סיקור מקיף

שוניות מלאכותיות מורידות נזקי צוללים משוניות אלמוגים טבעיות

מחקר חדש שפורסם בימים אלה בכתב העת היוקרתי Journal of Environmental Management מראה כי שוניות מלאכותיות מפחיתות את נזקי צוללים בשוניות אלמוגים טבעיות.

שונית האלמוגים המלאכותית "תמר". צילום: קרן לוי. באדיבות דוברות אוניברסיטת בן גוריון.
שונית האלמוגים המלאכותית "תמר". צילום: קרן לוי. באדיבות דוברות אוניברסיטת בן גוריון.

מבקרים וצוללים ידועים כמי שמספקים אינטרס כלכלי לשמירה על האלמוגים מחד, אבל גם כמי שפוגעים בהם מבלי משים. המחקר, בראשותו של דר' יניב בלחסן מהמחלקה לניהול מלונאות ותיירות בקמפוס אילת, הסטודנטית מייגן רוסו מדרום אפריקה והביולוג הימי פרופ' נדב ששר, בחנו את היקף הצלילה באילת באתרים שונים ואת התנהגות הצוללים באתרים טבעיים ומלאכותיים.

החוקרים מצאו כי כשליש מהצלילות באילת מתבצעות על שוניות מלאכותיות כאשר הסטי"ל, אחת מספינות שרברוג שהוטבעה כאתר צלילה, היא האתר הפופולרי ביותר באילת. כמו כן, נמצא כי "תמר", שונית אלמוגים מלאכותית שהוטבעה בידי חוקרי המגמה לביולוגיה וביוטכנולוגיה ימית של אוניברסיטת בן-גוריון באילת בשיתוף עם רשות הטבע והגנים, מושכת אליה צלילות של צוללים מתלמדים, אשר גם פוגעים בה תוך כדי לימודיהם וכך היא מורידה את הלחץ הכבד מעל שוניות אלמוגים טבעיות ומסייעת בשיקומן.

פרופ' ששר: "עם פתיחתו של חוף חברת קו צינור אילת אשקלון (קצא"א) לציבור, שרוב רובו שונית מלאכותית בדמות עמודי המזחים שבו, יש לקוות כי אכן ישתפר מצבה של השונית בשמורת האלמוגים, שונית טבעית אשר (על פי דו"ח תוכנית הניטור הלאומי למפרץ אילת) מצבה אינו מזהיר בשנים האחרונות".

למאמר המלא

ראו עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן