סיקור מקיף

פרופ' צ'חנובר, מנשה קדישמן, נוחי דנקנר ואייב פוקסמן מבין תשעת מקבלי תואר 'דוקטור לשם כבוד' בבר-אילן

הטקס יתקיים ביום ג' הקרוב בקמפוס בר-אילן

אוניברסיטת בר אילן
אוניברסיטת בר אילן

אוניברסיטת בר-אילן תעניק ביום ג' הקרוב תשעה תוארי "דוקטור לשם כבוד" לאישים מישראל ומחו"ל, במסגרת המושב ה-52 של אירועי חבר הנאמנים.

פרופ' אהרן צ'חנובר מהטכניון בחיפה, חתן פרס נובל לכימיה בשנת 2004, יקבל את התואר "דוקטור לשם כבוד" על מחקריו פורצי הדרך בתחום מנגנוני פירוק החלבונים בגוף החי, ועל התגייסותו למשימת השמירה על איכותה והישגיה של מערכת החינוך, המחקר וההשכלה הגבוהה בישראל. מחקריו של פרופ' צ'חנובר זוכים להכרה בינלאומית רחבה ביותר ותגליותיו צפויות להשפיע רבות על איכות חיי האדם ועל האפשרות להצלת חיים.

שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן, יקבל את התואר בהוקרה על עמידתו הגאה בחזית ההסברה הישראלית ועל תרומתו החשובה והמשמעותית לחיזוק מעמדה של המדינה בקהילה הבינלאומית. גילרמן, לשעבר יו"ר איגוד לשכות המסחר, נחשב לאחד ממיצגיה הנאמנים של ישראל לאורך כל שנותיה.

מנכ"ל "הליגה נגד השמצה" בארצות הברית, אברהם (אייב) פוקסמן, יקבל את תואר הכבוד על התייצבותו האיתנה בחזית המערכה נגד פשעי שנאה וגזענות, גלויים אנטישמיים ואנטי-ציוניים, ועל פעילותו רבת השנים לחיזוק החינוך והזהות היהודיים ברחבי העולם. לאחרונה מגלה מר פוקסמן מעורבות רבה בסוגיית ההתבטאויות הקיצוניות של ראשי המשטר באיראן ודורש מהאו"ם לנקוט כלפיה צעדים חריפים בשל הכחשת השואה ואיומיה על ישראל.

האוניברסיטה תחלוק כבוד גם לנוחי דנקנר, מאנשי העסקים הבולטים בישראל, על תרומתו המכרעת לצמיחת המשק הישראלי כיזם וכתעשיין מוביל, על עשייתו הברוכה למען החברה, וכן על תמיכתו המשמעותית בהכשרת דור העתיד של מדעני האוניברסיטה. במהלך מלחמת לבנון השנייה ולאחריה נחלץ מר דנקנר למשימת השיקום של ישובי הצפון, וכך עשה גם ביישובי עוטף עזה והעיר שדרות.

הצייר והפסל מנשה קדישמן, מבכירי האומנים ישראל, יוכתר בתואר "דוקטור לשם כבוד" מטעם אוניברסיטת בר-אילן על מכלול יצירתו המקורית והמגוונת שמשקפת ערכים אנושיים-מוסריים, יהודיים וחלוציים-ציוניים, ועל תרומתו הייחודית להתפתחות תולדות האמנות בארץ. קדישמן הוא חתן פרס ישראל בפיסול לשנת תשנ"ה (1995), ורבות מיצירותיו שוכנות במוזיאונים ובאוספים מהחשובים בעולם.

בנוסף לכך יחולקו התארים לאישים מחו"ל המצטיינים בפעילות פילנתרופית והניצבים לימינה של אוניברסיטת בר-אילן, מתוך שאיפה לתרום להמשך צמיחתה האקדמית. מר אבררד גודמן מבריטניה יזכה לכבוד בשל מחויבותו המתמדת למטרות יהודיות ולמפעלי צדקה וחסד בבריטניה ובישראל, תמיכתו מעוררת ההשראה במרכזים רפואיים ברחבי הארץ, והסיוע הנדיב שהוא ומשפחתו מגישים לאוניברסיטה. מר ג'ק סלומוביק מלוס אנג'לס, יקבל את התואר על פעילותו המסועפת לקידום החינוך היהודי ולהבטחת ההמשכיות והחיוניות של הקהילות היהודיות בארצות הברית, וכן על תמיכתו המרשימה במטרותיה המדעיות של האוניברסיטה. איש העסקים מרק ריץ', המתגורר בשווייץ, נכלל ברשימת מקבלי התואר בשל נדיבות לבו המתמשכת לטובת מוסדות חינוך, תרבות, בריאות ורווחה בישראל ובתפוצות, ותרומתו החשובה לקידום הפעילות המחקרית באוניברסיטה. לגב' פטרישיה פרידלנד יוענק העיטור האקדמי המכובד על שנים ארוכות של פעילות מסורה למען הקהילה היהודית בקנדה ולמען ישראל, ועל תמיכתה האיתנה ביעדיה האקדמיים של בר-אילן.

במסגרת אירועי חבר הנאמנים יוענק גם אות הוקרה על מפעל חיים לזמר יהורם גאון על תרומתו הבולטת להתפתחות הזמר העברי ועל שירתו המבטאת אהבה וכיסופים לארץ-ישראל ולעיר ירושלים. אות ההוקרה יוענק למר גאון בכנס אקדמי שיעסוק בשירים ישראליים, ואשר יתקיים ביום ראשון הקרוב.

לדברי נשיא האוניברסיטה, פרופ' משה קוה: "רשימת הזוכים בתואר היוקרתי מגוונת ומרשימה, והיא כוללת בעלי הישגים בתחומים שונים שפועלם וערכיהם עולים בקנה אחד עם רוחה המיוחדת של האוניברסיטה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן