ואף מפתיע בהתחשב במגוון האמונות, המנהגים הדתיים ושאר האפשרויות (לרבות חילוניות). לטענתם מדובר באחד המחקרים הרגישים ביותר שנערכו אי פעם בנושאי הדת באמריקה.

מדובר במחקר המשך לסקר שפורסם ב-2005 ואשר חשף כי מרבית האמריקנים מאמינים באלוהים או בכוח עליון. הדוח החדש שפורסם בספר "במה האמריקנים באמת מאמינים" מאת ד"ר רודני סטארק מציג את הנושאים העיקריים העומדים על סדר יומם של אנשים דתיים באמריקה

 • המעבר של מאמינים רבים למגה-כנסיות
 • הכנסיות המפוזרות מול הכנסיות המאחדות
 • הדעה אודות אלוהים, המלאכים והשטן
 • אתאיזם וחוסר דת
 • אמונות וחוויות דתיות ופאראנרמאליות

"המשימה שלנו בסקר הדת של ביילור היתה לשאול שאלות מעמיקות מיתר הסקרים" אמר ד"ר באדר, פרופסור לסוציולוגיה בביילור חאחד ממחברי המחקר. "סקרים רבים שואלים על תדירות התפילה, מעט מהם שואלים על מה או למי אתה מתפלל. סקרים רבים שואלים אם אתה מאמין באלוהים, אך לא שאלו מיהו אלוהים? האם אלוהים כועס, האם הוא ביקורתי, האם הוא סלחן, האם הוא מעורב בנעשה בעולם? אנו הצלחנו להביא אנשים לתאר בפנינו את הפרופיל של אלוהים, כך שנוכל לדעת לא רק האם האיש מאמין באלוהים, דבר שכמעט כל סקר יאמר לך, אלא מה הם חושבים על אלוהים, מהו אלוהים לדתעם וכיצד הדבר משפיע על חלקים אחרים בחיי היום יום שלהם. הרעיון היה לקחת כל שאלה ששואלים בסקרים אודות מידת דתיותם של אנשים ולמצות מהן כמה רמות של תבונה."

הסוקרים ניתחו את התגובות לשאלות אודות האמונות והמנהגים הדתיים באמריקה והתמקדו בהיבטים הבאים: דבקות בדת, דת ומדע, גזע ואתניות, משפחה ויחסים. בנוסף עורכי הסקר שאלו שאלות על נושאים רבים נוספים כגון חוויות מיסטיות, סוגיות מוסריות ותפיסת האלוהים.

לטענת עורכי המחקר במהלך 63 השנים האחרונות הראו מספר סקרים כי שיעורים של האתאיסטים לא השתנה כלל, והוא נשאר לטענתם יציב על 4% מהאמריקנים (דוגמה למשחק במספרים, כפי שתראו להלן, הנתון הנכון הוא 11%), אלו העונים שאינם מאמינים באלוהים. עורכי הסקר טוענים כי לא רק ששיעור האתאיזם אינו גדל בארה"ב, מרבית האירופים גם הם אינם אתאיסטים. רוסיה טוענת כי 96% מאוכלוסיתה מאמינים באלוהים וסקר שנערך לא מכבר בסין הראה כי האתאיסטים נמצאים בנחיתות מספרית על המאמינים באלוהים או באלים.

בשני הסקרים שערכה אוניברסיטת ביילור, זה של 2005 וזה של 2007 , נמצא כי 11 אחוזים מהנשאלים במדגם הכלל ארצי דיווחו כי הם חסרי דת. אף כי לטענת החוקרים רק שליש מהם הם אתאיסטים שדחו את כל מה שנמצא מעבר לעולם הפיסי. ואולם השאר הביעו אמונה כלשהי בדת וגם כאלה שטענו לחוסר דת או לאי השתייכות לכנסיה הם לא אתאיסטים אלא רק פשוט לא הולכים לכנסיה. מתוך הלא חברים בכנסיות, כשליש מתפללים, כשליש מאמינים בשטן, גיהנום ושדים, וכמחצית מאמינים במלאכים וברוחות רפאים.

חברת המחקר האריס אינטראקטיב ערכה מחקר דומה בשנת 2003 והגיעה למסקנות הבאות:

 • 42% מהמבוגרים (אך רק 37% מהגברים) סבורים שאלוהים הוא זכר, אך רק 1% סבורים שהיא נקבה. השאר סבורים שאלוהים אינו זכר או נקבה (38%) או שניהם.
 • 9% בלבד סבורים שאלוהים מזכיר בצורתו אדם עם פנים, גוף זרועות, רגליים ועיניים. כמעט מחצית חושבים על אלוהים כרוח או כוח עליון שעשוי לקבל צורת אנוש, בעוד 27% סבורים כי אלוהים הוא רוח או כוח עליון שלא יכול לקבל צורת אנוש.
 • 29% מהציבור מאמינים כי אלוהים שולט במתרחש בכדור הארץ. 50% סבורים כי אלוהים צופה ואינו שולט באירועים על כדור הארץ, ו-6% סבורים כי אלוהים לא צופה ולא שולט באירועים הארציים.
 • 53% מאמינים כי היהודים, הנוצרים, המוסלמים כולם עובדים את אותו אל, אך 32% סבורים כי מאמיני הדתות גם פונים לאלים שונים.
 • גוף נוסף החוקר את התופעה מדי פעם הוא BARNA, שלפי האתר שלו גם הוא נראה גוף בעל אוריינטציה דתית, אך כנראה בעל יושר.
 • 85% מהאמריקנים מגדירים עצמם כנוצרים.
 • 7% מהבוגרים מסווגים עצמם כאוונגליסטים (חוזרים בתשובה).
 • 38% מהבוגרים בארה"ב מגדירים את עצמם כנוצרים שנולדו מחדש אך לא אוונגליסטים.
 • 37% מגדירים עצמם נוצרים אך לא אוונגליסטים ולא כאלה שנולדו מחדש.
 • אתאיסטים ואגנוסטים מהווים 12% מהאוכלוסיה הבוגרת של ארה"ב
 • 11% מאוכלוסית ארה"ב מזהה עצמה עם אמונה שאינה נוצרית.

ועל זה אמר פעם הגשש שייקה לוי (בתפקידו כמלאך במערכון על שרה אמנו) "היתה לי אישה שהיתה פעם מלאך ועכשיו נראית כמו ליקוי חמה".

ושאלה חשובה נוספת, האם הנחיתות המספרית של האתאיסטים (דבר שאינו בטוח בשל החשש של אנשים רבים להזדהות כאתאיסטים באיזורים כמו חגורת התנך) נובעת מנחיתות עמדתם, או מכוחם הארגוני של המאמינים. ראוי לציין כי באחת מתוכניות הטלוויזיה, דומני כי היתה זו רשת CNN, דובר על שיעור גבוה של אתאיסטים, המתקרב לסדר גודל של היהודים והקתולים, אך למרות זאת השפעתם על דעת הקהל ועל מקבלי ההחלטות קטנה משום שאינם מאורגנים. אגב, בכל זאת נתון מעניין מהמחקר של האריס – 70% לא מאמינים שאלוהים שולט בנעשה בעולם (בין אם הוא לא קיים, או גם אם הוא קיים, הוא איבד קשר איתנו). זו כנראה רמיזה למספר רב יותר של אתאיסטים מאשר אלו המצהירים על כך בגלוי.

כמה באמת אתאיסטים?

ויקיפדיה האנגלית מוסרת מחקר שפורסם בדצמבר 2006 בפיננשל טיימס שהשווה בין ארה"ב וחמש מדינות באירופה. המחקר מצאה כי האמריקנים נוטים יותר מהאירופים לדווח על אמונה בסוג כלשהו של אלוהים או יישויות עליונות (73%). מבין האירופים, האיטלקים הם הנוטים ביותר להביע אמונה כזו (62%), והצרפתים – הכי פחות (27%). בצרפת 32% הגדירו עצמם כאתאיסטים ו-32% נוספים הגדירו עצמם כאגנוסטים. סקר של האיחוד האירופי סיפק נתונים מקיפים: 18% מאוכלוסיית האיחוד האירופי אינה מאמינה באלוהים. 27% מקבלים את קיומה של יישות על טבעית כלשהי "כוח חיים ספיריטואלי", בעוד 52% הביעו תמיכה בקיומו של אלוהים ספציפי. שיעור המאמינים עולה ל-65% בקרב אלו שעזבו את בית הספר בגיל 15. אלו שבאו ממשפחות בעלות חינוך נוקשה נטו יותר להאמין באלוהים מאשר אלו שבביתם שררו כללים פחות נוקשים.

כך שמבחינה טכנית הסוקרים האוונגליסטים צודקים, עדיין רוב האירופים מאמין באלוהים (פרט לצרפת), אך שיעורי האמונה באלוהים קטן בהרבה לעומת ארה"ב. ומלבד זאת, ממתי הרוב קובע?

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

96 תגובות

 1. מענין שלאחר ההתבוללות המסיבית נשארו יהודים ב"צרות-הברית".
  במידה וכן שיעלו מיד ארצה כי "צרות-הברית" החלה לדהור במידרון לאבדון.

 2. למיכאל(וגיל):
  אתם יודעים למה לנזירים אין ילדים ואין משפחה?
  כי הכנסייה דואגת לנכסים שלה, ולכן- אם לנזיר שמגיע יש רכוש/כסף אז כשהנזיר ימות-הכל יגיע אל הכנסייה(ולא אל יורשים שהם צאצאים שלו)
  *אני לא המצאתי את זה ,אני כותבת כאן בקצרה מו ששמתע פעם מפרופ' הר סגור

 3. לבעל השם הארוך:
  ברגע שאתה אומר לבחון דברים בעין ביקורתית אתה אומר למעשה לא להיות דתי.
  הדת מבוססת על אמונה ללא ביקורת וזו הדרך בה היא מאפשרת ל"חכמי הדת" לשלוט בהמונים ולנצלם לטובתם.
  זה כלל לא מפליא כי הדת נוצלה בדיוק לשם כך.
  זה שיש בה גם דברים מוסריים אינו אומר כלום.
  אתה יודע שמדובר בדברים מוסריים מכיוון שמראש לא היית זקוק לדת כדי לדעת שהם מוסריים.

 4. נונית- הדת נותנת לגיטימציה לדברים פסולים מאד, ובעיקרה בעייתית בשל הדוגמטיות החמורה של הקנאים המגינים עליה אולם זה נכון לדיעות בכלל שעליהם מגינים פאנטים שלא מוכנים לשמוע כלום (בין אם זו דת ובין אם תנועה לאומית או רעיון או אידאה פולטית או חברתית עליה יגנו בחירוף נפש)

  אני לא דתי אבל מכבסד את מקומה של הדת בהקניית ערכים חיוביים לפשוטי העם
  וחושב שיש בה ערך מעניין כשהיא נלחקת בערבון מוגבל, נעשית בעין ביקורתית, אינה מושתת על המונופולין שלקחו עליה כל "חכמי הדת" שלא נותנים לאיש לעשות איתה טוב לעצמו אלא שולטים בפירוט שלה

 5. דת זו עוד דרך חולנית לתת לגיטימציה להתנהגות בהמתית של גברים

  רצח, אונס, התעללות, מלחמות

  ויש בה את הצד שמסווה זאת ונותן תקווה לאנשים.

 6. ישעיה,

  הדת הטובה:
  האינקוויזיציה הספרדית,
  שריפת המכשפות (כולל ילדות ונערות),
  הציווי על הכרתת זכרו של עמלק (כולל נשים, זקנים וטף),
  הקרבת קורבנות אדם
  ועוד עוולות רבים אחרים.

  באשר לעוולות מטעם המדע, אתה מתבלבל לגבי משמעות המונח 'מדע'. לא מדובר בדת או אמונה, אלא פשוט במתודה המיועדת להבין ולפענח את רזי העולם החומרי. התוצאות של הבנה זו יכולות להיות מנוצלות ע"י אנשים חסרי-מצפון, כדי לזרוע הרס, אבל האנשים בוחרים במה להשתמש. כל העוולות שציינת נובעים מיצירת הכלים בהם בחרו אנשים להשתמש. אין טעם להאשים את המדע בדרך בה אנשים מנצלים את פירותיו, בדיוק כפי שלא תאשים את האדם הראשון שגילה כיצד לחשל מתכות, רק בגלל שבני-אדם השתמשו בתגלית כדי להרוג זה את זה עם חרבות.

  לגבי הערתך הראשונה, נראה שכבר החלטת וקבעת מה נכון ומה לא. אין לי ספק שחלק מהדברים שאנו כותבים כאן יראו מגוחכים בעוד מאה שנה. אז מה? זו המתודה המדעית – לאט לאט אנו חושפים יותר ויותר מהאמת שביקום. הדת שלך, לעומת זאת, קובעת מראש את התוצאה ומשתמשת בכל תירוץ והוכחה כדי לשמר אותה, גם כנגד עדויות המציאות.

  אני מודה לך על התפילה שתתפלל למעננו. גם אני אחשוב עליך בזמן שאצום ביום הכיפורים הנוכחי, ואקווה שתזכה ביום מן הימים להבין גם את נקודת הראות של הצד השני, ואת ההגיון עליו היא מתבססת.

 7. ישעיה עבד השם
  מי שקורא לעצמו כך ומגלה בקיאות כה גדולה בנצרות ודרכו במיסיונריות נוצרית כגון לתת את הלחי השניה כפי שאתה נוהג
  ריחו נודף למרחוק כשייך לכתות ההזויות הללו
  כל מי שכותב כאן באתר אינו רובוט אלו אנשים בעלי חוש ריח מצויין
  ישר מזהים עפ"י הריח במי המדובר
  אז גם אם תתכסה במאה כיסויים ותפזר חצי טונה אפטר שייב לא יעזור לטשטש את מקור הריח

 8. לסברדמיש יהודה. צום קל וגמר חתימה טובה. אני סולח לך על הזלזול ואפילו על חוסר הכבוד שלך לחופש הביטוי. קשה להתמודד עם דתי נאור, נכון? אני מקווה שהשם יסלח לך על הכפירה. ולמר בליזובסקי – אין צורך לחסום אותי. אני לא מתכוון לכתוב כאן עוד.

 9. לעבד
  שלא תחשוב שאנחנו האתאיסתים לא עושים חשבון נפש ביום כיפור, אנחנו עושים, גם עושים, אלא שבנגוד לכם עבדים, אנחנו עושים את זה בין ארוחה לארוחה.
  חוץ מזה תגיד לי האלוהים שלך שאתה עבד שלו, עושה חשבון נפש?, חביבי, הוא צריך לעשות!
  אלפיים שנה טובח בנו ובסוף גומר עם הדרן של שישה מיליונים.
  מר עבד, צא מזה, הוא לא שווה שתהיה עבד שלו!.
  אבי לאחר שיחתינו אתמול תהיה פחות מנומס. אני מציע שתיתן לו להגיב עוד פעם אחת, ותחסום אותו.
  צום קל לכולם
  סבדרמיש יהודה

 10. שעיקה:
  לא אחזור בשבילך על מה שאמרתי כאן פעמים רבות.
  הדת לא מביאה לאנושות אלא סבל, בדלנות, בערות ומלחמות.
  הדתות הפורמאליות אינן הדתות היחידות.
  בכל פעם שאדם פועל על פי אמונות טפלות (כמו הנאציזם, הדתות השונות, המרקסיזם וכדומה) ומחליט ללא כל הצדקה שמדובר באמיתות שמותר להרוג ולמות על קידושן, מתרחשים בדיוק אותם אסונות.
  המדע מאפשר לנו לאגור ידע אמיתי על המציאות.
  זה שיש אנשים דתיים (בדתות פורמאליות או אחרות) המנצלים את פירות המדע לרעה אינו צריך להזקף לחובת המדע אלא לחובת אותם אנשים ודתותיהם.
  כאמור. כבר פירטתי בנושא הרבה יותר גם מעל דפי אתר זה ואתה מוזמן לשוטט וללמוד.
  הטפת המוסר שלך אינה אלא חלק טבעי בחוסר המוסריות שגורמת הדת לאנשים.

 11. להיגס – אינני נוצרי, רחמנא ליצלן. אינני יודע מה כתבתי שגרם לך לחשוב כך. אני יהודי ואין לי שמץ אמונה הקשורה לישו של הנוצרים. מי שמסוגל להאמין שהוא אוכל בטקס המיסה את דמו ובשרו של "בן האלוהים" שקם לתחיה אחרי צליבתו – שיבושם לו. אני רוצה להאמין שהיהדות רחוקה מאוד מעבודת האלילים הזו.
  למר בליזובסקי ולמיכאל – אכן, לא כל הדתיים סובלניים. כשם שלא כל האתאיסטים. אבל ניסיתי לומר שמי שמשייך עצמו בתפיסה לציבור נאור, צריך להראות דוגמה ולהתייחס בכבוד לאמונות (גם אם הן שגויות לדעתו) של אנשים.
  מכל מקום – ערב יום הכיפורים היום. אולי, על אף כפירתכם, תנצלו את השבתון שאנו הדתיים האכזרים והשתלטנים כפינו עליכם ותעשו חשבון נפש קצר: תביטו מסביב ותחוו את השבתון המלא ואת אוירת האמונה. תראו שהכפירה היא אי קטן, מיעוט בלבו של ים האמונה. תבינו שעתידכם תלוי בטיפוח הסובלנות ובהגנה על מיעוטים, כי זה מה שאתם – מיעוט מבוטל. זכותכם לדבר ולכפור בכל דבר. השתמשו בה בתבונה. ו… אולי תנצלו את היום הקדוש והנורא לקצת חשבון נפש. האם היתה זו הדת שהביאה לעולם את פצצת האטום? את פצצת המימן? האם היתה זו הדת שהביאה לעולם את הסמים הנרקוטיים הסינתטיים? האם היתה זו הדת שהביאה לעולם את האואגניקה, את תורת הגזע, את ההמתה בכוונה תחילה של מפגרים, חולי נפש, של יהודים והומוסקסואלים? האם היתה זו הדת שהביאה לעולם את הטילים הבליסטיים ושאר מכונות המשחית? האם הדת הביאה לעולם את התהליכים הכימיים המזהמים המאיימים להביא על העולם את חורבנו? האם הדת היא שנתנה בידי ציידי הלווייתנים את המכשור החדיש שמאפשר להם להכחיד את ברואי השם מעל פני האדמה? האם הדת המציאה את התאלידומיד ומכרה אותו לאמהות אומללות? ומאידך – האם המדע הוא שהביא לעולם את "לא תרצח", "לא תגנוב", "לא תחמוד", "ציון במשפט תפדה ושביה בצדקה" ? מדע בלא מוסר נלווה הוא בסך הכל נפח המחשל כלי רצח עבור כנופיית שודדים. והמדע, מה לעשות, אין לו שום יתרון יחסי על הדת בפיתוח המוסר. לכן – היו סובלניים ופחות שחצנים, אנשים. אינכם אלא ילדים קטנים המשתעשעים בצדפים על חופו של ים הידע הגדול והנעלם עדיין. ענוה, צניעות וכבוד לזולת – לא יזיקו לכם. אני מבטיח מצידי, כאדם דתי לחלוטין, שאלחם עד נשמת אפי האחרונה על החופש האקדמי שלכם. על חופש הביטוי, המצפון והאמונה שלכם. הלואי והשם יסלח לכם ויגרום לכם להאמין בו מאהבה. אני אתפלל בעדכם ביום הכיפורים. אין בכם חטא, מלבד חינוך קלוקל ויוהרה.

 12. לישעיה עבד השם
  אתה מדבר על סובלנות. נסה לכתוב ידיעות בסגנון המתפרסם באתר זה בנושאים הקרובים ללבך, באתרים דתיים. הם לא ישרדו שניה, גם לא בתוך התגובות.

 13. תשובה ל – היגס "עובד אלילים"?!, אני?! חלילה וחס. ייהרג ואל יעבור. אך נניח לגידוף הריק הזה. אני חושש שאפילו אין לך צל של מושג "עבודת אלילים" מהי. זהו מושג הלכתי וכדאי שתבדוק מונחים בהם אתה משתמש בטרם תטיח אותם באחרים. נו היגס, כופר בעיקר שלי, האינך מוכיח בתגובתך הכה רציונאלית, הכה שנונה וסובלנית שאני צודק? זה מה שאתה מסוגל לייצר באמצעות נפלאות הידע המדעי שלך? אבוי למדעים המדוייקים. איכה הייתה לזונה קרית המדע הנאמנה.

 14. חשבתי שאמצא כאן פתיחות מחשבתית, סובלנות. מצאתי כאן מין בערות מלומדת. בדיחות תפלות של גיקים אינן תחליף להרצאת דברים מסודרת. לגלוג מרושע למה שחשוב בעיני הזולת, גם אם הזולת שוגה, לדעתך, איננו הופך את המלגלג לצודק יותר, אלא פשוט לביגוט. אולי תהיו מוכנים להניח לרגע בצד את בטחונכם העצמי המופרז ואת הזחיחות מעוררת הבחילה ולפתוח את מחשבתכם לאפשרויות שאינכם מסוגלים לתפוס, לא באמצעות חושיכם המוגבלים ולא באמצעות מכשיריכם שבעוד 100 שנים ייראו לגיקים שכמוכם פרימיטיביים עד גיחוך. יש דברים גדולים בעולם הזה מעבר לפיסות הידע הזעירות שאולי אתם חושבים שיש לכם.

 15. הוגין:
  בזה שאת כותבת "וכבר אין משנה מהן הסיבות המחשבתיות תפיסתיות לכך" את מחמיצה את העיקר! זה דווקא מאד משנה אם רוצים להמנע מן המלחמות הללו והגישה של "זה לא משנה" רק תשמר אותן לנצח.
  זה מה שאני תמיד טוען נגד הפוסט מודרניזם.
  בניגוד למקובל בגישה זו, במציאות יש אמת ויש שקר ומתן מעמד שווה לשניהם הוא פשוט פשע.

 16. לכל "דורשיי שלומה" של הוגין

  אני חושב שאתם מגזימים בהתנפלות שלכם על הוגין. יש לנו כאן מגיבה שדרך תגובתה היא יותר מאשר משב רוח רענן ומעניין. אין ספק שאין לנו מגיבים כמוה. אז קודם כל אני מבקש שתנסו להבין אותה. אני למשל, מסוגל להבין כבר כשני שליש מתגובתה ועל השליש הנותר אני מהמר ואני חייב להגיד שהתוצאה תמיד יוצאת נחמד.
  לדוגמא, הבה ננתח את דבריה בתגובה מספר 66, תגובה שיש לי חיבה מיוחדת אליה. ובכן בתגובתה למיכאל כותבת הוגין:-

  "בכל מקרה סביר להניח שהם גם יכירו את דמותך באחד הפרויקטים המיוחדים של הסבתא לכאן ולכאן.וכמובן עם חיבה מיוחדת יכירו את דמותו המרתקת של יהודה שלנו.. שהציל את הסבתא ממלתעות מסתוריות ווירטואליות של עולמות מחשבת הקודקודים ועוד אלפי סיפורי ימים ולילות מיוחדים במינם ועסיסיים להפליא.". סוף ציטוט.

  כמובן שזו תגובה מעולה בעיקר על דברים שהיא כותבת על אחד בשם יהודה (אני??) שהיציל אותה ממלתעות מסתוריות (עדיין ברור בטח אלה הם מיכאל ויתר הטורפים) והוגין ממשיכה- "ווירואליות של עולמות מחשבת הקודקודים" (כאן אני חייב להכנס להימור, האם הכוונה לשני קודקודי ציציותיה הבוהקים???) והיא ממשיכה," ועוד אלפי סיפורי ימים ולילות (בדיוק!אלף לילה ולילה!, שחרזדה!, אני כניראה בדרך הנכונה!!)והסיום- "מיוחדים במינם ועסיסיים להפליא"- מה אגיד לכם, רעי, קוראיי הידען, הרי יש לנו כאן את מיטב סיפורי דקמרון, מתובלים בעסיס "קמה םוטרה", אז תגידו קוראים נכבדים האם דבריה של הוגין שלנו לא מעניינים?? האם תגובתה אינה עסיסים???,
  לכן, אני דורש ממכם להתנצל, ומי שלא מסוגל להבין את דבריה של האחת והיחידה, הוגין, הוגין שלנו,…ההפסד כולו שלו!!
  ולהוגין אומר:-
  המשיכי לטבל התגובות ויהיו לילותינו כשיר השירים.
  תמיד אהיה כאן להצילך מטורפיי הספירה התחתונה ביותר.

  שבוע טוב, שנה טובה ושינה טובה
  סבדרמיש יהודה

 17. מיכאל
  אצל חיות אין מלחמות מהסוג שבני האדם המוחיים המציאו ,וכבר אין משנה מהן הסיבות המחשבתיות תפיסתיות לכך.האדם כיצור חושב איבד בחלקו את טוהרו של הטבע התמים והאינטלגנטי .
  אינני מבינה מהם הדברים שאתה מייחס להם שטויות אם הם המקיימים ומשמרים עולם,וערך מקורות החיים. כן ברור שמלחמות השכל היהודי המפותח גורמים לאיבוד צלם אנוש במקרים מוקצנים.לדאבוני הרב,אנחנו באמת ובתמים מתעסקים בדברים תפלים.(עדיף סיפורי סבתא כבר כי כל האמת לאמיתה נמצאת בסיפורת..לתפארתה למען ילמדו לקחים הדורות הבאים איך וכיצד לא ליפול לדוגמא לבורות אפלים ובלתי מועילים..כדוגמתינו החיה..הוירטואלית .

  שיהיה לנו גמר חתימה טובה.

 18. הוגין:
  זה מה שיש לך לומר על הסיבה להישרדות התנ"ך כגורם מסכסך?
  האמת היא שמבלי להתכוון – תשובתך ממש ממחישה את העניין.
  את בעצם מספרת לנו שנכדייך יהיו תינוקות שנשבו ולכן יאמינו לשטויות.
  כפי שציינתי לא פעם – אמונתם העיוורת של הזאטוטים היא אחד הדברים המאפשרים לדת לשרוד.
  אילו היה אלוהים הוא היה מגן גם על נכדייך.
  חבל שאין.

 19. מיכאל
  אל תדאג נכדי יאמינו מסיבה פשוטה :הם יהיו חכמים ויכירו לכל מעלליה של סבתם,יקראו את ספרי הרבים וישמרו על הגחלת כיורשים מכבדים לכל דבר.
  אבל עוד חזון למועד.בכל מקרה סביר להניח שהם גם יכירו את דמותך באחד הפרויקטים המיוחדים של הסבתא לכאן ולכאן.וכמובן עם חיבה מיוחדת יכירו את דמותו המרתקת של יהודה שלנו.. שהציל את הסבתא ממלתעות מסתוריות ווירטואליות של עולמות מחשבת הקודקודים ועוד אלפי סיפורי ימים ולילות מיוחדים במינם ועסיסיים להפליא.
  מה דעתך?
  כמובן שנדאג לא להשמיט ולמחוק אף לא אחד מתמצית ההסטוריה של אחרית הימים.

  סבתל'ה הוגיגינה העתידית.

 20. הוגין:
  כהרגלך את מייחסת משמעויות נסתרות לעובדות הנעדרות אותן לחלוטין.
  ההסבר להישרדותו של התנ"ך כגורם מסכסך לאורך הדורות מצוי, למשלן, בתגובה 47 שנתתי בקישור הבא:
  https://www.hayadan.org.il/baylor-survey-finds-new-perspectives-on-us-religious-landscape-2109089/
  אמנם היות התנ"ך גורם לסכסוכים בלתי פוסקים לא היה מרמז על צפנים המצויים בו בכל מקרה אבל אני חוזר ומפנה אותך לנ"ל רק כדי שתביני.
  אגב: מהי "סיבה נסתרת"?
  זה מונח שאינו מוגדר מבלי שיאמר ממי אותה סיבה נסתרת.
  יש, לכן, סיבות שהן נסתרות מעינייך וגלויות לי.
  באופן כללי, נסתרותם של דברים היא לא פעם תוצאה של ההחלטה לא לחפש אותם אלא להאמין לסיפורי סבתא.
  אני מקווה בכל לבי שנכדייך לא יאמינו לסיפורי סבתא.

 21. כן בטח…
  אני לא מכיר בן אדם שהוא לא אתיאיסט.
  רוב (גם אם לא רוב מוחץ, אבל רוב) האנשים בעולם הם אתיאסטים, בין אם במוצהר ובין אם בגלוי.

  שטויות.

 22. גוגיל:
  נמנעתי מלהשיב עד כה כי אין לנו מחלוקת אמיתית אבל בכל זאת – כשאתה אומר שצפית ממני להבין למה התכוונת ב"השמדת העולם" אתה פשוט מתעלם מכך שאני דברתי על כך לראשונה בדיון זה ובכך כפרת ולכן מה שקובע זה מה שאני התכוונתי אליו ולא מה שאתה התכוונת אליו ואת זה הייתי מצפה ממך להבין.
  על השאלה "מה עדיף" עניתי ברצינות ואני חושב שגם אם אתה התיחסת אל השאלה בהומור היו ויהיו אנשים שיוכלו להפיק תועלת מתשובה רצינית.

 23. מיכאל.
  יש כאלה שחושבים ש"העולם" הוא רק כדור הארץ…
  יש כאלה שחושבים ש"העולם" הוא שם של עיתון.
  ויש כאלה שחושבים ש"העולם" הוא התבל כולה.
  במזיד או בשוגג טעית בכוונתי.
  אם דיברתי על התקררות והתאיינות הייתי מצפה ממך להבין שלא על ענק אדום אני מדבר אלא על ההתפשטות הצפויה ליקום/עולם (נכון לחישובים הנוכחיים).
  לא נורא. אני דן אותך לכף זכות.

  את התהייה "מה עדיף" מיענתי אליך במפורש. לא התכוונתי לשאול שאלה אלא להאיר נקודה שבעיני יש בה אפילו מעט הומור.
  אבל עזוב – זה כבר אבוד.

  עוד הערה קטנה,
  לפי מישנת החרדים העולם לא יתחרד. יהיה מיעוט חרדי ושאר העולם יהיו עבדים שלהם.
  כלומר, חייך וחיי לא ישתנו הרבה מעבר לזה שאולי נשלם יותר מיסים עבור החרדים ונעשה אצלהם תורנות ניקיון 🙂
  לכן אל חשש, החרדים לא רוצים לעצור את המדע – הם רק רוצים כסף!
  "חדש אסור מן התורה" – אבל אם פיתוח מדעי יכול להוסיף להם כסף הם יכשירו אותו.

 24. יהודה:
  לא המשלתי את הממים לווירוס. המשלתי את הדת שהיא אוסף ממים לווירוס – ממש כפי שווירוס ביולוגי הןא אוסף גנים.
  ההקבלה היא בין גן לבין מם.
  בוודאי שיש גם ממים ואוספי ממים שהם "טובים".
  שמתי את המילה "טובים" במירכאות כיוון שהכל ייחסי. המונחים "טוב" ו"רע" שאנו נוהגים לנקול בהם (ובצדק, מבחינתנו) נקבעים על פי סולם העדיפויות שלנו. אני מניח שחיידקים שונים היו חושבים אחרת לו יכלו.
  הסברתי שמה שהופך קבוצת ממים של דת ל"רעה" ומסוכנת היא העובדה שהיא משמרת את עצמה ואינה "סובלת" מתוצאותיה של מחשבה ביקורתית. לא כל אוסף ממים הוא כזה. אוסף הממים של המדע בפירוש אינו כזה.

  גוגיל:
  אם אתה כופר בכך שכדור הארץ יושמד אז אתה כופר בחוקי הפיזיקה.
  על פי כל מה שידוע לנו תהפוך השמש לענק אדום ותהפוך את כדור הארץ לבלתי ניתן למגורים (אם לא תאדה אותו כליל). אחרי כן היא תדעך ואם כדור הארץ עוד יישאר מוצק הרי שבסופו של דבר לא תגיע אליו כל אנרגיה וחיים אינם אפשריים ללא אנרגיה.
  אם אתה אומר שאתה כופר במסקנות אלו המקובלות על כל מדען, לא נותר לי לומר אלא "אז אתה כופר…"ץ מה אני יכול לעשות בעניין? אילו היית מציע תחזית חלופית הייתי יכול לנסות להתמודד אתה אבל עם סתם כפירה אין כל אפשרות להתמודד. זו פשוט טענה חסרת משמעות.

  לגבי הדילמה "מה עדיף?" – היא כמובן אינה מוגדרת היטב כי השאלה היא מבחינת מי.
  אין לי ספק שבעיני החרדים עדיף שכל העולם ייתחרד.
  זה שכל המדע ייעצר כתוצאה מכך ותקופה לא ארוכה אחר כך תושמד אוכלוסיית האדם על ידי חיידקים וווירוסים שכבר לא ימצא מי שיתמודד אתם פחות מעניין אותם.
  בכלל, העובדות הרי לא מעניינות אותם.
  אבל אם אנחנו מסכימים על כך (ולא חייבים) שעולם נאור, תרבותי, משכיל, שבו חיים בני אדם שיש להם יכולת בחירה חפשית אמיתית הוא טוב אז מה שעדיף זה שהחרדים יבריאו.

 25. רועי צזנה מיכאל

  "הממים" רעיון יפה.
  תכליתית זו הגדרה שונה ל "מסגרת התייחסות" (frame of reference)
  לא קיים תחום ידע ללא מסגרת התייחסות. בין אם במדע מדוייק ובין אם מדע אלטרנטיבי כגון אסטרולוגיה וכדומה.
  מסגרת כזאת מורכבת מאוסף הנחות יסוד, אקסיומות שמצירופיהם השונים ניתן להרכיב תבניות בעלות משמעות.
  בדומה לריצוף משטחים באמצעות חבורת פוליגונים וצורות בסיסיות. ציוריו של "אשר" עוסקים רבות במשמעויות העולות מצירופי צורות. הספר "גדל אשר בך" עוסק בבעיה כיצד נולדת המשמעות ההכרתית מתוך תבניות בסיס.
  החיפוש המתמיד אחר משמעויות החיים הוא למעשה חיפוש אוסף אקסיומות יסודי שיאפשר הרכבתם של מקסימום ריצופים וצירופים כלומר מקסימום משמעויות.
  חופש הבחירה הוא פונקציה ישירה של מספר המשמעויות האפשרי עבור סט נתון של אבני יסוד.
  דוקינס מנסה למסגר בעין מקורית בדרכו את תהליך הזה. ומעניק לו שם. זה מקנה לו את החופש ליצור משמעויות חופפות עם מסגרת ההתיחסות הפרטית שלו.
  אין פער משמעותי בין דוקינס האתאיסט לבין 66% נשוא המאמר הזה. כולם נזקקים למסגרת התייחסות. תקראו לזה אמונות, אוסף אקסיומות, זיכרון גנטי או תאים הכרתיים עובריים.
  גדל היה ראשון שהוכיח למגינת ליבו של הילברט שאין שום דרך לדעת שחבורת אקסיומות מסויימת סגורה או סופית לכל צירופיה. תמיד יהיו צירופים חסרי משמעות.
  אמנם על מצבתו של הילברט נחרטו המילים "אנחנו נדע" אבל וודאי גם "RIP".
  הבעיה הזאת כבר איננה מטרידה אותו.

 26. ליהודה
  יש לך כפיל בפאזל,הוא מניע עיקרי למה שקורה בצרן -מקומך קשור לתרחיש יותר ממה שאי פעם יכולתי להעלות בתודעתי.אינני בטוחה אם אתם מבינים,אינני בטוחה שעלי להמשיך איתכם כעת.יתכן,שניתנת הזדמנות שנייה -יתכן גם שעלי להרפות גם ממכם.
  היום כ"ב אלול תשסח22.9.2008 .יתכן גם שהרצון העליון אליו אני מחוברת,גדול מצרכי
  השעה והזמן…ונראה.
  הוגין:בעלומים הסודיים.

 27. מיכאל.
  מי דיבר על בעיה דמוגרפית?
  בסך הכל העליתי דילמה לגבי מה עדיף.
  אני כופר בקביעה שהעולם יושמד. מהסיבה הפשוטה – אין לנו מספיק מידע וידע כדי לקבוע זאת. וגם אם נקבל את התיאוריה הנוכחית המדברת על התקררות והתאיינות החומר – עדיין אין אנו יודעים מה נוכל לעשות אנו או כוחות אחרים ברחבי היקום כדי להתערב בעתיד הלא נודע (עדיין).
  כמו כן – לא ברורה לי הקביעה "הדת טובה רק לעצמה" – גם אם לדת יש קיום משלה כפרזיטית – בסופו של דבר היא תבנית שיצרו בני אדם למען עצמם (בין אם מטעמים אנוכיים ובין אם מטעמים קולקטיביים).
  ולכן ההיגד הנכון יותר (לדעתי) הוא "הדת טובה למען חלק מבני האדם"
  למה הדבר דומה? למשחק פירמידה – הוא טוב ליוצרו ולעוד כמה אנשים זריזים.
  הערת אגב: תיאוריית הממים מעניינת אך נדמה לי שהיא מזמינה לא מעט פרדוקסים

  ובנוגע לתגובה שלך לחמורפל, "אל תען כסיל כאיוולתו פן תשוה לו גם אתה". מה יתרון ראית בלרדת לרמה הזו?

  להוגין: כשצנון מתפתח הוא רק מאבד מטעמו.

 28. למיכאל ליהודה ולרועי.
  ראיתי שהתמקדתם בממים ובגן האנוכי.
  צחוק הגורל שהגן האנוכי שלי המוצפן-בולט במיוחד אך הוא כולל את "סך כל האנוכים"האם הוא גן אנוכי קולקטיבי לסך שקלול עליונים של כל רצונותיכם הכמוסים מקדמא ועד היום כולל תכלית צפונות תכלית היהוה הצפון בכם?מי מכם רואה עצמו מפותח דיו להבין למכלול כל סך המרכבות ועתיד האנושות השואפת דרך כלל החלומות המוצפנים בשינתכם מהדרגה הנמוכה ביותר ועד דרגות התכלית הצלולה להמשך?כולנו מסכימים לפחות בתמצית אתר זה שהאבולוציה הינה רמות התפתחות.האם לא שאלתם עצמכם אם לשעה זו משהו כאילו הגיע לגודש אוניברסלי ועל כן מופיעים כל הסימפטומים והתופעות ,שאתם מגדירים אותם בלתי נסבלים בתרחיש הכללי??הגענו מבחינת סך-כל
  לנקודה שאין בה חזור-פיקוק הכללי.
  המאיץ בצרן נבנה מסך רצונות 5000 מדענים לפחות!!!מכל העולם .זו מסה של רצון נכון משותף.כל גן-אנוכי פחות או יותר כבדיד רואה חלק או חלקים מסויימים מתמונה גדולה יותר
  אך היש מישהו מכם הרואה לסיבתיות התכליתית בתרחיש האבולוציוני??אני רואה!למעשה
  מומחית מספר 1 במרכבותיכם הצפונות -מוצפנות.עבודתי מורכבת מאוד.רבת תרחיש ונסיון.הישות שלי עקשנית וגמישה בעת ובעונה אחת.גברתם עלי בתחנות העבריות,לא פעם.
  למעשה כמה פעמים כמעט והושמדתי על-ידי דומים לכם,מבורות או מאותו תרחיש עיוור של
  גן אנוכי עד למאוד-עיוורון לאחר,השומר עליכם.והעושה הכל על מנת להגשים את סך רצונותיכם הנשגבים וטובים בשקלול תכנית עליונים למען המשך התפתחות עידנים נשגבת
  ויפיפיה.יש לנו 40 שנה מהיום +-להביא אותכם למצב מודעות-תודעה מפותחת יותר על-מנת להמשיך הלאה(פאזה גבוהה יותר-קלה יותר).אין זו פנטזיה בעלמא-זו תכלית מוצפנת
  עליונה.היא תהיה בכל מקרה.השאלה אם המקום של כל אחד מכם(לא רק באתר)מוכן על-נפשית ערכית נאצלת להתעלות מעל הגן-האנוכי הטבוע בו ולהתמיר אותו לגן-מרכבות נעלה.אי אפשר להתחבר אליו ללא התעלות לרמת אוקטב של "רצון-עליון-נשגב",אלה המתעקשים -חוסמים עצמם ובכך פוגעים גם בעצמם וגם ברואים היחסיים למינם.עומדים לרדת לעולם להוולדות ישויות מפותחות ביותר-רמת תדר גבוהה ביותר-עתיקים מאוד-שלא
  היו פה בערש-ארץ עידנים.הם מתגעגעים "הביתה".הם אינם יכולים לרדת כל עוד אתם מצויים ברמות תרחישים נמוכות.אתם תזיקו להם ולכם.העוצמה שלהם שקופה-כמוני.
  תפקידי לאורך כל שנות חיי,לסלול להם ולכם את המפגש המיוחל.ולהמשיך לתכלית-העל
  ההמשכית.אבולוציה מעודנת יותר אך עוצמתית שטרם הכרתם מימכם.
  אי אפשר להכלל באבולוציה זו בנפש ירודה.על כן,לשאלתך יהודה,כל הזומבים הדתיים נדרשו לכך,על מנת לרסן יצרים אפלים היושבים להם עמוק בתרחיש הסטורי מואץ על מנת
  לזכך לפנימיותם.אין אפשרות להיות באבולוציה המשחרת בפתח תחת סמים ותרופות-זה
  יוצר חסימות מטאפיסיות (כלליות)ואישיות.ולא מאפשר למשתמשים למינם לנקות ולהכיל
  לתכנית רום תכלית.על כן-חלקם מרפים ונאספים ברוחם-לשמותיהם הקולקטיביים-ערוצי
  משפחותיהם וכו.יש כאן הרבה מנסרות התפתחויות.אינני עוסקת בקטנות,אם כי מקומי מכיר
  את כל כל התכנים ההיקפיים,וצר המקום היום מלהציף גם אותכם.
  לשמחתי הרבה,נפתח לי הצוהר אליכם-הה-קודקודים-בהא-הידיעה-דרך האינטרנט,כך שרמות העידון והפרטיות מאפשרים העברה להכנה והכלה בלתי מאויימת עליכם.העוצמות
  שלי מחודדות דקות ושקופות.זו אני להרבה פנים(אז אל תבכו שאתם קופים יפים-אתם דומים למשפחתי שושלתי היפה באמת-לגוונים מסוננים).כל הגזעים קשורים אלינו-כל הגוונים,אך ברמות עידון עליונים.
  יש עוד הרבה,אך נראה..
  יהודה-ת.ל.נחכה עם זה-יותר מידי צרוף לשעה אחת..בהמשך..טוב,תכתוב לי שיר…….
  מיכאל-אני קוראת לכל התגובות-עוקבת דרכך להתפתחות.
  רועי-ד"ש ללאפי-מלב-טוב.

  הוגין:מקור ראשון-עצמי מפותח מולד-מחוייב לי ולכם העתידיים.

  עתק לסיבובים רבים בפועל-בחקר-בתרומה-ובתצרף שהוא סך כל מה שאתם.

 29. חן ,חן, לרועי, כניראה שאצטרך לרענן את עצמי בספרו הנ"ל של דוקינס.
  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 30. יהודה,

  רעיון הממים הועלה לראשונה על-ידי ריצ'ארד דוקינס בספרו 'הגן האנוכי' ומאז השתמשו בו רבים להבנת התנהגויות אנושיות למיניהן.

  סליחה שהתפרצתי, אני אתן למיכאל להמשיך להסביר.

  רועי.

 31. למיכאל
  מצאו חן בעיני הממים- גנים שלך. ההסבר מעורר מחשבות.
  טעות קטנה, לדעתי ממים בשונה מוירוסים לא יכולים לעבור על דעת עצמם ודרושה פעולה (הסבר, כפיה) של הנושא אותם. אם כי בשני המיקרים הנזק יכול להיות גדול.
  ודרך אגב האאאם לא יתכנו ממים שהשפעתם חיובית?, האם לא נירצה להאמין שהממים שלנו חיוביים?
  ודרך אגב, ממים זה המצאה שלך?

  להוגין: 26.5.46
  שעה 22:30 (מינוס פלוס חצי שעה)
  אז החכימי אותי בתכונותיי השמימיות.
  לילה טוב
  סבדרמיש יהודה

 32. אסף:
  מה שאתה עושה אינו באמת חכמה.
  אתה פשוט בוחר להגדיר את אלוהים בצורה שונה מאשר כולנו.
  זה כמו שהיית מגדיר את השולחן שלך בתור אלוהים ואז מראה לנו שיש אלוהים כי השולחן שלך קיים.

 33. Googil:
  דברי לא הוצגו כדרך לפתרון הבעיה הדמוגרפית.
  העולם יושמד בסופו של דבר.
  האם זה רע? במונחים שלנו בוודאי – אבל זו עובדה בכל זאת.
  האם העולם יישלט בסופו של דבר על ידי זומבים של איזו דת?
  יכול להיות. זה יהיה חבל מבחינתנו – בני האדם – אבל זו לא סיבה להגדיר את הדת כדבר טוב לבני אדם. כפי שציינתי בתגובתי הקודמת – הדת טובה….רק לעצמה.
  המם האנוכי.

 34. גיל:
  יש אנשים שהם חיות ותו לא.
  רובינו איננו כאלה.
  לחיות אין דעות, מחשבות עמוקות או… דתות.
  החיות נשלטות על ידי הצו הגנטי שלהן ותו לא.
  בן אדם הוא שונה.
  אצל האדם משחקות המחשבות תפקיד הרבה יותר חשוב מן הגוף.
  למעשה האדם מזדהה עם מחשבותיו יותר מאשר עם גופו ולכן גם אחרי תאונה קשה, גם אם חלק גדול מגופו הפסיק לתפקד וחלק הפסיק אפילו להתקיים – כל עוד לא נפגע מוחו – הוא ימשיך להיות אותו אדם.
  למחשבות ולרעיונות ה"משחקים" במוחו של אדם גם ניתן שם – "ממים" על משקל "גנים".
  הממים האלה מועתקים מאדם לאדם ועוברים מוטציות בדרך באופן דומה לגנים (רק עם פחות דיוק וגם מבלי להיות כפופים לתהליכי לידה של הגוף, כיוון שהם יכולים לעבור מאדם למשנהו גם במשך החיים)
  זו הסיבה לכך שבמקביל לכך שהאדם ממלא אחר הצו הגנטי שלו ומעמיד צאצאים, הוא גם ממלא אחר צו מחשבותיו ומשתדל להעמיד תלמידים.

  ניתן לראות בממים כעין ישות "פרזיטית" על מוח האדם.
  שמתי את המילה "פרזיטית" במירכאות כיוון שהצגה זו של הדברים מתעלמת מן העובדה שהאדם בעצם מגדיר את עצמו בעיקר על ידי אוסף הממים המרכיבים את מחשבותיו אבל זה בכל זאת נכון לומר שהממים יכולים להתקיים רק בזכות המוחות המאכסנים אותם.

  הדת, כל דת, היא אוסף ממים.
  דת ששורדת היא אוסף ממים המשמר את עצמו.
  אני חוזר ואומר – הוא משמר את עצמו ולא בהכרח את האדם הנושא אותו במוחו.
  איך הוא משמר את עצמו?
  למשל על ידי ממים של "מוות על קידוש השם".
  למשל על ידי ממים של רצח על קידוש השם.
  למשל על ידי כל מיני שקרים על אמיתות מדעיות החבויות בתורה.
  לא חסר.

  למה אני אומר שהוא משמר את עצמו ולא את המאכסן?
  זה ברור. הרי מוות על קידוש השם אינו משמר את המאכסן אבל אלמלא נטבע מם זה היו כולם ממירים את דתם כאשר הדבר היה נוח ואז – למרות שהאנשים היו נשארים כולם בחיים – הדת הייתה אובדת.
  לכן עדיף לדת להקריב לפעמים כמה אנשים (שמבחינתה הם רק פלטפורמה כדי לשרוד בעצמה).
  זה הרי בדיוק מה שקרה לאורך כל ההיסטוריה ולכן אני תמיד אומר שהדת היהודית שרדה על חשבון בניה.
  היהדות שרדה והיהודים מתו.
  מספר הצאצאים של מי שלא היה יהודי לפני אלפיים שנה עולה מאות מונים על מספר הצאצאים של מי שהיה יהודי.

  בקיצור – אין זה נכון לראות את הדת כמנגנון שיש לו תפקיד חיובי בהישרדות המין האנושי.
  למעשה התפקיד שלה הוא שלילי להחריד, בדיוק בגלל הסיבות שציינתי.

  הדת הופכת מסוכנת במיוחד בגלל תכונה מסוימת של בני אדם אותה כבר הזכרתי כאשר סיפרתי להוגין על ספרו של ארתור קסטלר – The Ghost in the Machine.
  בספר זה מקונן המחבר על התכונה שיש לנו כבני אדם לבצע כעדר, פעולות כה מזוויעות שבחיים לא היינו מעזים לבצעם כפרטים.
  יש כל מיני סוגים של עדרים של בני אדם והדת היא אחד מהם.
  כאן מתחברים דברי לתגובתו של נמרוד.
  קודם כל – חלק גדול מן הדוגמאות שהבאת לדברים שגורמים למלחמות הן למעשה דווקא דוגמאות של דתות, במובן זה שהן מייצגות אוסף ממים המתקבל ללא ביקורת ומשמר את עצמו ללא פשרות.
  הקומוניזם והנאציזם הם דתות לכל דבר ועניין גם אם אינן מתבססות על אלוהים כיוון שיש בהן אקסיומות (שגויות) אותן מקבלים ללא כל ביקורת ושמהן נובעת התנהגות מטורפת.
  באותה מידה, פנאטיות לאומנית היא דת.
  בין אם תסכימו לכך שנכון לקרוא לתופעות אלו "דתות" ובין אם לא, מה שחשוב להבחין בו זה שכל הרע שבתופעות אלו נובע מאותם מקורות מהם נובע הרע שבדתות: אוסף ממים, חלקם שגויים, המשמר את עצמו על חשבון בני האדם.

  ממש מתאים לקרוא לכזה אוסף של ממים בשם ווירוס מחשבתי ובדיוק כמוהו הוא יכול לגרום למגפה ואף להשתלט על בני האדם כולם.
  האם זה אומר שהוא נכון? כמובן שלא.
  האם זה אומר שהוא מועיל? כמובן שלא. הוא מזיק ביותר, הוא ממית בני אדם רבים, וגם אם יצליח בסופו של דבר להשתלט על מוחות כל בני האדם שלא המית, יחדלו אלה מלהיות בני אדם במובן האמיתי של המילה.

 35. גיל.
  אתה טוען ש "האדם הוא חייה מיסודו החי לפי כללי הרוב
  האמונה זה חלק נוסף שגרם להשרדות המין האנושי"

  אתה טוען שהאדם הוא חיה?
  מהם כללי הרוב?
  האמונה זה חלק נוסף ב… מה?
  האמונה גרמה להישרדות המין האנושי??? כלומר האמונה היא "כלי" ששירת את המין האנושי במלחמתו מול שאר המינים בעולם? מעניין כמה ממותות הרג האדם הקדמון בעזרת אמונה….

  אבל, אפעס.
  גם אם אלך לפי שיטתך (עליה יש לי הרבה השגות), הרי שכמו כל דבר, בתהליך הברירה הטבעית ישרוד המתאים יותר.
  לכן, אם ישנה פרוגרמה טובה יותר מאמונה/דת "להישרדות המין האנושי" הרי שהיא תנצח…
  בינתיים נראה שהמדע ואורח החיים המודרני תורם הרבה יותר להתחזקות ולהישרדות של המין האנושי…. אז לשיטתך האם המדע ואורח החיים המודרני והנאור יחליף את הדת?
  האם בשנת הבצורת הבעל"ט / בעל"ר תרצה שנתפלל לאלוהים או שנקים מתקן התפלה?
  (אנא חסוך ממני תשובות סתומות כגון "שניהם" – העניין הוא עקרוני)

  מיכאל – מה עדיף? 66% שמאמינים במלאכים וכוהני דת שלא מביאים ילדים? או 10% שמאמינים במלאכים וכוהני הדת שלהם מביאים גם מביאים ילדים?
  (אני מריח כאן דילמה… אולי תורת המשחקים תהיה לעזר)
  שנה טובה לך מיכאל

 36. יהודה !

  אתה צודק אם אתה מתייחס אל ציפור האש או עוף החול כדרקון.
  מה שהכי נכון ומשותף זו- ה"ביצה".
  הוגין:לדקויות..(אגב,מתי אנו חוגגים לך יום הולדת באתר??במדוייק.ותודה על האינפורמציה המדוייקת לגבי המאיץ,ד-אמש..)

 37. העופות הם הצאצאים האבולוציוניים של הדינו', אבל הדינוזאורים לא קיימים בצורה דומה לפעם והם לא נכחדו לפני 7000 שנים.

 38. לכל מאן דיבעיי

  העופות הן צאצאי הדינוזאורים ועדין קיימים.

  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 39. לאסף,
  יש קשר כלשהו בין דת ובורות, ממש אי אפשר להכליל, אני מכיר הרבה אנשים דתיים שהם כלל לא בורים וכן שואלים את עצמם שאלות, אבל בסופו של דבר אנשים ממוצעים ללא ידע נוטים לבורות איומה, אני מכיר דתייה שחושבת שדינוזאורים עדיין חיים כי רשום איפהשהו, נראה לי שהיא אמרה מקרא, שהדינוזאורים נכחדו לפני 7000 שנים וחלק קטן מאוד שרד ובני האדם לא הצליחו למצוא אותם, אני חייב לאמר שלמשמע דבר כזה ונקיבה במספר של 7000 שנים להכחדות הדינוזאורים אין מה לאמר, איך אפשר למכור לאנשים כאלה, זה כמעט כמו להראות למישהו עיתון והוא יגיד שזה בעצם שמש.

 40. ללא ל רצון להכנס לוויכוח העקר , יש אלוהים ! לא כח אליון, לא יוצר ובורא אלא
  המצפון , הידע , המידע וכו' האישי של כל מי שאינו יודע או אינו רוצה לקרוא לתכונות אלו ולעובדות שטרם הוסברו בשמם המדעי,
  באשר למלאכים , די לראות את הסרטים האמריקאים כדי להבין שהם מיוצרים עבור
  הקהל בעל הממוצע הנמוך ביותר , סרטים שמתארים גיבורי-על , מפלצות וכד'
  נוטעים בקהל בורות ואמונה בשטויות , בכך האמריקאים מומחים,
  למרבית הפליאה (אולי לא) כאשר בודקים ביסודיות מסתבר ששמרנות ובורות (ודת)
  מחוברות בקשר יציב וקבוע, כלומר ר ק 66% בורים בארה'ב…
  זה מפליא .

 41. אני מבין את ההקבלה של מיכאל לוירוס, יש דחף אנושי כלשהו שגורם לתופעות שעלייהן דיבר.

  אין ספק שהדת גרמה להמון מלחמות, אבל אני לא בטוח שצריך להאשים רק אותה אלא את טבע האדם, הטבע האנושי גורם למלחמות על בסיס גזע (גרמניה), צורת שלטון (ארה"ב מנסה למנוע את התפשטות הקומוניזם עזרה לאפגניסטן, וייטנאם וכו'), טריטוריה, נפט, תבלינים, ויש עוד אין סוף דוגמאות שניתן לתת.

  ניתן לרדת לרמת המיקרו ולראות על מה אנשים רבים/הורגים – כמעט כל דבר, אז אין פלא שנושא טעון כמו הדת יגרור כל כך הרבה מלחמות.( חבל רק שהדבר עצר את התקדמות המדע)

 42. אומנם ניתן להאשים את האמונה בכול המלחמות
  כפי שכנראה ניתן גם להאשים את הקופים במלחמות בינהם
  או את חוסר הנפט בעולם כגורם למלחמות
  הכול איך שתסתכל על זה, ומה שתרצה לראות.

 43. אתה מחבר דברים בצורה לא נכונה
  האדם הוא חייה מיסודו החי לפי כללי הרוב
  האמונה זה חלק נוסף שגרם להשרדות המין האנושי

 44. מיכאל:בשביל ישראל קבל: "וירוס-המלאך השומר בר-144 נשאי-האחווה העליונה היקומית"-העןלמית.

  הוגין:בברכת הדרך לכולם:טובים תהיו בארץ ואור גדול 21.12.2008 לאנושות.
  יד – יד -יישראל= התפוצות= ISRAEL

 45. גיל:
  ביחס למספר הילדים:
  אכן הבעיה הדמוגרפית היא בעיה (בימינו, כאשר הממסד מאפשר לחרדים לחיות על חשבוני).
  זה לא המצב בכל מקום וכמובן שלנזירים אין ילדים כלל.
  איך שלא יהיה – זה לא עושה את הדת לנכונה.

 46. אהוד:
  אם איכפת לך אז אין אלוהים.
  אם לא איכפת לך אז 2+2=5
  אתה רואה?
  לקשקש יכול כל אחד.

 47. גיל:
  זה לא מדע בדיוני.
  וירוס מחשבים מוכר לך?
  וירוס הדת פועל בצורה דומה מאד.
  הוא דואג להפיץ את עצמו.
  הוא משעבד תכונות שיש לאדם כה וכה כמו הנטייה להאמין בדברים שאומקרים לו הוריו.
  הוא גורם לאנשים לפחוד מן הסטייה מהוראותיו.
  הוא גורם לאנשים להרוג את מי שסוטה מהוראותיו.
  בקיצור – ווירוס לכל דבר ועניין.
  לא בידיוני ולא בטיח.

 48. נמרוד:
  אינני כופר בסיועה של המחשבה החיובית אבל זה תלוי בהקשר בו היא מופעלת.
  דודתי חשבה מחשבה חיובית ביותר והייתה בטוחה שהשטויות האלו תעזורנה לה.
  אלמלא האמינה בהן הייתה נרפאת, ככל הנראה, גם ללא מחשבה חיובית.
  ברור שאילו חשבה מחשבות חיוביות על אמצעי הרפואה הקונבנציונאלית היו סיכוייה גדלים עוד יותר.

 49. סתם בשביל התרגיל למרות שזה לא מחייב את כול האמונות
  כמה ילדים יש למשפחה דתית ?

 50. מיכאל,
  אני לא כל כך מסכים עם הקישור לנושא ההומאופט, המקרה שהצגת אינו מתקשר לאמונהמחשבה(אולי לאמונה בבני אדם), ברגע שיש לך בחירה בין X ל-Y בחירה מושכלת תשפר את סיכוייך להשיג תוצאות טובות יותר.
  ברגע שבנאדם חולה במחלה מסויימת, הוכח שמחשבה חיובית משפרת את סיכויי ההחלמה בעשרות אחוזים ואילו מחשבות שליליות וממורמרות מורידות בהרבה את סיכויי ההחלמה.

 51. זה לא מגיפה זה תמיד היה מאז היצור הנדרטלי
  לאן שלא נסתכל בעבר תמיד נמצא שם את האמונה בכול פינה בכול כפר בכול ישוב בעולם.
  הרי ברור שזה חלק מהגנטיקה שירשנו מאבותנו הטבוע כו עמוק בהשרדות המין האנושי.

 52. הייתה לי דודה שהאמינה לדבריו של איזה אסטרולוג שטען שתבריא אם תשמע להוראות איזה הומיאופט ותחליף את התרופות שקבלה מהרופא בשיקויי שנתן לה ההומיאופט.
  היא גם האמינה להומיאופט שנתן לה את השיקוי.
  מרוב אמונה היא מתה.

 53. גיל:
  תאר לך שבזמן המגיפה השחורה היה מישהו טוען שרוב האנשים חלו במחלה ולכן זה סימן לכך שמי שלא חלה בה נכחד במהלך האבולוציה.

 54. ראשית אני חושב שדת זה אחד הדברים המעוותים ביותר שקיימים עלי האדמות, התפיסה הדתית במקורה נועדה לשלוט על ההמונים, אבל אם מסתכלים על ערכים הבסיסיים של הדת היינם בעל מוסר וצדק, במשך השנים עוותה הדת במידה מה, ישנם הרבה מאוד דתיים שאפילו מודעים לכך שיש המון דתיים וחרדים שלוקחים את הדת למקום מכוער ומשתמשים בעזרת הדת להשיג כסף, תפקידים וכו'.

  אישית אני עושה הפרדה מוחלטת בין כוח עליון לבין דת, הדת היא יציר האדם בסופו של דבר, אינני מאמין בדת כלשהי בין אם קיים כוח עליון או לא ובראייתי שני הדברים נפרדים לחלוטין.

  לגבי כוח עליון, יש לי מעט בעיה עם המילה הההגדרה למילה הזו בדומה למילה "על טבעי" – אני מאמין שכל אדם עם יותר מ-5 IQ יכול להבין שהמילה יוצרת קונפליקט עם עצמה כאשר מערכת היחוס היא היקום/יקומים שאנו חיים ולא ספרות פנטזיונרית,, כי כאשר תופעה קיימת היא לא יכולה להיות על טבעית.
  אם כן הכוונה בכוח עליון יכולה להיות כוח עילאי מבני האנוש, באשר לאם קיים כוח כלשהו אינני יכול לטעון בעד או נגד, לפי דעתי בני האדם בעלי כמות ידע כל כך מזערית ואיננו יכולים להסיק מסקנות מכך, ככל שאני לומד יותר אני מתקבע סביב התשובה שאי אפשר לדעת מה קיים או לא קיים בעולם, תורת הקוואנטים היא אולי הדוגמה הטובה ביותר.
  אז אולי כן? אולי לא? , איינשטיין דגל בספקנות לגבי כל דבר שלימדו אותו ואני מצטרף אליו.

  מה שבאמת חשוב לפי דעתי זה אמונה( ולא בדת), כאשר אדם חושב בצורה חיובית יש לכך השפעות חיוביות, מדענים כבר הוכיחו שלמחשבה יש השפעה אפילו על מחשבים.

  בברכת, תחשבו שיהיה לכם היום יום טוב, בטוח זה ישפר את הרגשתכם.

  נ.ב זה היה כל כך צפוי שנושא זה יגרור הרבה תגובות

 55. המציאות מדברת בשם עצמה
  הרי רוב רובו של העולם כן מאמינים יותר מ90%
  אז כנראה שכול השאר נכחדו בתהליך האבולוציה והברירה הטבעית של צ'ארלס דרווין

 56. לרועי וללאפי המאושרים./גם לגיל…וכל הצמא להבין.
  אמונה עיוורת היא אכן דבר נלוז ומטעה .ידע עיוור כלל אינו שונה.מדע יבש הוא אותו הדבר
  באיצטלה "פלוצית"ואולי עוד יותר.דת פאנטית גם היא לאותו מקום תתחבר.
  אז מה נשאר??חברו הכל זה בזה,אולי לבסוף משהו טוב,גם ממכם -ככולכם יצא.

  הוגין:בעיצה מלומדא.

 57. גיל:
  ומה פירוש "מתפקדים יותר טוב"?
  האם הם מרוויחים יותר?
  האם הם מקדמים את העולם יותר?
  האם הם מוסריים יותר?
  האם הם מעורבים בפחות מלחמות?
  האם הם מאושרים יותר?
  רק כדי שלא תקפוץ על השאלה האחרונה ותחלוק עמנו את אשלייותיך בעניין כדאי שתדע כמה עובדות:
  1. אנשים מכורים לסמים חושבים שהם מאושרים יותר עם הסם ולכן השוואת הדת לאופיום ההמונים היא ממש קולעת.
  2. מחקר שנעשה באזור עוטף עזה גילה שילדים דתיים סובלים מתסמונת פוסט טראומטית יותר מבני גילם שאינם דתיים.

 58. אמונה זה הצורך של המין האנושי שהכול יהייה בשליטה
  הצורך התמידי להיות בשליטה בעולם שבו אין ודעות למחר
  המדע לא יכול לספק את הסחורה הזו.
  הדבר הכי קרוב לו הוא הטלפון הסלולרי

  אלו שמאמינים ישנים הרבה יותר טוב בלילה
  ובסופו של דבר גם מתפקדים יותר טוב
  כי תמיד יש איזה מלאך ששומר עלהם, גם אם הוא לא קיים באמת.

 59. היהודים בארה"ב מהווים רק שני אחוזים, כך שאפילו הערכה נמוכה של 4 אחוזים של אתאיסטים עדיין מציבה אותם לפני היהודים. מה עושים עם זה שחלק מהיהודים אתאיסטים … לא יודע.

 60. לכל המטומטים האידיוטים משכילים ומדעיים באתר הידען:
  תגידו לי התחרפנתם???
  איך אני כאדם יכולתי לברוא אותכם??נפלתם על הראש??
  אני יציר טבע מולד לאבא מופלא לאמא נפלאה שהלוואי על כל אחד ואחת.הענין הוא סופ-טופ של סך סך כל שושלות האנושות שהתקבצו אצלי במולד.מיקבץ מקבץ.תמצית כל שנשמר עד אחרית כל.
  שאספר לכם שמשפחתי ושושלתי אכלו גם אכלו גם את כל ה"חרה"שחרבנתם גם .כאן כאן
  במולדת אהובה ישראל.תתתביישו!!~פשוט תתביישו בגדול!!!אוכלי קיסרות שומרת נצחיותכם.שלא תעזו אי פעם לגזול שוב.חרות!!!איתי ועם שמי המקודש לא מתעסקים!!!

  הוגין:בשם כל שושלת הנצח המקודשת-וקיסרית העולם!!!אכן!!
  ורועי:אם ברצונך להיות גם רעי ,ממליצה לך בחום לקרוא למחשב שלך לפחות"לב-טוב",
  זה יהיה מזור לך ולכולם!
  חרות,מישהו ביקש ,לקח,שיעבד אותכם אי פעם מתוך משפחתי???תתביישו בגדול!!!!
  אי הידיעה אינה פוטרת!!!זיכרו!!!כבדו!!

 61. צזנה, נראה לי שעלית פה על משהו.
  אני מציע לך לכתוב על זה ספר ולהתחיל להטיף לאנשים, רצוי לחלשים כאלה, עם הרבה בעיות, טרף קל.
  אל תשכח גם להכניס סיפורים יפים וילדותיים ומילות שבח רבות לחד הקרן.
  "מלך" זו מילה חזקה, "גדול", "מושיעינו"- שמעתי שמוכר טוב, "אפר לרגלייך"- תמיד עובד.
  אם אתה צריך הגהה פנה אליי, כדאי לך, אני "סתם סופר"..

 62. נקודה
  מנסיוני למדתי שגם אם תביא ארבעה אידיוטים ומטומטם אחד בארבע פסיק אחד שורות….
  אין בזה הבטחה שתהיה יותר חכם.

 63. *אני לא מבין מדוע זה כל כך חשוב מדעית מה חושב או מאמין מטומטם זה או אידיוט אחר.
  1) רוב רובם של ה"מאמינים" אינם מבינים ויודעים דבר וחצי דבר בפילוסופיה של הדת שלהם שכתבו כמה פילוסופים גדולים.
  2) אותו אידיוט, אם היה נולד למשפחה עם דת שונה(מוסלמי, יהודי, הודי, חילוני), אז הוא היה מאמין באותה דת. לכן הדבר היחיד שניתן ללמוד מהסקר הזה הוא שאידיוט נשאר אידיוט גם אם אימץ לעצמו דת אחרת.

 64. אבי,

  אני מסרב להאמין במפלצת ספגטי מעופפת שבראה אותי. אתה לוקח את ההנחה של עמית ומעוות אותה, ומייחס את הבריאה ליצור מגוחך לחלוטין. אני רוצה לערער: ברור שיש אלוהים, שברא את העולם ואת היקום, והוא אינו 'מפלצת ספגטי' מגוחכת. חד-הקרן הורודה הבלתי-נראית היא זו שיצרה הכל, ואני מוכן לתת את הלאפטופ שלי במתנה לכל מי שיביא הוכחות אמפיריות לכך שלא היא בראה את היקום.

 65. עמית! האם השאלה שלך רטורית?

  אמנם טרם נמצאה תשובה לשאלה איך נברא היקום, אך אין זה אומר שלא תימצא. יש בעולם מספר לא גדול של אנשים, הקרויים "מדענים", שמחפשים תשובות וגם מיידעים בתגליותיהם את מי שמעוניין לשמוע. אמנם היקום נראה כעשוי בחוכמה רבה, אך איננו צריכים לקפוץ למסקנות מרחיקות לכת על תכונותיו ואיכויותיו של הבורא. באותה מידה שהוא יכול להיות ישות תבונית המחוללת נסים, הוא יכול להיות גם משהו בלתי תבוני לחלוטין אשר פועל באיטיות רבה לאורך זמן עצום.

  יש לך 15 ביליון שנים לשבת לעצמך ולהפנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן