סיקור מקיף

300 גאוני מדע צעירים מכל רחבי אסיה יקיימו בישראל במשך שבוע את ועידת המדע האסייתי

את האירוע יזם ד”ר צבי פלתיאל מאורט, ומארגנים משרד החוץ והאוניברסיטה העברית * המחנה נודד זו השנה השישית בין מדינות באסיה ומתמקד במדע בסיסי

משתתפים בכנס אסיה למדע 2011 שהתקיים בקוריאה. הכנס השנה מתקיים בירושלים
משתתפים בכנס אסיה למדע 2011 שהתקיים בקוריאה. הכנס השנה מתקיים בירושלים

ביוזמת משרד החוץ תארח ישראל בירושלים החל מה 26.8 את הכינוס השנתי היוקרתי החשוב ביותר בעולם המדע לצעירים: “ועידת המדע האסייתי” (Asian Science Camp – ASC), המפגש המדעי החשוב בעולם לקידום מדענים צעירים מרחבי אסיה והפסיפיק,

בועידה ישתתפו כ 300 צעירים מרחבי אסיה ובראשם חתני פרס נובל מאסיה ומישראל.
הועידה מתקיימת מזה שש שנים – כל שנה במדינה אסייתית אחרת – והשנה הצליחה מדינת ישראל לשכנע את המדינות המשתתפות לערוך את הכינוס בישראל. במשרד החוץ מדגישים כי מדובר בהישג מדיני רב חשיבות. יש לציין כי לחלק מהמדינות אין יחסים דיפלומטיים עם ישראל.

מחנה המדע, או “פסגת הגאונות”, הנו פרי יוזמתם של מספר חתני פרס נובל למדעים ממזרח אסיה ששמו להם כמטרה ליצור פלטפורמה לאיתור וקידום דור העתיד של מדעני אסיה וליצור ביניהם חיבור חוצה גבולות ולאומים באמצעות השפה האוניברסלית של המדע הבסיסי.

הבאת ה- ASC, פורום כלל אסייתי בו חברות מדינות להן אין יחסים דיפלומטיים עם ישראל, להתקיים בארץ, הנו כשלעצמו הישג חשוב שהוגדר כמשימה לאומית וכפרויקט הדגל של משרד החוץ לשנת 2012, פרויקט שתוכנן להוות שיאם של האירועים לציון “שנת אסיה בישראל”, שנה מיוחדת בה מציינת ישראל ‘שנים עגולות’ לכינון יחסיה הדיפלומטיים עם כמה מהגדולות והחשובות שבמדינות היבשת (סין – 20 שנה; הודו – 20; קוריאה – 40 ויפן – 60).

המחנה בישראל, אותו מוביל משרד החוץ בשיתוף פעולה עם האוניברסיטה העברית ורשת אורט, יתקיים בירושלים בשבוע האחרון של אוגוסט, במקביל לפתיחת שנת הלימודים בבתי הספר, כשעיקר פעילויותיו יתחלקו בין שני הקמפוסים של אוניברסיטה העברית והוא עתיד להציע למשתתפים בו מנות גדושות של מדע בסיסי/תיאורטי בתחומי הפיסיקה, הכימיה, מדעי החיים והמוח והמתמטיקה, ממיטב המוחות המדעיים בתחומם בארץ ובעולם. כמו כן, מתוכנן המחנה להציע לאורחים חוויה ישראלית ייחודית ומגוונת.

במחנה ירצו וידריכו את המשתתפים חמישה חתני פרס נובל למדעים מהארץ ומחו”ל, בהם הפרופ’ יואן-טי לי (Lee Yuan-Ti), חתן פרס נובל לכימיה מטאיוואן וממייסדי ה- ASC והפרופ’ קוביאשי, חתן פרס נובל לפיסיקה מיפן והיו”ר של הוועדה המייעצת של ה- ASC.
כמו כן, ישתתפו בו חתני פרס נובל הישראלים אהרון צ’חנובר וישראל אומן וכן חתן פרס נובל לפיזיקה, היהודי האמריקאי רוג’ר קרוננברג.

בנוסף להם, ירצו וידריכו במחנה 30 מדענים ישראלים מהבכירים והמובילים בתחומם בעולם, בניהם חתני פרס וולף למדע, זוכה מדלית פילדס היוקרתית ופרס טיורניג (ה”נובל” של המתמטיקה ומדעי המחשב בהתאמה). המשלחת הישראלית לכינוס מורכבת מ- 35 צעירות וצעירים (המשלחת הגדולה ביותר), יהודים וערבים מבריקים מכל רחבי הארץ שנבחרו בקפידה לאור קריטריונים ברורים של מצוינות במדע. ו”אפשר להמר/להעריך” שמהם עתיד לצמוח הדור הבא של הנובליסטים הישראליים.

מנכ”ל משרד החוץ רפי ברק, שפעל להביא לאישור קיום המחנה בארץ ולגיוס תקציב ממשרדי ממשלה שונים לקיומו, אמר: “חשוב למדינת ישראל להביא להשתתפות מקיפה ונרחבת של כמה שיותר מדינות ועל אף הזמן הקצר שעמד לרשותנו, הכינוס בארץ יהיה הגדול ביותר מבחינת מספר המשתתפים בו עד כה “הדיפלומטיה הישראלית”, אומר ברק, “פועלת לחיזוק והעמקת הקשרים עם מדינות אסיה, ובמרכזן מדינות חשובות כסין, הודו, יפן וקוריאה, כחלק מתכנון לטווח רחוק. במובן זה, החשיבות של הבאת מיטב המוחות המדעיים של המחר שחלקם עתידים בוודאי להיהפך למובילי דעת קהל בארצותיהם ברורה, ועל כן חשיבותו הרבה של מחנה המדע ותרומתו להמשך בניית תדמיתה ומיצובה של ישראל במדינות אסיה”.

פרופסור מנחם בן ששון, נשיא האוניברסיטה העברית בירושלים – במסגרתה יתקיימו מרבית פעילויות המחנה – ציין שהאוניברסיטה העברית, מוסד אקדמי בעל שם עולמי גאה לקחת חלק מרכזי בפרויקט לאומי בעל חשיבות כה רבה ושמח על שיתוף הפעולה עם משרד החוץ. “אירוח מחנה המדע האסייתי מהווה הזדמנות נהדרת להעמקת הדימוי החיובי של ישראל בתחומי האקדמיה והמדע, כמו גם ליצירת קשרים בין צעירים שעתידים להוביל את המחקר המדעי במדינותיהם ולחבר אותם לאקדמיה הישראלית בעודם צעירים. האוניברסיטה רואה בכנס הזדמנות מצוינת להעמיק את חשיפתה לאסיה כדי למשוך סטודנטים וחוקרים רבים לישראל ולעודד שיתוף פעולה מחקרי עם מוסדות מובילים באותן מדינות”. “אני סמוך ובטוח” ציין פרופ’ בן-ששון, “שהרוח הישראלית של מחשבה פורצת גבולות, יצירתיות, חינוך לסקרנות, שאלת שאלות והטלת ספק, הטבועה בדרך ההוראה ובדחף למצוינות שמקנה האוניברסיטה העברית לתלמידיה תדבק באורחים המבריקים מאסיה וכי הם יצאו נשכרים מן הלימודים אצלנו באוניברסיטה”.

הפיזיקאי ד”ר צבי פלטיאל מרשת אורט, הנציג הרשמי של ה-ASC בישראל, אשר ליווה את משלחות ישראל למחנות שהתקיימו בשנים הקודמות ומי שקידם את הרעיון להביא לקיום הכינוס בישראל ציין בהקשר זה, כי “מדובר לא רק בהזדמנות טובה להביא את מדעני העתיד של אסיה לחוות את ישראל, אלא גם הזדמנות לחשוף את מיטב הצעירים שוחרי המדע בארץ לכינוס המדעי החשוב, אנו מקווים שהמחנה, שיתקיים במקביל לפתיחת שנת הלימודים והחשיפה המקיפה שלו יהוו תמריץ, עידוד ודחיפה גדולה לתחום החינוך המדעי בארץ בכללותו”.

קול קורא לתלמידי תיכון מצטיינים במדע להשתתף במחנה המדע האסייתי שיתקיים בירושלים בסוף אוגוסט
קול קורא לתלמידי תיכון מצטיינים במדע להשתתף במחנה המדע האסייתי שיתקיים בירושלים בסוף אוגוסט

ידיעה באתר חדשות במיאנמר (בורמה) על שיגור משלחת לאירוע בירושלים
ידיעה באתר חדשות אוסטרלי על משתתפת מניו זילנד

4 תגובות

 1. לא ברור מהכתבה מהו הפרופיל האקדמי המאפיין של משתתפי הכנס.
  האם אלו תלמידי ובוגרי תיכון מצטיינים ומבטיחים? האם בוגרי תאר ראשון ?
  תואר שני ? דוקטורנטים ודוקטורים צעירים ? או אולי (ובעיקר) בני משפחות
  אמידות ומקורבות שיזכו לטיול ואירוח מכובדים ומסובסדים ?
  וגם….. מהם נושאי הכנס ? במה יתמקדו ההרצאות ?

 2. תראה אם תתן לשתיל קטן קצת מים כל שבוע הוא יגדל לעץ
  אם לא תתן הוא ימות.

  אנחנו צריכים חברים וידידים בכל מקום שניתן להשיג
  ובעיקר בארצות שאין לנו איתם קשרים פוליטים

  קוריאה סין הודו אלו מעצמות העתיד טוב שנשמור על יחסים עימם

 3. אני מתחיל לאבד עניין בכנסים האלו,
  אני יכול להבטיח לכם ש-300 האנשים החכמים ביותר בעולם לא שם ולא יתקרבו לשם.
  זה מזכיר לי את הארגון הזה “לחכמים בלבד”, הדבר תורם לעולם בדיוק כמו תחרות “מלכת היופי” אולי פחות.
  אני לא יודע איזו תועלת יש למדינת ישראל שאלו יפגשו על אדמתה, אבל אני יכול להבטיח לכם,שהארגון הזה פשוט לא שווה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן