סיקור מקיף

השר בן אליעזר בחר באבי חסון לתפקיד המדען הראשי במשרד התמ”ת

יחליף בתפקידו את אלי אופר שסיים קדנציה של כשש שנים * לפני קרן ג’מיני בה היה שותף בכיר בעשור האחרון מילא חסון שורת תפקידים בכירים בתעשיית ההייטק בינהם בחברות ECI טלקום ואי.סי.טל. את שירותו הצבאי עשה ביחידת 8200

אבי חסון, המדען הראשי של התמ"ת החל מינואר 2011
אבי חסון, המדען הראשי של התמ"ת החל מינואר 2011

שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר, בחר באבי חסון כמועמדו למשרת המדען הראשי בתמ”ת. המינוי עובר להתייעצות עם שר המדע, הרב פרופ’ דניאל הרשקוביץ, ולאחר מכן לאישור ועדת מומחים שתוקם. לבסוף, יעבור המינוי לאישור הממשלה, כשהוא צפוי להיכנס לתפקידו ב-1.1.2011.

השר בן אליעזר אמר כי המדען הראשי הבא יצטרך להוביל את המו”פ הישראלי תוך התמודדות עם השינויים הרבים הן ברמה הגלובלית והן ברמה הלאומית. “אבי חסון מגיע לתפקיד בתקופה בה חלות תמורות רבות בכלכלה ובתעשייה העולמית אשר משפיעות באופן ישיר על המו”פ בישראל בכלל ופעילות המדע”ר בפרט. בין כל אלו ניתן למנות את האתגרים העומדים בפני חברות ההיי-טק הישראליות בתחום גיוס ההון ואת התחרות הגוברת הן מצד מדינות מזרח אסיה והן ממדינות מערביות המצמצמים את הפער בין ישראל לשאר מדינות העולם בכל הקשור להשקעה במו”פ”.
לדבריו, צפויה בתקופת כהונתו התחזקות משמעותית של מרכיב המו”פ בתעשיות הקלינטק ומדעי החיים בישראל, והתרחבותן באופן משמעותי. “הדבר יחייב תהליך בחינה ותעדוף מחודשים, אשר ישפיעו על אופייה של התעשייה העתידית בישראל. ההשקעה במו”פ בישראל מהוה את הבסיס עליו נשענת התעשייה המתקדמת בישראל ובמידה רבה אחראי לצמיחה המרשימה בייצוא ובביצועי המשק הישראלי. אני מאמין כי הניסיון והמקצועיות, כאיש ניהול וכבעל ידע רב בנושאים הרלוונטיים, אשר מביא עימו אבי חסון, יסייעו בהתמודדות מול אתגרים אלו בכדי לשמר את מעמדה של ישראל בתחום המו”פ ולהוביל אותה לשיאים חדשים”.

משרד התמ”ת, כאחראי לצמיחה במשק, רואה בתפקיד המדען הראשי כאחד מהכלים המרכזיים להגדלת הצמיחה, ביחד עם חטיבות נוספות במשרד כדוגמת מרכז ההשקעות, מינהל סחר חוץ, מטה נגב גליל, הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים וכן האגף למעונות יום ומשפחתונים והאגף להכשרה מקצועית.

השר בן אליעזר הודה למדען הראשי היוצר, ד”ר אלי אופר שיישאר בתפקידו עד סוף 2010. “ד”ר אופר הוביל את אגף המדע”ר במשרד התמ”ת להישגים מרשימים בקנה מידה עולמי. במהלך כהונות של אופר הגיעה ישראל להישגים מרשימים אשר בסיסו את מעמדה כמובילה עולמית בתחומי המו”פ והתעשייה המתקדמת. לפעילותו של ד”ר אלי אופר חלק משמעותי בקבלת נשיאות תכנית המו”פ האירופאית – יוריקה. ד”ר אופר ימשיך לכהן כנשיא יוריקה ויביא כבוד רב למדינת ישראל”.

אבי חסון, בן 40, גר במודיעין, נשוי עם 2 ילדים. במהלך 10 השנים האחרונות, שותף בקרן הון סיכון ג’מיני. במהלך תקופה זו היה אחראי בין היתר על השקעות בתחומי התקשורת ואחסנת המידע. במהלך שנים אלו נפגש עם מאות חברות סטארט-אפ ישראליות כאשר חלקן הפכו להשקעות. אבי ליווה ועזר להן לכל אורך שלבי חייהן, כשהדוגמא הכי בולטת היא פריים-סנס.
לפני קרן ג’מיני מילא שורת תפקידים בכירים בתעשיית ההייטק בינהם בחברות ECI טלקום ואי.סי.טל. את שירותו הצבאי עשה ביחידת 8200 והינו רב-סרן במיל’ ביחידה.

חסון בוגר תואר שני במנהל עסקים למנהלים בבית הספר רקאנטי באוניברסיטת תל אביב, והוא דובר אנגלית , ספרדית ועברית ברמת שפת אם. בעבר חיי תקופות ארוכות בחו”ל, בארגנטינה ובארצות הברית במהלכם נחשף לעולם העסקים הבינלאומי ולתרבויות שונות. אבי ביקש להתמודד על התפקיד מתוך רצון לעשייה ציבורית ולשליחות.

2 תגובות

  1. להחזיק לו אצבעות. האתגרים שהוא יעמוד בפניהם יהיו גדולים יותר מאשר קודמיו נאלצו להתמודד עמם – וגם בפניהם עמדו אתגרים קשים.
    בעיקר נכון הדבר בכל הקשור לגסיסתן של קרנות ההון סיכון ולפיכך מציאת מקורות מימון חלופיים לתעשיית ההייטק.
    כנראה שיהיה צורך לבנות מנגנון התערבות מאסיבי ברמת המדינה. המדינה תקבל את השקעתה בחזרה בתצורת תמלוגים כספיים עתידיים או אופציות על המניות.
    מי שמאמין שאנג’לים יוכלו לממן את התעשייה, אינו יודע על מה הוא מדבר…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן