סיקור מקיף

אסטרונומי רדיו מדדו את מסלולה של השמש סביב מרכז שביל החלב

וכתוצאה מכך גם אוששו את תאורית החור השחור במרכז הגלקסיה

זה נראה כאילו השמש מפלסת את דרכה בחלל סתם כך, אך טכנולוגיות חדשות למדידת התנועה הקוסמית סייעו בגילוי העובדה שהשמש נצמדת למסלול סביב שביל החלב במהירות של כ-217 קילומטרים בשניה. המדידות הללו הראו בבירור כי בלב הגלקסיה שוכן חור שחור עצום. חור שחור היה פעם כוכב, שקרס לתוך עצמו ומשך את החומר בעוצמה כזו שאפילו האור לא יכול לצאת מכוח המשיכה שלו.
האסטרונומים שהשתמשו בטלסקופי רדיו, ביצעו את המדידה המדויקת ביותר מעולם באשר לתנועת מערכת השמש ומצאו כי השמש ומשפחתה מקיפים את מרכז הגלקסיה במסלול שאורכו 226 מיליון שנים. פירוש הדבר, היא שכאשר השמש היתה בפעם הקודמת בנקודה זו במסלולה, שלטו הדינוזאורים בכדור הארץ ובני האדם לא היו אפילו בתכנון.

המדידות החדשות בדקו באופן המדויק ביותר את אחת התנועות החשובות ביותר של כדור הארץ והשמש שלו, אומר ג'יימס מורן ממרכז הארוארד סמיתסוניאן לאסטרופיסיקה בקיימברידג', מסצ'וסטס. הוא דיבר ביום חמישי בפני הכינוס השנתי של האגודה האסטרונומית האמריקנית.”הנתון החדש שלנו, 226 מיליון שנה, הוא בטווח דיוק של 6 אחוזים, אומר מארק רייד, אסטרונום בהארווארד סמתיסוניאן ומי שעמד בראש הצוות שערך את הבדיקות.

השמש הינה אחת מ-100 מיליארד כוכבים בשביל החלב, אחת ממיליארדי גלקסיות רגילות ביקום. שביל החלב הוא גלקסיה ספיראלית, ומקיפות אותה זרועות מעוקמות הנשלחות מהמרכז. מערכת השמש נמצאת במחצית הדרך של אחת הזרועות הללו, והיא מרוחקת כ-26 אלף שנות אור מן המרכז – שנת אור היא כ10 טריליון קילומטרים.

רייד ואנשי צוותו ערכו את המדידות תוך שימוש במערך הטלסופים המכונה “המערך בעל קו הבסיס הגדול – “VLBA מערכת בת 10 אנטנות רדיו טלסקופים גדולים הממוקמים לאורכה ולרוחבה של ארה”ב, מאיי הבתולה במזרח ועד להאווי במערב. טלסקופים אלו עובדים כיחידה אחת, כאשר האנטנות יכולות למדוד תנועות במקומות רחוקים ביקום בדיוק רב. VLBA יכול לצפות בנקודה בחלל הנראית כבעלת עובי של אחת חלקי עשרת אלפים משערת אדם ממרחק צפיה של זרוע.

לצורך מדידת תנועת מערכת השמש, התמקדו האסטרונומים על סגיטריוס ? *A(כוכב בקבוצת קשת), אשר לפני כעשרים שנה התברר שהוא נמצא סמוך למרכז שביל החלב, במשך כעשרה ימים רצופים. הם בחנו את התזוזה הנראית של הכוכבים כנגד הרקע של הכוכבים מאחוריו. הבעיה היא שכוכב זה, סגיטריוס ,*A הוא קטן מאוד, רק אחד חלקי שש מאות אלף מהכוכבים הקטנים ביותר הניתנים לצפיה בעין, אומרים האסטרונאוטים.

לדברי רייד, המדידות מוסיפות תמיכה לרעיון שמרכז החלל הוא חור שחור מאסיבי מאוד. “גילינו שעצם זה, הקטן בהרבה ממערכת השמש שלנו, מכיל חור שחור שמסתו פי 2.6 מיליון מזו של השמש” אמר רייד. לדברי מורן, המדידות החדשות של מסלול מערכת השמש מוסיפות דיוק לעובדה הבסיסיות של היקום – כל דבר נע בהתמדה.”

כדור הארץ מסתובב סביב צירו במהירות של 1,700 קילומטרים בשעה, תנועה היוצרת את היום והלילה. כדור הארץ נע במסלולו סביב השמש במהירות של כ-100 אלף קילומטרים לשעה, בתנועה הנמשכת שנה. השמש מקיפה את מרכז הגלקסיה במהירות של כ-750 אלף קילומטרים בשעה, ושביל החלב, מתרחק מכל שאר הגלקסיות ככל שהיקום מתפשט במהירות הולכת וגדלה.

4 תגובות

 1. יכול להיות ששביל החלב ואנדרומדה שניהם מתרחקים מהמרכז של המפץ הגדול, אבל שביל החלב מתרחק יותר מהר ולכן המרחק לאנדרומדה הולך ומתקצר.

 2. שלום רב
  על פי מה שכתוב במאמר ששביל החלב מתרחק משאר הגלקסיות בהתרחבותו של היקום.
  אבל אנחנו יודעים ששביל החלב הולך ומתקרב לגלקסיה אנדרומדה,זהו דבר והיפוכו.
  אבקש הסבר.

  בכבוד רב
  נתן

 3. שלום כוזרי, אם נתחיל עם הסברים מעמיקים לכל כתבה, נתקשה לתאר את העיקר.
  מסלולה של השמש בשביל החלב הוא פרט ממש לא חשוב בכל הקשור לכתבות השמש לדוגמה חומר אפל הוא חומר שבהגדרה לא יודעים מהו, רק מגלים אותו לפי השפעתו הכבידתית, ומעבר לכך אין אפשרות להסביר.
  אבי

 4. שלום, אבי,
  אני מתעניין במאמרים שלך. עם זאת, עדיין רבים מהמושגים לא ברורים לי.
  אפשר לתאר יותר ברור את מסלול השמש בשביל החלב?
  או להסביר מהבסיס מה זה חומר אפל. לפעמים ההסברים מתחילים מהאמצע.
  תודה רבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן