סיקור מקיף

תקלה במצבר שני בלווין עמוס 3 גרמה לחברה להפסיק הפעלת חלק מהמשיבים בעת הסתרת השמש

מסתבר שעבור מפעילי לוויני תקשורת, ימי השוויון ב-21 בספטמבר וב-21 במרץ הם מקור לכאב ראש – במשך כחודש לפני ואחרי הימים הללו מתרחשים ליקויים והפסקות השמש במסלול הלווינים גיאוסטציונריים 

הלוויין עמוס 3. איור: חברת חלל תקשורת
הלוויין עמוס 3. איור: חברת חלל תקשורת

חלל תקשורת דיווחה אתמול לבורסה כי בזמן אקליפס, אובחן שמתח המצבר ירד, קרוב לודאי עקב תקלה בתא שני מתוך 26 התאים הקיימים במצבר.

אקליפס היא תופעה מחזורית רגילה, המתרחשת פעמיים בשנה לתקופה בת 42 ימים בכל פעם, בה הלווין והפאנלים הסולאריים המספקים לו אנרגיה חשמלית, מוסתרים בחלק מהיממה מן השמש לזמנים ההולכים וגדלים מדי יממה עד כ-72 דקות בשיא האקליפס ולאחר מכן פוחתים עד תומו. במהלך שעות האקליפס כאמור פועל הלווין באמצעות המצבר בלבד.
על פי דיונים שקיימה החברה עם מומחי התע"א, יצרנית הלוויין, יש להפחית את העומס על המצבר בזמן אקליפס. בהתאם לכך, מתכננת החברה, שלא להפעיל בזמן אקליפס עד שני משיבים ולכן לספק באמצעות משיבים אלה שרותים שניתן להפסיקם בזמן האקליפס כאמור. לדעת החברה ויצרן הלויין, מתווה תפעולי זה יאפשר הפעלה תקינה של הלוויין. עם זאת, יש לציין שאין וודאות כי די במתווה זה וייתכן שהחברה תידרש לנקוט צעדים תפעוליים אחרים.

לפי נתונים באתרים המתמחים בהנדסת לווינים, תופעת האקליפס נמשכת מדי שנה עד אמצע אוקטובר. מכיוון שהלוויין נמצא בנקודה מעל קו האורך 4 מעלות מערב, כלומר בקרבת הקו של שעון גריניץ', הליקוי מורגש בלווין בין השעות שתיים לשלוש בלילה שעון ישראל.
לוויינים גיאוסטציונריים הם דרך מצויינת לתקשורת, מלבד בעיה אחת – הפסקות השמש המתרחשות בחודשים מארס וספטמבר כאשר השמש חולפת מעל קו המשווה במסעה השנתי מצפון (בקיץ בצפוני) לדרום (בחורף הדרומי) ובחזרה עלולות תקלות אופיניות הכרוכות במעבר השמש בקרבת קו המשווה.

ליקוי (Eclipse)

מסתבר איפוא שיש תקלות אופיניות לתקופה זו של השנה בלוויני תקשורת בחצות זמן מקומי בקו האורך של הלווין כאשר השמש נמצאת מאחורי כדור הארץ והשמש נמצאת מעל קו המשווה, כדור הארץ מסתיר את השמש עבור הלווין והלווין עובר ליקוי חמה. על הקרקע ליקוי כזה מתרחש בכל לילה, אבל הלווינים, הנמצאים במרחק 36 אלף קילומטרים מעל קו המשווה מצליחים לראות את השמש גם אם היא מאחורי כדור הארץ כמעט תמיד, למעט בתקופות הסמוכות לימי השוויון.

בתקופות אלה, למשך דקות ארוכות סביב שעת חצות, הלווין לא חשוף לאור השמש ולאנרגיה שלה, החיונית לתפעולו, וצריך לפעול על סמך הסוללות שלו. הבעיה היא שהסוללות הן כבדות, ומשקל בשיגור הוא אחד המרכיבים החשובים במחירו של לווין תקשורת, ולכן מנסים לקחת את המינימום הדרוש כדי להפעיל את הלווין בעת ההאפלה או הליקוי. תקלה במצבר שני בתוך מספר חודשים גרמה לירידה חדה ביכולת ולצורך עליו דיווחה חברת חלל תקשורת להפסיק שירות למספר לקוחות.

כדי להפחית את העומס נמצאים אנשי חלל תקשורת בקשר עם הלקוחות, ובשעות אלה הם מווסתים ומוותרים על שירותים שהתקשורת שלהם לא צריכה להיות רצופה. מומחים בענף אומרים כי בינתיים ניתן יהיה להסתדר בלי להפסיק שידורי ערוצים ללקוחות YES. כמובן שיהיה צורך להמתין ולראות מה יהיה מצבם של המצברים האחרים לקראת תקופות הליקויים הבאות.

הפסקת שמש (solar outages)

אגב בתקופה זו של השנה ישנה בעיה לא רק בשעת חצות המקומית של הלווין (במקרה שלנו בין שתיים לשלוש בלילה שעון ישראל), אלא גם בשעות המקבילות ביום, לתופעה המתרחשת בשעת הצהרים קוראים "הפסקת שמש". כתוצאה מהגברת חום השמש, נוצרים אותות חשמליים הגורמים לרעש במערכות הקליטה כל פעם שהשמש נמצאת מאחורי הלווין ומצטרפים אל הגלים המשודרים. התוצאה היא לעיתים רעש כל כך חזק שהוא גורם להפסקת השידורים.

אורכן של הפסקות השמש תלוי בקווי הרוחב בהם נמצאות תחנות הקרקע וקוטר האנטנה. בקו רוחב ממוצע של 40 מעלות, בארה"ב, ובאנטנה של 10 מטר, ההפסקות מתרחשות לפרקי זמן של שמונה דקות בכל יום לתקופה של ששה ימים בשנה. עם אנטנה פחות ממוקדת בקוטר 3 מטרים, ההפסקות מתרחשות למשך 15 ימים עם מקסימום של 24 דקות בכל פעם. תופעה זו מתרחשת סביב השעה 12 בצהרים לפי הזמן המקומי של הלווין."

עמוס 3 הוא הלוויין העיקרי המשרת את חברת חלל תקשורת ביחד עם עמוס 2.

3 תגובות

 1. היי אבי
  שיחת טלפון קצרה הפכה לכתבה …
  אני שלחתי אותו אליך
  בברכה
  ארז חורב

 2. חסוי:
  תקציר אי אפשר לקבל אבל תאריך אפשר.
  התאריך הוא 20 בספטמבר 2011

 3. לא השקעתי זמן לקרוא את הכתבה הזאת עד לפסקה האחרונה, אז קראתי את הכותרת, את התוכן ומספר מילים בפסקה הפותחת.
  אפשר לקבל תקציר של הכתבה הזאת?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן