סיקור מקיף

חוקר האסטרואידים הישראלי אילן מנוליס זכה לאסטרואיד על שמו

האסטרואיד התגלה בידי יוג'ין וקרוליין שומייקר ודייויד לוי בשנת 1994

ilan_manulis

כבוד גדול נפל בחלקו של אסטרונום חובב מישראל. אילן מנוליס פעל ופועל במשך כל חייו לקידום הידע על האסטרונומיה בישראל בכלל, ואסטרואידים ושביטים בפרט. אילן שימש כיו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה בשנים ,1984-1987 וכיום הוא משמש כראש החטיבה למחקר גופים קטנים במערכת השמש באגודה. עבודתו היומית היא בחברת היי-טק.

לאחר התנגשות השביט שומייקר-לוי 9 בצדק בשנת ,1994 הובררה לאנושות הסכנה שבהתנגשות מצד גופים שמימיים בכדור הארץ. כיום גם ברור כי היה זה אסטרואיד שהתנגש בכדור הארץ וגרם להכחדת הדינוזאורים ועוד כ-%73 מן המינים שהתקיימו לפני 65 מיליון שנה. מאז הפך אילן למומחה הגדול בארץ בתחום ה —  NEO's – Near Earth Objects  הגופים במערכת השמש המסכנים את עתיד האנושות. הוא כתב מאמרים והרצה לציבור על הסכנה הטמונה בהם, ועל הצורך בגילויים המוקדם.

במהלך שנות ה -80 הוא עבד במצפה הכוכבים וויז שבמצפה רמון בתוכנית משותפת עם סוכנות החלל האמריקאית, ,NASA במטרה ליצור את "קטלוג כוכבי המעקב" (GSC) לשימוש טלסקופ החלל האבל. בעזרת אבישי גל-ים מאוניברסיטת תל אביב ערך מחקר באמצעות טלסקופ במצפה וויז. במהלך המחקר זיהו שניים יותר מ -50 אסטרואידים חדשים, שעדין לא קיבלו אישור רשמי. במהלך השנים הרצה עשרות פעמים למען קידום החינוך המדעי בישראל.

במהלך חייו קשר קשרים רבים עם אסטרונומים בארץ ובעולם. בין השאר היה בקשר עם דייויד לוי, האסטרונום שגילה במשותף עם שותפיו יוג'ין וקרוליין שומייקר את השביט שומייקר-לוי 9 שהוזכר למעלה. לאחר מותו הטרגי של יוג'ין בתאונת דרכים בשנת ,1997 נשארו דייויד וקרוליין לחקור ולחפש שביטים ואסטרואידים. השניים גם גילו ב -28 לנובמבר 1994 אסטרואיד חדש במצפה הכוכבים שבהר פאלומר.

הנוהג לגבי שמות שביטים ואסטרואידים הוא כזה: שביטים נקראים על שם מגלם, ובאשר לאסטרואידים, המגלים יכולים להציע שם לוועדה, שעשויה לקבל או לדחות את ההצעה. הם החליטו להציע שם לאסטרואיד – "מנוליס". היום, ה -15 לנובמבר 2000 הוחלט לקבל את ההצעה. ההודעה הרשמית של "מרכז הגופים הקטנים" -" "Planet Center
Minor היא:

Manulis = 1994 WP13 Discovered 1994 Nov. 28 by C. S. Shoemaker)
. 13615)and D
. H. Levy at Palomar(b. 1949)has enthusiastically promoted the
Ilan Manulis
study of near-earth objects from Israel and built awareness
among the public
by lectures and media programs. During the 1980s, he was chairman
of the Israeli
Astronomical Association. He now serves as IAA's head of small
solar-system
.objects
ובתרגום:
מנוליס 13615-שהתגלה ב-28 לנובמבר 1994(ולפיכך כונה גם 1994 WP13) בידי יוג'ין וקרוליין שומייקר ודייויד לוי בפלומר.
אילן מנוליס חקר את העצמים קרובי ארץ מישראל ובנה מודעות בקרב הציבור הרחב באמצעות הרצאות והופעות בתקשורת. במהלך שנות השמונים והא היה יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה. כיום הוא עומד בראש מדור העצמים הקטנים במערכת השמש באגודה הישראלית לאסטרונומיה.
זהו כבוד גדול לאילן מנוליס. לא הרבה אנשים זוכים לקבל שם של אסטרואיד. כבוד זה אכן מגיע לו.

 

2 תגובות

  1. אכן כבוד גדול לאילן מנוליס שהוא עוד מדען ישראלי בעל שם עולמי בתחום האסטרונומיה ומצטרף לרשימה ארוכה של בעלי שם עולמי בקידום חקר החלל והגופים השמימיים לאנושות בכלל
    כן ירבו מדענים ישראליים בעולם
    בברכה רפי

  2. אילן מלמד אותי בטכנודע!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    אני בכיתה ה' עולה לו' ואילן אחלה של מורה!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    לא ידעתי שיש כוכב על שמך! ואוווווווווו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן