סיקור מקיף

יישום מודיעה על שיטה חדשה לטיפול באוכלוסיות חיידקים ופטריות

השיטה תוצג בשבוע הבא בכנס WATEC העוסק בטכנולוגיות מים, טכנולוגיות ליצירת אנרגיה מתחדשת ובבקרת סביבה

11 בנובמבר, 2009 – יישום, החברה לפיתוח מחקר של האוניברסיטה העברית בירושלים, תציג שיטה חדשה למניעת היווצרות אוכלוסיות חיידקים ופטריות בכנס WATEC שייערך בתל אביב בנובמבר 17-19, 2009. ההמצאה, שפותחה ע"י פרופסור דורון שטיינברג מהפקולטה לרפואת שיניים ופרופסור מוריס סרבניק מביה"ס לרוקחות, שניהם מהאוניברסיטה העברית, בשיתוף פרופסור יצחק פולצ'ק מהמרכז הרפואי הדסה, מנצלת תרכובות כימיות חדשות הפוגעות בתקשורת בין חיידקים, ומנועות בכך היווצרות רובד חיידקי המכונה ביו-פילם. שלא כמו תרופות אנטיביוטיות הגורמות לעתים קרובות להופעת זנים עמידים, התרכובות החדשות אינן הורגות את החיידקים או הפטריות היוצרים את הביו-פילם, ולכן לא יגרמו להיווצרות זנים עמידים. התרכובות החדשות ישמשו כציפוי לצינורות, מסננים, ממברנות, תעלות מיזוג אוויר ומשטחים אחרים הבאים במגע עם מים והנוטים להזדהם בביו-פילם. הציפוי ידידותי לסביבה ויעיל הן כנגד חיידקים והן כנגד פטריות.

"זוהי רק אחת מני תגליות רבות פורצות דרך בנושא טכנולוגיית מים שפותחו באוניברסיטה העברית ואשר יוצגו ע"י יישום בכנס WATEC," אמר יעקב מיכלין, מנכ"ל יישום. "רק לפני מספר שבועות, מחקר שפורסם ע"י חוקרים מאוניברסיטת קולורדו בארה"ב הראה שראשי מקלחת עשויים להיות מסוכנים לבריאותנו עקב זיהום בביו-פילם, כלומר צברים של חיידקים או פטריות. המצאה זו היא בדיוק הפתרון לבעיות מסוג ולבעיות נוספות רבות המשפיעות על חיי היומיום של כולנו."

העלות השנתית של בעיות הקשורות ביצירת ביו-פילם היא מיליארדי דולרים עקב היווצרות חלודה בצנרת, פגיעה בהולכת חום או בלחץ הידראולי במערכות קירור תעשייתיות, וחסימת מערכות להזרקת מים כמו גם מסנני מים וצינורות. ההמצאה החדשה יכולה לשמש לטיפול במים תעשייתיים ולמניעת היווצרות ביו-פילם על גבי מסננים, צבע, צינורות השקיה ובריכות שחיה. היא גם תוזיל את העלויות בהתפלת מים ובתהליכי מחזור מים על ידי הפחתת צריכת האנרגיה הנגרמת עקב צינורות חלודים או סתומים.

אודות יישום
יישום, החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית בירושלים בע"מ, אחראית בלעדית למסחור הטכנולוגיות והפטנטים שמקורם באוניברסיטה העברית. החברה, שהוקמה בשנת 1964, נחשבת כיום לאחת המובילות בעולם בתחומה. יישום רשמה כ – 6,100 פטנטים על למעלה מ-1,750 המצאות בכל תחומי הטכנולוגיה והביוטכנולוגיה. כשליש מהפטנטים מוסחרו, ומוצרים המבוססים עליהם נמכרים בלמעלה ממיליארד דולר בשנה. ליישום כ- 65 חברות פורטפוליו המבוססות על המצאות חוקרי האוניברסיטה, ושותפים מסחריים מהמובילים בעולם, ביניהם: נובארטיס, ג'ונסון אנד ג'ונסון, מרק, טבע, אינטל, אי בי אם, פיליפס, סיג'נטה, ולמורין, מונסנטו ורבים אחרים.

תגובה אחת

  1. מביע בזאת את רחשי ליבי ומציין לטובה את ההישג המדובר.
    ישר כח!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן