סיקור מקיף

ממצאים מצביעים על לוחמה כימית עתיקה בסוריה

חוקרים מאוניברסיטת לסטר בבריטניה זיהו ככל הנראה עדויות ללוחמה כימית מהתקופה הרומאית בחפירה ארכאולוגית בסוריה

דיאגרמה המראה את מבנה החפירות תחת חומות העיר והמגדל. ניתן לראות את החפירות הסאסאניות מימין והחפירה הנגדית של הרומאים משמאל. הפיצוץ מתחת לחומות העיר אמור היה לערער את היסודות.
דיאגרמה המראה את מבנה החפירות תחת חומות העיר והמגדל. ניתן לראות את החפירות הסאסאניות מימין והחפירה הנגדית של הרומאים משמאל. הפיצוץ מתחת לחומות העיר אמור היה לערער את היסודות.

בפגישה של מכון הארכאולוגיה האמריקאי טענו חוקרי אוניברסיטת לסטר כי 20 חיילים רומאים שנמצאו במכרה נצור בעיר דורה-אירופוס (Dura-Europos) בסוריה, מצאו את מותם לא כתוצאה מחדירה של חרב או חנית אלא כתוצאה מחניקה.

דורה-אירופוס על נהר הפרת נכבשה בידי הרומאים ובעיר הוצב חיל מצב גדול. בסביבות 256 לספירה העיר הייתה נתונה תחת מצור אכזרי מצד האימפריה הסאסאנית, אימפריה פרסית חדשה שהחלה לרקום עור וגידים. אין שום טקסט המתאר את האירועים כך שכל מה שידוע לנו נודע כולו על פי השאריות הארכאולוגיות באזור. לאחרונה חודשו חפירות שהחלו במהלך שנות ה-20 ושנות ה-30, והחלו לצוץ תגליות מדהימות.

הלוחמים הסאסאנים שצרו על העיר השתמשו בכמעט כל טכניקה אפשרית שעמדה לרשותם על מנת לפרוץ לעיר הנצורה – הדבר כלל פעולות כרייה במכרות תחת החומות שנועדו למוטט את חומות העיר, אך המגנים הרומאים הגיבו ב'כרייה נגדית' להסגת התוקפים.

שרידי גופת אחת התוקפים הסאסאנים, יחד עם בגדיו נשקו, המגן והקסדה על גופו.
שרידי גופת אחת התוקפים הסאסאנים, יחד עם בגדיו נשקו, המגן והקסדה על גופו.

בשנות ה-30 נמצאו גופות של עשרים חיילים רומאים במדיהם באחת המנהרות הצרות במכרה הנצור בו נלחמו שני הצדדים. במהלך החפירות החדשות, התייחס הארכאולוג סימון ג'יימס לאזור כזירת פשע וניסה להבין כיצד מתו החיילים הרומאים אם על גופם לא נמצאו סימני דקירה או מאבק.

דר. ג'יימס אמר כי, "כאשר כרייה פגשה כרייה נגדית, הרומאים הפסידו במאבק. ניתוח זהיר של סידור הגופות מראה כי הם נערמו בקצה המנהרה על ידי הפרסים. השימוש בקורבנות יצר קיר של גופות ומגן טבעי שעצר את התקיפה הרומאית באזור הצר, באותו הזמן הפרסים הציתו את המכרה וערערו את יסודות על מנת לאפשר לפרסים למוטט את חומות העיר. הדבר מסביר מדוע הגופות נמצאו במקום שהם היו. השאלה הנשאלת היא איך הם מתו? עבור הפרסים הריגת עשרים איש בחלל ברוחב וגובהה של פחות משני מטרים ואורך של 11 מטרים, דורש יכולות לחימה לא שגרתית – או לחליפין תחבולה ערמומית."

ממצאים מהמנהרה הרומאית חושפים כי הפרסים השתמשו בבִּיטוּמֶן וקריסטל גופרית להצתה, אלה סיפקו לג'יימס את הרמז החיוני לממצאיו. כאשר הם מוצתים, חומרים אלה יוצרים ענן דחוס של גזים מחניקים.

"הפרסים שמעו את הרומאים חופרים והכינו הפתעה מרושעת עבורם", סיפר ג'יימס. לדעתו הפרסים הכינו את הכימיקלים מבעוד מועד וכשהרומאים פרצו, הגזים הרעילים הוזרמו למנהרה הרומאית. תוך מספר שניות איבדו החיילים הרומאים את הכרתם ותוך מספר דקות הם איבדו את חייהם.

בתמונה רואים את השפעת החפירה הפרסית על חומות העיר (במבט מתוך  העיר). במהלך המצור כולו, הרומאים חיזקו את החומה בחול ואבנים.
בתמונה רואים את השפעת החפירה הפרסית על חומות העיר (במבט מתוך העיר). במהלך המצור כולו, הרומאים חיזקו את החומה בחול ואבנים.

למעשה, שימוש במחוללי עשן מהסוג הזה בזמן מצור על מכרות מוזכר בטקסטים קלאסיים, והחפירה הארכאולוגית הנוכחית בדורה-אירופוס מעידה כי הפרסים הסאסאנים ידעו להשתמש בטקטיקה זו.

באופן אירוני, הכרייה הפרסית כשלה בהפלת הקירות, אך ברור כי בצורה כלשהי הסאסאנים הצליחו לחדור לעיר הנצורה. לאחרונה ג'יימס חפר 'חגורת מכונות ירי', שורה של בריחי קטפולטות מוכנים לשימוש כשהם מכוונים לירי לעבר החומות הרומאיות ולעבר המחנה הרומאי בתוך העיר. המגנים והתושבים נטבחו או הוגלו לפרס, העיר ננטשה לנצח, והסודות המבעיתים של העיר נשארו במקום עד התקופה המודרנית כאשר ארכאולוגים מודרניים החלו לגלות אותם בחפירות.

להודעת אוניברסיטת לסטר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

  1. מעניין מה עושים עם כל העצמות שמוצאים ? האם קוברים אותם בקבר אחים עם מצבה ועליה ציון המאורע והשנה שבה מתו האנשים ?

  2. התכוונת לאמר : שהיו פושעים !
    או שאני טועה, ובעצם כל רומאי שיצא משטח איטליה – רומא היה בעצם נשמה טובה.
    הייתי מאד רוצה לראות תמונות מהחפירות הנ"ל אם מישהוא יגלה לי אשמח מאד.
    תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן