ארה"ב ואוסטרליה יזמו "אמנת קיוטו חלופית" שתאפשר להן לזהם יותר

ארה"ב ואוסטרליה חשפו אתמולאת אמנת "אחרי קיוטו" בנושא התחממות כדור הארץ, עליה חתומות גם 4 מדינות אסיאתיות חשובות: סין, הודו, יפאן ודרום קוריאה

ארה"ב ואוסטרליה חשפו אתמול את אמנת "אחרי קיוטו" בנושא התחממות כדור הארץ, עליה חתומות גם 4 מדינות אסיאתיות חשובות: סין, הודו, יפאן ודרום קוריאה. אוכלוסייתן של שש המדינות החתומות על האמנה החדשה מהווה כמעט מחצית מאוכלוסיית העולם, והן תורמות ביחד כמחצית מכמות גזי החממה הנפלטים לאטמוספירה.

ההסכם הלא מחייב אינו כולל את הגבלות קיוטו בנושאי פליטות הגזים, ואינו כולל תאריכי יעד. מומחים בתחום איכות הסביבה מבקרים את האמנה החדשה ואומרים כי היא אינה מעמידה יעדים לביצוע, ולכן תגרום נזק לאמנות הקיימות.

ככל שהצמיחה הכלכלית גוברת, צורך העולם אנרגיה רבה יותר ומייצר יותר גזי חממה, בעיקר דו תחמוצת הפחמן, שמקורו בשריפת דלק מאובנים כפחם בתחנות כוח ובנזין במכוניות. כדי להיאבק במגמה זו נחתמה אמנת קיוטו, שאושררה על ידי 141 מדינות ונכנסה לתוקף בפברואר. האמנה דורשת צמצום פליטות הגזים ב-5.2% לעומת רמתן ב-1990, בתקופה שבין 2008 ל-2012. ארה"ב ואוסטרליה הן המדינות העשירות היחידות שאינן חתומות על אמנת קיוטו. שתי המדינות טוענות כי הסכם קיוטו לוקה בחסר, כיוון שאינו כולל את המדינות המתפתחות.

נציגי אוסטרליה וארה"ב הודיעו כי השותפות בין המדינות האסיאתיות לבין אלה שלחופי האוקינוס השקט אמורה לקדם טכנולוגיות חדשניות למניעת התפתחות גזי חממה, וכי היא אינה מהווה איום לאמנת טוקיו. "איננו גורעים דבר מאמנת קיוטו. אנו משלימים אותה", אמר סגן שר החוץ האמריקאי רוברט זוליק, במסיבת עיתונאים שנערכה בוויינטיאן בירת לאוס. "מטרתנו היא להשלים אמנות אחרות ולהציע פתרונות מעשיים לבעיות", הוסיף. ראש ממשלת אוסטרליה, רון הווארד, אמר שהאמנה החדשה "הוגנת ויעילה יותר מקיוטו". לטענתו, בשונה מקיוטו, האמנה החדשה "לא תפגע במקומות עבודה ולא תעניש באופן לא הוגן את התעשייה האוסטרלית". השרים הוסיפו כי האמנה "עוסקת בנושאי אנרגיה, שינויים אקלימיים וזיהום אוויר במסגרת התפתחות הכלכלה".

שרים משש המדינות שחתמו על ההסכם החדש יתכנסו לפגישת פתיחה שתתקיים בנובמבר באדלאיד, אוסטרליה. יש לציין שבשונה מארה"ב ומאוסטרליה, סין והודו אישררו את אמנת קיוטו, אך בשל היותן מדינות מתפתחות הן לא נדרשות לעמוד בהתחייבויות. סין, החוששת שהגבלות סביבתיות יפגעו בצמיחתה הכלכלית, הגדירה את האמנה החדשה כ"פתרון האולטימטיווי" למדינות מתפתחות ועשירות. לדעת אנשי איכות הסביבה, מנסה ארה"ב להשפיע על סדר היום הבינלאומי לפני שיחות האו"ם שייערכו במונטריאול, ואשר יתמקדו בדרכים להרחבת אמנת קיוטו. מטרת השיחות במונטריאול היא לאפשר את הכללתן של המדינות המתפתחות באמנה, אחרי 2012.

אמנת קיוטו:

1997 – שנת ניסוח האמנה, שנועדה להפחית פליטת גזי החממה.

141 מדינות אישררו את האמנה, שנכנסה לתוקף בפברואר.

ארה"ב ואוסטרליה הן המדינות העשירות היחידות שלא אישררו האמנה.

50% מהזיהום העולמי נפלט משתי המדינות, שמתנגדות לקיוטו.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן