סיקור מקיף

הניסוי שהתרסק עם המעבורת של אילן רמון חוזר כעת לחלל

שחזור של הניסוי בתאי עצם שערכו מדענים מהאוניברסיטה העברית ישוגר היום לחלל במעבורת אנדוור של נאס”א

פרופ' דן גזית מהמעבדה לביוטכנולוגיה של השלד באוניברסיטה העברית
פרופ' דן גזית מהמעבדה לביוטכנולוגיה של השלד באוניברסיטה העברית

כזכור לאחרונה פרסמנו על ניסויים ישראליים בראשות ד”ר ערן שנקר ממכון פישר העולים למעבורת החלל אנדוור, מסתבר שיש עוד ניסוי ישראלי שגם הוא מנסה לשחזר ניסוי שאבד על המעבורת קולוממיה

 

מעבורת החלל אנדוור (Endeavour) שתשגר נאס”א היום, 16 במאי 2011, ארבע דקות לפני השעה ארבע שעון ישראל, לחלל תסמן לא רק את סיומו הקרב של עידן המעבורות בנאס”א אלא גם את סגירת המעגל עבור פרופ’ דן גזית מהמעבדה לביוטכנולוגיה של השלד באוניברסיטה העברית. על המעבורת שתצא ישוחזר ניסוי בתאי עצם שנערך ב-2003 במעבורת של האסטרונאוט הישראלי אילן רמון ז”ל, ניסוי שאבד עם התרסקותה של המעבורת.

באותה טיסה אגדית של אילן רמון, אשר היה גם חבר קרוב של פרופ’ גזית, נשאה המעבורת מְכָל מיוחד שהכיל תאי גזע בוגרים. הניסוי היה חלק ממחקר שערכו פרופ’ גזית וצוותו מהמעבדה לביוטכנולוגיה של השלד באוניברסיטה העברית, המתמקד בשיקום רקמות השלד באמצעות תאי גזע בוגרים בשיטות של הנדסה גנטית. מטרת הניסוי הייתה לחקור את השפעת תת-הכבידה בחלל על פעולתם של תאי הגזע.

“מכיוון שידוע שאסטרונאוטים מאבדים במהירות מסת עצם משמעותית בעודם בחלל ולמעשה מפתחים אוסטיאופורוזיס, מטרת הפרויקט הייתה למצוא את הגנים שפועלים או שמושתקים בתאים יוצרי העצם ושאחראים לתופעה,” אומר פרופ’ גזית. הניסוי כלל ניתוח מקיף של אלפי גנים בתאים שנשלחו לטיסה והשוואתם לתאים דומים שגודלו על פני הקרקע. לתוצאות הניסוי עשויות היו להיות השלכות לא רק על בריאות האסטרונאוטים, אלא גם על אוכלוסיות אחרות כגון חולי אוסטיאופורוזיס וחולים המרותקים למיטה לזמן ממושך.

כדי להמשיך לשחזר את הניסוי על פני כדור הארץ לאחר התרסקות המעבורת, השתמשו המדענים ממעבדתו של פרופ’ גזית במערכת תרבית דינאמית המדמה תנאי תת-כבידה הקיימים בחלל. מערכת זו סובבת סביב ציר מרכזי ומשמרת את התאים החיים בתוכה במצב של נפילה חופשית.

תוצאות המחקר ששוחזר על כדור הארץ פורסמו ב-2010 בכתב העת Tissue Engineering ולפיהם תנאי תת-כבידה גורמים לתאי הגזע להפוך לתאי שומן ולהימנע מייצור תאים בוני עצם. התוצאות מסבירות מדוע חוסר תנועה או כבידה מובילים לאובדן עצם.

קבוצתו של פרופ’ גזית שוקדת בימים אלו על פיתוח טיפולים חדשניים המבוססים על תאי גזע בוגרים, לשיקום עמוד השדרה של חולי אוסטיאופורוזיס. באופן זה מנוצלים תאי הריפוי של הגוף עצמו להלחם באובדן העצם ולמנוע את היווצרות השברים המרובים מהם סובלים חולים אלו.

בטיסה שעתידה לצאת היום שוחזר הניסוי המקורי של המדענים מהאוניברסיטה העברית על ידי מכון פישר שינסה להמשיך לשפוך אור על המנגנון של איבוד עצם בחלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן