סיקור מקיף

שני חוקרים מתחום האסטרופיסיקה זוכים במשותף בפרס היוקרתי לפיסיקאים צעירים מטעם האגודה הישראלית לפיסיקה

ד"ר אהוד נקר מביה"ס לפיסיקה ואסטרונומיה ע"ש ריימונד ובברלי סאקלר באוניברסיטת תל אביב, וד"ר אבישי גל-ים ממכון ויצמן (בוגר אוניברסיטת תל אביב) קיבלו פרס על תרומותיהם המקוריות למחקר על התפוצצויות קוסמיות

התפרצויות קרני גאמא. איור: נאס"א
התפרצויות קרני גאמא. איור: נאס"א

שני חוקרים מתום האסטרופיסיקה זכו במשותף בפרס האגודה הישראלית לפיסיקה המיועד לפיסיקאים צעירים – שסיימו דוקטורט בעשור האחרון. השניים הם ד"ר אהוד נקר מביה"ס לפיסיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל-אביב, וד"ר אבישי גל-ים ממכון ויצמן שאת הדוקטורט שלו עשה בביה"ס לפיסיקה ואסטרונומיה בת"א. הפרס הוענק להם בכנס האגודה הישראלית לפיסיקה שנערך היום באוניברסיטת תל אביב.

השניים חוקרים את תחום האסטרופיסיקה באנרגיות גבוהות. דוגמה לכך הם התנאים השוררים בסוף חייהם של כוכבים גדולים מאוד כאשר הם קורסים לתוך עצמם, תוך שהם משחררים החוצה אנרגיה עצומה ומסיימים את חייהם ככוכבי ניוטרונים וחורים שחורים. נקר חוקר את התופעות הללו מההיבט התיאורטי ואילו גל-ים מתמקד בהיבט התצפיתי. השניים חתומים על פרסומים רבים משותפים מהתקופה בה שהו בפוסט דוקטרט באותה מחלקה בקאלטק.

ד"ר אהוד נקר
ד"ר אהוד נקר

ועדת השופטים מנמקת את ההחלטה: "פרס האגודה הישראלית לפיסיקה לפיסיקאי צעיר 2010 מוענק במשותף לד"ר אבישי גל-ים ולד"ר אהוד נקר על תרומותיהם המקוריות למחקר של התפוצצויות קוסמיות, סופרנובה ופרצי קרינת גמא. ד"ר גל-ים הוביל מחקרים תצפיתיים בהם אפיין את הגלקסיות המארחות סוגים שונים של פיצוצים וזיהה לראשונה את סוגי הכוכבים שהתפוצצו. לד"ר נקר תרומות תיאורטיות יוצאות הדופן בניתוח התצפיות של מתפרצי קרינת גמא ובמיוחד משתנים קצרים, ובהבנת התהליכים הפיזיקליים המתרחשים בתוך גל ההלם הנוצר בשלבים הראשונים של פיצוצים קוסמיים."

אהוד נקר כתב את הדוקטורט שלו באוניברסיטה העברית על התפרצות קרני גאמא, ההתפרצויות האלימות ביותר ביקום. במהלך התפרצויות אלה פולט הכוכב המסיים את חייו אנרגיה גדולה בהרבה מזו שהשמש שלנו תפלוט בכל אורך חייה – כעשרה מיליארד שנים. חלק מהאנרגיה הכבידתית הנפלטת מהכוכב המאסיבי יוצאת החוצה כסילונים יחסותיים (סילוני אנרגיה הנעים במהירות הקרובה למהירות האור). תנאים קיצוניים אלה הינם נדירים ביקום, ולכן הקרינה המגיעה אלינו ממקורות אלה מאפשרת לנו הזדמנות ייחודית ללמוד עליהם.

גל-ים כתב את עבודת הדוקטורט שלו בביה"ס לפיסיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל אביב על תופעת הסופרנובות, האחראיות ליצירת כל היסודות הכבדים ביקום – היסודות מהם מורכב בין היתר כדור הארץ, ומהם מורכבים היצורים החיים.

אבישי גל-ים
אבישי גל-ים

בשנת 2005 היו השניים שותפים לגילוי חשוב הנוגע לסוגים השונים של התפרצויות קרני גאמא. עד2005 חשדו האסטרופיסיקאים כי קיים הבדל במקורם של התפרצויות קרני הגאמא הארוכות (אלו הנמשכות כדקה) לעומת ההתפרצויות הקצרות הנמשכות חלקיקי שניה. התצפית והניתוחים התיאורטיים שנעשו בעקבותיה הוכיחו כי אכן כך הדבר. נקר מסביר כי ההתפרצויות הארוכות נבעו מאירוע של קריסת כוכב גדול מאוד לחור שחור, ואילו מקורן של ההתפרצויות הקצרות עדיין אינו ידוע אך המדענים חושדים שמדובר בתוצר של תהליך נדיר ביותר של מיזוג שני כוכבי ניוטרון לחור שחור אחד.

ד"ר נקר זכה לאחרונה למלגת אלון היוקרתית, המוענקת ע"י ות"ת למדענים צעירים מצטיינים, ולפני כן במלגת "Sherman Fairchild” של המכון הטכנולוגי בקליפורניה. במהלך לימודיו הוא זכה בין היתר בפרס הסטודנט המצטיין מטעם הכנסת ובמלגה מקרן דן דוד. ד"ר גל-ים זכה לאחרונה במלגת ARCHES של משרד החינוך והמדע הגרמני ובמלגות גרובר ולוינסון. לפני כן זכה למלגת עמית האבל היוקרתית של נאס"א.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. בתור סטודנט לשעבר של אודי אני יכול להגיד בלב שלם שהוא המרצה הכי טוב שהיה לי עד היום ואין מרצה שיותר מגיע להיות מוערך על התגליות שלו ממנו! מזל טוב ובהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן