סיקור מקיף

לקראת כנס Israestem: כדאי שישראל תשקיע בתחום הרפואה הרגנרטיבית ותאי הגזע, כדי לשמור על מובילותה מול מדינות שהחליטו לקדם את התחום

כך אומר ד"ר אבי טרבס, יו"ר כנס Israstem שיתקיים בעוד כשבועיים בכפר המכביה. בכנס ישתתפו חוקרים מכל העולם וכן מומחים לרגולציה.

ד"ר אבי טרבס, המרכז הרפואי ע"ש שיבא
ד"ר אבי טרבס, המרכז הרפואי ע"ש שיבא

טיפול בתאים, ובפרט בתאי גזע, תחום המכונה כיום רפואה רגנרטיבית הוא תחום בו ישראל חזקה, ולכן הוחלט לקיים את כנס Israstem הראשון, בו יפגשו אנשי אקדמיה, תעשייה וממשל. לקראת הכנס אומר יו"ר הכנס, ד"ר אבי טרבס, שהוא גם סגן מנהל המרכז לחקר הסרטן, מרכז רפואי שיבא וממייסדי חברת Bio Regenerate ו- Gamida-cell

הכינוס יתקיים ב-22-23 באפריל בכפר המכביה. "אנו מתרכזים בעיקר ביישומים הקליניים של תחום הריפוי התאי בכלל ותאי גזע בפרט, או כפי שהוא מכונה כיום רפואה רגנרטיבית."

"בארץ פועלות כיום 18 חברות, כולן בשלבי פיתוח ומקצתם החלו למכור מוצרים שניתן להעביר במסלולים רגולטורים שאינם ייחודיים לתאי גזע. שש חברות נמצאות כבר בשלבים של ניסויים קליניים. החברה המתקדמת ביותר היא חברת גמידה-סל, שסיימה בהצלחה פאזה שלישית של ניסוי קליני ומחכה לאישור FDA למכור את המוצר הראשון שלה בטכנולוגיה לריבוי תאי גזע: תאי גזע מדם טבורי לטיפול במחלות ממאירות של הדם – לוקמיה."

חברה נוספת הנמצאת בשלבים מתקדמים היא פלוריסטם, הנמצאת בשלב שני של ניסויים קליניים בארה"ב ובאירופה בטיפול בפצעים כרוניים שאין להם טיפולים אחרים, וכן ניתן לציין את חברת בריינסטורם, המבצעת ניסויים קליניים בטיפול למחלת ה-ALS (ממנה סובל גם הפיסיקאי סטיבן הוקינג), ואת מקרו-קיור, שפיתחה טכנולוגיה המבוססת על תאי דם לבנים מתורמים בריאים שעוברים שפעול וגם הם מיועדים לטיפול בפצעים כרוניים.

"בנוסף, יגיעו גם כה מובילי תחום מהעולם. אחת מהמדעניות הבולטות בתחום, פרופ' ג'ואן קורצפלד מאוניברסיטת דיוק בצפון קרוליינה תציג את העבודה שלה על טיפול במחלות נוירונאליות באמצעות דם טבורי. מדענית אחרת – אווה פלדמן, מומחית לנוירולוגיה מאוניברסיטת מישיגן באן הרבור, תציג את העבודות שלה על טיפול במחלות נוירונאליות עם תאי גזע עובריים.

בנוסף להיבט המדעי יהיו בכינוס מושבים מיוחדים על רגולציה בארה"ב ובאירופה, ומושב המיועד המוקדש למימון ממשלתי ופרטי של תחום תאי הגזע. בנוסף ישתתפו בכנס ובתערוכה גם ישתתפו בו חברות המייצרות ומוכרות מכשירים ושירותים נלווים לתחום הזה, כך שידונו בתחום של תאי הגזע מכל הכיוונים המובילים בארץ ובעולם.

חשש לאובדן המובילות הישראלית

לדברי ד"ר טרבס, בכל המדינות המתפתחות וגם בארץ יש מסלול רגולטורי ייחודי לתאי גזע במשרד הבריאות האחראי על רגולציה לתרופות מבוססות תאים. "ישראל היא עדיין מהמדינות המובילות בתחום אבל מספר מדינות בעולם הכריזו על התחום כמועדף ומשקיעות מיליארדי דולרים והמדינות הבולטות הן קליפורניה, דרום קוריאה, יפן ואנגליה. יהיה קשה להתחרות בסדרי גודל כאלה של השקעות. בפרט כאשר אין בישראל מסלול נפרד, אלא החברות צריכות להתחרות מול חברות מתחומים אחרים במסלולים הרגילים של המדען הראשי."

במסגרת הכינוס יציג צוות בו חבר גם ד"ר טרבס עצמו הפועל במסגרת מכון אלה במרכז הרפואי שיבא, עבודה מעניינת מבית החולים שיב"א של טיפול בחולי מלנומה גרורתית באמצעות תאים מהמערכת החיסונית של החולה עצמו. "הטיפול, המכונה TIL – tumor infiltrating lymphocytes , פותח בארה"ב, המדענים של שיבא הביאו אותו לארץ, המשיכו לפתח אותו וצברו ניסיון קליני ב-4 השנים האחרונות. בכינוס ידווח על הממצאים הקליניים שנראים מבטיחים מאוד בשילוב עם תרופות שאושרו רק בחודשים האחרונים לאותה מחלה."

"הרצאה מעניינת נוספת הצפויה בכנס היא זו של פרופ' זליג אשחר ממכון ויצמן שב-20 השנים האחרונות פיתח שיטה למודיפיקציה גנטית של לימפוציטים שמכוונת אותם כנגד תאים של גידולים סרטניים. בשנתיים האחרונות התחילו כבר ניסויים קליניים של טכנולוגיה זו בארה"ב ויש כבר דיווחים ראשונים על שימוש בה."

לאתר כנס Israstem

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן