סיקור מקיף

בייבי בום ומניעת הריון בחלל

בגלקסיות הענק שאנו רואים כקוואזרים הפסיקה לפתע יצירת הכוכבים החדשים לאחר בייבי בום שהוליד מיליארדי כוכבים בבת אחת וכל זאת עדיין ביקום הצעיר

גלקסיות ענקיות שבהן הפסיק תהליך יצירת הכוכבים לאחר בייבי בום
גלקסיות ענקיות שבהן הפסיק תהליך יצירת הכוכבים לאחר בייבי בום

כוכבים בגלקסיות דומים במקצת לבני אדם – בשלב הראשון לקיומם הם גדלים מהר, לאחר מכן, מתחיל שלב של מניעת הריון כוכבי במרבית הגלקסיות.

בתמונה – התרשמות אמן המראה קוואזר כפי שאמור היה להיות, מוקף ברצועות של גז, אבק כוכבים וצבירי כוכבים ראשונים. מחקרים חדשים מעלים השערה כי גלקסיות כבודת אלה הפסיקו לייצר כוכבים חדשים כאשר היקום היה עדיין תינוק, רק בן 3 מיליארד שנים. האסטרונומים חושדים כי חורים שחורים, שהאסטרונומים סבורים כי הם נמצאים בקוואזרים, הפעילו את השפעתם למניעת לידת כוכבים חדשים. צילום נאס"א, סוכנות החלל האירופית, ESO, והחוקר וולפראן פריידלינג.

תצפיות חדשות שביצעה אסטרונומית הולנדית בשם מאריסקה קרייק במצפה הכוכבים ג'מיני בהוואי ובטלסקופ הגדול מאוד VLT בצ'ילה הראו כי חלק מהגלקסיות הכבדות כבר הפסיקו לייצר כוכבים חדשים כאשר היקום היה עדיין תינוק, בן 3 מיליארד שנים לערך. האסטרונומים חושדים כי חורים שחורים השפיעו על התפתחות הגלקסיה ועצרו לידת כוכבים חדשים.
גלקסיות כבדות הן תופעה משעממת ביקום המודרני. יש להם צורה אליפטית או מעוגלת. הכוכבים מפוזרים בהם באופן אחיד ואין יותר איזורים שבהם נוצרים כוכבים חדשים. מספרם הרב של הכוכבים הללו, כ-10 מיליארד, וקצב הלידה הנמוך מעידים על העובדה שיצירת כוכבים חדשים היתה גבוהה בעבר. מתי נוצרו כוכבים אלה, ומדוע הפסיקה יצירת הכוכבים החדשים לפתע.

חורים שחורים כאמצעי מניעה

מהירותו הסופית של האור הופכת לאפשרית את היכולת לחקור את היקום כאשר היה צעיר בהרבה מאשר היום. בסיוע ספקטרוגרפים, כגון ספקטרוגרף האינפרה אדום הקרוב של ג'מיני ו-SINFONY בטלסקופ הגדול מאוד, הצליחו קרייק ועמיתיה לחקור 36 גלקסיות כבדות ביקום המוקדם. גלקסיות אלה כה מרוחקות עד שאפילו לאור נדרשו 11 מיליארד שנים כדי להגיע אלינו. באורח פלא, לא מצאו החוקרים כל עדות ליצירת כוכבים באחוזים נרחבים מהגלקסיות שנצפו. התגלית החדשה תורמת למסה הולכת וגדלה של עדויות לכך שהיווצרות כוכבים חדשים בגלקסיות כבדות נעצרת לפתע לאחר בייבי בום רחב היקף.

"עצירת הלידה" עשויה להיווצר בשל השפעת חורים שחורים עצומים הנמצאים במרכזן של אותן גלקסיות. הכמות הרבה של החומר שנמשך לחורים השחורים יוצרת כמות גדולה של אנרגיה שבסופו של דבר מחממת את הגז בגלקסיה. תוצאת החימום הזה היא הפסקת היכולת ליצור כוכבים חדשים. החוקרים אכן גילו חור שחור במספר גלקסיות מתוך אלה שחקרו. היו אלה בעיקר גלקסיות שבהן דוכא תהליך יצירת הגלקסיות לפני פחות ממיליארד שנה (בניכוי השפעת מהירות האור כמובן). תוצאות אלה תומכות ברעיון לפיה חורים שחורים מגבילים את לידתם של כוכבים חדשים.
להודעה של המכון ההולנדי למחקרים מדעיים

תגובה אחת

  1. מדוע התחממות גורמת לאי יצירת כוכבים? הרי קל וחומר שיצירת כוכב מעלה את הטמפרטורה. אולי זה מפני שהחום גורם להורדת צפיפות החומר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן