סיקור מקיף

חשיפת האמת אודות האסטרולוגיה

בלעדי ל"הספקן הישראלי" – לקראת ההתייצבות של כל כוכבי הלכת,השמש והירח בקו אחד והחשש אצל האיצטגנינים מפני רעידות אדמה אנו מביאים לכם את המאמר המסביר מה באמת יודעים האסטרולוגים

 לפני למעלה מאלפיים שנה, השתמשו אבותנו באסטרולוגיה בכל תחום בחייהם. הם יכלו לחזות את העונות, זריחת השמש ושקיעתה, ואת מחזור הירח. היתה זו הגרסה שלהם לאסטרונומיה, והיא עבדה היטב. בשמים השחורים כקטיפה של העולם העתיק, ניתן היה להרים את הראש ולראות אלפי כוכבים. היו שראו דוגמאות ייחודיות בצורה שבה מסודרים הכוכבים הבהירים ביותר: אריה כאן, דג שם. כך נוצרו המזלות, מדמיונם של הצופים. כמה מהם האמינו כי הדרך שבה הכוכבים מסודרים יכולה לסייע להם לחזות את האירועים השמייים שיקרו ביום הבא, או בשבוע, החודש הבאים וכו'.

כיום האסטרולוגיה השתנתה. אנחנו איננו משתמשים בה עוד כדי לחזות מיקום של כוכבים או כוכבי לכת. לצורך כך קיימת האסטרונומיה. תחת זאת, רבים מאמינים כי המיקום של השמש, הירח וכוכבי הלכת משפיעים על חיי היום יום שלהם, ובאמצעות הידע הזה, הם יכולים לחזות ולשנות את העתיד. טורים שלמים בעיתונים מוקדשים לאסטרולגיה, ספרים על כל סימן אסטרולוגי, תחזיות לשנה הקרובה, הפכו את האסטרולוגיה לעסק המגלגל מיליונים רבים.

יש רק בעיה קטנה אחת. האסטרולוגיה היא מעשה הונאה. האסטרולוגים אינם יודעים על מה הם מדברים. אך למרות זאת, אנשים מוציאים כספים רבים בתקווה לדעת מה טמון בעתידם. למה? קארל סייגן סבור היה כי מדובר בחינוך לקוי, ככל הנראה.

הבעיה הראשונה היא בשאלה הפשוטה "כיצד הגופים השמימיים משפיעים על חיי היום יום שלנו?" מהי הדרך שבה מיקום כוכבי הלכת יכול לשנות את הדרך שבה אנו חיים? ובכן, יהיו יאמרו שכוח המשיכה של כוכבי הלכת משפיע על דרך החשיבה שלנו או משהו מעין זה. הבעיה היא שכוח המשיכה שיש לגופים השמימיים על עצמים כלשהם הנמצאים על פני כדור הארץ הם קטנים מאוד. כדור הארץ מושך אותנו בכוח של N/Kg 9.8 הירח לעומת זאת מפעיל כוח של 0.0000404 N/Kg השמש מפעילה כוח של 0.005949 N/Kg פלוטו מגיע ל2.924 כפול עשר בחזקת מינוס 14.

יש הסבורים שאם הירח יכול לגרום לגלי גאות, אז הוא ודאי יכול להשפיע על המוח האנושי. ספק אם הירח יכול לשנות את מצב הרוח שלנו. האגדה לפיה הירח המלא גורם לאנשים עצבנות אין לה אחיזה במציאות. אך כאשר הדבר מגיע לכוכבי הלכת, ברור שאין להם שום השפעה. כוחה של הגיאות פוחת בחזקה שלישית של המרחק. ההשפעה של פלוטו קטנה 2.41 כפול עשר בחזקת 13 מאשר זו של הירח.

שנית, האסטרולוגים אפילו לא מסכימים זה עם זה. לדוגמא, כאשר האסטרולוגיה הומצאה לראשונה היו ידועים רק 5 כוכבי לכת. כוכב חמה (מרקורי), נגה, מאדים, צדק ושבתאי. (כמובן גם כדור הארץ אבל הם לא ידעו שהוא כוכב לכת) אך כיום ידועים עוד שלושה כוכבי לכת: אורנוס, נפטון ופלוטו. כמה אסטרולוגים משתמשים בכוכבי לכת אלו. אחרים לא. כיצד יכולות התחזיות של שני סוגי אסטרולוגים אלו, להיות נכונות אם הם אינם משתמשים באותם נתונים?

מרבים האנשים קוראים את ההורוסקופ שלהם בעיתון הבוקר. אבל האם ניסיתם אי פעם להשוות שתי תחזיות, מעיתונים שונים, לגבי בני אותו מזל, ובאותו היום? אין שום התאמה, אפילו לא בתוכן הכללי. אם האסטרולוגיה אכן עובדת, כל עיתון ייתן בדיוק את אותה תחזית, לפחות בקירוב, כפי שקורה עם תחזית מזג האוויר.

שלישית, האסטרולוגיה אינה מעודכנת. כיום האסטרולוגים משתמשים באותה המפה (פרט לכוכבי הלכת) שבה התמשו האסטרולוגים לפני אלפיים שנה. הבעיה היא שציר הסיבור של כדור הארץ סביב עצמו, מסתובב אף הוא במחזור בן 25 אלף שנים לערך (תנועה הידועה כתנועת הנקיפה). פירוש הדבר, שהמזלות כבר אינם מסודרים באותה הצורה. כל המזלות נמצאים כיום במרחק של כחודש ממקומם המקורי, משום שהם נעו ב15 מעלות במשך אלפיים השנים האחרונות, כך שאם אתה קשת, אתה קרוב לודאי עקרב.

רביעית, כדור הארץ אינו במרכז העולם. נכון, הדבר ברור ומובן מאליו, אך משום מה, האסטרולוגים לא שינו את הנתונים על פיהם הם עובדים. הם עדיין מכינים את המפות שלהם, מתוך הנחה מתמטית שכדור הארץ נמצא במרכז היקום.

חמישית, המזלות – אותם מערכי כוכבים אינם קיימים במציאות. הדרך שבה הכוכבים נראים בשמים (שור או דג) אין לו שום משמעות במציאות. הכוכים שאנחנו רואים אינם נמצאים אחד ליד השני הם מרוחקים לעיתים עשרות או מאות שנות אור (אלפי טריליוני קילומטרים). אותו צירוף של כוכבים (או צירוף שונה של כוכבים משני מזלות סמוכים) זכו באסטרולוגיה הסינית לכינויים שונים לחלוטין (כל אחד רואה את מה שהוא רוצה, עיין ערך מבחן רורשארך).

שישית, מערכת השמש מורכבת מאלפי עצמים שונים. יש למשל אלפי אסטרואידים, מאות כוכבי שביט ועשרות ירחים. אך האסטרולוגים מתייחסים רק ל 5(או 8) כוכבי הלכת, לשמש ולירח. מדוע פלוטו, כוכב לכת קטן המרוחק מיליארדי קילומטרים, חשוב יותר מגנימד, ירח המקיף את צדק ואף גדול מפלוטו וקרוב הרבה יותר? ברור שאם האסטרולוגים יצטרכו לעקוב אחר אלפי גופים במערכת השמש, החישובים שלהם יהיו כה מסוברים ומשימתם תהיה בלתי אפשרית. שביעית, האסטרולוגים אינם עוקבים אחר מפות הכוכבים במדויק. האם אתם יודעים שהשמש חולפת דרך 13 מערכות ולא 12? לפיכך צריכים להיות 13 מזלות אסטרולוגיים. המזל ה-13 הידוע מאז ימי קדם הוא אופיציוס Ophiucius(נושא הנחש). זו איננה מערכת כוכבים קטנה. היא גדולה פי שלושה מעקרב. ויתרה מזו לא כל המזלות הם בעלי אותו גודל. מזל אריה ארוך פעם וחצי ממזל דלי. השמש נשארת 42 יום במזל בתולה, אך רק 7 ימים בעקרב, אך לאסטרולוגים יש רק 12 מזלות, וכל אחד מהם זהה בגודלו לאחרים. עם כל חוסר העקביות שבו דנו עד כה, נראה שיש שני שמים – השמים האמיתיים מעל ראשנו והשמים של האסטרולוגים.

שמינית, האסטרולוגים לא יכולים אפילו לעשות תחזיות טובות. הם נבדקו חזור ובדוק ונכשלו בכל פעם. לדוגמא, שבע נשים קיבלו פרופיל אסטרולוגי שבוצע על ידי אסטרולוג שטען שהן יזהו לפחות 75 אחוזים מהפרופיל שלהן. העתק של כל שבעת הטקסטים (ללא הסימנים למי שייך כל פרופיל) ניתן לכל אחת מהנשים. הן נתבקשו לסמן עבור כל פרופיל על סקלה שבין אפס למאה אחוז. בתאוריה, כל אחת מהנשים היתה אמורה לסמן 75 אחוז לפרופיל שלה וציונים נמוכים יותר לאחרים. אבל הנשים נתנו 21 עד 40 אחוז לכל פרופיל, ולא ציינו שאף אחד מהם מדויק במיוחד. יוצאת דופן היתה אחת הנשים שנתנה ציון של 79 אחוזים – לפרופיל של אשה אחרת. וזה רק להראות לכם שקל לכם לזהות את עצמכם בפרופיל אסטרולוגי כשאתם יודעים שהוא שלכם, אבל קשה מאוד להפריד אותם מפרופילים אחרים. יש לכך סיבה פשוטה – העירפול. כתיבת תחזיות מעורפלות מאפשרת להם להתאים למספר רב של מצבים. וזהו לא הטריק היחיד שהאסטרולוגים משתמשים בו כדי לגרום לתחזיות שלהם להשמע אמיתיות. אביא לדוגמא תחזית אסטרולוגית ואראה מה גורם להם להיות מזויפות.

* בכלכלה יהיו עליות וירידות
* רעידת אדמה גדולה תתרחש בסאן פרנסיסקו
* מנהיג דגול יפול
* המלחמה תגבר.
* המלחמה תדעך.
* ההשגים של ההנדסה הגנטית יגרמו חרדה להרבה אנשים.

הסבר: לכלכלה תמיד יש עליות וירידות (ומה שהתרחש באפריל 2000 בנאסד"ק מתאר בדיוק את זה (א.ב.); באשר לרעידת האדמה בסאן פרנסיסקו: כולם מצפים שתקרה רעידת אדמה מתי שהוא. פשוט תתנו את התחזית הזאת כל שנה, ומתי שהוא תצדקו. מנהיג דגול יפות – הדבר מתאים להמון אפשרויות בהמון מקומות. באשר לתחזיות בדבר הגברת המלחמה או הרגעתה – פשוט צריך לעקוב אחר המתחרש בפוליטיקה העולמית והסיכוים לתחזית טובה גדולים. ואילו באשר להשגי ההנדסה הגנטית הגורמים דאגה לרבים הדבר מתרחש במשך שנים רבות וימשיך להדאיג רבים.
כך שקל להבין מדוע אינכם צריכים להאמין באסטרולוגיה. כוכבי לכת לא משפיעים על החיים שלנו, האסטרולוגים אינם מסכימים זה עם זה, אינם יכולים לחזות את העתיד ומשתמשים בטריקים כדי לשטות בנו כדי שנאמין לחשוב שאכן הם עושים זאת. זרקו את אותם טורים בעיתונים. זכרו – הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד היא להיות קשוב למה שמתרחש בהווה. בשביל זה לא צריך אסטרולוגים.

(ותוספת מאוחרת יותר: אף אסטרולוג לא חזה את נפילת מגדלי התאומים ב-11 בספטמבר 2001. ואולי זו הצתה מאוחרת של התיישרות הכוכבים במאי אותה השנה?)
 

21 תגובות

 1. וייצמן:
  איינשטיין אכן הכחיש את כל טענות השקר שהדתיים טוענים כלפיו.
  הנה כמה דוגמאות לדברים שאמר בעניין:

  It was, of course, a lie what you read about my religious convictions, a lie which is being systematically repeated. I do not believe in a personal God and I have never denied this but have expressed it clearly. If something is in me which can be called religious then it is the unbounded admiration for the structure of the world so far as our science can reveal it. [Albert Einstein, 1954, from Albert Einstein: The Human Side, edited by Helen Dukas and Banesh Hoffman, Princeton University Press]

  The idea of a personal God is an anthropological concept which I am unable to take seriously. [Albert Einstein, letter to Hoffman and Dukas, 1946]

  If this being is omnipotent, then every occurrence, including every human action, every human thought, and every human feeling and aspiration is also His work; how is it possible to think of holding men responsible for their deeds and thoughts before such an almighty Being? In giving out punishment and rewards He would to a certain extent be passing judgment on Himself. How can this be combined with the goodness and righteousness ascribed to Him? [Albert Einstein, Out of My Later Years]

  The religious feeling engendered by experiencing the logical comprehensibility of profound interrelations is of a somewhat different sort from the feeling that one usually calls religious. It is more a feeling of awe at the scheme that is manifested in the material universe. It does not lead us to take the step of fashioning a god-like being in our own image-a personage who makes demands of us and who takes an interest in us as individuals. There is in this neither a will nor a goal, nor a must, but only sheer being. For this reason, people of our type see in morality a purely human matter, albeit the most important in the human sphere.[Albert Einstein, from Albert Einstein: The Human Side, edited by Helen Dukas and Banesh Hoffman, Princeton University Press, pp 69-70]

  כללית, אני מציע שלא תסביר לנו איך מיישמים גישה מדעית.
  לאמת ולשקר אין להתייחס באותו אופן והאסטרולוגיה הוכחה כשקר.
  אם אתה יכול להדגים את הטענה שהיא פועלת, אתה מוזמן ללכת לקבל מג'יימס ראנדי מיליון דולר. http://www.randi.org/site/index.php/1m-challenge.html
  אם תצליח – אנא דווח לנו ואם לא תנסה מכיוון שאתה יודע מה תהיה התוצאה אז אנא ממך – הנח גם לנו.

 2. … כביכול הכחיש את כולן… ניחא… אמרת… ממש לא בטוח שעשה זאת,
  וממש נראה לי שאיינשטיין התכוון לכל מילה. מן אינטואיציה שכזו. ולא, אני לא יכול להוכיח מהי אותה אינטואיציה בכלים מדעיים. זו מן מתנה מיסתורית שיש אותה לכולנו. איזה כיף לנו??? לא ??

  ובקשר למשפט שאומר שפניה לסמכות היא הטיה – נו ? אז מה ? גם אתם שולחים אותי לקרוא סמכויות אחרות, באתרים אחרים. וגם אתם מנכסים עניינים אלה או אחרים לטובת הבאת הדעה שלכם. זה בסדר. זה לגיטימי.

  בכל אופן רבותי הנכבדים ומלומדי,
  אני חושב שכבני אדם ובמיוחד כמדענים, יש להצטייד במשקפיים של ענווה ופתיחות אמיתית למיסתורין שיש ביקום. לא כל התשובות ביידיינו, יש עדיין הרבה מה לחקור וכל הדרכים לגיטימיות, כל עוד אנו לא פוגעים בנפש האדם. אסטרולוגיה, אסטרונומיה, ביולוגיה, רפואה סינית, קונבנציונאלית, כל אלה הם מגוון רחב של התעסקויות של האדם המנסה בכל כוחו להבין מה לעזאזל קורה פה ולמה?
  יש מקום לכולם! וצריך למצוא את המכנה המשותף! למען האנושות! לא למען מגדר זה או אחר! למען עתיד האנושות על פני כדור הארץ!!!

  מכל ליבי, באמת, אני מברך את כולכם, את כולנו,
  בשמחת הגילוי, בסקרנות, בפתיחות הלב, ובשיתוף הדדי ביצירה הנפלאה הזו הקרויה – חיים של אדם עלי אדמות.

  תבורכו, ותבורך עבודתכם!!!

 3. … כביכול הכחיש את כולן… ניחא… אמרת… ממש לא בטוח שעשה זאת,
  וממש נראה לי שאיינשטיין התכוון לכל מילה. מן אינטואיציה שכזו. ולא, אני לא יכול להוכיח מהי אותה אינטואיציה בכלים מדעיים. זו מן מתנה מיסתורית שיש אותה לכולנו. איזה כיף לנו??? לא ??

  ובקשר למשפט שאומר שפניה לסמכות היא הטיה – נו ? אז מה ? גם אתם שולחים אותי לקרוא סמכויות אחרות, באתרים אחרים. וגם אתם מנכסים עניינים אלה או אחרים לטובת הבאת הדעה שלכם. זה בסדר. זה לגיטימי.

  בכל אופן רבותי הנכבדים ומלומדי,
  אני חושב שכבני אדם ובמיוחד כמדענים, יש להצטייד במשקפיים של ענווה ופתיחות אמיתית למיסתורין שיש ביקום. לא כל התשובות ביידיינו, יש עדיין הרבה מה לחקור וכל הדרכים לגיטימיות, כל עוד אנו לא פוגעים בנפש האדם. אסטרולוגיה, אסטרונומיה, ביולוגיה, רפואה סינית, קונבנציונאלית, כל אלה הם מגוון רחב של התעסקויות של האדם המנסה בכל כוחו להבין מה לעזאזל קורה פה ולמה?
  יש מקום לכולם! וצריך למצוא את המכנה המשותף! למען האנושות! לא למען מגדר זה או אחר! למען עתיד האנושות על פני כדור הארץ!!!

  מכל ליבי, באמת, אני מברך את כולכם, את כולנו,
  בשמחת הגילוי, בסקרנות, בפתיחות הלב, ובשיתוף הדדי ביצירה הנפלאה הזו הקרויה – חיים של אדם עלי אדמות. תבורכו, ותבורך עבודתכם!!!

 4. וייצמן:
  שרלטנות היא לשים אסטרונומים ואסטרולוגים כמאמינים מאותו סוג שפשוט מאמינים בדברים שונים.
  בכל זאת – הרי יש הבדל בין האמונה בדבר שמעולם לא הופרך (למרות ההזדמנויות הרבות שהיו להפרכתו) לבין האמונה בדבר שמופרך השכם והערב.

 5. וייצמן,

  עיקר אמירתו של הפרופסור שציטטת נועדה לפתור כל מיני שאלות יוהמיות למינהם.
  מה שהוא אומר, הוא כי המדע יכול לתאר מה קרה עד היום כשבוצע ניסוי כזה ואו אחר, ההנחה כי גם בעתיד תתקבלנה אותם תוצאות תחת אותם תנאים – היא לדבריו אמונה. בסדר….

  אין זה אומר כלל כי מה שעד היום לא הוכיח את עצמו כנכון (קרי למשל הקשר בין מיקומו בשמיים של כוכב שבתאי למצב הכלכלי של ונצואלה) – פתאום נהיה מדעי ואולי נכון.
  יותר מזה, אף באם נמצא בעבר קשר בין שני הדברים הלכאורה בלתי תלויים הללו, אין זה אומר שהוא מעניין או שהם אכן משפיעים זה על זה. כך לדוגמא הקורלציה בין מספרם היורד של שודדי הים להתחממות הגלובלית, אינה מעידה כי הירידה במספרם גורמת להתחממות כדה"א.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Flying_Spaghetti_Monster#Pirates_and_global_warming

  האסטרולוגיה עד היום לא הצליחה עד היום להראות קשר ברור בין ניבוייה למציאות ובוודאי לא הצליחה להראות כל סיבה הגיונית שקשר מעין זה אכן הגיוני ומבחינה זו בינתיים לא עברה את הקריטריון שיקנה לה את הכינוי "מדע".

  על כל פנים,
  אינני יודע מה מידת ידיעותיך באסטרופיזיקה בפרט או במדע בכלל, אך הם מבוססים על הרבה יותר מאמונה עיוורת ומאמונות תפלות. בין היתר זה אומר שהשאלות בהם מתעסק מדען כל יום הם הרבה יותר ארציות מכמה חזקה היא אמונתו ועד כמה הוא מתפעל.
  אני מבטיח לך שכשפיסיקאי קם בבוקר ונזכר בעבודה שהחל בה אתמול, הוא שואל את עצמו איך לכל הרוחות הוא הולך לפתור את המשוואה הדיפרנציאלית אליה הגיע ולא מדוע הוא מאמין ב….. (אני בעצם לא יודע במה הוא אמור להאמין- רק ציינת שהוא איש אמונה).

  נ.ב
  אני מסוגל לדמיין אסטרונום שרלטן אם כי במערכת המדעית של היום מספרם קטן מאד.
  אשמח אם תתאר לי איך נראה אסטלוג שאינו שרלטן (מעבר לזה שהוא איש אמונה ב……).

 6. נהפוך הוא אבי, נהפוך הוא.

  אני לכשלעצמי לא תוקף את המדע אלא משתמש בו ומושפע ממנו.
  ויתרה מכך, מכיר בערך החשיבות שלו, כמנוי נלהב של תחום האסטרופיסיקה מזה שנים.
  אלא מה? אני לא עושה הפרדות.
  אני מכיר בעובדה שחמשת החושים שלנו מתעתעים, לא שלמים ובטח לא מושלמים.
  המדע בעצמו הגיע למסקנה שהמדען הצופה משפיע על תוצאת הניסוי.
  המדע עצמו מסוגל לתת תשובות עד שלב מסויים ותו לא. הוא עדיין לא מסוגל להבין למשל
  כיצד חלקיק אחד מסוגל להופיע בשני מקומות שונים. פלא הוא בתורת הקוונטים.

  האסטרולוגיה נחשבה בימי קדם ומימים ימימה כאם כל המדעים. משום שתפקידה הוא לבדוק את התהליכים של חיי האנושות מאז ומתמיד. האסטרולוגיה האמיתית לא עוסקת בנבואות אלא בהתפתחות התודעה של המחזוריות על פני כדור הארץ.

  לא אנסה לשכנע אותך כי אני לא רוצה לשכנע. אין צורך בכלל בלהוכיח מי צודק יותר או טועה יותר. אני לכשלעצמי מוצא הרבה מקום בלב ובחיים לגשר ולאחד את שתי התורות האלה, שהן תרצה או לא תרצה, ההיסטוריה של האנושות משחר הימים. אסטרונומים ואסטרולוגים { לא השרלטנים של שני מדעים אלה } היו יושבים בעבר ביחד הסתכלו על הכוכבים מתוך אותה התפעלות ותשוקה. מהבחינה הזו, שום דבר לא השתנה.

  האסטרונומים הם אנשי אמונה. האסטרולוגים הם אנשי אמונה.

  כדי שאתה תקום בבוקר כמדען, ותצא לעבוד, אתה חייב שתהיה לך בלב אמונה. כלשהי. שכן, מהו אותו ניצוץ של רעיון המפלח את מוחך כמדען לגבש רעיון כל שהוא מדעי ולתת לו שורה של הוכחות מתמטיות במספרים או בגרפים? מהיכן הגיע? כל צעד שמדען הוגה עושה עלי אדמות מונע מתוך סקרנות ותשוקה ואמונה בדרכו.
  הקריאה הזו של האינסוף הזה לחקור אותו, משותפת גם לאסטרולוגים לדעתי.
  ומקומה וכבודה במקומם.

 7. לא מכיר את הפרופסור, אבל המדע הוכיח את עצמו הרבה יותר טוב מכל שיטה אחרת מה גם שלאסטרולוגיה יש כל כך הרבה חורים שלא ברור בכלל למה מאמינים בה, כשהיא מבוססת על הידע שנחשב מדעי לפני 2000 שנה (תלמי). השמים הם תלת ממדיים ולא דו ממדיים, הארץ מקיפה את השמש, וגם אינה במרכז היקום (גם לא השמש) ובכלל איך השמים שהם גורם חיצוני יכולים להשפיע על אופי האדם? במקום להודות שאתם עוסקים בשטויות חסרות בסיס אתם מנסים לתקוף את המדע שנתן לכם את כל השפע והטכנולוגה שאתם מנצלים כדי להפיץ את השטויות שלכם.

 8. כה אמר פרופסור יהודה לוי:

  סמכות המדע – המדע מוגבל לא רק בתחומו אלא גם בסמכותו. כדאי לנו לבדוק את יסודותיו. אין בדעתנו להיכנס כאן לבעיות של אפיסטמולוגיה – תיאוריית האפשרות של ידיעה ברורה – אלו הם מים שאין להם סוף. נבדוק רק את בסיסי המדע בהנחה שחושינו באמת נותנים לנו תמונה נכונה של העולם. המדען משקיף על פעולות הטבע ומגלה בתופעות השונות כללים מסויימים. הכללים עוברים ניסויים ובדיקות ולאחר אישורם הופכים הם להיות למה שנקרא חוק טבע. נמצא שחוק טבע אינו אלא רשימה סטטיסטית של התנהגות הטבע. הציפיה והתקווה שאותה התנהגות מסויימת תמשיך ותתמיד בעתיד אינה יותר מאשר אמונה. העובדה שגוף מסויים התנהג בצורה מסויימת ועמד במבחן אלפי נסיונות, אין בה משום הבטחה להתנהגות דומה גם בעתיד.

  אז מה לכם כי תלינו על האסטרולוגיה ?

 9. נצר ומיכאל,

  שניכם תמימים מאד – מניעיה כמו גם מניעיהם של האסטורולוגים, הקוראים בכוכבים ושאר העכו"מים למינהם שלא לפנות לבדיקת הנושא הם כלכליים טהורים.
  לכשיוכח כי ראיית העתיד אפשרית ומתקיימת כל הזמן, ישתנה לנצח עולם ההימורים החוקיים והבלתי חוקיים – וזוהי הרי הכנסה טובה ובטוחה בהרבה מאותם מיליון דולר.
  איצטגנין מחושב לא יכרות את הענף עליו הוא יושב בשביל רווח חד פעמי!

 10. בדקתי שוב ליתר בטחון.

  האתר של גיימס רנדי דורש שלוש בחינות לקבלת הכסף.

  ראשית הוא דורש הצהרה מכל אדם הנמצא באקדמיה שיעיד שלטעמו יש לשיטה הוכחות מדעיות. הסיבה היא לנפות מטורפים. מכיוון שדי פשוט למצוא דוקטורים מטומטמים יש לא מעט אנשים שעוברים את התנאי הזה למרות שאין להם שום כוחות. מי שלא מצליח למצוא אף דוקטור שיעיד שיש לו כוחות – כנראה שאין לו כוחות. (מכיוון שאין דרישה לדוקטור או ארגון ספציפי אלא כל מי שהיה או נמצא באקדמיה יכול להעיד והנבחן יכול לעבור מאדם לאדם עד שיקבל תצהיר כזה ומכיוון שדוקטורים אינם מומחים בזיהוי נוכלים זה לא באמת דרישה קשה.)

  שנית הוא דורש בחינה מול ארגון ספקנים מקומי בעיר הולדתו של בעל הכוחות העל טבעיים.
  פה כבר עומד הנבחן במבחן אמיתי מול אנשים המומחים בזיהוי נוכלים. (אמנם נבחנו אנשים בכל העולם לרבות רוסיה גרמניה אנגליה שבדיה וכדומה אבל כל פעם ע"י אנשים אחרים)
  במידה והנבחן עבר את שלב זה הוא הופך מapplicant לclaiment
  בתרגום לעברית זה משהו כמו ההבדל בין מבקש לדורש.

  לאחר מכן במידה והנבחן עמד בבחינה המקומית תערך בחינה נוספת בהשתתפות צוות האתר.

  עד היום אף אדם לא עבר אפילו את הבחינה המקומית.

  זאת למרות אין סוף אנשים וסדרות טלויזיה שמתייחסים לחייזרים כאל עובדה מוגמרת.

 11. למה אתה אומר כרטיס טיסה הם מוכנים ליצור קשר גם אם ארגוני ספקנים מהעולם
  הם בדקו רמאים ברוסיה בשבדיה וכדומה תבדוק באתר מיכאל….

  היא אחת משלוש
  1. לא מעוניינת להוכיח את עצמה תמורת מיליון דולר
  2. לא בטוחה בשטויות שהיא אומרת
  3. נוכלת…

 12. ליאורה:
  כל שטויות העידן החדש הן עתיקות וגילן כגיל הטפשות האנושית.
  גם כל הדעות הן דעות קדומות ועוד לא ראיתי את האדם שמבטא דווקא את דעותיו העתידיות.
  תכלס – הצעתי לך דרך להרוויח הרבה כסף ואת מעדיפה לקשקש כי את כל כך סומכת על האמת שבדברייך שאפילו את המחיר של כרטיס טיסה אינך מוכנה לסכן בשביל הסיכוי לזכות במיליון דולר אם ימצאו נכונים.
  כשבן אדם משקר לעצמו – קשה מאד לשכנע אותו.

 13. העובדה שהאסטרולוגיה היא הבל זה לא עניין של בחירה או אמונה, אלא של עובדות.
  כפי שאת רואה בכתבה, יש המון דברים שאם רק אחד מהם מתקיים האסטרולוגיה נופלת ויש הרבה כאלה.

 14. לידיעתך מיכאל….האסטרולוגיה אינה באה מהעידן החדש, היא באה ממקום הרבה יותר עתיק ועסקו בה מכובדים כמו ניוטון גלילאו גלילי והרשימה לא קצרה…העובדה, שפטפטני העידן החדש ניכסו את האסטרולוגיה לעצמם, אינה עושה אותה ל חדשה. ואשר לפרס המדובר, אין זה אתגר שמדבר אלי. מצידי, מי שבוחר לחשוב שהאסטרולוגיה היא שטות, יבושם לו.
  דעה קדומה, היא אחת התופעות האנושיות שהכי קשה להתמודד איתן, לעיתים, עד כדיי בלתי אפשרי, וזה בא לביטוי במצבו של העולם בהקשרים רבים ושונים. קטונתי…

 15. ליאורה:
  יש פרס של מיליון דולר שממתין כבר ארבעים שנה למי שיצליח להדגים ולו דבר אחד מכל שטויות העידן החדש.
  אם יש מישהו שיכול להראות שאסטרולוגיה עובדת אז הוא יכול לבנות גם על הנבואה שלי שאם יעשה זאת הוא יקבל מיליון דולר.
  אני מציע לך להמליץ לאסטרולוג המועדף עלייך ללכת לשם ולגבות ממנו מאה אלף דולר (כסף קטן!) בעבור ההמלצה.

  דווחי לנו מה קרה.

 16. להגיד שהאסטרולוגיה היא הונאה, מצלצל כמו דעה קדומה. מה שאסטרולוג כזה או אחר חזה כן או לא, עדיין לא מוכיח שום דבר, מהסיבה הפשוטה שלא כל מי שקורא לעצמו אסטרולוג, הוא אכן ראוי לכך, נהפוך הוא, יש יותר לא ראויים מאשר ראויים.
  והכי חשוב, אסטרולוג רציני עוסק בתובנות הרבה יותר עמוקות ונרחבות מאשר חיזוי עתידות, ואגב, עתידנות, קיבלה היום אישור אקדמי בתנאי שהיא נעשית על ידי אנשי מדע על סוגיו.
  כדאי לדעת ולהבין על מה מדברים לפני שפוסלים.
  ומעבר לזה, ממש לא חשוב שיהיה.

 17. זה אתר של מדע ומי שכותב צריך לדעת קצת שהמדע לא יכול עדין לדעת אם השמש מסתובבת סביב כדור הארץ או כדור הארץ מסתובב סביב השמש עד שתצא חללית או לוין שתתן לנו נתונים מחוץ למערכת השמש שלנו דרך אגב לפני שכותנים צריך ללמוד את הנושא ולהבדיל בין מדע להשארה(סברה)

 18. הפונט זהה בכל המאמרים באתר.
  לגבי שגיאות הדפוס, אני מנסה מדי פעם לחפש אותן, הן נובעות מהקלדה עיוורת. אשמח לקבל דוגמאות ואתקן מיידית.
  לאילו מספרים התכוונת שהם מסובכים?

 19. מילים כדורבנות, רק שהמספרים המסובכים לא ברורים לאדם פשוט כמוני, כמו כן שפע שגיאות הדפוס והפונט הילדותי לא מוסיפים רושם של אמינות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן