סיקור מקיף

אסטרולוגיה במבחן VII: חוקרי האסטרולוגיה ששמרו על ראש פתוח. פרק אחרון בסדרה

לפני שנסיים את סדרת הכתבות הזו, הייתי רוצה לחזור ולהפנות את הזרקורים לאנשים שמאחורי המחקרים 

אופיקיוס חוצה את מישור המלקה. ציור מהמאה ה-18
אופיקיוס חוצה את מישור המלקה. ציור מהמאה ה-18

הנה לקט ציטוטים מתוך ראיון רחב יריעה שנערך במשך כשנה(!) עם 5 חוקרי אסטרולוגיה מובילים, כל אחד מהם בעל למעלה מ-20 שנות נסיון במחקר אסטרולוגי. שניים מהם אסטרולוגים מקצועיים ושניים – פרופסורים באקדמיה. יחד פרסמו למעלה מ-200 מאמרים וכמה ספרים בנושא. Geoffrey Dean אותו פגשנו לא פעם ו-Rudolf Smit היו אסטרולוגים במשרה מלאה ואף לימדו אסטרולוגיה. ג’פרי ייסד את סניף WA של איגוד האסטרולוגים האוסטרלי. סמית ייסד את אגודת האסטרולוגים הראשונה בהולנד. שניהם הרצו בכנסים בינלאומיים וב-1988 קיבלו פרס בינלאומי על תרומתם המחקרית לאסטרולוגיה.

“התחלנו באותה דרך בה מתחיל כל אסטרולוג: חישבנו מפות לידה, התרשמנו שהן עובדות ו”ננעלנו”. אסטרולוגיה הפכה להיות התשוקה שלנו. בכל רגע פנוי הקדשנו את עצמנו למענה. קראנו עוד ועוד ספרים, הכנו עוד ועוד מפות לידה לאנשים ויצרנו קשרים עם עוד ועוד אסטרולוגים (שנסיונם היה דומה לשלנו). השתכנענו יותר ויותר שאסטרולוגיה עובדת. שום דבר ממה שראינו או סיפרו לנו לא הראה אחרת. אסטרולוגים היו בד”כ אנשים נחמדים, נראו אינטליגנטיים ומלומדים, הם דיברו מהלב וביססו הכל על נסיונם המעשי. למעט טורי האסטרולוגיה השטחיים בעיתונים אותם דחו רובם, לא נראה שיש על מה להתלונן. לא הבנו מדוע אנשים מסוימים עוינים כלפי האסטרולוגיה. למרות זאת צצו מדי פעם בעיות – מפות לידה התאימו גם כשבטעות השתמשנו במפה של האדם הלא נכון…

אלה היו ימים בהם מחקרים מדעיים היו נדירים בתחום. התחלנו לבצע את המחקרים שלנו בעצמנו, כלומר, לשלוט על גורמי הטיה ומקורות שגיאה אפשריים, דבר שאסטרולוגים עשו לעיתים נדירות בלבד.

אלה היו הקוים שהנחו אותנו במחקר:
1) להיות זהיר, כי מלכודות והטיות אורבות בכל פינה.
2) לחפש ולשקול הסברים חלופיים לממצאים שמיוחסים לאסטרולוגיה.
3) לבחון את כל הרעיונות שנראים מבטיחים.
4) ללכת בעקבות ממצאי החקירה, לא משנה לאן יובילו, גם אם הם מובילים לכיוון שנמצא בסתירה לאמונות הקיימות.

קוים מנחים אלה נראים די מובנים מאליהם, אבל למיטב ידיעתנו אסטרולוגים בודדים פועלים לפיהם. נראה שאפילו המומחים ביותר אינם מודעים למלכודות האפשריות, הם אינם שוקלים הסברים חלופיים ואינם הולכים עם הממצאים עד הסוף.

השאלות שאנו חוקרים הן למשל – האם נכון שנפטון בזוית מסוימת מעודד תכונה מסוימת? האם טורי האסטרולוגיה בעיתון תקפים? האם מעברים מסוימים של מאדים מנבאים תאונות? כמה חשוב מרכיב הנסיון של האסטרולוג, האינטואיציה שלו, הדיוק בתאריך הלידה? האם אסטרולוגים משיגים תוצאות טובות יותר מאשר תוכנות מחשב / קוראים בכף יד / גרפולוגים? וכו’.

אך השאלה החשובה ביותר היא שאלה שאסטרולוגים מעזים לשאול לעיתים נדירות בלבד: האם יתכן שאנו משטים בעצמנו? האם יתכן שאסטרולוגיה רק נראית עובדת, אבל מסיבות שאינן קשורות לאסטרולוגיה?

אנחנו רוצים להמנע ממצב בו אנו משלים את עצמנו, ולהמנע מהונאה עצמית זה אחד מהאלמנטים הבסיסיים של “להיות מדעי”. אם לא נהיה זהירים ומודעים למקומות בהם אנו עלולים למעוד, אנחנו יכולים להסתכל על האדמה ולהסיק שכדור הארץ שטוח. דברים אינם תמיד כפי שהם נראים, נקודה שרוב האסטרולוגים כנראה לא מודעים לה.
נחרדנו לגלות שהטיות וטעויות ניסוייות הסבירו את כל התוצאות ה”חיוביות” שהתקבלו בניסויים!

בנקודה זו התחיל עולם האסטרולוגיה שלנו לקרוס. למשל כאשר ג’פרי הפך את הפרשנויות במפות הלידה שנתן לקבוצת מתנדבים והם לא הבחינו כי משהו אינו כשורה. [מקרה זהה תיארתי בעבר לגבי קריאה בכף יד].
סך כל המחקר נכון להיות מסתכם במאות מחקרים, כמה מהם הראו תוצאות חיוביות אך רובם – תוצאות שליליות. גם המחקרים התומכים מדברים על אחוזי הצלחה הגבוהים רק במעט מהצפוי במקרה – בפירוש לא רמות ההצלחה גבוהות שניתן לצפות מהן כאשר קוראים את ספרי האסטרולוגיה. כדי להתגבר על משקל כה נכבד של מחקרים מפריכים תידרש מפולת של מחקרים חדשים בהם התוצאות חיוביות באופן דרמטי. בדיקת המגמה הכללית מראה שזה בפירוש לא מה שצפוי לקרות.

בסופו של דבר, לנוכח הצטברות העדויות הפסקנו לתת שירותים אסטרולוגיים, כמו שעשו כמה אסטרולוגים אחרים כמוdavid Humblin, Terry Dwyer, Jan Kampherbek. . ברור שפניות פרסה כאלה עלולות להיות טראומטיות. סמית למשל היה בתחילת דרכו ספקן ביותר כלפי האסטרולוגיה, לפיכך “המרתו” לאסטרולוג היתה בעלת משמעות אישית נכבדת. כאשר הבין כי לאסטרולוגיה אין בסיס עובדתי, חייו האסטרולוגיים העשירים והמתגמלים איבדו לפתע את משמעותם. הוא שקע בדכאון שנמשך כמה שנים, אשר היה כנראה הגורם העיקרי לגירושיו. אפילו היום כואב לו להבין כי הספקנות המקורית שלו לגבי האסטרולוגיה היתה כנראה מוצדקת, למרות שמסיבות חזקות יותר מאשר אלה המוזכרות בספרי האסטרונומיה. נסיונו מדגים את התשוקה שיכולה להיות לאסטרולוג לגבי המקצוע שלו. לפטור את האסטרולוגים כשרלטנים (כמו שכמה ספקנים עושים) זה לפספס את העיקר. ”

אז מה נשאר לנו?

במהלך מסענו הארוך נאלצנו להפרד בזה אחר זה מכל עקרונות האסטרולוגיה. מזלות השמש לא הראו כל קשר למציאות, וכך גם לא מפות לידה מפורטות ואישיות (לפחות לא באופן שמישהו מסוגל להבחין בקשר הזה). לאחר עשרות שנים של מחקר נמצא רק מתאם חלש מאוד ולא רלוונטי לאוכלוסיה הרחבה שנוגע לכוכבי לכת אחדים (אפקט-מרס), וגם תקפותו ומשמעותו מוטלים בספק.

ראינו כיצד הטיות תפישתיות ותוצרי-לואי שונים ומשונים מסבירים את כל התוצאות החיוביות לכאורה. אסטרולוגיה אובייקטיבית רק “נראית” עובדת. היא לא באמת עובדת. אם רוצים להסתפק באסטרולוגיה סובייקטיבית זה כמובן אפשרי, אבל אז אין מקום לטעון לקשר כלשהו לעולם החיצוני, אלא לדבר רק על משמעות אישית, חוויה אישית, העצמה אישית וכד’ (מטרות ראויות כשלעצמן).

נראה כי הגיע הזמן לנקות את ספרי האסטרולוגיה מכל המידע השגוי והלא מבוסס שמצוי בהם, לפתוח דף חדש, כפי שהציע גוקלין בעצמו, ולהקים את מה שהוא קרא לו: האסטרולוגיה החדשה. היא תכלול רק אלמנטים שהוכיחו עצמם במחקרים.

כרגע ספר “האסטרולוגיה-החדשה” ריק. כל דפיו לבנים, והוא מחכה לחוקרים רציניים שימלאוהו בידע בדוק, ולא רק במסורות עתיקות שמקורן לא ברור ושכל קשר בינן לבין המציאות, כפי שראינו, מקרי בהחלט.

* מקור נפלא לכל הקשור בחקר האסטרולוגיה נמצא כאן

 

63 תגובות

 1. ר.ח,
  גם יוספוס פלאביוס הוא צאצא של החשמונאים.
  מנלאוס הוא זה שאנטיוכוס מינה לאחר הדחת יאסון, וספרי המקבים מציגים אותו כמתייוון גדול אף יותר מקודמיו.

 2. יובל,

  זו לא צורה. כל מה שמסתדר לך עם התיזה שלך אתה מקבל כנכון. מה שלא, למשל ספר המקבים, אתה מקבל כספרות “מטעם”. דרך אגב על הכהונה אנחנו יודעים גם מפלאויוס.

  מעבר לזה, בעקבות הדיון קראתי קצת בנושא ומסתבר שבני צדוק שלך סולקו בכלל ע”י מנלאוס עוד קודם לחשמונאים.

 3. ר.ח,
  בוא, ברשותך, נעשה אבחנה דקה.
  את זה שמרד החשמונאים יצא נגד הכהונה המושחתת אנחנו יודעים מקריאה בספר המקבים, וזה נכתב בידי החשמונאים או בהזמנתם.
  על פי המקרא, אביתר “הוצנח” לבית המקדש בידי דוד. הודח בידי שלמה, יורשו של דוד, והקים משפחה בעיר ענתות. הוא היה כהן ישראלי, בניגוד לכוהני ירושלים המקוריים שהיו יהודאים. צאצאיו של אביתר, שהורחקו מירושלים, זכו לעדנה והוזמנו לשרת במקדש רק לאחר מאות שנים. להבדיל מסיפורי המקרא מדורם של חזקיהו ויאשיהו שיש להם אישושים ארכיאולוגיים רבים, אמינות הסיפורים המיתולוגיים על תקופת דוד ושלמה מוטלת בספק רב. לא מן הנמנע כי הסיפור על הדחת אביתר לאחר שתמך באדוניהו “המתנשא למלוך” לא היה אלא סיפור מצוץ מן האצבע שנועד להסביר את עובדת היות כוהני ענתות מורחקים מירושלים במשך זמן כה רב. לי נראה שהם היו אלה שיסדו את המונותיאיזם, ומשום כך נחשבו לעושי צרות והורחקו ממרכזי הקודש הן בישראל והן ביהודה.
  האגדות המהלכות על שמעון, אביהם של חוניו השלישי ושל ישוע, מציגות אותו כצדיק ומחולל נפלאות (שים נא לב למשחק המילים סביב השורש צ.ד.ק). בימיו היתה הפרדה בין דת למדינה. הכוהן נתן שירותי קודש ואת העם שפט גוף אחר. כך היה גם בימי יורשו החוקי של שמעון הצדיק, עד אשר אנטיוכוס הרשע התערב בסידורי בית המקדש ברגל גסה. אפילו יורשו של חוניו, אחיו ישוע-יאסון, המוצג על ידי החשמונאים כלאחר יד כמתייוון, לא היה הלניסטי מספיק לטעמו של האנטיוכוס. אני מניח כי בניו של שמעון הצדיק דווקא לא היו מסואבים ומושחתים כהצגתך אותם, אלא ניסו לשמר את גחלת התרבות היהודית בדרכי שלום ככל הניתן תחת אילוצי שלטון הרשע הגחמני הסורי.

  ומה שאני רוצה מאלכסנדר ינאי זה שמלכתחילה לא יחבוש שני כובעים.

 4. נכון שמרד חשמונאי כוון בעיקר נגד ההליניסטים אולם הוא גם היה כנגד הכהונה המושחתת והמשתפי”ת, כהונה ששכחה הרבה ערכים. שוב, אני לא יודע כמה מניות של בני צדוק קנית אבל אל תשכח שהם התחילו את דרכם בזה שצדוק העיף את אביתר שתמך ביורש החוקי אדוניה והשתלט על הכהונה והם סיימו את כהונתם באחת האפיזודות העצובות יותר ומלאות שחיתות וסיאוב ערב עליית החשמונאים

  דרך אגב מה אתה רוצה מאלכסנדר ינאי? אתה בעצמך אומר שהיו לו שני כובעים. אז כשהוא צלב הוא לבש את כובע המלך, כך שככהן גדול הוא זכאי! 🙂

 5. ר.ח, אכן אפשר.

  העובדות שאתה מביא נמצאות בספרי ההיסטוריה, ומן הסתם קשה להתווכח איתן. אבל יש להביא בחשבון מי כתב אותן ומה היו המניעים לכתיבה.
  על פי ספרי מקבים, החשמונאים מרדו כדי להרחיק את התרבות ההלניסטית, “ההתייונות”, מיהודה. אבל כבר בתוך שנות דור הם התייונו בעצמם.
  לכוהן, ועל אחת כמה וכמה כהן גדול, אסור לשפוך דם אדם. אלכסנדר ינאי, שחבש שני כובעים, כהן גדול ושליט חילוני, הורה לצלוב עשרת אלפים יהודים ממתנגדיו הפוליטיים.
  שיתוף הפעולה של ישוע (יאסון) בן שמעון הצדיק (דהינו מבית צדוק) עם השליט ההלניסטי היה התפשרות שנבעה מן הצורך להשיג שקט. דרך פעולה זו אפיינית לכוהנים בני צדוק בכלל, כפי שכתוב גם במסכת סנהדרין על אהרון שהיה אוהב שלום ורודף שלום ומשים שלום בין אדם לחברו בניגוד למשה שאמר “יקוב הדין את ההר”. על פי ספר יחזקאל, המשפחה היחידה הראויה שיצאו ממנה כוהנים גדולים היא בית צדוק. החשמונאים לא היו מבית צדוק ולא היו ראויים לשמש בתפקיד הרם הזה. על מנת לפעול על פי ההלכה, הם היו אמורים להציע לבנו של חוניו לשוב אל משרתו בירושלים, אך במקום זאת הם נכנעו לטעמה המתוק של השחיתות. לדעתי, כת הצדוקים נקראה כך משום שחבריה הסכימו לקבל את החשמונאים כאילו הם צאצאי צדוק. הם תמכו בבית חשמונאי ויצאו ברווח כלכלי גדול. העברת שרביט הכהונה מדור לדור בתוך משפחת צדוק המקורית חסכה מאבקים והועילה לשמירה על השקט, ואני לא הייתי ממהר לפסוק על סמך זה כי הם לא היו “טלית שכולה תכלת”. פעולותיהם של החשמונאים לא שמרו על השקט כי אם השיגו את ההפך הגמור והביאו, בסופו של דבר, לקריעת העם מבפנים ולהתמוטטותו.

  ולעניין שירי האהבה לראשי הממלכה הבריטית: הם עדייו מושרים עד עצם היום הזה. “אל נצור את המלך/המלכה” הוא ההמנון הלאומי (לצד “בריטניה שלטי על הגלים”). מעניין שהאבל שאפף את הממלכה הבריטית עם מותה של הנסיכה דיאנה, שבוודאי תסכים כי לא היה מאולץ כי אם ספונטני ונבע ישירות מן הלב, מזכיר את האבל העממי על מותם של שני הדיקטטורים הצפון-קוריאנים האחרונים.

 6. אבי ב
  הקוונט הוא רק דוגמא
  5% זה היחס של האי ידיעה הוודאי מתוך 100% שמחפשים ורוצים שיהיה וודאי. כאשר יתגלו עוד אירועים מהסוג הקוונט אפשר יהיה לחברם לכמות של 5% שישלימו ל 100%

 7. יובל,

  הרי אפשר לראות את הדברים גם אחרת. החשמונאים הצליחו להביא את העם לעצמאות בפעם הראשונה מאז צידקיהו. בין יתר מעשי הרפורמה שהם ביצעו הייתה החלפת הכוהנים הקיימים (בני צדוק ) ששיתפו פעולה עם הכובש. מעשה מקובל ורגיל. יתר על כן שמימיהם של חוניו ויאסון הכהונה כבר נקנתה נמכרה והפכה לשיא השחיתות. כך שבני צדוק שלך למרות שלבשו אותה, לא היו טלית שכולה תכלת.

  לגבי השירים אתה שופט אותם בעניים של היום. הרי אין כמעט מנהיג בהסטוריה שלא נקשרו לו כתרים ושוררו לכבודו מזמורים. היום זה נראה פתטי, אבל הרי עד לא מזמן גם באנגליה שלך שרו שירי תהילה למלך. אז שוב מה אתה מתקלס בחשמונאים? במה הם שונים מכל קבוצה מהפכנית שעלתה לשלטון?

 8. יוק עבור המדע חסר האונים המוגבל תלוי אלמנטים חומריים עליהם חלים חוקים פיזיקאליים בדיוק של 95% כי המדע לא יכול להוכיח ברמה של 100% כמה שהוא מתוסכל במיוחד שאין לו אפשרות להבין מה קורה עם הקוונטים

 9. בלה, בלה בלה, בלה בלה בלה, בלה בלה בלה בלה ! אסטרולוגיה יוק !!! או שלא…

 10. ר.ח, תודה.

  אני מניח שמה שמטריד אותי באופן אישי זו הסוגיה המשפטית.

  אולי יהיו כאלה שיקחו את הסיפור הלאה ויתלו בו את כל תחלואי העם היהודי ויספקו לנו עוד חומר ללעיסה. מי יודע? זה יכול אפילו להיות מעניין ואולי גם להביא לנו את משיח צדקנו בעגלא ובזמן קריב.

  אני מעורב בגיור בקהילה הרפורמית בעיר בה אני מתגורר. אינני בקטע הדתי. אני רק מלמד אותם עברית. אחד המועמדים ביקש ממני אתמול תרגום חופשי של “על הנסים ועל התשועות ועל הנפלאות…”. עדיין הסתובבו בראשי התמונות מן האבל ההמוני בקוריאה הצפונית ובהזדמנות חגיגית זו נזכרתי גם באבל על מותו של “שמש העמים”, סטאלין, שבעטיו בוטלה מסיבת הפורים בקיבוץ של חברה קרובה… אני חושב שהשחיתות בצמרת אינה ייחודית רק לתקופה המודרנית. להלן אמירה חביבה עלי, המיוחסת להנרי קיסינג’ר: “גם לפרנואידים יש אויבים אמיתיים”. בקיצור, קיבלת הצצה לאופן בו עובד הדמיון המפותל שלי.

 11. יובל,
  תגיד למה אתה לוקח את הסיפור של משפחת בני צדוק בצורה כזו אישית? השקעת במניות שלהם? או שאתה איזה קרוב רחוק שמת שהמשפחה שלו תחזור להיות כהנים שעסוקים כל היום בשחיטה והקזת דם?
  בכל זאת עברו איזה 2300 שנה מאז שהחשמונאים השתלטו על הכהונה אז מה הרבותא?

 12. לילה טוב
  מדענים – המלל הזה כמו שבט כושים בלב הג’ונגל הרוקדים מסביב לסיר בו מתבשל הקורבן התורן.
  תעירו אותי על גילוי חדש.
  אבי ג

 13. אביג, אתה נשי.
  המילה האחרונה, אתה מתחזה.
  שני החגים העכשוויים, חנוכה וחג המולד, גם הם מתחזים. שניהם יצאו מחג האור הפגאני המציין את התחלת התארכות הימים והתקצרות הלילות. לוחות השנה השתנו, והיום כ”ה בדצמבר (מזכיר את 25 בכסלו, ולא בכדי) חל מאד בסמוך לתחילת המחזור; אך בימים עברו התאריך הזה חל כשבוע או עשרה ימים אחרי נקודת ההיפוך החורפית (שמקובל היום כמעבר השמש ממזל קשת למזל גדי), כאשר התארכות הימים כבר הייתה מורגשת.
  היהודים מברכים בחג החנוכה: “הנרות הללו אנו מדליקין על הנסים ועל התשועות ועל הנפלאות שעשית לאבותינו על ידי כהניך הקדושים”. זה החג היהודי היחיד בו מבורכים הכוהנים ומוצגים כקדושים. הכוהנים האחראים לאותם נסים, תשועות ונפלאות היו בני משפחת חשמונאי שהיו אחראים, בין היתר, לטבח נוראי בקרב העם היהודי (שערך המלך הכהן אלכסנדר ינאי), וזאת אחרי שגזלו את הכהונה הגדולה מידי משפחת צדוק.
  חנוכה הוא חג הגזילה, גזילת הכהונה הגדולה. החשמונאים גזלו את הכהונה הגדולה ממשפחת צדוק, והיהודים עד היום מצייתים בעיוורון וטיפשות להוראות הגזלנים להדליק נרות לכבודם של “הכוהנים הקדושים” אשר באמצעותם הביא אלהים את הנס לעם היהודי. איזה נס בדיוק? נס הגניבה? החשמונאים שלטו ביהודה עשרות רבות של שנים ושטפו את מוחם של נתיניהם. חוץ מחנוכה, אין שום חג יהודי בו מהוללים ומשובחים כוהניו הקדושים של אלהים. התופעה של מתן שבחים מפליגים למשפחה השלטת אופיינית למשטרים רודניים כגון זה של צפון קוריאה היום.
  גם חג המולד הנוצרי אינו נקי מביקורת. מקורם המשותף של חנוכה וחג המולד הוא חג האור הפגאני. האור מופיע כבר ביום הראשון של פרשת בריאת העולם (ספר בראשית, פרק א’, פסוק ד’) ו”בני אור” מככבים לפחות ארבע פעמים בספרי הבשורה. לכן, אך טבעי הוא כי בנו של אלהים נולד בחג האור. חנוכה לא היה אמור להימשך כל כך הרבה זמן. רק משום שהיהדות עברה ללוח שנה המבוסס על הירח, התארך החג הזה כך שיכיל גם את התאריך המסוים של חג האור המקורי. ברוב השנים זה אכן פועל, וחג המולד אכן חל בחנוכה, כמו בשנה הנוכחית, או בסמוך לו. תליית הסיבה לאורכו המופרז של החג ב”נס פך השמן” הינה רק שיטה אחת מני רבות של שטיפת מוח.
  בקיצור, חג אורים שמח ומפדח ♠ ♠♠♠♠♠♠♠♠

 14. אבי ג.,
  האנאלוגיה הנכונה לגבי ניו-אייג’ ומדע היא לא שתי ידיים האוחזות בהגה אלא שתי רגליים, האחת לוחצת על דוושת הגז והשניה לוחצת על הבלמים. אני מקווה מאוד שלא תגיד לי שאני טועה כי נדמה לי שהיית אתה זה שהתלהב כל כך מאיזה משפט שכתב חסר דעת אחד לגבי בעלות על אמת או על ידע:
  https://www.hayadan.org.il/illusion-pandemic-1111113/#comment-319755

  אני כמובן סבורה שהטענה שהתלהבת ממנה היא מטופשת להפליא הן בגלל שקל לראות כיצד היא מובילה לאבסורד והן בגלל שככלל המציאות היא ברורה וחד משמעית ולכן לא ברור מדוע עלינו להניח שבמקרים אחרים היא מתנהגת אחרת. בכל אופן אני לא מכירה סיבה טובה לחשוב כך והמלל חסר הפשר שאתה משתמש בו לא פעם רק מחזק את הדעה שלי שלא המציאות היא המבולבלת ואינה יודעת להחליט אם היא כך או אחרת.

  מתבקשת השאלה כיצד אתה בכלל יודע דבר מה? כתבת ש”נייר הלקמוס” שלך הוא מה שאנשים (לקוחות) מדווחים עליו, כלומר לשיטתך אם מספיק אנשים יחשבו ויאמינו שאפשר לרבע את המעגל אזי זה יהיה נכון לדעתך?

 15. יובל
  לפי דבריך יש פער רב בין האסטרולוגיה לבין מה שאתה יודע עליה ויותר מזה אתה כנראה גם לא מסוגל להבין מה לעשות עם זה מעבר לדמיין שנשים נכנסות למיטתך.
  לגבי מי שמתעניין יותר באסטרולוגיה האם נשים או גברים, אכן לנשים יש מבנה פסיכולוגי / חינוכי (דפוס התנהגות בחברה) יותר ריגשי דבר שמביא אותן להעזר או לראות באסטרולוגיה וברוחניות המיסטית כלי שיכול לאזן אותן לעומת הגברים שהרגש שלהם קצת יותר נשלט ע”י השכל (דפוס התנהגות גברית בחברה) לכן הם יותר עצורים בלהפתח לתוחם הניו אייג’.

 16. ערן בוקר טוב!
  אין ספק שאתה צודק כל עוד המדע ומחקריו אומרים זאת.
  האסטרולוגיה היא שיטה שמי שנעזר בא ממש לא זקוק להוכחת המדע, כן הוא זקוק למבחן התוצאה מול הלקוח – הלקוח הוא נייר הלקמוס במעבדה זאת והנייר הזה מוכיח לפחות ב 80% שהשיטה עושה את מה שהתכוונה לה.
  גלעד כבר אמר באחד המאמרים שלו שיש שתי דרכים שהן לא מצטלבות הניו אייג’ והמדע אתה יכול לזרום עם עמדתו. אני טוען ששתי הדרים משלימות ותומכות אחת בשניה כמו שיד ימין ויד שמאל עוזרות לך בנהיגה במכונית גם אם אתה נוהג לא פעם ביד ימין או ביד שמאל.

 17. תודה, גלעד.
  מפח נפש גדול לא חוויתי כאן. להפך.
  תמיד שמרתי על מידה מסוימת של יושר. למתייעצות אמרתי שאני לא מאמין בשום מילה שאני אומר אלא רק מצטט מן הכתוב בספרים ובעיתונים. זה לחלוטין לא הפריע להן להמשיך להתייעץ איתי.
  אמרתי “מתייעצות”. האם שמת לבך לכך שנשים מתייחסות לאסטרולוגיה בחיוב הרבה יותר מגברים. אני שמתי לב לזה, והריני מביא עדות לכך ממקור ראשון. מאידך, יתכן שהעדות שלי מוטה היות שהאסטרולוגיה היתה עבורי כלי יעיל להוביל מרכיבים של פלג האוכלוסייה הזה למיטתי. אם הייתי מתעניין בגברים, אולי הייתי מגלה שזה הפוך. על כל פנים, עד שיוכח ההיפך אני טוען שהאמונה באסטרולוגיה הינה חזקה יותר בקרב בני אדם שמינם הביולוגי הוא נקבה.
  מישהי מוכנה להרים את הכפפה?
  אבי ג! אם אתה מגיב לטענתי זו, אתה יכול להבין מראש מה אני חושב על נטיותיך המיניות.

 18. בקיצור אבי, נראה ששום דבר לא מצליח לשכנע אותך. גם כשמציגים מולך ראיות חותכות ומחקרים רציניים שמראים שאסטרולוגיה היא קישקוש חסר בסיס ושהיא אינה מסוגלת לנבא כלום על האדם, עדיין אתה איתן בדעתך שהיא כן משהו שצריך להתייחס אליו ברצינות.

  דרך המחשבה הזו ממש לא מובנת לי.

 19. אבי ג, ברור שהדברים שאתה אומר יש להם קשר למציאות של הלקוח, או יותר נכון, ברור שהלקוח מוצא משמעות בדברים שאתה אומר הקשורה לחייו.

  מה שאין לו קשר למציאות זה הסמלים עצמם, וגם לא הקשר בין הסמלים לבין האדם הספציפי (יותר מאשר לכל אחד אחר).
  מה שעולה מכל המחקרים בנושא הזה, כמו גם מריבוי השיטות השונות וה”אפקטיביות” ליעוץ לאנשים הוא, שאם תיקח מערכת סמלים מסויימת (נניח אסטרולוגיה) ותערבב את כל המשמעויות שלה (למשל תחליף את התכונות של כוכבי הלכת אחד בשני באקראי ותקבע אותם כך, תחליף את תכונות המזלות, את משמעות הבתים וכו ותיצור אסטרולוגיה “מעורבבת”), ותמשיך לעבוד עם המערכת החדשה (ותעשה זאת כמובן באינטואיציה, אומנות, גישור על סתירות פנימיות, תוך שיתוף פעולה של הלקוח) – אני טוען שהלקוח יצא מרוצה באותה מידה בדיוק (בממוצע על פני הרבה לקוחות).

  כלומר, כל מערכת סמלים מורכבת מספיק תעשה את העבודה באותה המידה בלי קשר איזה משמעות נותנים לכל סמל.

  השיטה אולי “אפקטיבית”, אבל היא לא “נכונה” יותר מכל שיטה מקבילה אחרת.

  אם את מסוגל להסכים לצורת ההסתכלות הזו, אני באמת לא מבין על מה היו כל המריבות בקשר למחקרים…

 20. גלעד
  ממש אין לי בעיה להציג את מה שכתבת, אומנם סגנון הדיבור שלי שונה מאיך שאתה מציג את הדברים. רק שנושא המציאות לא קשור פה כי “הסימנים” שאני נעזר בהם עוזרים לי לומר דברים שיש להם בהחלט נגיעה למציאות של הלקוח (ראה זאת במובן הסובייקטיבי) אני לא בודק כאן מצב אובייקטיבי כי הוא לא רלבנטי מבחינתי.
  ברגע שהלקוח מבחינתו יגיד לא שמא אתה אומר דברים שאין להם קשר למציאות שלי אני מיד סוגר את הבאסטה ומטפס למגדל השן המדעי.
  וודאי שאני עושה הפרדה בין מדע לאסטרולוגיה – איפה כתבתי שאסטרולוגיה היא מדע – פרוש המילה אסטרולוגיה היא תורת הכוכבים (לא מדע הכוכבים).
  מקווה שהגענו להסכמה בנידון.

 21. אבי ג,
  זה שאתה או אנשים כמוך עוזרים לאנשים להרגיש יותר טוב, למצוא משמעות בחייהם, לשנות זוית הסתכלות וכו’ – זה מבורך, זה יפה, זה טוב. ואני כמובן לא אומר את זה אפילו עם טיפת ציניות. זה נפלא.

  כל מה שאני אומר זה, שיש דברים שנותנים משמעות וכו’, ויש דברים נכונים. ולעיתים קרובות אין קשר בין שני המימדים האלה. אלו שני מימדים אורתוגונליים בחיינו.
  שוב אני מפנה אותך לתרשים כאן: https://www.hayadan.org.il/illusion-pandemic-1111113/

  אני רואה את זה ככה:
  היועץ “רוחני” (לא יודע איך לקרוא לזה) בא ואומר – בוא לקוח יקר, נגריל לנו כמה סימנים, לא משנה איך, תאריך הלידה, קוביה, קלפי טארוט, אותיות בשם, כתמים בקפה, קמטים בישבן, זה באמת לא חשוב. כל מה שחשוב שתהיה לנו מערכת סמלים מקיפה, עשירה ופורשת את המרחב האישי של האדם.
  אני אגיד לך כל מיני דברים, אתה תשתף פעולה, ויחד ניצור לנו חוויה מעשירה, פותחת אופקים, ודע לך, יש המון אנשים מאוד מרוצים מהתהליך הזה. וזה אפילו שינה להם את החיים, וכו’.
  זה תהליך נפשי-פסיכולוגי, ובאמת שאין שום קשר בין הסמלים האלה למציאות. זה בכלל לא חשוב.
  נעשה את זה יחד, אתה תקבל תובנות על החיים, אם אתה מרוצה – תמליץ לחברים, ובסוף תיתן לי את שכרי על עבודתי, כי התאמצתי, הקדשתי לך זמן ואנרגיה, ותשומת לב. אני לא שרלטן, כי אני לא טוען שזה “נכון” אובייקטיבית. אני רק טוען שזה עוזר. אני יודע שאין משמעות לדבר על הנכונות של הסמלים הללו, וכי כל נסיון מדעי למצוא קשר בינהם לבין מה שאני אומר לך – עלה בתוהו. זה לא משנה את העובדה המופלאה, שזה עוזר לאנשים.
  עם הצגה כזו של הדברים אין לי בעיה. (כמובן שיש עניין של הכשרה, רישיונות עיסוק וכו, אבל נעזוב את זה).
  האם לך אבי ג. יש בעיה להציג את הדברים כך?

  אבל כשבאים ומתעקשים שלסמלים האלה יש קשר למציאות – זה הדבר שמקומם אותי. כי זה כבר במימד האחר – המימד של הידע, המציאות האובייקטיבית. זה התחום של המדע, ושל הכלים המדעיים לעסוק בו.

  המדע – אוסף כלים ומתודולוגיות יעילות לחקר האמת.
  הכלים שאתה מציין – כלים ומתודולוגיות יעילות (נניח) לחקר המשמעות האישית.
  למה לא לשמור על ההפרדה הזו?
  המדע אינו שימושי (לא כרגע לפחות) כדי לעזור לאדם למצוא הכוונה אישית ומשמעויות, ואילו הכלים ה”מודעותיים” אינם יעילים כדי להתקדם בידע ולגלות דברים על המציאות החיצונית.

  ואנא אבי,
  קרא את דברי בנחת, ואל תענה לי בהתלהמות.

 22. ר.ח
  תעזוב אמונה אין לה קשר פה.
  בטח שאני מתעניין בתחומים המדעיים. לכן אני כאן בידען יש פה ריכוז גדול של מאמרים ומחקרים שמעניין לקרוא וללמוד.
  הידע הרוחני מיסטי חשוב לי לא פחות, לי באופן אישי מאוד חשוב לעזור לאנשים שקשה להם בחיים ורוצים להיעזר בי ואני שמח שיש לי את ההזדמנות לעשות זאת. אתם לא מבינים עד כמה אנשים זקוקים לתמיכה לחיזוק לעצה לחיבוק. לצערי הרבה אני לא אוכל לעזור עם הידע המדעי שאני רוכש.

 23. סינטה,

  חוק ליטלווד: , אם אתה מגדיר “נס” בתור משהו שקורה אחד למיליון, אתה תחווה נס בערך פעם בחודש. אם בכל שניה אתה חווה “משהו”, הרי ש 35 יום של ערות הם בערך מיליון שניות.(המתמטיקאי הבריטי ג’ון אדנזור ליטלווד).

  אתה יכול לקרוא על צירופי מקרים “מדהימים” כאן : http://www.nekudotaim.co.il/?p=1096

  אבי ג,

  אז גם בטלפתיה אתה מאמין? תגיד איך זה שנתפסת רק לשטויות ודברים שהופרכו או שנמצאים בספק כה רב ? מה כבר נפתרו כל בעיות הביולוגיה? מצאת תרופה לשפעת או חיסון לאיידס (ולא הומאופטי…)? נפתרו כל בעיות הכימיה והפיזיקה? מצאת כבר איך לחזות רעידות אדמה?
  למה להתעניין רק על בביזאר? לא חבל על הזמן?

  סקורפיו,
  אתה רואה, אתה ממש טוב בתחזיות.

 24. נו.. דבר אחד משותף יש לשוללי הפרנורמל ומצדדי הפרנורמל :
  שניהם היו יכולים לחזות בדיוק של 95% ומעלה שאחרי סדרת המאמרים הללו כל צד ימשיך לא להסכים עם הצד השני .

  זה יתחיל בדיון מנומס
  משם קצרה הדרך להרמת הטונים
  משם זה יגלוש להפניית מצדדי הפרנורמל לפרס מליון הדולר של ג’יימס רנדי
  והפניית שוללי הפרנורמל לפרס מליון הדולר של ויקטור זאמיט
  http://www.victorzammit.com/skeptics/challenge.html

  וקרוב לוודאי יסתיים בקללות וחסימות

  נכבדיי
  חג שמח
  :))

 25. אליסף וגלעד
  הפתעה נעימה לקרוא חומר מהמקורות – מאוד מעניין גלעד שאתה לוקח זאת כדברי אלוקים חיים הלא אתה רוצה הוכחות מדעיות.
  לעצם העניין כאשר קוראים חומר לימדי בכלל ופרשנות מהמקורות בפרט יש ללמוד את כל השיעור ולהבינו ולא להתלהב ממספר משפטים שגם עליהם יש לתת הסבר ברור יותר.
  כאשר כל העמים האמינו באלילים אבנים וגרמי השמים וטבע כאל העליון והקובע, לנו העם העברי (יהודי) יש אל אחד עליון שנתן לנו את התורה (חומש) בה כל החוקים הנדרשים להתנהג כעם מוסרי הנבדל משאר העמים ועל פי חוקיו יש ללכת. לכן כאשר אתה מתרחק מדרך האלוקים וחוקיו בדרך שגרמי השמים הופכים להיות האלוקים ועל פיו הולכים זה במנוגד לדרך שנתן אלוקים לעמנו ולזה קוראים עבודה זרה (עכו”מ).
  לגבי האסטרולוגיה יש מרחק אדיר בינה לעכו”מ וזה כבר נכתב על ידי לא מעט, לכן להזכרכם, השיטה האסטרולוגית היא כלי עזר לייעוץ לאנשים שמתלבטים לגבי תחומים שונים בחייהם להרחבת המחשבה לקבלת החלטה בתחום המבוקש, כמו בכל תחום שאתם מחפש ייעוץ לגיבוש עמדה או החלטה.
  כמו שאדם שרוצה לקנות טלביזיה הוא מתייעץ עם מספר אנשים על מנת לקבל מידע רחב לגיבוש החלטה לרכישת הטלביזיה (מחיר/גודל/צבע/אפשרויות הפעלה/וכו’) והרמב”ם לא היה קורא לו עובד עבודה זרה אם הלך להתייעץ לקניית טלביזיה.

 26. סדרת מאמרים יפה וחשובה.

  את המסקנה המדעית על אסטרולוגיה כתב כבר הרמב”ם לפני כמעט 1000 שנים (בניגוד גמור להרבה אחרים בזמנו):

  “איזה הוא מעונן? אלו נותני העיתים, שאומרין באצטגנינות יום פלוני רע, יום פלוני טוב, יום פלוני ראוי לעשות בו מלאכה פלונית, שנה פלונית או חודש פלוני רע לדבר פלוני.

  אסור לעונן, אף על פי שלא עשה מעשה אלא הודיע אותן הכזבים שהסכלים מדמין שהן דברי אמת ודברי חכמה…

  ודברים האלו–כולן, דברי שקר וכזב הן; והן שהטעו בהן עובדי עבודה זרה הקדמונים לגויי הארצות, כדי שיינהו אחריהן. ואין ראוי לישראל, שהן חכמים מחוכמים, להימשך בהבלים אלו, ולא להעלות על הלב שיש בהן תעלה: שנאמר “כי לא נחש ביעקוב, ולא קסם בישראל” (במדבר כג,כג), ונאמר “כי הגויים האלה, אשר אתה יורש אותם–אל מעוננים ואל קוסמים, ישמעו; ואתה–לא כן, נתן לך ה’ אלוהיך” (דברים יח,יד).

  כל המאמין בדברים אלו, וכיוצא בהן, ומחשב בליבו שהן אמת ודברי חכמה, אבל התורה אסרה אותן–אינו אלא מן הסכלים ומחסרי הדעת, ובכלל הנשים והקטנים שאין דעתן שלמה. אבל בעלי החכמה ותמימי הדעת, יידעו בראיות ברורות–שכל אלו הדברים שאסרה תורה, אינן דברי חכמה, אלא תוהו והבל שנמשכו בהן חסרי הדעת, ונטשו כל דרכי האמת בגללן. ומפני זה אמרה תורה, כשהזהירה על כל אלו ההבלים, “תמים תהיה, עם ה’ אלוהיך” (דברים יח,יג).”

  http://www.mechon-mamre.org/i/1411.htm

 27. גלעד ממש לא
  1. אני מקושר לאנשים שיודעים מה ש99.9% לא יודעים. (ולא הוסיף).
  2. אני מוכן לחקור ולעשות הצלבות רבות בשביל לזההות מה אמיתי ומה בלוף.

 28. אבי ב.

  למה להתלהם מה מיוחד בזה שגורמים חשאיים מהגדולים אם לא הגדול בעולם יעדיף אם יש לו יכולת לשלוט על תקשורת מטעם שלא תפרסם מידע סודי, במיוחד wikipedia שמוכר וידוע לכול כאתר עם מידע לא “מסולף”
  תעזוב את ההגדרה קונספירציה זאת הגדרה של הפוך על הפוך כלומר לייצור זילות של נושא מסויים.
  כאשר רוצים להסתר את האמת היא לא מתפרסמת, אם עוקפים את הפרסום אז מיד התקשורת אומרת יש פה קונספרציה של גורמים הזווים.

 29. גלעד
  או שאתה נאיבי או שאתה בורח מהאמת.
  wikipedia זה אתר הנשלט חד משמעי ע”י הFBI אין מצב שבו תהיה אינפורמציה חסויה.
  ומכיוון שאין לך קשרים במקומות הנכונים אתה בכלל לא יודע מה מסתובב מתחת לאפך.
  תתעורר ידידי.

 30. אבי ג.
  הפרוייקט האמריקאי שעסק בעניינים אלה נסגר עקב חוסר בממצאים, ממצאים אחדים קלושים שההסבר להם שנוי במחלוקת (וממש לא חייב להיות קיום כוחות על-טבעיים), ובכל מקרה חסרי כל שימוש פרקטי בגלל גודל האפקט הזניח (יהיה ההסבר שלו אשר יהיה).
  אתה מוזמן לקרוא על זה כאן:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Stargate_Project

  יש בהתחלה את סיכום הממצאים.

 31. ועל זה כבר אמר אחד העם: זו חצי נחמה.
  2 בבוקר בלוס אנג’לס. לילה טוב.

 32. העם
  השרותים החשאיים של רוסיה וארה”ב עובדים לא מעט על מנת להרחיב את היכולת של אנשים בעלי כישורים רגישים לקלוט שדרי מחשבה של אנשים מסויים וכן לטעת באנשים מסויימים מידע (חיובי או שלילי בהתאם לדרישה ).

 33. אתה רואה, זה שווה מיליון דולר!
  (הפרס, אם תצליח להוכיח שהוא באמת קלט).

 34. העם
  למזלינו
  אנחנו לא באותו התדר אחרת המוח שלי היה מתפוצץ.

  ישראל
  אף אחד לא אמר שכל מחשבה שבסביבה אתה צריל לקלוט
  נאמר שיש לפעמים (1%) מצב בו אתה קולט משהו שמישהו באותו הרגע חשב
  ועל כך המיוחד.

 35. מדהים שאף אחד מהאנשים שסביבי לא ער בכלל למה שאני חושב כרגע, למרות שאני יושב בהרצאה עם עשרות אנשים…
  על כל פעם שחבר שלך בדיוק עושה או אומר משהו שחשבת/אמרת תחשוב כמה פעמים הוא לא….
  אגב שיר, לפעמים אנשים שורקים לעצמם או עושים דברים אחרים שעשויים “להדביק” אנשים סביבם…(טיפוף במקצב מסוים, זה הושמע ברדיו בשעה ששניהם קמו ועוד אלף ואחד גורמים שיכולים פוטנציאלית להשפיע).

 36. סינטה.
  יש הרבה יותר מצבים בהם אתה חושב על שיר, ואז חבר שלך לפתע לא שר אותו.

  או שאתה חושב על מישהו שלא דיברת איתו המון זמן, ולפתע הוא לא מתקשר אלייך.

  וכו וכו.

  אתה פשוט לא זוכר אותם, כי לא קרה דבר.

 37. סינטה שלום!
  צריך קצת להזהר, כי באתר הזה צריך לדבר בעובדות מדעיות אחרת הטרול משתלט עליך.
  מהידע שלי בטלפטיה והיא מצומצמת אומרת את הדבר הבא

  ברגע שאדם חושב הוא משדר אנרגיה בתדר X הנשאת על רכבים קטנטנים (לא יודע לכמת אותם) לכל עבר ולכל מרחק עד שנתקל באדם שבמוחו (או באיצרובל שלו) נמצא כלי הקליטה הפתוח על אותו תדר X
  (ישנם תדרים רבים לא יודע כמה).
  ברגע ששני אנשים נמצאים על אותו תדר של שידור וקליטה המידע עובר באופן על חוטי (טלפתי).
  מה דעתכם המלומדה?

 38. אני בנאדם די סקפטי, לא קונה שום רעיון ‘רוחני’ של נשמות/אנרגיות/הילות/כוכבים וכו’,
  אבל יש רעיון אחד שמשוטט לי במוח ומסרב לעזוב, והוא ‘קליטה על חושית’.
  אני מדבר על המצבים האלו בהם אתה חושב על שיר, ואז חבר שלך לפתע שר אותו,
  או שאתה חושב על משפט להגיד, ובזמן שאתה מנסח אותו בראש, חבר שלך משתמש באותו ניסוח.
  זה הדבר ה’רוחני’ הלא מדעי היחיד שבו מתעסק המוח שלי לעתים.
  או, כשאתה חושב על מישהו שלא דיברת איתו המון זמן, ולפתע הוא מתקשר אלייך. (‘חיים ארוכים’)
  הייתי שמח לראות מחקרים מדעיים שמנסים לתקל את הרעיון של טלפתיה, אם כי חלשה מאד,
  או קליטה חושית מוגברת. לא משהו ברמה של דייויד קופרפילד, משהו יותר אבסטרקטי…
  כרגע כדי להמציא סיבה לעצמי אני ממציא שאנחנו פולטים גלי ‘מחשבה’ לסביבה.
  ושאנשים עם הרגישות הזו יכולים לקלוט ולעבד.

 39. נחכה ונראה אם תהיינה תגובות. אני מנוע מלהגיב, כדי לא ליצור הטיה.

 40. ישראל אני זורם איתך
  קודם כל אני לא מתנגח אם אף אחד אני אומר את דעתי ידעתי וניסיוני אם מישהו מרגיש שזה מנוגד לעמדתו זה בסדר גמור, זה גם מחייב אותו להתחיל לחשוב (כי לא פעם אנשים מרובעים לא יודעים לחשוב מחוץ לקופסא).
  סעיף 1 בצעתי סעיף 2 בצעתי סעיף 3 התשובה שלי אני מניח תואמת ל 99% מהאנשים שהיו שואלים אתם זאלה זאת והיא “מיליון דולר במזומן”
  אני מקווה שתשמור סוד כמוס זה ואל תספר לאף אחד יתכן שטעיתי באחוז כלפי מטה אני מניח שהוא שואף ל 100%
  אשמח שתתן לי את מסקנתך בנידון.

 41. אבי ג’

  אכפת לך אם נעשה מבחן קטן לראות אם קלטת את הראש של רבים מהכותבים פה?

  1. בחר באופן אקראי 3 שמות מאילו שאתה מרבה להתנגח איתם לאחרונה. נצור את השמות בלבבך.

  2. שאל את עצמך את השאלה הבאה: אילו הבחירה בידם, מה היו מעדיפים: מיליון דולר במזומן ,או לגלות תגלית מדעית חשובה ולא לקבל אגורה?

  3. גלה רק לי את התשובה. אנחנו פה לבד, במועדון לחבר.

 42. ישראל
  אתה יודע למה אתה כל כך צודק
  כי האדם הנורמלי הוא לא רובוט החא אדם עם נשמה ואם יש לו נשמה אז החיים האישיים מעניינים אותו הרבה יותר מחומר מדעי יבש ש 1% ממנו מיושם למען האדם והשאר למען הכיס והכבוד.
  חבל שאין סטטיסטיקה המראה כמה כסף השקיעו למחקרים שבאמת עזרו לאדם וכמה השקיעו על מחקרים שנזקרו לפח האשפה או נגנזו כי הם חוסכים כסף מהציבור.

 43. הנה תחזית לעתיד מגובת סטטיסטיקה לגבי תורת הנסתר:

  כתבות של גלעד על תורת הנסתר תקבלנה הרבה יותר תגובות מכתבות של נחמני על כימיה.

  כתבות של גלי על הנסתר בפיזיקה תקבלנה הרבה הרבה יותר תגובות מכתבות של נחמני על כימיה.

  כתבות של מייקל על רצון חופשי תקבלנה הרבה הרבה הרבה יותר תגובות מכתבות של נחמני על כימיה.

  הערכה פרטית: אילו נחמני במקום לכתוב על כימיה היה כותב על אלכימיה, הוא היה מקבל הרבה הרבה הרבה הרבה יותר תגובות מכתבות של נחמני על כימיה.

 44. לוק
  תגיד תודה לבורא עולם שייצר אותנו לא רובוטים אלה אנשים עם עצמאוות מחשבתית עם חופש בחירה
  עם אגו ועוד אלמנטים המבדלים אותנו אחד מהשני.

 45. גלעד
  מזמן לא צחקתי כך לאחר שקראתי את המאמר האחרון והמסכם.
  טוב שהניר סופג הכל וכל עוד יש עצים בברזיל אפשר לייצר נייר ולכתוב עליו טונות של מחקרים שטוטיים של אסטרולוגים מתוסכלים או מטעם.
  עוד מעט יקמו כמה מדענים מתוסכלים ויתחילו לכתוב מאמרי ביקורת הממוטת את יסודות המדע .
  גלעד הצחקת אותי
  אני מחכה לסידרה הבאה של מאמריך – אני משוכנע שהמדע הבידיוני יקנה ממך אותם לסרט המאה.
  אוהב אותך.
  אבי ג.

 46. גלעד
  מה דעתך?
  “הדי.אן.איי האנושי הוא אינטרנט ביולוגי ובהרבה מובנים, נעלה לעין שיעור על מקבילו המלאכותי.
  המחקר הרוסי העדכני ביותר מסביר בצורה ישירה או עקיפה תופעות כגון: ידיעת העתיד, אינטואיציה, ריפוי ספונטני, ריפוי עצמי, טכניקות של משפטי חיזוק עצמי, הילות של אור מסביב לאנשים (בעיקר מאסטרים רוחניים), השפעתו של המיינד על מזג האוויר והרבה הרבה יותר.

  בנוסף, ישנה ראיה לקיום טווח חדש לגמרי של רפואה שבה ה-DNA יושפע ויתוכנת מחדש על-ידי שימוש במילים ותדרים ללא צורך בחיתוך והוצאה של גנים שלמים. רק ב-10% מה-DNA שלנו נעשה שימוש בבניית החלבונים. זהו המקטע היחידי שמעניין את הרפואה המודרנית המערבית, והוא היחיד שנבחן ומקוטלג.”

 47. האמונה של בני אדם בכתות, דתות ושאר מדעי ההבל והרוח נובעת מרצון לשלוט ביקום או בעתיד הפרטי שלך.
  כאשר אתה זונח את הרצון לשלוט ומאמץ את חווית הלמידה והרצון להבין את הסובב סביבך אתה מגלה שהיעד כבר לא משנה (כי אין יעד) ונהנה מהנסיעה ומהנוף.
  לצערי לרבים באוכלוסיה קשה להבין את המדע המודרני ולכן אינם נהנים מהחוויה הזאת ובכך יש להאשים את מערכת החינוך שמוריה לא מעודדים סקרנות טבעית.
  אותם אנשים שקשה להם בתחומי המדע המודרני מתחברים שכלית ונפשית אל תחומי מדע הקלים יותר לעיכול כמו אסטרולוגיה, גימטריה והילינג.

 48. לפי הציטוט שאתה נותן, הוא בדיוק מתעתע בין אסטרולוגיה “סובייקטיבית” ל”אובייקטיבית”.
  תראה, מעברים כאלה הם לא פשוטים לאדם. מכל כיוון לכל כיוון.
  יחד עם זאת, הרבה יותר קל יותר לדעתי להתחיל להאמין במשהו, מאשר להפסיק להאמין במשהו. כלומר, מובן שהוא נאחז לפחות בסובייקטיבית.
  זה כמו אשלייה אופטית טובה – לא משנה כמה אתה יודע שזה לא נכון, אתה ממשיך “לראות את זה בעיניים”.

 49. גלעד קח את זה צעד נוסף
  הדרך הכי משכנעת היא להקשיב לאדם הכי מומחה וניטרלי יחדיו, David Humblin
  אסטרולוג שעשה את המעשה הכי קשה – חצה את הקוים לצד הסקפטי ושלל את האסטרולוגיה
  ו.. החליט לחצות את הקו שוב לטובת האסטרולוגיה

  However, in 2003 I began once again to do research into astrology, and I have now come to feel that, as I say in the Preface to The Spirit of Numbers, “it is worthwhile to practise astrology, because, even though it may possibly not be true, it most certainly seems to be true … I have looked at more than a thousand charts, and I am constantly amazed at how the Birth Chart does in fact describe people as they are”.

  http://davidhamblin.net/astrology.html

 50. חבל לי שבחרת לסיים במשפט שכולל את “במסורות עתיקות שמקורן לא ברור”, ולא התייחסת כלל בסדרה לקשר החזק בין דת האסטרולוגיה לאלים מהמיתולוגיה היוונית ולדתות הסוגדות לכוכבים. ההתייחסות לאסטרולוגיה כאל מדע כושל למעשה מכשירה אותה באופן מסוים כשהיא מתעלמת לחלוטין מהמהות האמיתית של האסטרולוגיה: מיסטיקה אלילית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן