סיקור מקיף

אנתוני ואן לוונהוק, 1632 – 1723

היום לפני 382 שנים נולד הסוחר והמדען ההולנדי אנתוני ואן לוונהוק, מי ששכלל את המיקרוסקופ האופטי והפך אותו למכשיר מדעי, והראשון שצפה בתאים חיים ותיעד אותם. ואן לוונהוק נחשב לאבי מדע המיקרוביולוגיה

בול רואנדי לכבודו של אנטוני ואן לוונהוק<a href="http://www.shutterstock.com/gallery-299839p1.html?cr=00&pl=edit-00">brandonht</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>
בול רואנדי לכבודו של אנטוני ואן לוונהוק brandonht / Shutterstock.com

היום לפני 382 שנים נולד הסוחר והמדען ההולנדי אנתוני ואן לוונהוק, מי ששכלל את המיקרוסקופ האופטי והפך אותו למכשיר מדעי, והראשון שצפה בתאים חיים ותיעד אותם. ואן לוונהוק נחשב לאבי מדע המיקרוביולוגיה.

השנה ציון התגלית הזו חשוב במיוחד, בזכות פרס נובל לכימיה שהוענק לאריק בטזיג, וויליאם מורנר וסטפן הל, מפתחי הננוסקופיה – אמצעי שאיפשר להגיע עם טלסקופים אופטיים לרזולוציות גבוהות מאוד, ולצפות בתהליכים בעת התרחשותם, ולא רק בתוצר מוקפא שלהם כמו במיקרוסקופים אלקרטוניים. (ראן: פרס נובל לכימיה 2014: הפיכת המיקרוסקופ לננוסקופ)

ואן לוונהוק נתקל לראשונה במיקרוסקופ בגיל 16, במסגרת עבודתו בבית מסחר לבדים. באותה תקופה נהגו סוחרי בדים לבחון את איכות הבד באמצעות מיקרוסקופים פשוטים שכללו עדשה מגדילה אחת. ואן לוונהוק, שלא היה בעל השכלה מדעית, החל להתעניין בשיפור כושר ההגדלה של המכשירים ולמד את מקצוע ליטוש העדשות, ואח”כ החל ללטש עדשות בעצמו, ולבסוף הצליח לבנות מיקרוסקופ בעל כושר הגדלה של פי 250.

הוא החל לבחון חרקים ואח”כ תוכנם של נוזלים וצמחים, וכך גילה לראשונה את התאים המרכיבים את הצמחים, וכן צפה לראשונה בתאי דם ובחיידקים. ואן לוונהוק הפך לחבר בחברה המלכותית למדעים של לונדון, ובמשך 50 שנה, כמעט עד מותו, שלח אליה כ – 560 מכתבים המתארים את תצפיותיו במיקרוסקופ ותגליותיו.

מאמר על ההסטוריה של המיקרוסקופ


סרט המתאר את עקרונות פעולת המיקרוסקופ האופטי

2 תגובות

  1. יפה ההיסטוריה.
    העבודה זוכת פרס נובל לכימיה שהודגמה רק בשנת 2000, דוחפת את המיקרוסקופ האופטי הרבה מעבר לגבול פרנל/פראונהופר של הטכנולוגיה שהייתה בידינו עד אז, ולא מיצתה עצמה. המיקרוסקופ האופטי, בשילוב פוטו-פלואורסנציה, ואופטיקה של שדה קרוב ושדה רחוק (מינוחים שמתארים נכונות של מישטרי התפשטות קרינה אופטית), ומחשב המבצע עיבוד תמונה – מייצרים מיקרוסקופ אופטי הרבה יותר חזק ממה שהיה לנו כילדים. תמצות ההישג: המיקרו-סקופ הפך לננו-סקופ.

    נעשות עבודות ממשיכות כיום. תיאור יפה של הפיזיקה והסיפור מאחורי שהוא לא פחות מעניין על איש הסגל שעזב את האקדמיה (אריק בטזיג) וחזר נמצא בחיבור
    http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/chemistry/laureates/2014/popular-chemistryprize2014.pdf

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן